Bouřky 9.5.2015

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2015.
Odpovědět
Jan Drahokoupil
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Ahoj,

tak tento den se Brandýsku všechny bouřky úspěšně vyhnuly, ale večer jsem si aspoň trochu spravil chuť na poslední bouřce toho dne, která od Krušných hor putovala k jiho-východu až k Praze. Vydal jsem se na Rovina nad Brandýskem, kde jsem chvíli sledoval situaci, abych se poté rozhodl přesunout nad sousední obec Třebusice, kde jsem měl krásný výhled na postupující bouři. Na čele se vytvořil celkem velký arcus, ale vlivem tmy a tou dobou již spíše sporadické bleskové aktivity nebyl prakticky vidět a stejně tak dopadly i pokusy o jeho vyfocení... je tam, ale fotky nestojí za nic...
Složenina 4 fotek s blesky za hranou arcusu
Složenina 4 fotek s blesky za hranou arcusu
A na závěr asi nejlepší fotka toho dne:
Několik blesků najednou
Několik blesků najednou
Ivan Bárta

Zdravím,
Tak po dlouhém pokukování na radar jsem se dočkal první naděje v 16:00 když jsem zahlédl bouřku nad Ústím... podle pohybu měla směr k mému bydlišti. A tak jsem neváhal a zajel jsem si na nedaleké pozorovací místo, abych na ní měl lepší výhled... nejprve do vypadalo, že to po cestě k nám chcíplo a nic z toho nebude... ale po chvíli čekání jsem se přesvědčil že je stále elektricky nabitá. Nakonec namířila jiným směrem než k mé pozice, ale z pozorovatelského hlediska ideálně postavená... Zde přikládám fotky:
Další tentokrát návštěva z Německa přišla v 19:00. Byla mnohem zajímavější na strukturu než ta předchozí. Elektricky nebyla moc aktivní, ale zase to vynahradil shelf cloud, který přes nás přešel.
Přílohy
DSC_0057-1.jpg
DSC_0059_panorama-1.jpg
DSC_0056-1.jpg
Amerika

Včera se to (nejen Brandýsku) dlouhou dobu vyhybalo, první "záblesk" naděje svitnul při soumraku, kdy se na nás blížily jakési přeháňky s podezřele formovanýma kupami a chocholy. První blesky jsem zahlédl z linie kovadlin tou dobou ještě v Německu. Mezitím z přeháněk přede mnou se začalo občas blýskyt i hřmět. Nato se se prudce zvetila i linie bouřek která právě přešla Krušné Hory a došlo na relativně četné záblesky. Nakrátko intenzivně sprchlo z rozpadající se bouřky kvůli které jsem původně vyjel a pak bylo možno nerušeně pozorovat blížící se pásovou bouřku od Krušných Hor. Její frekvence blesků (a už i hromů) ale klesala. Na nás vyšla jen jalová hůlava, ale i tak měla krásný shelf cloud, z východní strany doplněný občasnými záblesky ve srážkovém poli - viz Honza. Zkoušel jsem fotit, ale krom toho že na fotkách nic vidět nebylo, jsem si potvrdil, že můj foťák opravdu v průběhu opakovaného focení na expozice, zákeřně sám pomalu rozostřuje. Zkazil jsem tak všechny fotky, naštěstí v situaci při které by i beztak stály za prd. (fotky, nikoliv však pozorování!)
Srážky tak nakonec byly v první polovině noci silnější, než odpoledne, a tak se potvrdila i v tomto duchu znějící poněkud odvážná předpověď aladina.
novotny
Kontaktovat uživatele:

Ahoj, já se zaměřil pouze na tu večerní multicelu, která od nás sice prošla asi 20 km daleko ale možná naskytla lepší podívanou. Noční oblohu s hvězdami a v dálce blikající cébák mám prostě nejraději. Jenom z něj nic "nevystřelilo", takže mám pouze nasvícený vršek Cb.

To Amerika : Zkus se podívat (za předpokladu že jsi měl nastevené manuální ostření na nekonečno) jestli někde v menu nemáš zaplou funkci "bezpečný MF", protože pokud ano, tak i když si zaostříš na nekonečno tak ten foťák se ti snaží pomáhat to mít co nejlépe zaostřené. A v situaci kdy nemáš žádné ostřící body (uplná tma) ti to rozostří. Já pokazil takto několik timelapsů než jsem přišel na to čím to je.
Přílohy
Cb u Slaného
Cb u Slaného
Cb u Loun
Cb u Loun
Mé nej fotky počasí, krajiny, přírody apod. - http://500px.com/TomNovi
Má videa na youtube - http://www.youtube.com/TomNovotny88
misa12
Bydliště: Trutnov okr. Trutnov (Královehradecký kraj) 431 m. n. m.
Kontaktovat uživatele:

Ahoj, tak i u nás bylo v sobotu docela rušno, přišly letos první bouřky a hned to vypadalo nádherně. Pěkná blesková aktivita, kroupy, náraz větru těsně pře příchodem... Tady jsem ohledně toho zpracoval video: https://www.youtube.com/watch?v=8bealF77UL4
Tomáš Prouza
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Nakonec se bouřkové pásmo dotáhlo i k nám na severovýchod Čech. Výsledná bouřka nebyla nic extra, ale zatím nejsilnější v letošním roce.

Bouřka se vyskytla v rámci přeháňkové squall line při přechodu studené fronty. Spíše než o multicelu se jednalo o neuspořádaný shluk bouřek, který se vyvíjel v okolí místa pozorování, přičemž těžiště aktivity leželo nad Trutnovem. První zahřmění bylo slyšitelné v 17:44 SELČ ze vzdálenosti okolo 15 km (bod západně od Trutnova). O dvě minuty později začalo velmi slabě pršet, srážky trvaly cca 5 minut než ustaly. V 17:54 následoval další, výraznější hrom, bouřka zatím byla bez dalších srážek. V 17:58 byly BO detekovány výboje u Stárkova (SV od místa pozorování), zatímco ve směru na Trutnov (SZ) se rozvíjely výrazné srážkové pruhy. Před čelem bouřky se vyskytoval značně členitý stratokumulus, bouřka jinak neměla ale žádnou strukturu. Od 18:08 začaly vypadávat srážky, postupně zesilující až do intenzity 28 mm/h. Blesková aktivita byla pozorována v SZ směru ve formě několika bílých CC i CG blesků, hromy byly spíše střední intenzity. K nejbližšímu výboji došlo ve vzdálenosti 3 km v prostoru Jestřebích hor ve směru na Markoušovice. Samotné aktivní jádro přes místo pozorování nepřešlo, aktivita vyhasla již za Trutnovem a po 18:30 se obnovila až severně od Náchoda. Srážky z týlu bouřky pak pokračovaly až do 19:00 SELČ, celkem spadlo 4,9 mm deště. Squall line postupovala dále k východu, ale elektrická aktivita v jejím rámci slábla.

Report: http://report.bourky.cz/index.php?page= ... ow&id=1550
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2015“