Bouřky 9.8.

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2013.
Odpovědět
Štěpán Krejsek
Příspěvky: 839
Registrován: 11 črc 2008 13:19
Bydliště: Brno - Žabovřesky

Brno má za sebou přechod sql od západu. Nejprve pozorován shelf cloud nevalné kvality, nasávání fraktů, srážkové pruhy a nějaké ty CG blesky, následně CGčka prakticky vymizela a když už jsem si myslel že z toho nic nebude, byli jsme obdařeni krátkým přívalovým deštěm a několika CC a CG blesky.
Vítr byl pouze před příchodem a při přechodu nic.
traplican
Příspěvky: 44
Registrován: 02 črc 2008 15:12
Bydliště: Traplice
Kontaktovat uživatele:

Zde přešla bouřka od JV (od Javořiny) k SZ. Odrazivost 60 dBZ, koukám, že se z toho vyvinulo dvojité jádro, kroupy srazily venkovní teploměr, jednu číslici popisného čísla přilepeného na fasádě, posrážely a poškodily rajčata, proděravěly listy dýní a posrážely švestky. Zaslechl jsem sousedku říkat, že jim to srazilo (nebo rozbilo) teploměr. Kroupy vytvořily závěje.
Přílohy
Traplice130809.JPG
Traplice130809.JPG (21.41 KiB) Zobrazeno 16595 x
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
Administrátor
Příspěvky: 1149
Registrován: 30 kvě 2007 13:41
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Z území Čech jsme dnes dostali šanci především na severovýchodě - celkem 4 bouřky za tento den. První tři jsem minul jestě v zaměstnání, ale tu čtvrtou - nejlepší - jsem podchytil už doma:

Byla to multicelární bouřka postupující od jihozápadu, první hrom slyšitelný v 16:00 UTC. Před příchodem bouřky vanul S vítr o rychlosti okolo 5 m/s, pozvolna zesilující. V 16:17 došlo k výboji ve vzdálenosti 4 km, šlo o bílý CC blesk. V 16:19 začaly vypadávat srážky, zároveň dosáhl své největší rychlosti vítr, načež začal slábnout. V 16:24 došlo k výboji zhruba ve vzdálenosti 1 km a vzápětí vítr téměř zcela ustal. V 16:30 skokově zesílily srážky, které záhy dosáhly intenzity přes 140 mm/hod. V 16:32 došlo k nejbližšímu úderu blesku ve vzdálenosti 750 metrů. Po 16:45 začaly srážky slábnout, jádro s maximem elektrické aktivity minulo místo pozorování jižně. V 17:02 uhodil blesk již mimo aktivní oblast bouřky pouhých 1500 metrů daleko. V 17:22 se pak na zadní straně bouřky vyskytnuly mammaty. Po 17:25 UTC konec bouřky a její odsun do Polska. V bouřce převaha CG blesků.

Report: http://report.bourky.cz/index.php?page= ... how&id=816
ladhojMS
Příspěvky: 10
Registrován: 07 čer 2011 15:21
Bydliště: Malé Svatoňovice

V době podvečerní bouřky jsem byl právě ve Rtyni. Jeden z výše uvedených zásahů bych lokalizoval právě do blízkosti horní Rtyně. Blesk jsem sice neviděl, ale podle zvukových efektů to bylo ve vzdálenosti několika stovek metrů.
Uživatelský avatar
Typek
Příspěvky: 62
Registrován: 13 srp 2008 08:59
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm 375m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Včerejší den byl pro mě jako prioritně fotografa než stormchasera naprosto úžasný. Bouřky ač neměly v Olomouci žádné nebezpečné doprovodné jevy (kromě blesků) nadmíru vynikaly bleskovou aktivitou. Do karet mi hrál i vhodný směr pohybu a ne moc intenzivní srážky na mém pozorovacím místě.

Podařilo se mi natočit timelapse video vývoje krupobití na JZ okraji Olomouce (odhaduji podle odrazivosti radaru z 18:00UTC ), jež je na videu nádherně vidět jako padající provazce.

Dále jsem v noci zkoušel slomotion video blesku a jeden CC se mi podařilo zachytit.

Zároveň vzniklo mnoho fotografií blesků, z nich nejlepší jsou v galerii na rajčeti.


http://www.youtube.com/watch?v=EH4zRb5Zh2c
http://kuba-dis.rajce.idnes.cz/Bourka_9.8.2013/
Nejsem žádný velký stormchaser, spíše fotograf s vášní pro dramatické scenérie, které bouřky velmi často vytvářejí :)

hutyra.jakub@gmail.com
http://kuba-dis.rajce.idnes.cz/
https://www.facebook.com/Jakub.Hutyra.Photography
Uživatelský avatar
Milan Jakubec
Příspěvky: 4
Registrován: 26 čer 2013 17:28
Kontaktovat uživatele:

Včerejší večer byl z hlediska bouřkové aktivity na Olomoucku velmi slušný. Já ho strávil z větší části v terénu přímým pozorováním squall line, která se pozdě odpoledne zformovala ve východních Čechách a na Hanou dorazila kolem 20. hod. SELČ. Blesková aktivita víc než ucházející, srážky a vítr spíš podprůměr. Vzhledem k tomu, že jsem neměl úplně super pozorovací flek a bezpečnost na prvním místě, tak jsem se nepouštěl do žádných větších akcí a hlavně pozoroval z bezpečí dalekohledem. Pár dokumentačních fotek jsem nicméně i tak pořídil.
Squall-line-09082013.jpg
Report zde: http://report.bourky.cz/index.php?page= ... how&id=825
Naposledy upravil(a) Milan Jakubec dne 10 srp 2013 10:19, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Milan Jakubec
Příspěvky: 4
Registrován: 26 čer 2013 17:28
Kontaktovat uživatele:

Typek píše: Podařilo se mi natočit timelapse video vývoje krupobití na JZ okraji Olomouce (odhaduji podle odrazivosti radaru z 18:00UTC ), jež je na videu nádherně vidět jako padající provazce.
Já si říkal, že tam musely být stoprocentně kroupy. Já měl o 15 minut později docela slušný výhled dalekohledem na toto a tam byly kroupy určitě. Jinak velmi pěkné fotky i video.
Zdroj: ČHMÚ
Zdroj: ČHMÚ
Docela by mě zajímalo, pokud by měl někdo nějaké další informace.
Uživatelský avatar
Ondris
Příspěvky: 542
Registrován: 25 čer 2007 15:25
Bydliště: Praha 6 - Řepy (360 m n.m.) / Opařany - okr. Tábor (460 m n.m.)

Včera kolem 15. hodiny ještě jedna překvapivá bouřka v Praze. Bouřka postupovala od JZ vnořená do statiformní oblačnosti, kdy se těsně před příchodem ukázala jako černý mrak se sníženou základnou oproti šedivé dece okolo. Bouřka nad Prahou vyprodukovala několik velmi pěkných blesků, převížně CG- v dunivými hromy a provázel ji desetiminutový silný liják. :)
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

Včera se časně odpoledne docela rychle zatáhlo a přišel rychle sílící déšť. Krátce nato jsem zaznamanal několik záblesků z okolní krajiny (jel jsem v autě, takže jsem to moc sledovat nemohl). Pršelo docela silně. Když jsme dorazili na chatu, bouřka pokračovala s hromobitím tak jednou za 3 až 5 minut + něco vzdálenějšího. Pak hromy ustaly, ale pršelo ještě až do setmění. Můj odhad 20 mm přibližně souhlasí s údaji ze stanice Slaný. Takže další srážkově vydatná bouřka, ikdyž jsem čekal že ten den už budou bouřky jen na východ od nás.
Uživatelský avatar
babicak
Příspěvky: 9
Registrován: 21 čer 2011 15:24
Bydliště: Babice u Uh. Hradiště, ZLK

Tak k situaci: to samá bouřka co popisuje kolega z Traplic mne zastihla na nepravém v místě v nepravý čas tzn. žádné foto nemám a ani jsem se nenacházel na dobrém místě, takže jsem neměl na strukturu pořádný výhled.. nicméně průběh a následky můžu popsat barvitě :D na čele slušné nárazy, poté přichází na několik minut přívalový déšť a drobnější kroupy, po pár minutách přichází přívaly max 3-4cm krup v trvání do deseti minut s již ne tak intenzivním deštěm a chvílemi pořád slušnými nárazy větru. Po odeznění krupobití ještě chvíli prší, pak klid. Následky bouřky přímo v Babicích: desítky potlučených aut od krup (včetné mého..), rozbité skleníky, střešní krytina, vetetace... více zde:
https://www.facebook.com/media/set/?set ... 405&type=1
dnes (v neděli) náhodou projíždím Kudlovskou dolinou (cca 10km od Babic) a narážím na množství popadaných stromů z pátku v pásu cca 30x250m, některé vyvrácené zajímavým způsobem.. více zde (foto mobilem...):
https://picasaweb.google.com/1158623155 ... urst982013#
Mohlo by jít o downburst nebo něco jiného?
Uživatelský avatar
Matěj Grék
Příspěvky: 158
Registrován: 22 bře 2009 15:58
Bydliště: Ostrava-Bělský les

V ten den jsem byl zrovna na chatě na Slovensku. No nemohl jsem si vybrat lepší místo, prakticky celý den bouřky. Jedna se zeleným wallcloudem, SC to ale nejspíš nebyla, nic nerotovalo. Víc řeknou reporty a fotky.

http://esorimmer1.rajce.idnes.cz/Bourky ... Slovensko/
TommyAst
Příspěvky: 44
Registrován: 27 bře 2013 16:51

Na Jižním Slovensku poblíž Komárna a Hubarnovo bylo ten den velmi teplo, i když 8.8. ještě o trochu teplejší. Odpoledne se zsačaly tvořit mraky CB nad kopcema v oblsti Štůrova cca 30-60 km od KOmárna na východ. Nad rovinnou krajinou v oblasti Komárna až Bratislavy se žádné mraky netrvořili. Večer a v noci (17-21 hod SELČ) v oblasti Štůrova stále pokračující bouřky, tvořili se nové a nové buňky. Srážek ve Štůrovo nespadlo moc, jen chvilku déšť k večeru. Od Z k 19-20 hod se v oblasti Komárna začali objevovat bouřky od západu (už i nad úplnou rovinnou), ale srážky z bouře téměř žádné. K 22-23 hod v oblasti Štůrova (okolní kopce) se přehnala dost intenzivní bouřka s velkým počtem blesků, zesílil vítr a z přechodem fronty se ochladilo. V samotném Štůrovu ale bouřka déšť nepřinesla. Ráno a dopoledne další den se ve Štůrovu objevili 3 bouřky - přecháňky. Žádné větší množství ale nenapršelo a po dlouho trvající teplé epizodě bezesrážek je jih Slovenska dost suchý.
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2013“