Bouřky 21.7.2014

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2014.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

Tohle byl první vydařený bouřkový den této sezóny ve Slaném!
Nejdříve to vypadalo, že to opět skončí blbě, jako všechny letošní výstrahy. V podvečer se ale objevilo několik silných bouřek i v severní polovině Čech, které byly dosud jen zakryté kovadlinami. Mířily postupně na západ, ale i tak se zdálo že jdou jen na Prahu. Malý cípeček jedné bouřky se jakoby chtěl dotknout Slaného a i pohledem z okna to vypadalo docela zatažené. Navíc konečně ustaly srážky z kovadlin. Vyjel jsem tedy na nejbližší pozorovací stanoviště a to byl dobrý tah.
Postupně se začal vynořovat stále vyvinutější shelf cloud. Po jeho přechodu nejprve přišel první krátký slejvák. Pak přestalo, ale hned navázalo další srážkové pole s ještě silnějšími srážkami, které za postupného slábnuté trvaly asi 2 hodiny, zpočátku i se zajímavou elektrickou aktivitou. Napadlo úctyhodných 33 mm.
Přílohy
_7211555 (1).jpg
_7211564 (2).jpg
_7211575 (1).jpg
Uživatelský avatar
Rosnič
Příspěvky: 182
Registrován: 22 bře 2014 15:58
Bydliště: Stochov

Říkal jsem si, že už asi těžko něco bude, tak jsem si na dobrou noc pustil film a vykašlal se na nahánění radaru. Těsně před 20:00 mě z pohody vytrhnou stále četnější záblesky a sílící hřmění, tak nakonec opět klikám na odkaz na radar ČHMI, mrknu z okna směrem na východ, pak jdu pro jistotu ven před barák, jestli se mi to nezdá a začnu šílet. Nezdá. Z šedi z předchozích okolojdoucích bouřek se vynořuje masivní shelf následovaný nazelenalou základnou, a při přechodu pod sebou spouští peklo. Každých pět sekund blesk, z toho spousta blízkých úderů do země, neustávající hřmění, vypadávání elektřiny a opravdová průtrž, která během čtvrt hodiny změnila ulici v řeku. Už tomu jen scházely kroupy jako rajčata. Bouřka, která tudy projde maximálně jednou za sezónu a, zcela nevědecky řečeno, absolutní meganáser. :rock:

P.S. Kvůli dešti i před bouřkou se, bohužel, nedalo fotit. Tak to aspoň zčásti zachránilo video z foťáku stojícího za oknem, ale ještě ho budu muset zpracovat.
Z poslední výspy před kladenským okem zdraví Radek :-)
Uživatelský avatar
kapr
Příspěvky: 124
Registrován: 14 bře 2010 09:54
Bydliště: Buchlovice, Zlínský kraj, 270mnm

čaute, tak včerejšek to byl hezký "maglajz" a chaos na obloze :D . Nejvýraznějším jevem asi byly docela stacionární buňky.. takže dva vytopené podjezdy a fotbalový stadion v UH plus určo několik sklepů atd.. to muselo přijít. Z práce jsem vyrazil rovnou na výlet.. původní plány sice směřovaly ke kroměřížsku, ale na to jsem se vyprdl, tušil jsem že to bude hlavně o vodě .. viz čáry máry Aladina. Cestou na východ jsem zaregistroval docela náhlý růst oblačnosti nademnou a zesilující vítr od rozsáhlých bouřek na severu. ( u St. Města naměřen náraz větru 14,3 m/s v ca 15:30). To dávalo tušit, že se něco začne dít i tu.. a taky že jo. Popojel jsem ještě kousek dál mezi SM a Jalubí. kde právě vznikala jedna z mnoha buněk a to docela stylově. Asi 3-4 minutové čistě jen krupobití ( kroupy v maximu odhadem až 2cm), celkem to křápalo na okna, tak jsem začal trochu bláznit :). Z krup ale žádný záznam nemám, než jsem se probral ustalo to a začal naopak silný déšť.. kroupy odtály. A pak už jen všude voda, voda voda aaa nečekaně voda :-). Mezi tím blikačka. Řekl jsem si co ale pod deštěm, auto už téměř umyté. Tak jsem směr JV. Kde jsem různě narážel na už vzniklé a nově vznikající buňky, jednou za mnou jeli příslušníci, takže jsem se raděj věnoval i řízení, kdoví co si mysleli, když jsem čuměl všude možně po okolí.. raděj jsem na první odbočce sjel (naštěstí to byla zrovna ta, která se hodila.. směr Blatnice), mezi Ostr. Lhotou a Blatnicí p. sv. A. už byl trochu klídek a pauza.. byl tu docela hezký výhled. Na severu dešťové clony z toho čemu jsem ujel ale nějaká struktura tam přece jen byla (viz fotky), občas se na tom mihl i výboj. Až mě to přestalo bavit.. už bylo po 17.h jel jsem zpátky, mezitím už tušil, že ve městě a okolí kde se výraznější odrazy držely docela dlouho bude vody fakt hodně.. a taky že jo, fronta na hlavní od Kunovic, pak důkladnější hygiena (i spodku) auta průjezdem zaplaveného podjezdu, i to jsme zvládli. Pak už ale bylo opravdu hodně nízké oblačnosti a když buňky začly směřovat od jihu k severu byla už jen blikačka.. ale výbojů nebylo málo. Večer už byl klidnější s doznívajícíma přeháňkama. Každopádně z neděle na pondělí výrazná změna v počasí. To ale bylo asi u většiny :) http://metlak.rajce.idnes.cz/vodaa
Miroslav
Příspěvky: 71
Registrován: 24 led 2014 05:55
Bydliště: Praha, České Budějovice, Mnichovo Hradiště

Včera jsem v Praze zaznamenal dvě bouřky, první slabší asi mezi 15. a 16. hod. SELČ, v Jinonicích byly velmi slabé srážky, nejbližší blesky 3 km na jih. To jsem byl v práci a nemohl jsem pozorovat. Druhá silnější byla večer a tu už jsem "chytil" :) http://report.bourky.cz/index.php?page= ... ow&id=1337
Lukáš Vejborný
Příspěvky: 10
Registrován: 21 čer 2013 02:12
Bydliště: Nová Paka

Bohužel v Nové Pace jsem nic nepozoroval, jen zvýšenou intenzitu deště a cca 5-8 km od místa pozorování uhodil blesk.
Hold se tomu tato oblast vyhla....
Uživatelský avatar
novotny
Příspěvky: 207
Registrován: 13 bře 2010 09:56
Bydliště: Nové Strašecí (okr. Rakovník)
Kontaktovat uživatele:

Zdravím, tento den byl po fotografické stránce další propadák. Přes celou ČR se udělal zelený koláč ve kterém byly vnořené silné bouřky, tudíž se nedalo nic fotit protože snad všude před příchodem bouře pršelo. To se týkalo i té pseudolajny postupující od Prahy na západ, sice na čele měla docela pěkný arcus ale jelikož stále pršelo z kovadliny a bylo velké vlhko z předešlých srážek (snížená viditelnost) tak to za moc nestálo. Projevy bouře však za letošek zatím nejsilnější. Silný přívalák, blesky po 5 vteřinách a nárazový vítr, odhadem 15-20 m/s. Bída, hodně velká bída letošní sezóna, zatím je to nejhorší co pozoruju bouřky (od roku 2007).
Přílohy
Panorama 1u.JPG
Mé nej fotky počasí, krajiny, přírody apod. - http://500px.com/TomNovi
Má videa na youtube - http://www.youtube.com/TomNovotny88
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2014“