Bouřky 30.3.2015

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2015.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
Administrátor
Příspěvky: 1149
Registrován: 30 kvě 2007 13:41
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

V pondělí 30. března 2015 přešla přes naše území od SZ studená fronta, v jejímž rámci se vyskytovaly ojedinělé bouřky. V jejím týlu bude od severozápadu proudit chladný, vlhký a labilní vzduch, ve kterém se budou vytvářet přeháňky a ojedinělé bouřky. Nízkou pravděpodobnost výskytu bouřek (15 %) lze očekávat na celém území ČR i Slovenska. Na celém území obou států se též mohou vyskytovat nebezpečné nárazy větru konvektivního i nekonvektivního původu. Díky vysokému střihu větru nelze zcela vyloučit možný výskyt tornáda nebo silného krupobití (týká se však pravděpodobně spíše okrajových oblastí zóny 1. stupně dle ESTOFEXu).

Předpověď ESTOFEXu:

Obrázek

Textová předpověď: http://www.estofex.org/cgi-bin/polygon/ ... recast.xml

Ke sledování vývoje situace a sdílení informací vás všechny zveme (a žádáme o účast) na IRC kanál AMSos, na který se snadno a lehce dostanete kliknutím na následující odkaz: http://webchat.quakenet.org/?channels=amsos

Registrovaní uživatelé nechť zanesou svá případná pozorování na http://report.bourky.cz/

Do tématu na fóru přispívejte především shrnutím situace, popisem, fotografiemi, videi, případně odkazy týkajícími se řešené situace. Děkujeme.
Uživatelský avatar
JURAJk6
Příspěvky: 385
Registrován: 09 čer 2009 21:22
Bydliště: Černotín (okr Přerov) 310 m. n. mořem
Kontaktovat uživatele:

No tak u nás to začalo po páté hodině ranní brutálnmí krupobitím na studené frontě (nejsilnější od roku 2010) a asi 6 blesky (slyšel jsem 4 hromy, všechno CC) a silným větrem, až jsem myslel, že nám to vysklí okna směrem na západ. Teď na mě míří další silná a úzká linie přeháněk a bouřek takže dnešek bude zajímavý. Brzo hodím report i s fotkama krup focených 2 hodiny po bouřce.
Halové jevy, duhy a bouřky, to já rád. Ale nesnáším, když není co pozorovat.
LOVU ZDAR!
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

Takže je to tady, po druhé hodině se na nás rozeběhla nečekaně sílící buňka až se objevila blesková aktivita a sytě oranžové jádro. Při mírném slábnutí nás to přímo zasáhlo. Padaly "polystyrenové" kroupy o velikosti téměř 1 cm. Mnohé se po dopadu rozbíjely. Zaznamenal jsem 2 slabé hromy - tudíž první bouřka sezóny.
(radar ale jakoby o pět minut napřed??)
Přílohy
_3305051.JPG
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
Administrátor
Příspěvky: 1149
Registrován: 30 kvě 2007 13:41
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

I na severovýchodě Čech jsem se konečně dočkali:

První bouřka roku 2015 se vyskytla v rámci pásma přeháněk postupujících od severozápadu za studenou frontou. Zcela první výboj byl detekován cca 15 km západně od Velkých Svatoňovic ve 12:21 SELČ, v místě pozorování byl slyšitelný jediný hrom okolo 12:30 (výboj byl vzdálen okolo 7 km na JZ) - a to velmi slabě díky hluku způsobovanému větrem. Srážky začaly vypadávat okolo 12:25, jednalo se zpočátku o déšť, který rychle přešel do sněhových krupek, přičemž největší dosahovaly rozměru až k 10 mm. Na závěr již spíše sněžilo. Nejsilnější vítr se vyskytl na čele přeháňky, a to o rychlosti až 12,4 m/s, poté poněkud zeslábl, ale po dobu trvání přeháňky stále foukal. Po zhruba 15 minutách se bouřka přesunula dále k JV a aktivita vyhasla. Nic extra, ale pro začátek stačilo...

Celý report: http://report.bourky.cz/index.php?page= ... ow&id=1495
Uživatelský avatar
dobrmanek
Příspěvky: 745
Registrován: 23 čer 2007 09:56
Bydliště: Větřkovice, 480 m.n.m, okres Opava

Ranní lajnička se po přechodu Jeseníků rozpadla a začla opět zesilovat až nad náma. Stačilo z ní napršet cca 6 mm. Žádné hřmění ani vzdálené jsem nezaslechl. Na první bouřku tohoto roku jsem musel počkat ještě pár hodin. Na čele náznak menšího shelfu, silné krupo(k)obiti, vítr v nárazech určitě přes 25 m/s, čtyři velmi silné hromy a pár slabších. Nejbližší úder odhaduji na cca 1,5 km. Za bouřkou vítr lehce zeslábnul, přidala se krátce silná chumelenice a nastal postupný přechod do deště. Na první bouřku nádhera. Odpoledne postupovala přeháńka severněji, ale nezasáhla a o něco později další přeháňka, která měla na čele již zřetelný shelf cloud. Po příchodu došlo k několika nárazům ke 20 m/s a začalo sněžit.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=dclHI5Y ... e=youtu.be
Fotky: http://dobrmanek.rajce.idnes.cz/30.3.20 ... _prehanky/
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
Uživatelský avatar
MiyuGreer
Příspěvky: 32
Registrován: 08 kvě 2013 17:33
Bydliště: Slaný

Upřesňuji že ve Slaném se bouřka přehnala v 14:25. Zrovna jsem šel z práce domů, když se začal zvedat vítr a nebe na sever od Studeněvse a severozápad od Slaného byla pěkně tmavě šedá obloha ve které jsem rozpoznal dva blesky a hromy. Jeden musel být cca 5km od Slaného max. Každopádně kroupy, silný vítr, totální bílo. U pole mezi Studeněvsí a Slaným silné nárazy větru, že ústát dělalo veliké potíže. Chvíli poté se vše uklidnilo ale o nějakou dobu později přišla druhá vlna ikdyž dle mého už ne tak silná. každopádně pro mě první bouřka letošní začala zajímavě. Uvidíme co si pro nás přichystá zítřek.
Naposledy upravil(a) MiyuGreer dne 30 bře 2015 21:38, celkem upraveno 1 x.
Miroslav
Příspěvky: 71
Registrován: 24 led 2014 05:55
Bydliště: Praha, České Budějovice, Mnichovo Hradiště

U mě na Praze 5 (50.0482N, 14.3583E) v 9:20 UTC padaly krupky a naměřil jsem max. rychlost větru 12 m/s. Žádnou bouřku jsem dnes nezaregistroval, ale v pracovním ruchu jsem mohl slabou bouřku přehlédnout.
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2015“