Bouřky 3.4.2014

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2014.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
Administrátor
Příspěvky: 1149
Registrován: 30 kvě 2007 13:41
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Ve čtvrtek 3. dubna 2014 je možný výskyt bouřek v severní polovině České republiky, se zvýšenou pravděpodobností na Z a SZ Čech.

Předpověď ESTOFEXu:

Obrázek

Text: http://www.estofex.org/cgi-bin/polygon/ ... recast.xml

Ke sledování vývoje situace a sdílení informací vás opět všechny zveme (a žádáme o účast) na IRC kanále amsos, na který se snadno a lehce dostanete poklikáním na následující odkaz: http://webchat.quakenet.org/?channels=amsos

Registrovaní uživatelé nechť zanesou svá pozorování na http://report.bourky.cz/

Do tématu na fóru přispívejte především shrnutím situace, popisem, fotografiemi, videi, případně odkazy týkajícími se řešené situace. Děkujeme.
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
Administrátor
Příspěvky: 1149
Registrován: 30 kvě 2007 13:41
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Nakonec jsme se i na SV Čech dočkali první letošní bouřky. Po poledni se začala činit krkonošská orografie a okolo 15. hodiny vystřelil na východním okraji Krkonoš slušný Cu con, který se záhy vyvinul v klasický Cb incus (ač ho stínil různý oblačný odpad v okolí). Zhruba v 16:20 SELČ oblak konečně "zachrochtal" a zahájil tak sezónu 2014. Blesky žádné vidět nebyly, jen slyšet cca 10 slabších hromů. Bouřka neměla na místo pozorování žádný vliv - ani větrem, ani srážkami.

Report: http://report.bourky.cz/index.php?page= ... how&id=918
Foto: http://meteosvatonovice.rajce.idnes.cz/Bourka_3.4.2014
michall
Příspěvky: 9
Registrován: 08 kvě 2013 17:06
Bydliště: Praha západ/Horní Jirčany

Tak jsem se dočkal první bouřky, ted jsem na poli u restaurace Mandava Praha západ. Nabízí se slušná blesková šou a trochu sprchlo jinak je bezvětří. Opět mě zradila technika tak žádná památka nebude.
Uživatelský avatar
Rosnič
Příspěvky: 174
Registrován: 22 bře 2014 15:58
Bydliště: Stochov

Sem dorazily bouřky až později večer. Krátká přeháňka, náznak shelfu ve světle pouličního osvětlení a CC blesky porůznu po jihovýchodní a jihozápadní obloze ze chcípající buňky tady, a sílících buněk na jihu Prahy.

Nedokázal jsem si odpustit, abych konečně nevyzkoušel focení blesků, byť jen na dlouhou expozici a s přímo dusivou atmosférou lovu. Jak to dopadlo, posuďte sami. "Opravdová" letní bouřka je nepochybně vhodnější objekt, ale tak snad příště... :-)

http://i58.tinypic.com/nog6fk.jpg
http://i57.tinypic.com/3504b4n.jpg
Z poslední výspy před kladenským okem zdraví Radek :-)
Uživatelský avatar
Václav Sedláček
Příspěvky: 216
Registrován: 06 čer 2007 17:34
Bydliště: Praha Barrandov, 302 metrů nad mořem
Kontaktovat uživatele:

Okolo Barrandova dnes od 20:30 (SELČ) do teď přechází pás buněk. Z počátku šlo o několik oddělených buněk, které nově vytvořené buňky pospojovaly do jedné linie. Tato linie se přes hodinu udržovala v konstantní vzdálenosti od místa pozorování a pak teprve jedna z těchto buněk přešla. Pozoruji prakticky jen čárové blesky, zato jak CC tak CG- a několik(u třech jsem si jist a u dalšího mám podezření) CG+. Konstantní vzdálenost blesků mezi 5 - 10 km od domu překročily jen blesky na poslední buňce, z toho nejbližší (spíš CG- než CG+) pouhých 400 metrů daleko.Srážky zatím jen cca 2 mm (sucho pokračuje) a jen slabý SZ vítr.
Nejsilnější pozorovaný nebezpečný jev? Přívalový déšť.
Oblíbená bouřka? Noční MCS.
Uživatelský avatar
Ondris
Příspěvky: 542
Registrován: 25 čer 2007 15:25
Bydliště: Praha 6 - Řepy (360 m n.m.) / Opařany - okr. Tábor (460 m n.m.)

Zdravím v nové sezoně! Odpoledne jsem byl v práci v Rudné u Prahy cestou domů kolem 18 hod. jsem pozoroval i přes špatnou viditelnost Cb, který právě opouštěl Prahu. Nic dalšího jsem už u nás nečekal, malinkou naději dával jen postupující systém bouřek od SZ před nímž se ovšem začala tvořit nová jádra na JZ kraji Prahy, což mě donutilo opustit domov a zvolit lepší pozorovací stanoviště. Nové buňky začaly rychle produkovat slušné množství blesků, cca 4-5 do minuty. Zpočátku se jednalo spíše o záblesky v mracích, ale postupně už o nádherné CC a CG- blesky z nichž několik šlo pod 500 m s dunivými a třaskavými hromy. Od SZ se začal nasouvat onen umírající bouřkový komplex na kterém přímo nad námi oživla nová buňka a spustil se silný liják. Když jsem otevřel okno abych se podíval ven uhodil přímo před panelák cca 10 m odemě CG+ a málem jsem si cvrnknul do gatí.. Blesk jsem měl před očima ještě několik sekund a lidé co šli po chodníku div nepadli k zemi. Poté se již bouřka vzdalovala, ale ještě o sobě několikrát dala vědět několika vzdálenějšími údery. Na rozjezd bych řekl velmi slušná bouřka, za jakou by se nemusel stydět ani červenec! :)
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1141
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

Včera tady byl dobrej bouřkovej den. Byl jsem v Praze a nejprve někdy kolem 5. hodiny se na nás hnala jakási vyhaslá bouřka od SZ. Z okna jsem už ale viděl ostrou tmavou základnu. Skoro nad námi (Dejvice) se z ní spustily srážkový pruhy a právě radar v systému ukázal novou sytou buňku. krátce nato začalo velmi slabě hřmět úplně nad námi. Bylo to asi 4 až 5 hromů, ale ani jeden nezněl dosti přesvědčivě zda se skutečně jedná o bouřku. Detekce mluvila přesvědčivěji a společně s radarem ukázala jak se od Prahy na JV dále vzdaluje toho dne asi nejsilnější bouřková buňka.
V 8 večer- po setmění jsem jel do Slaného a všiml jsem si jak na západě s tmou oblohy splývá černá silueta zřejmě rozpadajícího se Cb který radar před chvílí detekoval. Zanedlouho jsem v něm uviděl záblesk. Cestou autobusem jsem pozoroval další a četnější blýskání, postupně i silnější dokonce s jedním viditelným bleskem. Bylo to z různých stran, hlavně pak i od jihu. Když jsem dorazil, tak bouřkový systém už zeslábl. Přesto několik hromů bylo pod 3 km. Hodně se blýskalo také od jihu Prahy a pěkně hřmělo - daleko silněji než odpoledne. Pak už hromy úplně ustaly a právě potom začlo pršet. Zasáhnul nás už je takový pozůstatek bouřky, někdo to tady nazval zelený lívanec.
Mimochodem pěkná předpověď Estofexu. :)
Uživatelský avatar
novotny
Příspěvky: 207
Registrován: 13 bře 2010 09:56
Bydliště: Nové Strašecí (okr. Rakovník)
Kontaktovat uživatele:

Zdravím, u nás se včera docela zadařilo, nevýrazné večerní přeháňky se pár km jižně od Strašecí docela rozjely a vyprodukovaly hodně CGček a CCček, na úvod sezóny paráda, předčilo to i jiné letní bouřky. Více sesmolím asi do článku...
Přílohy
DSC01514u2.jpg
DSC01509u2.jpg
Mé nej fotky počasí, krajiny, přírody apod. - http://500px.com/TomNovi
Má videa na youtube - http://www.youtube.com/TomNovotny88
Uživatelský avatar
Jan Drahokoupil
Administrátor
Příspěvky: 540
Registrován: 26 kvě 2007 15:07
Bydliště: Brandýsek, okr. Kladno
Kontaktovat uživatele:

Gratuluji Tomášovi za super fotky.
Asi nebude třeba se tu dlouze rozepisovat... stačí, že bude poměrně dlouhý článek, takže více se dozvíte později. Jinak fotky jsou již v Meteogalerii ;)

Zde je případně hotový článek: http://www.bourky.com/pozorovani/bourky ... zony-2014/
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2014“