Bouřky 28.4.2014

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2014.
Odpovědět
Uživatelský avatar
novotny
Příspěvky: 207
Registrován: 13 bře 2010 09:56
Bydliště: Nové Strašecí (okr. Rakovník)
Kontaktovat uživatele:

Dnes jsem pozoroval na Žatecku a později i doma (N. Strašecí) roustoucí Cb a jejich nevzhledná srážková pole. Ani blesky se nedalo moct fotit, vzhledově to za moc nestálo. Když už jsem byl doma, kolem 15:55, a akorát jsem kouknul na ulici tak uhodil blesk do několik desítek metrů vzdáleného domu (kanál jsem nevyiděl, jen záblesk), rána jako zděla i přes zavřené okno, několika autům se spustil alarm a ja pak málem nenašel našeho kocourka. Podle svědků to bylo přímo do hromosvodu a v tom domě to snad odnesl jenom internet. Pobláznilo to wifinu i mě a blbnul mi chvíli i mobil (u toho ale nevím jestli to mělo něco společného s úderem), hromosvos prý ještě chvíli po úderu "bzučel". Pro mě asi nejbližší úder blesku co pamatuju.
Mé nej fotky počasí, krajiny, přírody apod. - http://500px.com/TomNovi
Má videa na youtube - http://www.youtube.com/TomNovotny88
igisek
Příspěvky: 54
Registrován: 30 čer 2010 13:15
Bydliště: Brno-Řečkovice

Tak dnešek v Brně zase zklamání,ikdyž to už vypadalo dobře.
Začalo to celé konvekci kolem 11h,kdy se začali tvořit Cu na SV od Brna.Kolem 12h už byla na světě bouřka z toho.A pak se začala přibližovat a rozrůstat a kolem 12.30 už byla "na dosah".Sice jí chyběl schelf cloud,ale měla i tak pěknou strukturu,na okraji kovadlin jsem viděl vznikající mammata.Jenže pak ,jakoby někdo mávl proutkem,z ničeho nic ustala el.aktivita a bouřka se během 10 minut úplně rozpadla.Takže nakonec mám z dneška jenom zklamání.
Tak snad ještě něco dojde anebo v dalších dnech si něčeho ještě užijeme.
Přílohy
zajímavá struktura bouřky
zajímavá struktura bouřky
blížilo se to,ale nakonec to nepřišlo :(
blížilo se to,ale nakonec to nepřišlo :(
Ota98
Příspěvky: 101
Registrován: 03 čer 2012 15:22
Bydliště: Brodek u Prostějova, 255 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Dnes jsem celý den z okna školy vyhlížel ty avizované "bouřky i v nížinách" a dočkal jsem se, po 10. hodině jsem zpozoroval shlukovou multicelu východně od Prostějova a později jsem zaregistroval i její propagaci směrem k místu pozorování. Za 3 hodiny se přiblížila na dosah, tak že bylo slyšet hromy, nakonec mě ale nezasáhla. Částečně ale zasáhla mou meteorologickou stanici v Brodku u PV 12 km jižně. Projevy ani zde ale nebyly nijak výrazné, spíše se jednalo o slabý déšť s mírným zesílením větru a nepatrným "poskočením" tlaku. Celý den bylo teplo s Tmin= 8,5°C a Tmax= 24,3°C. Intenzita srážek dosáhla 1,8 mm/h, celkový úhrn je 0,9 mm, pršelo mezi 14:10 a 15:05 a vítr přechodně zesílil na 9,2 m/s.
Teplota a rosný bod 28.4.2014 6:00- 18:00 SELČ (°C)
Teplota a rosný bod 28.4.2014 6:00- 18:00 SELČ (°C)
Rychlost větru  28.4.2014 6:00- 18:00 SELČ (m/s)
Rychlost větru 28.4.2014 6:00- 18:00 SELČ (m/s)
Relativní tlak vzduchu 28.4.2014 6:00- 18:00 SELČ (hPa)
Relativní tlak vzduchu 28.4.2014 6:00- 18:00 SELČ (hPa)
Později odpoledne jsem pak pozoroval organizovanou multicelu vzniklou nad Přerovem, dále zasahující obec Kyselice, zde s odrazivostí až 60,5 dBz, dále propagující k jihu/ jihozápadu a pomalu slábnoucí. Zde jsem pozoroval hlavně krásné vrcholy bouře ve výšce 10- 12,3 km, kde se tvořily nádherné doprovodné čepice pileus, zpozoroval jsem ale i 5 blesků a od všech jsem slyšel i hromy se zpožděním 40- 50 vteřin.

*A ještě otázka. Jak to vlastně vypadá, když je přímo nad vaší hlavou odrazivost >60 dBz, "Můj" radarový pixel měl od té doby co pozoruji (2008) maximálně 52 dBz a to už byl liják, že jsem myslel, že voda podemele silnici,což se potom i částečně stalo ve spodní části cesty. intenzita srážek tehdy dosáhla 60 mm/h a když si uvědomím, že 56 dBz je 2x víc než 52 (logarytmická stupnice), tak se mi zježí chlupy i z těch 56 dBz, a co teprve 60 :o !
Naposledy upravil(a) Ota98 dne 28 dub 2014 20:09, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
tomo1583
Příspěvky: 21
Registrován: 10 úno 2014 20:09
Bydliště: Giraltovce, Prešovský kraj. 210 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Dnes o 15:00 som pozoroval multicelu ktorá vznikla na krajnom východe krajiny (približne blízko Polonín). Zatiaľ čo postupovala na západ snímal som ju na timelapse a urobil som aj niekoľko panoramatických fotiek. Keď už dorazila do Giraltoviec, blesková aktivita bola slabšia. Pri prechode mierne zosilnel vietor (6m/s). Zrážkové pruhy mala impozantné ale nakoniec čo do zrážok sa tu veľmi neprejavila a dokonca bolo až nutné zavlažovať záhradu |( . Na spestrenie sa ku koncu objavili aj slabšie mammaty :)
foto a video dokumentácia:
http://momo1583.rajce.idnes.cz/burky_27-28.4.2014/ -keďže búrková sezóna je aktuálne v apríli dosť pestrá, v albume sú fotky aj zo včerajška. :D
https://www.youtube.com/watch?v=GOTRLe5dKWk
Uživatelský avatar
Jan Drahokoupil
Administrátor
Příspěvky: 543
Registrován: 26 kvě 2007 15:07
Bydliště: Brandýsek, okr. Kladno
Kontaktovat uživatele:

Ahoj,

tak já jsem včera patřil spíš mezi smolaře, protože jsem musel být o něco déle v práci než předchozí dny, a tak se stalo, že jsem propásl možnost si vyfotit bouřky ještě v jejich zralém stádiu.

Když jsem se utrhl z práce, vydal jsem se přes krátkou zastávku na OC Šestka přes Unhošť do oblasti mezi obcemi Chyňava a Hýskov na Berounsku, abych se alespoň podíval na zadní stranu odcházejícího bouřkového systému.Objevil jsem tak nová pozorovací místa v lokalitě, kde jsem předtím nikdy nebyl.

Poté jsem si však všiml, že se na SV tvoří nová konvekce, tak jsem se přes Kladno vydal zpět k domovu a zastavil jsem na prověřeném místě na Rovinách nad Brandýskem, kde jsem očekával výhled na slabou bouřku, která vznikla poblíž Slaného. Nakonec se bouřka docela "pochlapila" a většinu svých blesků poslala ke kontaktu se zemí. Trigger toho chytil hodně, ale expoziční podmínky byly dost na hraně, takže nakonec na fotkách moc blesků nevyniklo tak, jak by si člověk představoval. Byly tam, ale na chlubení se tím to rozhodně nebylo... až na jeden: http://galerie.bourky.com/displayimage.php?pid=9558 ;)
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

Tento den se nejprve odpoledne na SV začly tvořit nové přeháňky, ve kterých se záhy ukázaly na detekci blesky. Severovýchod se poslední dobou stal zásobárnou bouřek. Vyjel jsem se na to podívat a slyšel jsem nejprve vzdálené hromy od SV, tak ale i z právě vzniklé bouřky na JZ. Asi půl hodiny jsem si vychutnával slunění v trávě za poslechu vzdáleného hřmění. Pak se zatáhlo a nade mnou byly základny spíše nepovedené počínající bouřkové konvekce. Tušil jsem, že by mohly dosáhnout kovadlin ze sousedních bouřek a tak jsem byl na pozoru. V jednu chvíli jsem uviděl, že na západě již vypadávají srážky.
Nečekal jsem až zahřmí nebo začne pršet i u mně a rovnou jsem vyrazil zpět. Cestou začalo trochu pršet a když jsem byl pod mostem, spustil se silný déšť, nejprve i řídce s 0,5 cm kroupami a začlo i hřmět z této nové konvekce. Napadlo 2 mm. Po odstupu na V bouřka zmohutněla.
Dále pak večer opět na SV od Slaného vznikla nová buňka, která za chvíli ožila i elektricky. Produkovala až každou minutu blesk a to ryze typu CG. Nejbližší tak 3 km. Srážek moc nebylo, protože se to pak zase rozpadalo.
Uživatelský avatar
dobrmanek
Příspěvky: 746
Registrován: 23 čer 2007 09:56
Bydliště: Větřkovice, 480 m.n.m, okres Opava

V průběhu dne se vytvořilo několik bouřek v okolí, ale nic co by stálo za focení. Nakonec se severovýchodně vytvořila slabá bouřka, která vypotila pár moc pěkných CG blesků načež se rozpadla. Nejbližší úder okolo 0,5 km. Udělal jsem jednu ryze dokumentační fotku :)
Přílohy
Bouřka severovýchodně
Bouřka severovýchodně
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2014“