Bouřky 27.4.2013

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2013.
Odpovědět
Tomáš Prouza
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

27 dub 2013 10:40

V sobotu 27. dubna 2013 se nad střední Evropu zvolna nasouvá výšková brázda. Na jejím čele postupuje výrazné frontální rozhraní. Před ním nad naše území proudí teplá a slabě instabilní vzduchová hmota.

Očekáváme proto možnost výskytu silnějších bouřek s krupobitími a nárazy větru přes 20m/s.

Bouřky se mohou vyskytnout na celém území Čech (kromě SZ) a Moravy (kromě JV). Vyšší šance na výskyt bouřek (>40% dle SW) je v oblasti jižních Čech, Vysočiny a v okolí Orlických hor.
Vyšší intenzitu bouřkových projevů (st. 1 dle SW) lze čekávat přibližně ve stejné oblasti, jako zvýšenou šanci na výskyt bouřky (tj. pásmo od J Čech směrem k SV).

Předpověď SkyWarnu:

Obrázek

Obrázek

Text: http://www.skywarn.cz/tstm_day.php?id=315

Předpověď ESTOFEXu:

nevydána

Ke sledování vývoje situace a sdílení informací vás opět všechny zveme (a žádáme o účast) na IRC kanále AmaterMeteoCZ, na který se snadno a lehce dostanete poklikáním na následující odkaz: http://webchat.quakenet.org/?channels=AmaterMeteoCZ

Registrovaní uživatelé nechť zanesou svá pozorování na http://report.bourky.cz/

Do tématu na fóru přispívejte především shrnutím situace, popisem, fotografiemi, videi, případně odkazy týkajícími se řešeného tématu. Děkujeme.
misa12
Bydliště: Trutnov okr. Trutnov (Královehradecký kraj) 431 m. n. m.
Kontaktovat uživatele:

27 dub 2013 15:08

Tak zatim to az na tu bourku u Orlickych hor tak zhave nevypada.:-P
Radek Šíma

27 dub 2013 16:57

Mě omejou, tady po tom vedru na frontě snad ani nepršelo, a teď se najednou v tomhle svinstvu (vrstevnatá oblačnost ve 400m, severní vítr 6m/s, teplota do 12°C) ukázaly na radaru tři slušně vypadající buňky. Držím palce :-)

EDIT: Tak už prší....
"Zhrzenej rosničkář...."
misa12
Kontaktovat uživatele:

27 dub 2013 17:28

Beru zpět, už to pěkně nabývá. ;-)
JURAJk6
Kontaktovat uživatele:

27 dub 2013 18:51

Nemohla by ty bunka u Mlade Boleslavi byt supercela? Drzi uz pekne dlouho a zda se mi, ze se mirne staci doprava. Mozna je to jen tvorba novych bunek. Proverte to nekdo.
Halové jevy, duhy a bouřky, to já rád. Ale nesnáším, když není co pozorovat.
LOVU ZDAR!
Matúš Ondrašek

27 dub 2013 20:30

U búrky na juhozápade ČR pri hraniciach s Nemeckom ( v čase 19:15 UTC u Železnej Rudy ) bolo možné vidieť hook echo ( možno sa ešte ukáže ), preto je pravdepodobné, že to je ( alebo bola ) supercela. Myslí si to okrem mňa ešte niekto ?
Štěpán Krejsek

27 dub 2013 20:46

Matúš Ondrašek píše:U búrky na juhozápade ČR pri hraniciach s Nemeckom ( v čase 19:15 UTC u Železnej Rudy ) bolo možné vidieť hook echo ( možno sa ešte ukáže ), preto je pravdepodobné, že to je ( alebo bola ) supercela. Myslí si to okrem mňa ešte niekto ?
Poměrně krátká životnost, nepodařilo se mi zjistit VIL.
Vertikální profil nevypadá zle ale z veřejně dostupných dat si u této buňky netroufám dělat jednoznačný závěr.
Amerika

27 dub 2013 21:40

Počkáme s čím přijdou "pozorovatelé v terénu". Jestli se jim podařilo před to najet a vyfotit pár kousků blesky nasvícenýho wall-cloudu, tak maj pánové letošní sezónu v kapse :lol:
U nás ale docela velké zklamání. Všechno se dnes vyhybá (nejen východně) a v předpovědích slibovaný bouřkový závěr dubna se rozplynul jak sen. :cry: Ale dnešní předpovědi a výstrahy zasluhují respekt!
Odnáším si ze dneška tedy jen čárku blýskavici.
Václav Sedláček
Kontaktovat uživatele:

28 dub 2013 10:30

Na Barrandov včera zavítaly dvě bouřky. První se nasouvala pozvolna od 18:00 a elektricky se tu začala projevovat přibližně od 19:00 slabší frekvencí CC blesků. Postupně přešla dvě zanikající jádra doprovázená slabým deštěm. Takže Amerika zase o tolik nepřišel.
Asi od 23:00 se pozvolna nasouval komplex buněk z Bavorska, ale bez pozorované elektrické aktivity. Těsně před půlnocí ale začínající vydaný déšť prozářil silný CC blesk a po 7 sekudách hrom. Po minutě následován dalším ostrým zábleskem a s hromem pod 2 sekundy (možný CG- , ale neviděl jsem kanál blesku). V několika minutách ještě další 3 hromy (blesky asi za domem), poté jen vydatný déšť.
Nejsilnější pozorovaný nebezpečný jev? Přívalový déšť.
Oblíbená bouřka? Noční MCS.
misa12
Kontaktovat uživatele:

28 dub 2013 11:25

Tak já mám letos další záznam. několik buňek se středně silnou bleskovou aktivitou se vytvářelo dokola kolem Trutnova počet blesků stále narůstal, ale naopak ubýval počet hromů, takže když jsem natáčel, tak už byl slyšet pouze 1. Co jsem viděl, tak blesky byly většinou CC, možná nějaký CG, ale těch moc nebylo. Každopádně, tohle byl nádherný večer, oproti tomu, jak to vypadalo odpoledne. Dnešek tedy beru jako úspěch. Takže mám 5-ti minutové video dnešní blýskavice a fotku z detekce blesků + radar, v době natočení tohoto videa: http://www.youtube.com/watch?v=xM0QjefCR4w 8-)
Přílohy
Křížek značí Trutnov.
Křížek značí Trutnov.
pacz21_blesk_20130427_1900_10_9.png
Tomáš Prouza
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

28 dub 2013 13:55

V Peci pod Sněžkou jsme nakonec zažili 2 oddělené bouřky, první přibližující se od jihovýchodu, která ale Pec nezasáhla - vyprodukovala pouze několik blýskavic a vzdálených hromů - a druhou, která přišla od jihozápadu okolo 22. hodiny večerní. Ta nakonec přešla okolo 23. hodiny přímo nad Pecí za vydatného bleskového ohňostroje (nejbližší úder cca 2 km daleko) i sážkového úhrnu (okolo 8 mm). Díky nízké vrstvě stratu ale ze samotné bouřky nebylo vidět nic, stejěn tak i z blesků - pouze prosvícená oblačnost.
Ota98
Kontaktovat uživatele:

28 dub 2013 17:24

Mám takový dotaz, třeba trochu blbý. Kde najdu modelovou předpověď indexů HAIL a SWEAT? A vůbec všech těch hodnot důležitých pro bouřky. Např CIN atd
Štěpán Krejsek

29 dub 2013 08:02

Ota98 píše:Mám takový dotaz, třeba trochu blbý. Kde najdu modelovou předpověď indexů HAIL a SWEAT? A vůbec všech těch hodnot důležitých pro bouřky. Např CIN atd
http://www.wetterzentrale.de/topkarten/
http://www.lightningwizard.com/maps/
Prdek
Kontaktovat uživatele:

29 dub 2013 22:25

Tak u me probehlo zahajeni sezony vskutku velkolepe, i kdyz to zpocatku nevypadalo. Pocatecni obavy, aby se vyjezd nezmenil v loveni jednohromovky s nevalnou strukturou se brzy zmenily v takrikajic dokonaly stormchasersky zazitek v podobe CS supercely, ktera se prohnala kolem Litomysle. 8-)
Vice informaci bude v clanku, takze zatim prikladam jen report a malou ochutnavku ;)

http://report.bourky.cz/index.php?page= ... how&id=520
Přílohy
pan12.jpg
Štěpán Krejsek

30 dub 2013 06:18

Prdek píše:Tak u me probehlo zahajeni sezony vskutku velkolepe, i kdyz to zpocatku nevypadalo. Pocatecni obavy, aby se vyjezd nezmenil v loveni jednohromovky s nevalnou strukturou se brzy zmenily v takrikajic dokonaly stormchasersky zazitek v podobe CS supercely, ktera se prohnala kolem Litomysle. 8-)
Vice informaci bude v clanku, takze zatim prikladam jen report a malou ochutnavku ;)

Mě přešla čerstvě vznikající buňka severně od Velkého Meziříčí. Čekal jsem kdy započne blesková aktivita, ale ničeho jsem se nedočkal. Jen přeháňka se srážkovými pruhy. A přitom kousek severně tou dobou už vznikala supercela.
LuccaS27
Bydliště: Jablonec nad Nisou, Česká Republika and Oklahoma City, Oklahoma, United States

30 dub 2013 15:41

Taky sem jí pozoroval směrem od Sloupnice, nádherná podívaná, krásné fotky... :)
PC Sony VAIO SE1E1E/S, Apple iPad Wi-fi MD328HC/A, Meteorologická stanice WS2350, Davis Vantage Pro 2 SW a HW, Garmin GPSMap 62S PRO, Anemometr AN 954 a Dataloger WS 981, Digitální bezdrátový srážkoměr Conrad, Lightning detector SW/1000 US, Nikon D5100
LuccaS27
Bydliště: Jablonec nad Nisou, Česká Republika and Oklahoma City, Oklahoma, United States

30 dub 2013 15:45

Štěpán Krejsek píše:
Matúš Ondrašek píše:U búrky na juhozápade ČR pri hraniciach s Nemeckom ( v čase 19:15 UTC u Železnej Rudy ) bolo možné vidieť hook echo ( možno sa ešte ukáže ), preto je pravdepodobné, že to je ( alebo bola ) supercela. Myslí si to okrem mňa ešte niekto ?
Vertikální profil nevypadá zle ale z veřejně dostupných dat si u této buňky netroufám dělat jednoznačný závěr.
Právě, že ty české radary jsou v tomhle na h...., prakticky nic se z toho nepozná... Ale SC to mohla být, s tím vertikálním profilem a h-echo, bacha na to, z toho radaru se to pozná blbě.
PC Sony VAIO SE1E1E/S, Apple iPad Wi-fi MD328HC/A, Meteorologická stanice WS2350, Davis Vantage Pro 2 SW a HW, Garmin GPSMap 62S PRO, Anemometr AN 954 a Dataloger WS 981, Digitální bezdrátový srážkoměr Conrad, Lightning detector SW/1000 US, Nikon D5100
Štěpán Krejsek

30 dub 2013 16:04

LuccaS27 píše:
Štěpán Krejsek píše:
Právě, že ty české radary jsou v tomhle na h...., prakticky nic se z toho nepozná... Ale SC to mohla být, s tím vertikálním profilem a h-echo, bacha na to, z toho radaru se to pozná blbě.
Mě jde spíš o to, že je tu tendence o každé silnější buňce uvažovat jako o potenciální supercele. Pokud vidím, že má dlouhou životnost, VIL 40 a více, v průběhu života se rozdělí na dvě buňky nebo je výrazně stáčivá, pak o ní uvažuji taky.
Ale takhle se snímky každých 15 minut s polovičním rozlišením oproti tomu co mají k dispozici v čhmú jsem k ostatním případům opatrný.

Ta buňka vypadala zajímavě, ale pokud nevidím snímky po 5 minutách a životnost je cca standard, pak čekám na případné pozorování z terénu. A pokud nepřijdou, tak nic neřeším. Prostě není dost podkladů pro to rozhodnout.

Na druhou stranu podmínky evidentně byly. Ale řešit jestli to sc byla nebo ne pokud nejsou dostatečné podklady mi přijde jako mlácení prázné slámy.
Radek Šíma

30 dub 2013 16:57

Prdek píše:Tak u me probehlo zahajeni sezony vskutku velkolepe, i kdyz to zpocatku nevypadalo. Pocatecni obavy, aby se vyjezd nezmenil v loveni jednohromovky s nevalnou strukturou se brzy zmenily v takrikajic dokonaly stormchasersky zazitek v podobe CS supercely, ktera se prohnala kolem Litomysle. 8-)

Tak už jste letos viděl všechno. Parádní fotky :-)
"Zhrzenej rosničkář...."
Matúš Ondrašek

03 kvě 2013 16:45

Čo sa týka bunky, ktorú som označil za supercelu, tak som ju tak označil nie kvôli jej sile ( VIL u nej bolo pomerne malé ), ale kvôli tomu, že som u nej pozoroval hook echo na niekoľkých snímkoch CAPPI 2 km ( konkrétne na snímkoch: radarové odrazy MAX Z + CAPPI 2 km ) v aplikácii ČHMÚ nowcasting webportal.
David Rýva
Člen AMS
Kontaktovat uživatele:

07 kvě 2013 17:41

Tak přidávám odkaz na videjko z výjezdu za tou supercelou u Benešova :-) Moc pěkný začátek sezóny ;-)

http://www.youtube.com/watch?v=iivrm-xkZPY&hd=1
Kolín-Zálabí
Radarové oddělení ČHMÚ, Praha-Libuš
Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy v Praze
Amatérská meteorologická společnost o.s.
ESTOFEX - European storm forecast experiment
http://www.youtube.com/skywarncz
David Rýva
Člen AMS
Kontaktovat uživatele:

07 kvě 2013 17:43

LuccaS27 píše:
Štěpán Krejsek píše:
No co jsem sám viděl tak nevidím důvod, proč by české radary byly na h..., u všech tří potvrzených supercel toho dne je ukázkové hook echo a na doppleru naprosto učebnicová mezocyklona ;-)
Kolín-Zálabí
LuccaS27

07 kvě 2013 18:18

To určitě, já s tím souhlasím. U všech tří to tak je, h-echo je tam vidět krásně a mezo jsou poznat taky. Jen chci říct, že třeba v USA používáme přeci jen jiné radary, které fungují sice podobně, ale SC, jak HP, tak C jdou poznat hned na první pohled u většiny případů. Tady si člověk přeci jen musí dávat větší pozor, určitě souhlasíte. Neříkám, že radary jsou úplně na hovno, to ne, ale přeci jen za mořem to je úplně něco jiného, jak ty SC bouře, tak jejich identifikace v RD. :) Poznat SC v ČR bez pozorování z terénu je někdy dost oříšek, naopak co se týče USA, tam jedeme podle radaru na jisto a už víme, že je to SC na první pohled :) :) :)
David Rýva
Člen AMS
Kontaktovat uživatele:

08 kvě 2013 09:13

LuccaS27 píše:To určitě, já s tím souhlasím. U všech tří to tak je, h-echo je tam vidět krásně a mezo jsou poznat taky. Jen chci říct, že třeba v USA používáme přeci jen jiné radary, které fungují sice podobně, ale SC, jak HP, tak C jdou poznat hned na první pohled u většiny případů. Tady si člověk přeci jen musí dávat větší pozor, určitě souhlasíte. Neříkám, že radary jsou úplně na hovno, to ne, ale přeci jen za mořem to je úplně něco jiného, jak ty SC bouře, tak jejich identifikace v RD. :) Poznat SC v ČR bez pozorování z terénu je někdy dost oříšek, naopak co se týče USA, tam jedeme podle radaru na jisto a už víme, že je to SC na první pohled :) :) :)
Tak u nás je to bohužel o tom, že oba české radary nejsou už zrovna v ideálním stavu, navíc pouhé dva radary na plnohodnoté pokrytí ČR jsou málo. Žádoucí by bylo mět alespoň takové 3 ideálně 4 kusy s plným dosahem měření do max. 150 km a jednou long-range nízkou elevací do ca 250 km. Do 150 km by se dalo měřit jak v dopplerovském módu, tak využívat možnosti polarimetrických měření.
Další věc je fakt, že dopplerovská data se u nás zpracovávají jen v základní podobě nikoliv do podoby produktu storm-relative velocity, který ukazuje mezocyklony daleko výrazněji(viděl jsme nádherné mezo na US datech na tomhle produktu, které na tom základním zpracování nebyly skoro vůbec patrné). Důvodem je zřejmě to, že na dopplerovská měření tu téměř nikdo z meteorologů nekouká a tak netlačí na operativní dostupnost tehle produktů :-(
Poslední věc je používaná vlnová délka, se kterou pracují radary. Nemyslím si, že by US radary byly lepší, než moderní radary v EU(vyjímkou je snad jen PAR, který ale je stáli ve fázi testování prototypu, co je mi známo), jsou jen jinak koncipované. Naše radary pracují v C-pásmu (vlnová délka kolem 5 cm), zatímco US radary v S pásmu (vlnová délka kolem 10 cm). Jak C pásmové, tak S pásmové radary mají své plusy a mínusy. C pásmové radary používané v EU jsou menší, s menší spotřebou a mají lepší vlastnosti při polarimetrických měřeních, ale zase mají větší útlum signálu ve srážkách, jen poloviční maximální rychlost detekovanou dopplerem oproti S-pásmovým radarům. S-pásmové radary jsou vhodnější pro detekci silné konvekce, mají měnší útlum v silných srážkách a lepší vlastnosti pro dopplerovská měření, ale jsou větší, dražší na pořízení i provoz a mají horší vlasnosti při polarimetrických měřeních.
Bohužel faktem je, že v USA mají absolutně jiné finanční možnosti a zájem využít data ze svých radarů naplno, což se v EU očividně neděje a tak nevím, jestli se dočkáme v budoucno něčeho lepšího a zejména při tendencích některých idi*tů z MŽP, kteří mají prý dojem, že by pro ČR stačil jeden radar aby se ušetřilo :-(
Kolín-Zálabí
LuccaS27

08 kvě 2013 15:51

David Rýva píše:
LuccaS27 píše:To určitě, já s tím souhlasím. U všech tří to tak je, h-echo je tam vidět krásně a mezo jsou poznat taky. Jen chci říct, že třeba v USA používáme přeci jen jiné radary, které fungují sice podobně, ale SC, jak HP, tak C jdou poznat hned na první pohled u většiny případů. Tady si člověk přeci jen musí dávat větší pozor, určitě souhlasíte. Neříkám, že radary jsou úplně na hovno, to ne, ale přeci jen za mořem to je úplně něco jiného, jak ty SC bouře, tak jejich identifikace v RD. :) Poznat SC v ČR bez pozorování z terénu je někdy dost oříšek, naopak co se týče USA, tam jedeme podle radaru na jisto a už víme, že je to SC na první pohled :) :) :)
Tak u nás je to bohužel o tom, že oba české radary nejsou už zrovna v ideálním stavu, navíc pouhé dva radary na plnohodnoté pokrytí ČR jsou málo. Žádoucí by bylo mět alespoň takové 3 ideálně 4 kusy s plným dosahem měření do max. 150 km a jednou long-range nízkou elevací do ca 250 km. Do 150 km by se dalo měřit jak v dopplerovském módu, tak využívat možnosti polarimetrických měření.
Další věc je fakt, že dopplerovská data se u nás zpracovávají jen v základní podobě nikoliv do podoby produktu storm-relative velocity, který ukazuje mezocyklony daleko výrazněji(viděl jsme nádherné mezo na US datech na tomhle produktu, které na tom základním zpracování nebyly skoro vůbec patrné). Důvodem je zřejmě to, že na dopplerovská měření tu téměř nikdo z meteorologů nekouká a tak netlačí na operativní dostupnost tehle produktů :-(
Poslední věc je používaná vlnová délka, se kterou pracují radary. Nemyslím si, že by US radary byly lepší, než moderní radary v EU(vyjímkou je snad jen PAR, který ale je stáli ve fázi testování prototypu, co je mi známo), jsou jen jinak koncipované. Naše radary pracují v C-pásmu (vlnová délka kolem 5 cm), zatímco US radary v S pásmu (vlnová délka kolem 10 cm). Jak C pásmové, tak S pásmové radary mají své plusy a mínusy. C pásmové radary používané v EU jsou menší, s menší spotřebou a mají lepší vlastnosti při polarimetrických měřeních, ale zase mají větší útlum signálu ve srážkách, jen poloviční maximální rychlost detekovanou dopplerem oproti S-pásmovým radarům. S-pásmové radary jsou vhodnější pro detekci silné konvekce, mají měnší útlum v silných srážkách a lepší vlastnosti pro dopplerovská měření, ale jsou větší, dražší na pořízení i provoz a mají horší vlasnosti při polarimetrických měřeních.
Bohužel faktem je, že v USA mají absolutně jiné finanční možnosti a zájem využít data ze svých radarů naplno, což se v EU očividně neděje a tak nevím, jestli se dočkáme v budoucno něčeho lepšího a zejména při tendencích některých idi*tů z MŽP, kteří mají prý dojem, že by pro ČR stačil jeden radar aby se ušetřilo :-(
Souhlasím s Vámi v plné míře, bohužel byrokracie je někdy úplně proti všemu, Česko šetří, přitom si myslím, že zrovna tady je potencionál pro zajímavé výzkumy, stejně jako v USA. Kolik tisíc lidí se tu zajímá o bouřky? Já si myslím, že na takovou maličkou zemi je to až až a to je při nejmenším dobře. Bohužel šetření je šetření a se stavem radarů máte pravdu.
Dám ještě takový malý příklad - v USA se porouchal radar ve Wichitě, přímo den před hlášením Severe storm s potencionálem utvořit SC s tornády, zjistili to v půl pátý večer, my jsme v tu chvíli byly taky asi 200 mil odtamtud (v USA v sezóně pracuji jako nezávislý pozorovatel a pracovník pro NWS - při škole). Do okolí Wichity se sjely DOW, aby pokryly alespoň nebezpečné konvektivní bouře, které tam již vznikaly. NWS vyslaly přes 40 pracovníků a techniků, kteří radar opravovali, nakonec se to po 8 hodinách podařilo a všichni si mohli oddechnout. Nejen, že je to stálo přes 85 tisíc USD, ale ještě to byli takoví frajeři, že vydali okamžitá Tornado Warning pro celou oblast... Ano, jak jste říkal, je to o penězích a lidském faktoru.
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2013“