Přeháňky a bouřky 13. 4.

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2013.
Odpovědět
JURAJk6
Kontaktovat uživatele:

Předpověď na dnešek: Oblačno až polojasno. Zpočátku ojediněle, postupně místy přeháňky,
na horách četnější. Ojediněle bouřky. Večer ustávání srážek a ubývání
oblačnosti, většinou až do vyjasnění.
Nejvyšší teploty 12 až 16 °C, v 1000 m na horách kolem 6 °C.
Mírný západní vítr 3 až 7 m/s.

Tady se momentálně vyjasňuje a můžeme začít nahřívat povrch. V čechách už se něco tvoří o Krušné hory a menší shluk se pohybuje někde na táborsku. Další slabá lajna je v Rakousku a na hranicích se Slovenskem. Pokud se situace povede, tak by mohlo jít o první významnější záležitost téhle sezony.

Sakra já napsal špatné datum. Opravte to někdo na 13. 4.
Opraveno :-)
Halové jevy, duhy a bouřky, to já rád. Ale nesnáším, když není co pozorovat.
LOVU ZDAR!
Radek Šíma

Hm, v posledních dvou dnech to na obloze vypadalo skoro jako doopravdy, tak proč ne :-)
"Zhrzenej rosničkář...."
JURAJk6
Kontaktovat uživatele:

Na polské straně tater máme první bouřku dne. Dle detekce v ní bylo 5 blesků, z toho 4 CG. Myslím si ale, že je aktivnější, protože detekce nebere všechny CC blesky. Jinak ke mě se blíží takový rozpadající se shluk přeháněk.
LOVU ZDAR!
Michal Jeřábek

Zdravím všechny, mě před pár minutama lízla docela výrazná přeháňka postupující na východ, putuje severně od Těmic a při přechodu kolem se zvedl docela slušný vítr. pršelo jen velmi slabě. Má to docela slušnou odrazivost a je to hezká konvektivní struktura. Teďko už svítí slunce tak snad ještě něco přitáhne. Máme na to celý den ne ;)
JURAJk6
Kontaktovat uživatele:

Jihozápadně ode mě se teď vyvíjí celkem rozsáhlá přeháňka na jižní straně takového shluku, který se rozpadnul. Obloha tím směrem je celkem tmavá a jsou vidět i vzestupné proudy.
LOVU ZDAR!
misa12
Bydliště: Trutnov okr. Trutnov (Královehradecký kraj) 431 m. n. m.
Kontaktovat uživatele:

tak se to teď odpoledne docela slušně rozjíždí. ;)
Přílohy
pacz21_blesk_20130413_1320_10_9.png
JURAJk6
Kontaktovat uživatele:

Mám první zářez sezony. Bouřka, co se utvořila u Přerova mě minula jižně. Blesková aktivita nebyla moc silná, ale zahlédl jsem 3 CG blesky a asi 7 záblesků v mracích. Teď tady slušně prší z lajny přeháněk.
LOVU ZDAR!
dobrmanek

První letošní lov zaváněl úspěchem, ale když v tu dobu ještě aktivní bouřka zmerčila, že jsem vyrazil na pole, tak chcípla. Když už jsem byl v dostatečné vzdálenosti od nějakého ukrýtu, schytal jsem jako bonus slušnou zálivku. Na čele nebylo nic zajimavého, ale na zadní straně této již přeháňky byla ucházející mammata.

fotky
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
misa12
Bydliště: Trutnov okr. Trutnov (Královehradecký kraj) 431 m. n. m.
Kontaktovat uživatele:

Tak já dneska mám 1. záznam. Přeháňku sleduju na webkamerách, když v tom celý obývák prosvítí blesk, rána jako z děla, počítač se samozřejmě vypnul. Tak rychle beru foťák, a natáčím tohle video: http://www.youtube.com/watch?v=SOTC0kTn ... e=youtu.be pak, když počítač zase najedu, tak zjistím na radaru, že se přímo nad Trutnovem vytvořila bouřka. A na detekci blesků máme jako jediní v republice někajé odrazy. Nádherný začátek sezony. ;-)
Přílohy
pacz21_blesk_20130413_1640_10_9.png
Tomáš Prouza
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Tajně jsem doufal, ale mé naděje nebyly nijak přehnané, tudíž výsledek překvapil a navíc na začátek sezóny nasadil laťku hodně vysoko...

Nakonec přišla první bouřka roku 2013. Vyskytla se v rámci přeháňkové oblačnosti postupující od severozápadu. Buňka vykazovala proměnlivou aktivitu, výboje se na ní vyskytly při přechodu Krušných hor a Černé hory v Krkonoších. K náhlému nárůstu aktivity došlo při přechodu Trutnova. První hrom byl zaznamenán přibližně v 16:32:25 UTC, v té době se již bouřka přibližovala jako tmavý mrak s náznakem arcu. Teplota se před příchodem bouřky pohybovala kolem hodnoty +10,5°C v 16:30. Zhruba v 16:40 byl již arcus jasně patrný, stejně jako závoj vypadávajících srážek. V 16:42 začalo krápat a zdáli se nesl výrazný hukot vypadávajících srážek - jednalo se o kroupy. Krupobití s kroupami o velikosti až 1 cm trvalo zhruba 15 minut, přičemž nejintenzivnější bylo cca 5 minut, později padaly kroupy s deštěm až ke konci srážek (v 17:05 UTC) čistě pršelo. Během bouřky bylo zaznamenáno 11 hromů a pozorovány 3 blesky, všechny typu CC bílé barvy. K nejbližšímu výboji došlo ve vzdálenosti cca 500 metrů v 16:51 UTC. Celkem spadlo během 15 minut 2,4 mm srážek (maximální intenzita 29 mm/h). Po 17:00 již byly srážky slabé a od západu pod Cb svítilo Slunce, což vedlo ke vzniku výrazné duhy. Konvektivní buňka pak pokračovala ve svém postupu na J již opět jako neaktivní (později došlo k výboji v oblasti Orlických hor).

Foto a video: http://meteosvatonovice.rajce.idnes.cz/ ... 13.4.2013/

Report včetně textu: http://report.bourky.cz/index.php?page= ... how&id=508
Michal Geryk
Člen AMS
Kontaktovat uživatele:

V Přerově byla včera pěkná první jarní bouřka doprovázená i kroupami do 1 cm (to kvůli nízko položené nulové izotermě), solidním krátkým lijavcem a četnými výboji převážně CC (tak 5 do minuty).
Bohužel jsem začátek prospal a to doslova (oběd byl náročný :) ) a vzbudily mě až první hromy.

Zde je video z facebooku: https://www.facebook.com/video/video.ph ... 4216703050

A ještě foto odcházející bouřky (bohužel příchod, jak jsem psal, jsem zaspal...).
P1010126.JPG
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Ota98
Kontaktovat uživatele:

Já jsem byl v Krakově v Polsku. Tam jsem kromě památek viděl celkem slušnou bouřku. Nejdříve jsem pozoroval jen vzdálený Cb, pak ale druhá bouřka vyrostla přímo v Krakově. Měla docela slušný shelf. Projevovala se ze začátku silným větrem, odhadem Bft 6, v nárazech pak odhadnu 20 m/s, který unášel prach a odpadky přes náměstí Krakova a také shazoval sklenice ze stolů a rozbíjel je, za Krakovem byl také zlomený strom pověšený na elektrickém vedení, potom začalo docela silně pršet, odhadem asi 20 - 30 mm/h. Blesky vyprodukovala jen 3, ani jeden jsem ale neviděl. Vím ale, že alespoň jeden musel být CG protože to zapálilo cosi za městem asi 5 Km ode mě. Od zesílení větru po vyjasnění to trvalo asi 15 minut, cumulonimby s kovaldinami jsem ale pozoroval asi 5 hodin a už jsem to zapsal do databáze pozorování bouřek. ;)
Michal Jeřábek

Docela to byl prima den. Během odpoledne jsem registroval postupně tři vlny přeháněk přičemž ta poslední byla doprovázena i slabou bouřkou. ( registroval jsem 1 blesk a 2 hrřmění ). Není to sice žádný zázrak, ale po 8 měsících půstu i tento drobek potěší.
Bouřka přišla od západu ve 14:00 SELČ , nebyla to žádná divočina , při přechodu zesílení větru, srážek bylo minimum, kroupy žádné. Takže moje první čárečka letos ;)

http://angel-of-darkness.rajce.net/preh ... _13.4.2013
Radek Šíma

Včerejší kupovitá oblačnost nad Kladnem. Fotil jsem to z okna, přijela přítelkyně, tak jsem si na cestu za lepším výhledem mohl nechat zajít chuť :-)
http://i49.tinypic.com/5ovxhj.jpg
"Zhrzenej rosničkář...."
Amerika

Včera u nás nic nebylo, ale přidám sem svůj úlovek něco ze dne předchozího (12.4.)
Jedna z přeháněk od systému bouřek z Německa dorazila i k nám. Asi minutu docela slušně pršelo, pak se ukázalo slunce a krásně osvítilo odstupující přeháňku. Pěkné byly zvláštní srážky virga, které se udržovaly ve stejné hladině a tvořily jakousi podivnou hrozivě vypadající základnu. Něco podobného se vzácně stává. Je také možné, že to byla sněhová část srážek, která od určité výšky přecházela v dešťové kapky.
Škoda že nedorazily noční bouřky na západ tak jak předpovídaly modely a předpovědi...
http://hailstorm.rajce.idnes.cz/prehanka_12.4.2013
Ivan Bárta

Konečně přišla první bouřka tohoto roku. Už odpoledne se začala tvořit kupobitá oblačnost, a tak jsem se podíval na radar a hned mi bylo jasné, že dnes by se mohly konečně tvořit nějaké ty bouřky. První linie přeháněk přišla kolem 16:30 SEČ, při které poměrně dost pršelo, a byli zaznamenány i kroupy o velikosti 1cm. Zaznamenal jsem asi kolem 10 blesků a z toho 4 CG blesky.
Ale většina blesků byla ukryta v mracích. Druhá linie přišla kolem 18:30 SEČ v ní už moc žádná blesková aktivita nebyla a tak jsem ji nevěnoval moc pozornosti.
Jelikož jsem měl ti smůlu, že jsem u sebe neměl fotoaparát a mobil jsem měl vybitý, nemohl jsem pořídil pár fotek
No tak snad někdy příště :D
tromba

Tak a je to tu. Konečne som sa dočkal. Dnes to u mňa už odrána pekne bublalo. No to najlepšie prišlo až poobede. Okolo 15:00 prechádzal severne jeden nádherný Cb. Vyšiel som si teda na kopec, aby som mal lepší výhľad a pozoroval som ho ako pomáli záchádza za hory Malej Fatry. Bol nádherný, no žiaľ bez bleskovej aktivity, len s nevýraznou dúhou pod základňou. Cez den niekoľkokrát popršalo a rýchlo sa striedalo počasie (raz bolo pekne o chvýľu pršalo a tak dookola).

http://tromba.rajce.idnes.cz/%2C%2Cburky_13.04.2013/
Prdek
Kontaktovat uživatele:

Tak bohuzel ja si carku udelat nemuzu, par prehanek nas sice trefilo, ale nic vyrazneho (az na jednu prehanku, ve ktere padaly krupky ne vetsi nez 0,5 cm) ani fotogenickeho. Jeden pas odpolednich prehanek, a hlavne bourkovy abstak :D , me vyprovokoval ke kratkemu vyjezdu, ale za moc to nestalo. Na cele se sice objevil mensi zarodek arcusu a take zesilil vitr, ale bohuzel to bylo vse...
Přílohy
pan2.jpg
Tomáš.Malek

V sobotu 13. dubna i já můžu zapsat první bouřku roku. Počasí bylo velmi proměnlivé. Ráno slunce během dopoledne od jihozápadu těžká oblačnost s velmi silným deštěm navíc s drobnými krupkami. Po přeháňce vyjasnění. V lese a na severních svazích ještě místy ležel sníh a jak zářilo slunce vznášely se nad sněhovými plochami mohutná oblaka páry.

Odpoledne zpočátku polojasno a pak náhle od západu velká tmavá oblačnost s další přeháňkou. A do toho zazněl zvuk který jsem tři čtvrti roku neslyšel! Ozval se zřetelný, táhlý a hlasitý hrom. Tato přeháňka se slabou bouřkou míjla jižně od nás a dál pak táhla nad Ještědský hřeben a k Liberci. Bylo slyšet ještě několik vzdálených zahřmění.
Večer pak přišla ještě jedna přeháňka a po ní se od západu vyjasňovalo. Zapadající slunce podsvěcovalo oblaky a za současného deště vznikla krásná veliká duha :clap:
fotografondra
Kontaktovat uživatele:

tromba píše:Tak a je to tu. Konečne som sa dočkal. Dnes to u mňa už odrána pekne bublalo. No to najlepšie prišlo až poobede. Okolo 15:00 prechádzal severne jeden nádherný Cb. Vyšiel som si teda na kopec, aby som mal lepší výhľad a pozoroval som ho ako pomáli záchádza za hory Malej Fatry. Bol nádherný, no žiaľ bez bleskovej aktivity, len s nevýraznou dúhou pod základňou. Cez den niekoľkokrát popršalo a rýchlo sa striedalo počasie (raz bolo pekne o chvýľu pršalo a tak dookola).

Pěkné fotky, škoda, že něco takového neprošlo v okolí Prahy :))
Všechny moje fotografie: http://fotografpraha.rajce.idnes.cz/
orech

tromba píše:Tak a je to tu. Konečne som sa dočkal. Dnes to u mňa už odrána pekne bublalo. No to najlepšie prišlo až poobede. Okolo 15:00 prechádzal severne jeden nádherný Cb. Vyšiel som si teda na kopec, aby som mal lepší výhľad a pozoroval som ho ako pomáli záchádza za hory Malej Fatry. Bol nádherný, no žiaľ bez bleskovej aktivity, len s nevýraznou dúhou pod základňou. Cez den niekoľkokrát popršalo a rýchlo sa striedalo počasie (raz bolo pekne o chvýľu pršalo a tak dookola).

ja som to fotila zo Ziliny, nadhera
http://mims.rajce.idnes.cz/Oblaky%2C_sk ... _04._2013/
(je tam aj par psich fotiek, ospravedlnujem sa)
viktormt
Kontaktovat uživatele:

fajny.. ten oblak som videl z martina.. prehanka presla viac vychodne, no uz uz som cakal kedy zahrmi.. skoda :)
poloha: Martin, Slovensko
start: 04/2013 :)
moj obcany livestream (pri burkach, atp) - http://www.webcam.podstromami.com/
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2013“