Bouřky 13. 6. 2015

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2015.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Rosnič
Příspěvky: 180
Registrován: 22 bře 2014 15:58
Bydliště: Stochov

Částečné zahnání bouřkového absťáku! Po poledni dokonce začal fungovat internet, tak jsem konečně mohl nakopnout radar a začít uvažovat, kam by se dalo jet na lov. Nakonec zvítězil Stochov, jenže jsem vyrazil pozdě a skončil u Kamenných Žehrovic u mostu přes dálnici. Tam jsem dorazil doslova v hodině dvanácté, abych mohl sledovat shelfcloud na bouřce jdoucí od jihozápadu v plné síle a během následujícího rozpadu asi v 16:20 SELČ. Pak mě zahnal na ústup sílící déšť, jenže zase nepršelo tolik, abych nezkusil od žehrovického hřbitova fotit blesky na další bouřce. To se sice nepovedlo, ale aspoň struktura byla opět velice fotogenická. V 16:45 mě déšť definitivně zahnal do lesa a domů. Zvláštní bylo, že i přes množství výbojů detekovaných CELDNem jsem za celou tu dobu reálně viděl tři CC blesky na bouřce, kterou jsem pozoroval od hřbitova. Ale i tak to stálo za to 8)
Přílohy
IMG_4014.JPG
IMG_4018.JPG
IMG_4002.JPG
Z poslední výspy před kladenským okem zdraví Radek :-)
Uživatelský avatar
Rosnič
Příspěvky: 180
Registrován: 22 bře 2014 15:58
Bydliště: Stochov

Ještě jedna, úplně první fotka shelfu. Nevešla se do příloh :-)
Přílohy
IMG_4000.JPG
Z poslední výspy před kladenským okem zdraví Radek :-)
Uživatelský avatar
dobrmanek
Příspěvky: 745
Registrován: 23 čer 2007 09:56
Bydliště: Větřkovice, 480 m.n.m, okres Opava

Včera jsem jel na jeden ze svých delších výjezdů až k Potštátu. Po příjezdu na místo pozorování byla vidět blýskavice. Četnost blesků byla velká, ale velká většina skryta v mracích. V době nejvyšší intenzity až 3 blesky za minutu. Škoda, že nebylo více CG. Aspoň pár použitelných chudinek. Samozřejmě jeden opravdu povedený blesk utekl, ledva jsem vypnul spoušť. To jsem si pořval a zanadával..... Poslední blesk jsem ulovil skryt v kufru auta, ale to už jsme byl v Kaménce.

http://dobrmanek.rajce.idnes.cz/13.6.20 ... a_potstat/
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
Uživatelský avatar
JURAJk6
Příspěvky: 385
Registrován: 09 čer 2009 21:22
Bydliště: Černotín (okr Přerov) 310 m. n. mořem
Kontaktovat uživatele:

V čerejší bouřky jsem moc nesledoval, tak mě překvapil večerní vývoj s propagací směrem k nám. První blýsknutí v mracích dávalo najevo, že se něco žene. Nakonec došlo i na pár CG blesků a slušný liják s větrem. Po odchodu toho nejhoršího se objevilo i pár crawlerů a CG+.
Halové jevy, duhy a bouřky, to já rád. Ale nesnáším, když není co pozorovat.
LOVU ZDAR!
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
Administrátor
Příspěvky: 1149
Registrován: 30 kvě 2007 13:41
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Na severovýchod Čech dorazil včerejší bouřkový systém již ve stádiu MCS, přesto nás na jeho čele přešla docela aktivní buňka, ze které spadly intenzivnější srážky (i pár krupek) a vyskytlo se ní několik pěkných blesků. Více však v reportu, který sem nebudu opisovat...

Report: http://report.bourky.cz/index.php?page= ... ow&id=1598
Uživatelský avatar
novotny
Příspěvky: 207
Registrován: 13 bře 2010 09:56
Bydliště: Nové Strašecí (okr. Rakovník)
Kontaktovat uživatele:

Zdravím, ten den jsem pozoroval několik bouřek ale většina byla bezstrukturní šedí s bleskama. Až podvečerní "skoroMCSka" jdoucí od západu měla docela pěkný arcus. Pod ním vznikalo mnoho scud cloudů (lesokumulů), některé byly protáhlé až na zem a měly zajímavý tvar, ale bez rotace. ALE, přímo nad hlavou, na čele arcusu se udělala tak na 20 vteřin tromba. její tvar, hladké hrany útvaru a pozorovaná rotace to jen potvrzuje. Na arcusu bych jí nečekal.
trombička
trombička
arcus u N. Strašecí
arcus u N. Strašecí
Mé nej fotky počasí, krajiny, přírody apod. - http://500px.com/TomNovi
Má videa na youtube - http://www.youtube.com/TomNovotny88
Uživatelský avatar
S-ChaserMR
Příspěvky: 105
Registrován: 20 srp 2011 10:54
Bydliště: Říčany u Prahy
Kontaktovat uživatele:

Zdravím až dneska jsem se pořádně prohrabal fotkami ze 13.6.2015, musím to sem přidat na dvakrát protože mi sem jde přidat jen 3 fotky, takže nejprve situace číslo jedna:

Klasika, říkám tomu-"Shelf se ukázal" :D
Tedy v překladu, více méně se nestane vůbec nic, ale shelf se k vám stočí natolik, že ho můžete vlastně vidět, tak jako kdyby šel přímo na vás i když vás míjí, což má výhodu-nezmoknete, ale máte pěkné fotky.
Toto byl učebnicový příklad, není k tomu moc co dodávat, nestalo se prakticky vůbec nic, jen pak trošičku pršelo.
Jedině snad, že jeho levá (jižní strana) se jakoby utrhla a přešla v samostatný postupně se rozpadající roll cloud.

Zde fotky:
shelf2.jpg
shelf3.jpg
A zde záběr na odtrženou část v podobě rozpadajícího se roll cloudu
rollcld.jpg
Uživatelský avatar
S-ChaserMR
Příspěvky: 105
Registrován: 20 srp 2011 10:54
Bydliště: Říčany u Prahy
Kontaktovat uživatele:

A teď už situace číslo dva, která nastala až k večeru viz radar, mluvím o tomto jádru:
01.jpg
01.jpg (102.61 KiB) Zobrazeno 9788 x
Přišlo mi docela podezřelé, takže jsem opět vyrazil a čekal, musím řici že mě to celkem překvapilo, vypadalo to opravdu celkem působivě. Byl to takový ten LP typ, nebo jak to říci, nemám více dat k této buňce, takže to by musel někdo říci o co přesně šlo, kdo má odpovídající data. Nechci tu hlásat, že to byla supercela, ale něco je na tom jinak, nedá se to popsat, prostě to člověk vidí a nebo mám něco s očima, jak už jsem psal aj na fb stránce ASOS. Už v roce 2011 jsem pozoroval takovou podezřelou buňku, podobně se chovající a i vypadající jako tato, co se převlékala za jakousi mini LP sc, nakonec se to nepotvrdilo ani oficiálně po prověření a zapsala se do dějin jen jako přeháňka v rouše napodobujícím lpčko... :D

Docela všiměte si jakéhosi pásu oblačnosti, který poměrně rychle zkondenzoval hnedka vedle srážkového pásma přímo u země, připomínalo to spíš nějaký roll cloud či co. Na těch fotkách to vypadá jako součást terénu, ale skutečně to není kopec, je to ten cár oblačnosti u země, možná je to ještě lépe vidět na té druhé fotce v pozdějších fázích vývoje a když už byla buňka blíže.Nebo jestli to byl nějaký zvířený prach, nevím, ale to už by bylo asi opravdu přehnané, nevím.

Blesková aktivita, tu jsem moc nepozoroval a jistě svou úlohu sehrálo zapadající slunce, které to dost "blokovalo". Ale hromy byly slyšitelné, spíš takové ty klasické výstřely s děla (plusáky).

Zde fotky:
storm1.jpg
storm2.jpg
Uživatelský avatar
Instabiliter
Příspěvky: 386
Registrován: 04 srp 2008 09:38
Bydliště: Toužim (Karlovarský kraj) / Plzeň Skvrňany

Ahoj
Ten den jsem čekal další "frontu na sucho", počítal jsem s nahozením konvekce v našem okolí a jejím postupným přesunem severovychodním směrem v souladu s modeláží. Příliš jsem to tedy neřešil a pozoroval jsem pouze ze zahrady. Zpočátku se to vyvíjelo tak, jak jsem si myslel, bouřky pouze v okolí a nic víc. Pak se ale v prostoru Českého lesa nahodilo několik bouřek a jak multicela postupovala k severovýchodu, tak se začala objevovat i bílá jádra. Na radaru to vypadalo strašlivě, vizuálně to ale bylo u nás skoro bez struktury. S doprovodem silné bleskové aktivity, včetně několika blízkých CG, nad nás dorazilo jedno z jader a začalo docela silně pršet, postupně ale systém akceleroval na východ a během druhé části bouřky i solidně foukalo i odhadem nějakých 15m/s. Na radaru se pak původně neforemný zhluk bouří zformoval v MCLS postupující na východ a dohánějící pak další bouřky ve středních Čechách. Den nakonec překvapil. Potěšilo i množství spadlých srážek a konec sucha. :D

https://www.youtube.com/watch?v=FIATXiEy_bk
Z Toužimi nebo Plzně zdraví Honza Džugan :-)
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2015“