Bouřky 27.4.2015

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2015.
Odpovědět
Uživatelský avatar
novotny
Příspěvky: 207
Registrován: 13 bře 2010 09:56
Bydliště: Nové Strašecí (okr. Rakovník)
Kontaktovat uživatele:

Zdravím,
tento den jsem trávil v okolí Žatce. Mezi 4tou a 5tou odpoledne začal jeden congestus přerůstat v cébák a na jeho základně se objevila první tromba, kterou jsem nestihl vyfotit, trvala tak půl minuty. Po 10 minutách se objevila další, na kterou už jsem byl připravenej, ta trvala cca 1-2 minuty. Po dalších cca 15 minutách se objevila třetí, opět na stejném místě cumulonimbu, který tou dobou měl za sebou první a poslední CC blesk. Mezi tím docházelo pod základnou Cb k občasné rotaci cárů vlhkosti, bylo to tam docela "živé". Rotace u tromb byla nepochybná.
Následně jsem vyrazil směrem Kadaň na ty nejvýraznější buňky, ale nebyly tak zajímavé jako na radaru. Struktura oblačnosti nic moc, blesky většinou ukryté a navíc na každé mé pozici začalo pršet v předstihu před bouřkovým jádrem, takže zbytek dne už byla bída.

Cestou domů jsem potkal u Krupé na Rakovnicku, na karlovarské silnici, jednoho pozorovatele, který dost nešikovně zastavil přímo na silnici I.třídy aby si vyfotil bouřku. Lidi neblbněte zase...tohle bych si nedovolil ani kdyby tam šla supercela.
Přílohy
Bouřka u Kadaně
Bouřka u Kadaně
třetí tromba - Žatec
třetí tromba - Žatec
druhá tromba - Žatec
druhá tromba - Žatec
Mé nej fotky počasí, krajiny, přírody apod. - http://500px.com/TomNovi
Má videa na youtube - http://www.youtube.com/TomNovotny88
Uživatelský avatar
Rosnič
Příspěvky: 182
Registrován: 22 bře 2014 15:58
Bydliště: Stochov

Tak to je masakr. Sem se včera kolem 19:00 SEČ přivalila černota, sice se začalo slušně blýskat, jenže dávno před tím se vydatně rozpršelo, takže z focení nebylo nakonec nic.
Z poslední výspy před kladenským okem zdraví Radek :-)
Uživatelský avatar
Dáša
Člen AMS
Příspěvky: 305
Registrován: 05 dub 2009 19:35
Bydliště: Brandýsek / občasně Pechova Lhota (u Milevska)

Po velmi vydařené neděli jsme si chtěli dát v pondělí před studenou frontou další chod, tentokrát v podobě blesků. Nepovedlo se. V rámci MCS jich bylo sice dost, nicméně většinou jakési IC záblesky, viditelných kanálů bylo málo a pokud ano, tak většinou tam, kam jsem zrovna nemířila :lol: Navíc to lepší přišlo stejně až, když již kvalitně lilo :)
Ale zkusili jsme to a na efekt a na duben to rozhodně byla bouřka slušná. ;)
Přesto se ale asi včerejším nejlepším úlovkem stal infralaterální oblouk, který jsme s Honzou pozorovali odpoledne u prahu dráhy 06 na LKPR ;)
Přílohy
Infralaterální oblouk..
Infralaterální oblouk..
typický ilustrační obrázek včerejšího večera - blikačka pěkná, ale na focení to žádné terno nebylo
typický ilustrační obrázek včerejšího večera - blikačka pěkná, ale na focení to žádné terno nebylo
Nameless42
Příspěvky: 36
Registrován: 08 črc 2014 14:22
Bydliště: Veltruby (okres Kolín)

Tady nás ten MCS (pokuď to tak můžu nazvat) minul. Teda trochu sprchlo z nějaký přeháňky a taky foukalo (asi outflow z okolních bouřek). Jinak jsem pouze pozoroval blýskavici zhruba mezi 21:15 a 22:30 se slabým hřměním z dálky. V podstatě se jednalo jenom o CC/IC blesky ukryté v mracích, takže nic na focení.
Uživatelský avatar
Ivan Bárta
Příspěvky: 64
Registrován: 12 dub 2013 08:15
Bydliště: Studánka Varnsdorf okres Děčín-530m.n.m

Zdravím,
Na tento den jsem doufal, že by něco mohlo kápnout... a také že jo. Sice jsem byl celý den pryč a na bouřky jsem neměl zrovna moc času, ale jak to nakonec vypadalo vůbec to nevadilo... první zajímavější dění se začalo udávat až po 17.hodině. To jsem byl už naštěstí doma připravený s fotoaparátem a čekal, až se něco přiblíží nebo vznikne v mé blízkosti... První cébák jsem zpozoroval kolem půl šesté. Jenže se rozkládal skoro nad mojí hlavou a tak to nebyla úplně vhodná situace na nějaké focení... Dále nastal asi dvou hodinový klid. Cébák se nakonec při svém vývoji rozpadl a já jsem mohl zase v klidu jít sledovat radar a čekat, až se zase něco objeví :) Asi kolem půl osmý to venku zase začínalo oživovat a tak jsem zase sbalil výbavu a šel se poohlédnout... Když jsem se podával směrem na Německo uviděl jsem slabé záblesky a slyšet hřmění... a to byla dobrá zpráva. Asi po 45 minutách jsem se konečně dočkal viditelného blesku a tak jsem byl v naději že bych mohl ulovit letošní první blesk :)
Netrvalo dlouho a mé naděje se naplnili... blesková aktivita postupem času zesilovala a po obloze bylo vidět čím dál více viditelných blesků... Jenže jak to tak chodí, dříve než jsem stačil chytit nějaký ten zajímavější blesk začalo pršet a tak jsem musel akci ukončit s tím, že jsem toho moc tento den neudělal... jenže když jsem přijel domů, napadlo mě, že bych mohl zkusit "lovit z okna"... no a vida... poštěstilo se a radost z prvního blesku byla na světě. :D
Přílohy
hotová 2.jpg
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

Včera jsem se vracel z Prahy někdy v 7 hodin, a to už bylo vidět, jak se přibližuje nějaká neurčitá bouřková formace. Základna se ukázala už cestou autobusem, takže kvalitní pozorování jsem už nestihl. Musím ale říct, že jestli prošvihnout bouřku, tak radši tuhle, než nějakou jinou. Struktura skoro za nic nestála a jak jsem pak z radaru zjistil, šly na nás stejně jen nějaké zbytky. Bouřka měla docela dost blesků a hromů, a také něco napršelo - tak 5 mm. Zatím letos tedy největší bouřka, celkem 5. záznam.
Tomášovi samozřejmě gratuluji - něco podobného jsem tady měl před dvěma roky.
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2015“