Taky jsem byl překvapen, že někdo nic nepíše - ale mělo to svou logiku. Dělo bylo více než slušně nabito, ale nikdo neměl ponětí, kdo/kdy/kde zmáčkne spoušť a co se po výstřelu začne dít. U nás se jako už tradičně ujal střelby sám Krakonoš.
Konvekce začala relativně brzo odpoledne na polské straně Krkonoš a nějakou chvíli tam i vydržela. Z této doby mám docela pěkně fotky kovadlin a konvektivních věží:
http://meteosvatonovice.rajce.idnes.cz/ ... 18.6.2013/
Úplně počáteční z bouřek nás minula severně o cca 60 km, takže se kromě pěkného "talíře" nijak neprojevila. Další komplex se již pohyboval více na jihozápad a na své cestě z Krkonoš se dostal především nad Broumovsko. U nás se manifestoval pouze mohutnou kovadlinou, která zastínila Slunce a způsobila tak pád teploty z 32,8°C °na přijatelnější hodnoty.
Report: http://report.bourky.cz/index.php?page= ... how&id=695
Druhý bouřkový komplex navazoval ve stejné dráze na předchozí, ale postupoval o pár kilometrů jižněji, takže se s námi dostal na kolizní dráhu. Každopádně nebyl už tak silný jako v Trutnově, kde vyprodukoval slušné krupobití a přívalové srážky (přes 20 mm). Zde pršelo spíše mírně (4,4 mm) a na konci bouřky nás pozdravila i duha.
Report: http://report.bourky.cz/index.php?page= ... how&id=696
Ještě nedozněla předchozí bouřka a od Trutnova se začalo ozývat nové dunění. To už však Krakonoš pro tento den troubil halali, byla to taková bouřka duchů - ač na radaru s vysokou odrazivostí, 5x zahřmělo a spadlo pár kapek - a bouřka se vypařila. Při vysoké vlhkosti (zákalu) a protislunci nebylo ani pořádně vidět kovadlinu. A na konci opět duha...
Report: http://report.bourky.cz/index.php?page= ... how&id=697
Amerika: Towering cumuly stejného typu jsem tu včera pozoroval hned dva - myslím, že jejich tvar/vývoj souvisí s opravdu vysokou CAPE, která uvolněnou konvekci vystřelí tak, že se vytvoří úzká a vysoká věž (maximálně lehce nakloněná dle proudění).