Bouřky 8.5. 2013

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2013.
Odpovědět
misa12
Bydliště: Trutnov okr. Trutnov (Královehradecký kraj) 431 m. n. m.
Kontaktovat uživatele:

08 kvě 2013 11:28

Tak dnešek zřejmě to bude stejný jako včera. Od dopoledních hodin dochází k nárustu kupovité oblačnosti a už se vytváří i první přeháňky a bouřky. Blesková aktivita je sice zatím jenom u našich slovenských sousedů, ale brzy jistě překročí hranice ČR a dostanou se i na Moravu, Slezko a nakonec i do Čech. Tyhle dva dny mi připomínají letní parná odpoledne, kdy je dopoledne ještě klid, ale odpoledne a navečer přibývají cumuly a vyskytují se přeháňky a bouřky. A dnes konečně zase funguje ESTOFEX.
Přílohy
CAPOHGV7.png
pacz21_blesk_20130508_1020_10_9.png
Radek Šíma

08 kvě 2013 15:19

Už obvyklá sbírka velkých kumulů, jednoho cb opět směrem na Rakovník a pořádná přeháňka, bohužel bez el. aktivity, krátce před 16:00.

Nechci vypadat jako hnědopich, ale jak už tady bylo jednou nadhozeno, bylo by snad i lepší, kdyby thready zakládal ne ten, kdo první vstával, ale ten, kdo má první "úlovek". Na ESTOFEX se tu snad dokážou podívat všichni.
"Zhrzenej rosničkář...."
Štěpán Krejsek

08 kvě 2013 15:55

Radek Šíma píše: Nechci vypadat jako hnědopich, ale jak už tady bylo jednou nadhozeno, bylo by snad i lepší, kdyby thready zakládal ne ten, kdo první vstával, ale ten, kdo má první "úlovek". Na ESTOFEX se tu snad dokážou podívat všichni.
Minulý rok tu byla taková hezká diskuze na toto téma. Takže abych to shrnul - pokud zakládá téma admin, je vše v pořádku, pokud někdo jiný, klidně si stěžujte. Každopádně nějaký obecný úzus platí, ale nelze se na to spoléhat.

Jakmile se rozjel Estofex, zakládání témat se opět stane kořistí jednoho z adminů, takže hnidopišství již nebude třeba.

PS: Pěkný překlep.
Amerika

08 kvě 2013 16:17

Z velké bouřky v SZ Čechách právě pozorována a vyfocena tromba přímo nad hlavou. Podronosti za chvíli.
MiyuGreer

08 kvě 2013 17:42

Amerika píše:Z velké bouřky v SZ Čechách právě pozorována a vyfocena tromba přímo nad hlavou. Podronosti za chvíli.
Také jsem pozoroval trombu nad městem Slaný. Bylo to při bouřce která procházela ze západu na východ. Pozorování probíhalo mezi 15:50 - 16:01. Bohužel mám jen několik snímků v době kdy už se rozpadala a procházela nad mým bydlištěm Na Dolíkách.
Michal Jeřábek

08 kvě 2013 18:01

S těma trombama se posledních pár dnů roztrhl pytel. Já sem teda ještě nikdy trombu na vlastní oči neviděl ani wall cloud natož třeba tornádo,ani kulový blesk no prostě tyto průvodní jevy mi zatím unikají a zdatně se mi vyhíbají.
Já bych měl jenom takový dotaz pro místní odborníky přes počasí, možná se zeptám blbě , ale by mě zajímalo když už teda vznikne tromba jak blízko či daleko má k tomu aby se z ní stalo tornádo. Přeci pokud jsou podmínky pro to aby tak hojně vznikaly tromby tak proč se ani z jedné nedotvořilo tornádo ? Já vím, že princip vzniku tornád není pořád dostatečně objasněný a nejdou vlastně vůbec předpovědět, ale když už těch tromb je tolik tak co jim eště chybí k úplnému dotvoření ? Budu moc rád za jakýkoliv názor, vysvětlení, cokoliv, děkuji všem za pozornost ;)
Štěpán Krejsek

08 kvě 2013 18:11

Michal Jeřábek píše:S těma trombama se posledních pár dnů roztrhl pytel. Já sem teda ještě nikdy trombu na vlastní oči neviděl ani wall cloud natož třeba tornádo,ani kulový blesk no prostě tyto průvodní jevy mi zatím unikají a zdatně se mi vyhíbají.
Já bych měl jenom takový dotaz pro místní odborníky přes počasí, možná se zeptám blbě , ale by mě zajímalo když už teda vznikne tromba jak blízko či daleko má k tomu aby se z ní stalo tornádo. Přeci pokud jsou podmínky pro to aby tak hojně vznikaly tromby tak proč se ani z jedné nedotvořilo tornádo ? Já vím, že princip vzniku tornád není pořád dostatečně objasněný a nejdou vlastně vůbec předpovědět, ale když už těch tromb je tolik tak co jim eště chybí k úplnému dotvoření ? Budu moc rád za jakýkoliv názor, vysvětlení, cokoliv, děkuji všem za pozornost ;)
U tornáda narozdíl od tromby musí být prokázán dotyk se zemí/ a musí být tak silné aby na zemském povrchu působilo škody.

Jinak docela dobrým inhibitorem dotyku se zemí je vysoko položená základna oblaku.

Konkrétně k posledním dnům se ale nemohu vyjádřit.
Darebák

08 kvě 2013 18:14

Bouřka 8.5.2013 v 17:35 Pihel U české Lípy. http://darebak1.rajce.idnes.cz/8.5.2013/
Amerika

08 kvě 2013 18:15

Je to tatáž tromba co jsem pozoroval já. Respektive tomto intervalu jsem pozoroval nejprve jednu - v 15:50, která se během minuty rozpadla, nebo už natolik zeslábla, že jsem myslel že se rozpadla. Začalo pršet, proto jsem jel směrem do města - na východ, sbych vyjel ze srážek. Ve městě jsem nic neviděl, a v 15:58 jsem na stejném místě mraku viděl nejprve malý výběžek, ke kterému se dole připojil dlouhý tenký výběžek až se tromba výrazně prodloužila. V 16:01 se rozpadla.
první trombu (nebo první fázi té tromby) jsem pozoroval od hřiště Slaný směrem na Dolíky (na západ). Druhou trombu jsem pozoroval od Slavosu (Veolia) na Hájích, před fotbalovým hřištěm směrem na SZ. Vpodstatě byla přímo nad hlavou.
Opět začlo celkem silně pršet, tak jsem ze srážek vyjel směrem na východ, kam jsem pronásledoval velkou bouřku, ze které tromba vznikla. Žádná další se už ale neobjevila. Byly vidět "pouze" děsivé základny.

Rajče ty fotky teda podělalo!!
Fotky: http://hailstorm.rajce.idnes.cz/Tromby_8.5.2013
Přílohy
_5080268 (1).jpg
_5080264 (1).jpg
Naposledy upravil(a) Amerika dne 08 kvě 2013 18:19, celkem upraveno 1 x.
Radek Šíma

08 kvě 2013 18:19

to Štěpán Krejsek: Jen říkám, že misova snaha zakládat thready "za každou cenu" mi už připadá téměř patologická, ne, že by to měla být jen a pouze výsada adminů. Překlep to je, a pokud až takový, beru jej s omluvou zpět.

to tromby: Jak vy to děláte. Tady se to kumulí jedna radost, člověk si může oči vykoukat, a nic...
"Zhrzenej rosničkář...."
Lovec bouří

08 kvě 2013 18:23

Zdravím. Tak dneska jsem pozoroval malou trombu cca mezi Kopřivnicí a Lubinou. Nafotil jsem pár fotek, rotace byla zřejmá. K mému zděšení jsem teďka přišel domů, že hodím fotky do kompu a pošlu a foťák napsal, že fotky nelze zobrazit ani překopírovat a jsou vtahu. Kdyby se někdo našel z okolí, tak ať tu trombu potvrdí. Pořídil jsem si nový foťák na bouřky Lumix FZ48, tak doufám, že je chyba v kartě a ne v novém foťáku. Ach jo. Lovu zdar.
MiyuGreer

08 kvě 2013 18:43

Amerika píše:Je to tatáž tromba co jsem pozoroval já. Respektive tomto intervalu jsem pozoroval nejprve jednu - v 15:50, která se během minuty rozpadla, nebo už natolik zeslábla, že jsem myslel že se rozpadla.
Já mám nafocenou dost mizerně ale přece na starý mobil tu údajně tvoji první trombu. Posléze jsem fotil zbytky té druhé bohužel přecházela tak nešikovně že na fotce mi jde vidět jen zářátek tromby v mracích a její konec ale žádné spojení mezi nimi.

Bohužel i můj nejlepší snímek focený mobilem není dost kvalitní. Navíc je to z doby kdy se už rozpadala. Zelená šipka označuje kde ještě několik vteřin před vyfocením byl začátek tromby a červená její konec.: http://i609.photobucket.com/albums/tt17 ... 31c167.jpg
novotny
Kontaktovat uživatele:

08 kvě 2013 19:00

Amerika píše:Je to tatáž tromba co jsem pozoroval já. Respektive tomto intervalu...
Rajče ty fotky teda podělalo!!
Fotky: http://hailstorm.rajce.idnes.cz/Tromby_8.5.2013
Zdarvím, gratuluji k úlovku, to musí být něco ji mít přímo nad hlavou ;)
Čistě náhodou jsem ji pozoroval také, v čase 15:50, ale bylo to přísliš daleko, ale prvně za 6 let pozorování bouřek, jsem si byl jist že šlo o trombu, což zde nakonec potvrdili i ostatní pozorovatelé. Od chvíle co jsem ji zahlédl byla do 30 vteřin pryč, trochu jsem i zpanikařil a nevěděl co mam dělat :rofl: Tu následující už jsem neviděl.

Foto velmi upraveno aby byla tromba patrná.
Přílohy
tromba na Slaným, od N. Strašecí
tromba na Slaným, od N. Strašecí
Mé nej fotky počasí, krajiny, přírody apod. - http://500px.com/TomNovi
Má videa na youtube - http://www.youtube.com/TomNovotny88
Tomáš Prouza
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

08 kvě 2013 19:06

Tady lítá jedna tromba za druhou... Bohužel východním Čechám se dnes vyhnuly i ty přeháňky, tak jsem musel pomoct jen s kumuly - http://ms.amaterskameteorologie.cz/publ ... 080513.jpg. Foceno v 18:59 - předtím se objevil ještě jeden a větší, ale to jsem ještě neměl v ruce fotoaparát...
fotografondra
Kontaktovat uživatele:

08 kvě 2013 19:56

Na Šestku jsem přijel docela pozdě, tak na mě zpoza mraků vykoukla aspoň kovadlina odcházející severní bouřky. Západně se sice kolem šesté hodiny pohybovala nepatrná oblačnost, která se však záhy pomalu rozpadla. Jestli byla elektricky aktivní, pak hodně málo. :)

Zde více fotek - http://fotografpraha.rajce.idnes.cz/Kovadlina_8.5.2013/
Přílohy
IMG_7081.jpg
Všechny moje fotografie: http://fotografpraha.rajce.idnes.cz/
Ivan Bárta

08 kvě 2013 20:02

Zdravím, vím že to není k tomuto tématu ale nevím si rady ;( Prosím poraďte mi, nevím jak mám přidat fotografie, když chci přidat odpověď na nějaké téma... Děkuji
fotografondra
Kontaktovat uživatele:

08 kvě 2013 20:31

Ivan Bárta píše:Zdravím, vím že to není k tomuto tématu ale nevím si rady ;( Prosím poraďte mi, nevím jak mám přidat fotografie, když chci přidat odpověď na nějaké téma... Děkuji
Jde to buď odkazem, nebo přidat přílohu. Doporučuji také dát náhled, před odesláním :)
Všechny moje fotografie: http://fotografpraha.rajce.idnes.cz/
Štěpán Krejsek

08 kvě 2013 21:22

Radek Šíma píše:to Štěpán Krejsek: Jen říkám, že misova snaha zakládat thready "za každou cenu" mi už připadá téměř patologická, ne, že by to měla být jen a pouze výsada adminů. Překlep to je, a pokud až takový, beru jej s omluvou zpět.

to tromby: Jak vy to děláte. Tady se to kumulí jedna radost, člověk si může oči vykoukat, a nic...
To s adminy bylo jen drobné popíchnutí.
Co se týče zakládání, pamatuji dobu nezřízené tvorby příspěvků, kdy jsme se navzájem předbíhali a na fóru bylo třeba 50 i 100 příspěvků kterými jsme zabíjeli nudu při čekání až se něco začne dít.
Neříkám že se mi to zakládání témat s obrázkem z detekce líbí, ale od určité doby jsem hnidopišství prostě vypustil - a navíc dnes přidána i předpověď estofexu, takže to beru.
Překlep jsem zmínil jen proto, že mě pobavil.

V Brně spadlo jen několik kapek, trombu jsem neviděl žádnou.
Ivan Bárta

08 kvě 2013 21:35

Zdravím. Tak jsme se konečne zase tady ve Varnsdorfu dočkali bouřek. Po včerejším dni jsme měli dost velkou smůlu...
Bouřky se zde vůbec nevytvářeli, ale třeba na Teplicku nabo na Chomutovsku se vyskytovlali bouřky a byla tam viděna i tromba. První bouřka přišla v 15:45 SELČ. Nebyla moc elektricky aktivní, vyskytl se jen jeden CC blesk... Tak druhá bouřka přišla v 17:45 SELČ... Byla jen o něco aktivnější(jen ale oprady málo) co se týče blesků... Pozoroval jsem 2 CC blesky a byla poměrně i silná přeháňka. Ta třetí bouřka v 18:30 SELČ. Byla nejsilnější ze všech těch třech. Přišla od České kamenice a byla i poměrně elektricky aktivní. Pozoroval jsem 6 CC blesků a možná i jeden CG blesk... Ještě podotknu, že ráno jsem si myslel, že se bouřky vůbec vyskytovat nebudou, ale dopoledne se začali vyskytovat první kumuly a naděje rostla :D
Zde je pár fotografií
http://bourkaivan.rajce.idnes.cz/
Radek Šíma

09 kvě 2013 10:06

Štěpán Krejsek píše:
Radek Šíma píše:to Štěpán Krejsek: Jen říkám, že misova snaha zakládat thready "za každou cenu" mi už připadá téměř patologická, ne, že by to měla být jen a pouze výsada adminů. Překlep to je, a pokud až takový, beru jej s omluvou zpět.

To s adminy bylo jen drobné popíchnutí.
Co se týče zakládání, pamatuji dobu nezřízené tvorby příspěvků, kdy jsme se navzájem předbíhali a na fóru bylo třeba 50 i 100 příspěvků kterými jsme zabíjeli nudu při čekání až se něco začne dít.
Neříkám že se mi to zakládání témat s obrázkem z detekce líbí, ale od určité doby jsem hnidopišství prostě vypustil - a navíc dnes přidána i předpověď estofexu, takže to beru.
Překlep jsem zmínil jen proto, že mě pobavil.

V Brně spadlo jen několik kapek, trombu jsem neviděl žádnou.
No, radši už budu zticha :-)

Kolem 22:30 jsem pozoroval slabou (jeden blesk za minutu, spíš za dvě) blýskavici na jihu. Skrz mlhu. Zvláštní... Cca čtvrt hodiny, pak už byl klid.
"Zhrzenej rosničkář...."
Amerika

09 kvě 2013 11:20

Včera po setmění se začala v rozporu s trendem ostatních bouřek vyvíjet ojedinělá buňka postupující z J Čech. Viděl jsem jí ještě za světla co by přeháňku, ale čekal jsem že zanikne, a tak jsem se na radar podíval až když jsem viděl z okna nějaký záblesk. Radar mně šokoval. Vyrazil jsem fotit, už to bylo ale zakryté balastem. Zábesky byly chvílemi i častěji než do minuty, spíš ale tak za 2 až 3 minuty. Naposledy se rozjela asi 15 km východně když nás míjela. Vyplodila několik CG s pěkně dunivými hromy. Pak zanikla.
Ivan Bárta

09 kvě 2013 19:47

Dnes jsme tu u nás měli 2 bouřky, které nás však o kousek minuly... Nebyli tak moc aktivní jako včera, ale za to jsem možná vyfotil i trombu, ale jsem nováčkem, takže ještě nemůžu moc posoudit jestli se o ní opravdu jednalo. Proto bych byl rád, jestli by jste se na foto nepodívali, a napsali, jestli se o trombu opravdu jednalo...
Zde je foto:
Omlouvám se, ale tento příspěvek patří pod téma bouřky 9.5.2013
Štěpán Krejsek

10 kvě 2013 16:27

Ivan Bárta píše:Dnes jsme tu u nás měli 2 bouřky, které nás však o kousek minuly... Nebyli tak moc aktivní jako včera, ale za to jsem možná vyfotil i trombu, ale jsem nováčkem, takže ještě nemůžu moc posoudit jestli se o ní opravdu jednalo. Proto bych byl rád, jestli by jste se na foto nepodívali, a napsali, jestli se o trombu opravdu jednalo...
Zde je foto:
Omlouvám se, ale tento příspěvek patří pod téma bouřky 9.5.2013
O trombu se určitě nejedná. Připomíná mi to produkt rozpadu konvekce.
Instabiliter

10 kvě 2013 22:46

Docela překlapivá bouřka z večera toho dne z Plzně. Původně slabou buňku jdoucí od jihu možná "nakopl" samotný tepelný ostrov města. Ještě před touto bouřkou šla ještě jedna, která se stala bouřkou severněji. Buňky se potom spojily a přirůstaly k nim ještě další slabší buňky a výsledná multicela urazila kus cesty na sever Čech.
http://www.youtube.com/watch?v=TC9tAQtlCro
Z Toužimi nebo Plzně zdraví Honza Džugan :-)
Sheik

10 čer 2013 17:29

Přidávám několik fotografií bouřkových mraků u Prahy, foceno z Ještědu ;)
http://sheik.rajce.idnes.cz/Bourky_2013-05-08/
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2013“