Bouřky 19.7.2015

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2015.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
Administrátor
Příspěvky: 1149
Registrován: 30 kvě 2007 13:41
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

V neděli 19. července se bude i nadále nad střední Evropou vlnit studená fronta a postupovat zvolna k jihovýchodu. Měla by částečně zmírnit současné vysoké teploty. Na celém území ČR i SR je z tohoto důvodu očekávána vyšší pravděpodobnost výskytu bouřek (50 %), přičemž na většině území ČR (vyjma jižních Čech a Moravy) mohou být případně vzniknuvší bouřky doprovázeny velmi silnými doprovodnými jevy, na jihu Čech/Moravy a na celém Slovensku pak silnými doprovodnými jevy. Vzhledem k dobré dynamice prostředí (střih větru 0-6 km až 15 m/s a očekávané CAPE 2000 - 2500 J/kg) je očekávána možnost vznik multicel a supercel, doprovázených následně krupobitím, přívalovými srážkami a nárazovým větrem. Iniciace konvekce je očekávána okolo poledne.

Předpověď ESTOFEXu:

Obrázek

Textová předpověď: http://www.estofex.org/cgi-bin/polygon/ ... recast.xml

Ke sledování vývoje situace a sdílení informací vás všechny zveme (a žádáme o účast) na IRC kanál AMSos, na který se snadno a lehce dostanete kliknutím na následující odkaz: http://webchat.quakenet.org/?channels=amsos

Zaznamenáte-li projevy bouří o intenzitě překračující kritéria pro záznam do ESWD (http://www.essl.org/cms/wp-content/uplo ... iteria.pdf), můžete o nich informovat buď zde, na naší Facebookové stránce nebo na mailu info@amaterskameteorologie.cz.

Registrovaní uživatelé nechť zanesou svá případná pozorování na http://report.bourky.cz/

Do tématu na fóru přispívejte především shrnutím situace, popisem, fotografiemi, videi, případně odkazy týkajícími se řešené situace. Děkujeme.
Uživatelský avatar
Rosnič
Příspěvky: 182
Registrován: 22 bře 2014 15:58
Bydliště: Stochov

Bídná sezóna. Z dnešní "dvojky" zbyl jen silnej vítr a dva "takyshelfy" na rozpadajících se bouřkách. Elektrická aktivita nulová, srážek tolik, že za deset minut byla zase suchá silnice :? . Stochov, 12:45 SELČ.
Přílohy
148CANON3.jpg
Z poslední výspy před kladenským okem zdraví Radek :-)
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

Nápodobně. Z Německa dorazila spíše vrstevnatá oblačnost, před kterou se vytvořilo pár slabých bouřek. Před Slaným se to tak rozpadlo, že spadlé kapky deště by se daly počítat. Hrom jsem žádný neslyšel. Zajímavé byly snad jen castellany, které předpovídaly to, k čemu nedošlo.
Podle WRF by nějaké CAPE mohlo zbýt i na večer. Snad to tedy ještě definitivně zabité není.
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
Administrátor
Příspěvky: 1149
Registrován: 30 kvě 2007 13:41
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Na to, jak odpolední squall line v některých místech víceméně prošla bez povšimnutí, tak na Trutnovsku a Náchodsku si místní buňka docela zařádila (polámané stromy).

Z mého místa místě pozorování byly viditelné vrcholy bouřkových kovadlin už okolo 13:45 SELČ, panovalo opět vedro - ve 14:03 dosáhla teplota denního maxima +31,7°C. Okolo 14:10 pak začal zesilovat J až JZ vítr, nárazy přesahovaly rychlost 5 m/s. Pokryv cirrostratu už dosahoval v té době cca 45° nad obzor. Ve 14:30 byla obloha zatažena více jak ze 2/3 a započal pozvolný pokles teploty. První vzdálený hrom byl slyšitelný ve 14:40, někde z prostoru od Dvora Králové n. Labem. Ve 14:47 začaly vypadávat slabé srážky. Čelo bouře přešlo ve 14:51, srážky skokově zesílily až na intenzitu přes 200 mm/hod a vítr v nárazech přesáhl rychlost 10 m/s. Vzhledem k olámaným slabším suchým větvím a listí, případně i převrácené informační tabuli přímo před domem, překročila pravděpodobně rychlost větru v otevřeném prostoru hranici 15 m/s. Intenzivní srážky trvaly až do 15:00, poté prudce zeslábly a utišil se i vítr. Zároveň dosahovala maxima elektrická aktivita, blesků ale bylo viditelných naprosté minimum. V 15:05 dosáhla svého minima teplota - poklesla až na +22,5°C. Srážky ustaly před 15:10, bouřka se rychle vzdalovala k SV. Již po 15. hodině svítilo nerušeně Slunce. Po 15:20 SELČ se bouřka vzdálila mimo okruh pozorování.

Teplota se pak cca hodinu držela okolo +23°C, ale při relativní vlhkosti 88% bylo dosti nepříjemně.

Celý report: http://report.bourky.cz/index.php?page= ... ow&id=1657
Přílohy
V. Svatoňovice 19.7.2015
V. Svatoňovice 19.7.2015
Uživatelský avatar
Dáša
Člen AMS
Příspěvky: 305
Registrován: 05 dub 2009 19:35
Bydliště: Brandýsek / občasně Pechova Lhota (u Milevska)

Dnešní den se v Praze "povedl" v souladu s GFS, který sem dával prd, částečně i v souladu s ČHMÚ, který sem na bouřky dával "jen" žlutou, (co kdyby) a vůbec se nepovedl Estofexu, který sem vrazil dvojku.. Věřila jsem GFS, takže zklamání není takové :-P.
Nicméně, první várka tu prošla krátce po poledni, kdy se zatáhlo a fouklo. Naprosto bez struktury, bez hromů a blesků a dokonce i bez deště. Když už jsem myslela, že je tedy po všem, večer cosi naskočilo u Kladna, což mě vypudilo ven to alespoň zkusit. Skončila jsem v centru na Mánesově mostě. Blesků jsem se nedočkala a ani tolik potřebných srážek. Celé to cosi mě minulo severně a na čele se objevil alespoň slabý shelf. Malá záplata na dnešní vypečený den i když vzhledem k tomu, co dnes bylo v Polsku, je to celkem slušná parodie. :lol:
Přílohy
IMG_7063 (2).jpg
Uživatelský avatar
novotny
Příspěvky: 207
Registrován: 13 bře 2010 09:56
Bydliště: Nové Strašecí (okr. Rakovník)
Kontaktovat uživatele:

Tak jako v pátek vůbec nevyšla dvojka v Polsku, tak v sobotu se netrefily modely, a včerejší skvělá dvojka? Zaslech jsem jeden hrom z možného CCčka. Bylo zajímavé sledovat předpovědi estofexu vs. hydráku, smekám před hydrákem. Kdyby včerejší dvojka byla někde 200 km daleko tak tam stejně jedu, ale to už bych asi s tímto koníčkem fakt seknul kdyby to dopadlo jako u nás. Jediný světlý okamžik dne byl když do Strašecí přijel Luboš Opalecký a Dan Neumann, bohužel skončilo jen u plánování, protože nebylo kam a za čím vyrazit. Nakonec se večer udělaly v okolí nějaké bezbleskové buňky s docela pěknými srážkovými pruhy, ale po tom nejdu. Jediné co jsem "ulovil" byla možná tromba v Č. středohoří pohledem z webky v Ústí. Hnus tahle nesezóna.
Přílohy
Ústí n. Labem - tromba?
Ústí n. Labem - tromba?
Naposledy upravil(a) novotny dne 20 črc 2015 20:43, celkem upraveno 1 x.
Mé nej fotky počasí, krajiny, přírody apod. - http://500px.com/TomNovi
Má videa na youtube - http://www.youtube.com/TomNovotny88
Nameless42
Příspěvky: 36
Registrován: 08 črc 2014 14:22
Bydliště: Veltruby (okres Kolín)

Tak z toho odpoledního pokusu o squall line tady vypadlo jenom pár kapek. Za celou neděli se stali asi jenom 2 zajímavý věci (nebo spíše za víkend). A to stín vržený vzdálenou konvekcí na nějakou jinou oblačnost (obr.01) a vzdálený CB, který byl pěkně nasvícenej sluncem (obr.02). Takže dalších x tropických dní vystřelených zase na prázdno ;( .
19.07.2015 - Stín (2).jpg
19.07.2015- Nasvícený CB (3).jpg
Uživatelský avatar
novotny
Příspěvky: 207
Registrován: 13 bře 2010 09:56
Bydliště: Nové Strašecí (okr. Rakovník)
Kontaktovat uživatele:

Zde ještě jedna fotka z toho dne, ani se z toho neblýsklo.
Přílohy
přeháňka u N. Strašecí
přeháňka u N. Strašecí
Mé nej fotky počasí, krajiny, přírody apod. - http://500px.com/TomNovi
Má videa na youtube - http://www.youtube.com/TomNovotny88
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2015“