Bouřky 2.5.2013

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2013.
Odpovědět
Tomáš Prouza
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

PŘEDPOVĚĎ NA 2. KVĚTNA 2013 vydaná 2.5.2013 10:05 SELČ - UPDATE (původní výhled uveden níže)

Ve čtvrtek 2. května 2013: 00 UTC sondáže z Prostějova, Viedne, Budapešte a Popradu potvrdzujú advekciu výrazného teplotného gradientu v stredných hladinách troposféry od juhu s miernymi hodnotami MUCAPE nad zádržnou vrstvou. Aj v súvislosti s touto "vyvýšenou labilitou" zrejme súvisel rýchlo rozvoj konvektívneho systému v ranných hodinách smerom od severného Chorvátska až po južné Poľsko. Systém sa regeneruje momentálne hlavne na jeho južnom konci. Prízemná tlaková níž má momentálne centrum nad Balkánom a na družicovej animácii je zreteľne vidieť brázdu v strednej / vyššej troposfére rýchlo sa približujúcu k severnému Taliansku.

Očekáváme proto riziko bouřek, hlavně nad Moravou, nižší než se původně očekávalo.

Bouřky se mohou vyskytnout na celém území Česka (kromě středních a SZ-S Čech) a Slovenska. Vyšší šance na výskyt bouřek (>40% dle SW) je v pásmu od východních Čech a Vysočiny po střední Slovensko. Nejvyšší šance na výskyt bouřek (>70% dle SW) je v pásmu J až SZ Slovenska.
Vyšší intenzitu bouřkových projevů (st. 1 dle SW) lze čekávat na Moravě, ve Slezsku a na západním a středním Slovensku

Předpověď SkyWarnu - update:

Obrázek

Obrázek

Text: http://www.skywarn.cz/tstm_day.php?id=325

Předpověď ESTOFEXu:

Pouze ve formě textu:
Today, we are beggining with a large parallel-stratiform MCS regenerating over S Austria and N Croatia and reaching up to Poland - with some possibility of flash flooding from elevated convection for the regions affected by this or another MCS that is forecast to form especially towards the evening hours. More to the east, surface-based development could take place with sufficient insolation and in the moderate vertical wind shear. Steep mid-level lapse rates associated with "Elevated mixed layer" might contribute to the threats of large hail and severe wind gusts, especially in case that isolated supercells manage to form.

PŘEDBĚŽNÁ PŘEDPOVĚĎ NA 2. KVĚTNA 2013 vydaná 1.5.2013 23:00 SELČ

Ve čtvrtek 2. května 2013: Naše územie sa bude nachádzať v prevládajúcom miernom južnom až juhozápadnom prúdení na periférii cyklóny v stredných hladinách troposféry so stredom nad juhozápadným Francúzskom. V tomto prúdení sa bude advehovať vzduchová masa s pomerne výrazným teplotným gradientom. Nad strednou Európou sa i naďalej bude nachádzať frontálna zóna, ktorej pozícia sa počas dňa bude sprvu len málo meniť. V súvislosti s približujúcou sa brázdou smerom od juhu, očakávame pri zemi cyklogenézu hlavne v oblasti na juhovýchod od Álp. Po prednej strane prízemnej cyklóny zosilnie južné prúdenie v 850 a 700 hPa smerom nad Moravu. Stred cyklóny potom bude zvoľna postupovať smerom na severovýchod. Brázda v stredných hladinách sa priblíži k našemu územiu zrejme až v nočných hodinách na piatok.

Očekáváme proto možnost výskytu místy silných, ojediněle intezivních bouřek od Vysočiny až po střední Slovensko.

Bouřky se mohou vyskytnout na celém území Česka a Slovenska. Vyšší šance na výskyt bouřek (>40% dle SW) je v pásmu od východních Čech a Vysočiny po střední Slovensko.
Vyšší intenzitu bouřkových projevů (st. 1 dle SW) lze čekávat přibližně ve stejné oblasti, jako zvýšenou šanci na výskyt bouřek.

Předpověď SkyWarnu - předběžná:

Obrázek

Obrázek

Text: http://www.skywarn.cz/tstm_day.php?id=324

Předpověď ESTOFEXu:

nevydána

Ke sledování vývoje situace a sdílení informací vás opět všechny zveme (a žádáme o účast) na IRC kanále AmaterMeteoCZ, na který se snadno a lehce dostanete poklikáním na následující odkaz: http://webchat.quakenet.org/?channels=AmaterMeteoCZ

Registrovaní uživatelé nechť zanesou svá pozorování na http://report.bourky.cz/

Do tématu na fóru přispívejte především shrnutím situace, popisem, fotografiemi, videi, případně odkazy týkajícími se řešeného tématu. Děkujeme.
Václav Sedláček
Kontaktovat uživatele:

Tak Barrandov má první letošní přechod MCS. Přechod začal krátce před půlnocí a samotný MCS patří k těm slabší intenzity. Blesky mají frekvenci do 2 v minutě, většinou jsou proluky delší a jsou výhradně CC a to jak čárové tak anvil crawlers. Srážky mírné intenzity zatím nepřekročily 5 mm.
OFF TOPIC: Šlo by téma přejmenovat na bouřky 1 a 2.5? Ten MSC vznikl už 1.5.2013
Nejsilnější pozorovaný nebezpečný jev? Přívalový déšť.
Oblíbená bouřka? Noční MCS.
Amerika

Bouřku jsem sledoval na družici už při západu slunce. Poté nečekaně nabyla a zamířila do Čech. Kolem 10 hodiny večerní jsem viděl první blýskavice, které postupně dosáhly frekvence místy až 2x za minutu. Bohužel nás to oproti prvnímu zdání podjelo. Nakonec tedy jen slabý déšť a vzdálené hromy. Možná to ještě zesílí nebo v noci přijde něco dalšího, ale moc tomu nevěřím. Každopádně na 5. bouřkový záznam to stačilo.
Tomáš Chlíbec

Krátký výjezd k letišti přinesl zážitek ze vzdálených hromů a potom pár blesků ve srážkách - na focení nic moc, ale i tak pěkná podívaná.
IMG_4106uzm.jpg
IMG_4151uzm.jpg
xciba

neni nad to kdyz vas bourka probudi v noci:D
Prvni jadro bylo nic moc srazkove, ale same CC blesky, druhe to same a to treti se predvedlo malo blesky, ale za to skoro same CG a to celkem 3 pod 1km a slusnou zvukovou kulisou :) a srazkove kolem 5mm..
JURAJk6
Kontaktovat uživatele:

Tak momentálně se tvoří bouřky o Beskydy a Bílé Karpaty. Je to ale celkem daleko, takže nejsou slyšet ani hromy. Jediný hrom byl asi nějaký CG+
Halové jevy, duhy a bouřky, to já rád. Ale nesnáším, když není co pozorovat.
LOVU ZDAR!
Tomáš Prouza
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

V noci nás "lízl" svým okrajem MCS postupující přes Orlické hory k SV. Spadly 0,4 mm srážek, vítr zanedbatelný. Několik vzdálených blesků. Jen doufám, že se splní rčení, že ranní bouřka se vždy vrací...

Report: http://report.bourky.cz/index.php?page= ... how&id=526
Michal Jeřábek

Dobré ráno všem.
Dnes mě velmi nečekaně vzbudila ranní bouřka postupující jihovýchodně kolem naší vesnice. První hřmění jsem zaregistroval v 5:36 , nicméně z postele jsem se dostal až v 6:00 to už jsem neváhal a opustil domov doufajíc , že něco pěkného nafotím a uvidím. Pár blesků jsem tedy viděl, mohlo to být cca 10. Hřmělo tedy s přestávkami až do 7:30, ale to už se bouřka přemisťovala dál na SV a tedy daleko z mého dosahu. Momentálně je 8:15 a už jen slabě prší. Fotek jsem moc nepořídil, bohužel struktura nebyla vůbec žádná, ale i tak jsem neodolal, alespoň ji zvěčnit abych měl něco hmatatelného ;)

Více fotek pak zde: http://angel-of-darkness.rajce.idnes.cz ... _2.5.2013/

P.S. Jenom doufám, že tahle ranní bouřková činnost nebude mít negativní vliv na očekávané bouřky dnes odpoledne a večer.
Přílohy
DSCN2466.JPG
sumie_dh

Včerejší první "MCS", nic jsem ten den vzhledem k modelům a předpokladům spíše pro Moravu nečekala, takže nastalo příjemné překvapení v podobě občasné bleskové aktivity. CG výbjů bylo málo, spíš to blikaly CC. Fotky z okna, nebylo jisté jestli aktivita přetrvá a před systémem se natáhly kovadliny se srážkami, tudíž se venku fotit nedalo. Foceno 0:20-1:10
1.jpg
2.jpg
4.jpg
nějaké další, které se do příloh nevlezly...
http://www.sumie-dh.cz/images/gallery/241.jpg
http://www.sumie-dh.cz/images/gallery/238.jpg
http://www.sumie-dh.cz/images/gallery/240.jpg

Pěkně to ožilo na Kolínem a nad Jeseníky :) Viz. screen z aplikace Blitzrortung > http://www.sumie-dh.cz/images/gallery/242.png
Horse on the road!
Ondris
Bydliště: Praha 6 - Řepy (360 m n.m.) / Opařany - okr. Tábor (460 m n.m.)

Achjo, takhle bídný začátek sezony snad nepamatuji, letos mám zatím 1 blesk ze vzdálené SC zakryté bordelem. Všechno se nám vyhýbá hodně velkým obloukem. Úhrn srážek za duben kolem 2 mm hovoří za vše, začíná být pěkné sucho. :(
Patrik Hriň
Kontaktovat uživatele:

Zaćína to byť zaujímavé, v oblasti Komárna by som sa teraz veľmi rád nachádzal:

Obrázek
misa12
Bydliště: Trutnov okr. Trutnov (Královehradecký kraj) 431 m. n. m.
Kontaktovat uživatele:

Tak z Maďarska se na SSZ ženou pěkné bouřky doprovázené pěknou bleskovou aktivitou (viz příloha). Trutnov bohužel nezasáhnou. Dopoledne jsme tu měli akorát mírný déšť, úhrn 3 mm a to je zatím vše. ještě přikládám pěknou fotku z webkamery v Peci p. Sněžkou, ke je pěkně zachycena ostře řezaná mlha.
Přílohy
Pěkná mlha.jpg
Slovenské bouřky.png
pacz21_blesk_20130502_1800_10_9.png
Instabiliter

Ahoj, nevim jestli zakládat samostatné téme k 1.květnu, snad nebude vadit že bouřku z toho dne vložim sem.
Jednalo se o modely očekávanou bouřku v noci z 1. na 2.května, ovšem vzhledem k nízké oblačnosti a teplotě sotva 12°C v Plzni jsem čekal, že jen co přeleze hranice na jihozápadě, tak se nad stratem rozplyne jak pára nad hrncem. Ovšem nakonec se naštěstí nestalo a bouřka držela přes celé naše území až do Polska. Zpočátku se teda blesky ztrácely v mlze, později už byly dobře patrné, jednalo se většinou o CC blesky, pár CG blesků bylo též. Prvně jsem se letos pokoušel o fotky, ovšem blesky mi třískaly spíše mimo objektiv, nebo jsem je zachytil částečně. Přál jsem si také aby dorazilo ono silné jádro z Bavorska, ovšem to zesláblo ještě při přechodu pohraničních hor a bouřka byla spíše rozbitější, zato déle trvala. Přesto spokojenost a na začátek května solidní blesková podívaná.
http://www.youtube.com/watch?v=OhojJ8ih ... Tw&index=1
Z Toužimi nebo Plzně zdraví Honza Džugan :-)
Michal Jeřábek

Nuže abych nějak shrnul to dnešní bouřkové odpoledne. Bouřky nás nádherně obcházely při hranicích se Slovenskem. Někdy v 17hodin se vytvořilo pěkné jádro jižně od nás a namířilo si to přímo na sever, ale jak to tak bývá nic netrvá věčně a tato bouřka chcípnula tak říkajíc za rohem, přičemž další nová jádra která putovala souběžně se pomalinku odchylovala na SV a tedy jsem jim mohl udělat tak akorát papa :) .
Ve 20:00 se situace opakovala, opět se přiblížila malá bouřka , ukázala tři,čtyři blesky a následně chcípla.
Doufal jsem alespoň v nějaké to foto, ale oblačnost která doprovázela každou bouřku ji úplně fantasticky maskovala, takže prostě ani fotit nešlo vůbec nic.
Poslední bouřka dne se sem nastěhovala opět od jihu v čase 22:15 , putovala V až SV od nás, frekvence blesků nebyla žádný zázrak, ale ve 23:35 jeden z nich uhodil velmi velmi blízko. Po záblesku jsem nestihl napočítat ani do jedné a ozvala se obrovská rána,úplně sem čekal, že nám to vysype okenní tabule :lol:
Souhrn večerní bouřky: 7,1mm srážek, max. náraz větru 4,7m/s
Celkový srážkový úhrn za tento den činí příjemných 19mm
Matys

V tento deň u nás bola prvá búrka v tomto roku ( je ale tiež možné, že tu bola búrka už skorej a nečul som hrmenie, ale táto možnosť je málo pravdepodobná ). Za dobu, čo si zapisujem búrky, tak bola do teraz vždy prvá búrka v apríli. V tento deň u nás bolo dokonca niekoľko búrok a vyzeralo to, akoby príroda chcela dohnať to, čo zameškala.
orech

Nejake fotky roznej kvality zo Ziliny http://mims.rajce.idnes.cz/Burky,_Zilin ... ._05._2013
rajce ich bohuzial dost zmrsilo :(
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2013“