Bouřky 25.6.2014

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2014.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
Administrátor
Příspěvky: 1149
Registrován: 30 kvě 2007 13:41
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Ve středu 25. června 2014 se nad naším územím se bude nacházet vlnící se studená fronta, která bude hlavním iniciátorem konvektivní činnosti. Vysokou pravděpodobnost výskytu bouřek (50 %) lze očekávat hlavně na území Čech a západě Moravy. Na zbytku území České republiky a Slovenska bude spíše nízká šance na výskyt bouřek (15 %).

Předpověď ESTOFEXu:

Obrázek

Text: http://www.estofex.org/cgi-bin/polygon/ ... recast.xml

Ke sledování vývoje situace a sdílení informací vás všechny zveme (a žádáme o účast) na IRC kanál AMSos, na který se snadno a lehce dostanete kliknutím na následující odkaz: http://webchat.quakenet.org/?channels=amsos

Registrovaní uživatelé nechť zanesou svá pozorování na http://report.bourky.cz/

Do tématu na fóru přispívejte především shrnutím situace, popisem, fotografiemi, videi, případně odkazy týkajícími se řešené situace. Děkujeme.
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

Takže po cca 3 týdnech ničeho si konečně můžu napsat bouřkový záznam.
Bouřka přešla před více jak hodinou. Srážkově byla obstojná - spadlo odhadem 5 až 10 mm. Pršelo skoro hodinu. Oproti radaru, kterej ukazoval největší intenzitu na čele bouřky, to bylo se srážkami po celou bouřku poměrně vyrovnané a nejvíc napadlo na kovadlinovém chvostu - díky delší době trvání. Čelo bouřky bylo fotogenicky nezajímavé - obalené kumuly třetí třídy a whales mouthem. Hromy začly až po přechodu čela bouřky. Jeden byl docela silný a blízký - asi 400m s oranžovým zábleskem.
Uživatelský avatar
Dáša
Člen AMS
Příspěvky: 304
Registrován: 05 dub 2009 19:35
Bydliště: Brandýsek / občasně Pechova Lhota (u Milevska)

Dnešní bouřková linie dorazila na Prahu 8 na Bulovku něco před 14:00 a trvala cca půl hodiny. Na čele se vytvořil slabší shlef cloud. Elektrická aktivita byla velmi slabá - jeden CG blesk a pak ke konci bouřky ještě pár záblesků, na které zareagoval i můj nový trigger - bohužel na fotkách jsem žádné nenašla. Ale tak po dlouhé době alespoň něco, ač by to mohlo být i lepší ;) .
Přílohy
IMG_3015_postcard.jpg
Uživatelský avatar
Ivan Bárta
Příspěvky: 64
Registrován: 12 dub 2013 08:15
Bydliště: Studánka Varnsdorf okres Děčín-530m.n.m

Zdravím,
Tak k nám také přišla slabá bouřka v rozmezí 13:15 SELČ - cca 13:45 SELČ. Čelo bouřky nebylo nějak extra fotogenické... Co jsem zaregistroval vyskytli se cca 3 blesky. Hned ten prví bych typu CG od místa pozorování v dálce necelého 1 kilometru. Poté už se jednalo o výboje, které byli typu „mrak mrak“ takže už nebyli tak patrné ale díky za to po dlouhé době... ;)
Uživatelský avatar
S-ChaserMR
Příspěvky: 105
Registrován: 20 srp 2011 10:54
Bydliště: Říčany u Prahy
Kontaktovat uživatele:

Zde v Říčanech z počátku vše vypadalo všelijak, respektive nijak. Poté se vytvořila první slabá přehánka cca západně-severozápadně od nás na ní se vytvořilo cosi, možná menší funnel cloud, na netu jsem viděl i jiné fotky stejného jevu, probíhala diskuse, takže posouzení nechávám na ostatních viz foto:
funnel.jpg
Dále se situace vyvíjela poměrně rychle, asi do 30 min obzor od Prahy a severně od nás začal dostávat hrozivější vzhled a v dálce se rýsovaly kontury velmi slušně vyhlížejícího shelfu. Ten nakonec dosáhl vzhledem k tomu co jsem očekával (spíše nic významného) tak byl nadprůměrný. Samotné projevy nijak výrazné, pár hromů, blesky jsem ani neviděl, chvíli trvající prudší déšť. Zajímavější byl vítr, ten byl místama celkem silný, stejně jako nádherný řekl bych tak, "time lapse" v nižších vrstvách, zvlášťe, když si to húlava rolovala nad místem pozorování.Takže další letošní skalp, Říčany opět nezklamaly.
2.jpg
3.jpg
Uživatelský avatar
Michal Koupý
Příspěvky: 113
Registrován: 23 črc 2007 05:03
Bydliště: Blansko, 290 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

V Blansku silná bouřka od 18.30 do 18.45 hod., která měla dost neobvyklý průběh. Na začátku húlava, potom silný déšť, blesky asi 2 až 3 za minutu, po pěti minutách obloha zesvětlala a chvíli to vypadalo, že je po bouřce. Najednou ale do Blanska vlétla od SZ smršť s přívalovým deštěm a silnými nárazy větru, která trvala 5 minut, viditelnost cca 250 m, na konci bouřky kroupy o průměru 0,5 cm.
Štěpán Krejsek
Příspěvky: 839
Registrován: 11 črc 2008 13:19
Bydliště: Brno - Žabovřesky

V Brně se hned po 8 hodině raní objevil na linii postupující od Z pěkný arcus až jsem si myslel, že jde o squall line. Radar mě však vyvedl z omylu. Jak se tato blížila, arcus se postupně rozpadal.
Před 18 hodinou pak přešla od Z bouřka s cca 15 slyšitelnými hromy a jedním zábleskem v mracích. Struktura za moc nestála, jen tmavé čelo oblačnosti a srážkové pruhy. Déšť byl středně silný, vítr při přechodu zesílil.
Uživatelský avatar
Rosnič
Příspěvky: 180
Registrován: 22 bře 2014 15:58
Bydliště: Stochov

S-ChaserMR píše:Zde v Říčanech z počátku vše vypadalo všelijak, respektive nijak.
Jak vy to v těch Říčanech děláte, zatracenej chlape. Na Zličíně v době přechodu "bouřky" jen pršelo, struktura žádná, el. aktivita rovněž...
Z poslední výspy před kladenským okem zdraví Radek :-)
Pochtli
Příspěvky: 2
Registrován: 26 čer 2014 20:34

Včerejší úlovek při služebce ve Ždírci nad Doubravou. Bohužel jak na potvoru nebyl po ruce pořádný foťák, ale jen mobil.
Fotografie845a.jpg
Fotografie844a.jpg
Uživatelský avatar
Instabiliter
Příspěvky: 386
Registrován: 04 srp 2008 09:38
Bydliště: Toužim (Karlovarský kraj) / Plzeň Skvrňany

Ahoj
Polední bouřka mě sice strukturově v Plzni velmi zklamala. Nejzajímavější byly rázové intenzivní hromy. Jinak šedina s celkově nevýraznými projevy.
http://report.bourky.cz/index.php?page= ... ow&id=1238

Večerní bouřka to ale napravila. Bleskově byla sice o něco slabší, ovšem měla velmi hezký dramatický vývoj základny se shelf cloudem. Její jádro zasáhlo hlavně jižní Plzeňsko.
http://report.bourky.cz/index.php?page= ... ow&id=1239

A zde video oné večerní bouřky: http://www.youtube.com/watch?v=cTEwQTMn ... gftQQNnZTw
Z Toužimi nebo Plzně zdraví Honza Džugan :-)
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
Administrátor
Příspěvky: 1149
Registrován: 30 kvě 2007 13:41
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Červen zatím nic moc, ale ve středu aspoň něco:

Slábnoucí squall line na vlnící se studené frontě postupovala od západu až jihozápadu, po kontaktu s Krkonošemi ale velmi pomalu. Již před 15 UTC bylo na Z až SZ obzoru patrné výrazné tmavnutí oblačnosti. V 15:10 UTC začal být patrný vyvinutý arcus (bez shelf cloudu) a za ním výrazné srážkové pole nad Markoušovicemi (cca 2-3 kilometry daleko). Arcus se velmi zvolna přibližoval včetně srážek za jeho hranou. V 15:24 vyprodukovala bouřka jediný (!) výboj v odhadované vzdálenosti (dle detekce) cca 3 km - blesk nebyl pozorován, hrom střední intenzity. Srážky začaly vypadávat v 15:26 za doprovodu slabého SV větru. Vítr se později stočil na SZ a krátce po 16 UTC zcela ulehl. Po 16 UTC bylo možno bouřku považovat za vyhaslou, jelikož elektrická aktivita se již neopakovala a srážky pokračovaly ve vypadávání spíše ze stratiformí oblačnosti. Od 16 UTC spadly 2,0 mm deště, celkem až do ukončení srážkové činnosti pak 5,0 mm. Maximální intenzita deště nepřesáhla hodnotu 10 mm/h.

Celý report: http://report.bourky.cz/index.php?page= ... ow&id=1231
Uživatelský avatar
storm_ice
Příspěvky: 1448
Registrován: 23 led 2008 09:50
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Hoj, ve středu velká oblačnost, zataženo až skoro zataženo, zpočátku občas slabý déšť, před a kolem poledne bouřka s mírným deštěm, odpoledne přechodně oblačno až polojasno, později večer slabé přeháňky. Tmax 17,6°C Tmin 11,9°C, vítr Z do 4 m/s, srážky Obrázek 11,4 mm.
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2014“