Bouřky 12.8.2015

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2015.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
Administrátor
Příspěvky: 1149
Registrován: 30 kvě 2007 13:41
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Stejně jako v přechozím dni, i ve středu byly bouřky především orograficky podmíněné, pomalu a chaoticky se pohybující. Nastupoval jsem službu na stanici v Peci, takže tím se šance na střetnutí s bouřkou rapidně zvyšovala, ale co následovalo jsem opravdu nečekal :twisted:

Už v 10:40 SELČ se začala nad Pecí vytvářet mohutná kupa, zjevně první v republice. Netrvalo dlouho, a začaly padat první kapky, které 11:30 doprovodilo první zahřímání. Celý životní cyklus této bouřky trval necelou hodinu (a vyprodukovala dle detekce 3 výboje), za 20 minut z ní však spadlo 8,7 mm deště.
Mezitím se začaly vytvářet další bouřkové buňky v západních Krkonoších, ze kterých doléhalo temné hřmění již před polednem. Posléze začaly zvolna postupovat k jihovýchodu, takže přešly i nad stanicí, a to zhruba okolo jedné hodiny odpolední. Srážky už nebyly tak vydatné (okolo 3 mm), zato hromů i viditelných blesků bylo docela dost. Nejbližší uhodil někde vedle naší měřící věže na hřebeni u Mělnické boudy. Posléze se bouřky odsunuly dále k JV, hřmělo však velmi dlouho, téměř až do půl čtvrté.
V té době stejný bouřkový komplex řádil u nás doma, kde spadlo během 2 hodin krásných 16,6 mm deště. Ačkoliv se nevyskytoval žádný silný vítr, ulomila se větev od jabloně. Blesků prý bylo taky požehnaně, ale spíše nad Trutnovem. Před přechodem přes Svatoňovice bouřka vcelku zeslábla, silnější jádra se pak znovu objevila na Náchodsku.

Tím ale nebyl denní příděl bouřek vyčerpán. Bouřkový "koláč" sice odtáhl k JV kde se postupně rozpadl, ale okolo 18:30 doslova vystřelila na polské straně Krkonoš konvektivní věž, a již o 15 minut později byla elektricky aktivní. Přes hranici nakonec nepostoupila (ačkoliv kolem 20. hodiny se nad nás nakláněl další věžovitý Cb), ale brumlala velmi vydatně. S přibývajícím šerem byly pěkně viditelné CC i CG blesky cca 7 km vzdálené, nad pohraničním hřebenem. Po 21. hodině se bouřka vzdálila natolik (i zeslábla), že hřmení přestalo být slyšitelné.

Okolo 21:30 se ale rozjela show severně od Broumovského výběžku. Tady již byla obloha čistá, ale na SV byl vidět krásný Cb incus prosvěcovaný mohutnými blesky. Blýskavice trvala až do 23. hodiny. A pak jsem zahlédl i jednu zbloudilou Perseidu ;)
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2015“