Bouřky 6.8.2012

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2012.
Tomáš Prouza
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

06 srp 2012 10:35

V pondělí 6. srpna 2012 se nad východní Evropou (Balkánský poloostrov - Ukrajina) rozkládá výrazný výškový hřeben vyššího geopotenciálu spojený s jazykem teplejšího vzduchu. Nad západní Evropou zhruba mezi Marokem a Norskem se táhne osa výrazné brázdy nižšího geopotenciálu. Na její východní straně je možné pozorovat jet streak, který během dne postoupí i nad území ČR a SR. Díky tomu nad námi zesílí jihozápadní proudění. Na přední straně brázdy rovněž postupuje zvlněná studená fronta, před kterou k nám proudí velmi teplá a během dne instabilní vzduchová hmota.

Očekáváme proto možnost výskytu silných až intenzivních bouřek.

Bouřky se mohou vyskytnout na celém území ČR a SR. Vyšší šance na výskyt bouřek (>70% dle SW) je na Moravě, ve Slezsku a na Z Slovenska. Vyšší šance na výskyt bouřek (>40% dle SW) je na J, JV a V Čecha v SZ části Slovenska.

Vyšsoká intenzita bouřkových projevů (st. 2 dle SW) se očekává na J Čech, na Moravě a ve Slezsku a na Z Slovenska. Vyšší intenzita bouřkových projevů (st. 1 dle SW) se očekává v Čechách na JV od Prahy, na Slovensku v jeho západní části.

Předpověď SkyWarnu:

Obrázek

Obrázek

Text: http://www.skywarn.cz/tstm_day.php?id=302

Předpověď ESTOFEXu:

Obrázek

Text: http://www.estofex.org/cgi-bin/polygon/ ... recast.xml

Ke sledování vývoje situace a sdílení informací vás opět všechny zveme (a žádáme o účast) na IRC kanále AmaterMeteoCZ, na který se snadno a lehce dostanete poklikáním na následující odkaz: http://webchat.quakenet.org/?channels=AmaterMeteoCZ

Registrovaní uživatelé nechť zanesou svá pozorování na http://report.bourky.cz/

Do tématu na fóru přispívejte především shrnutím situace, popisem, fotografiemi, videi, případně odkazy týkajícími se řešeného tématu. Děkujeme.
Mr_Ex

06 srp 2012 11:36

Noo, dnes to vypadá pro Moravu nadějně :) Dokonce i pro JV/V část! Snad to bude pěkné podívání navečer. Letos je to celkově bída, CAPE se často nad tímto regionem udržuje při letním počasí na vysokých hodnotách. Ale holt nám chybí BL vlhkost po celé toto léto a tak se bouřka většinou "vysuší" než dorazí nad východní Moravu (JV ještě jakž takž profituje z blízkosti Alp). Uvidíme uvidíme... 8-)
Ota98
Kontaktovat uživatele:

06 srp 2012 12:04

Pro střední Moravu to vypadá nejlíp z celýho česka. 70% je dost velká šance a ještě k tomu se stupněm 2. Tak doufám, že konečně něco i na moravě :) .
S-ChaserMR
Kontaktovat uživatele:

06 srp 2012 19:18

Ještě před příchodem bouřek, jsem vyfotil celkem povedený horseshoe funnel, seděl jsem zrovna s kámošem v kavárně, vytvořil se hezky venku nad domy jižním směrem od Říčan.
horseshoe.jpg
horseshoe2.jpg
FUTURE

06 srp 2012 20:03

Zdravim,
tak dneska zatím nijak závratné. V 20:05 se zvedl vítr a začalo pršet. Moc se neblýskalo, a když už, tak spíše CC. Jádro bouřky přecházelo kolem 20:30 a teď už se podle radaru rozpadlo, takže se zatím sporadicky blýská ale spíše od východu.
FUTURE

06 srp 2012 20:52

Tak přestože většina blesků byla za mrakem, tak aspoň jedna fotka se povedla. Je sice nic moc, ale i tak jsem za to rád. ;)
Přílohy
IMG_4782.jpg
Amerika

06 srp 2012 21:24

Takže předpovědi nepotěšily, ale aspoň nebyly mimo. Večer se nad námi vytvořila linie slabých bouřek. Pozoroval jsem pěkné srážkové pruhy až za Říp. Pak jsem i zaznamenal asi 10 hromů a několik blsků, tak kolem 3 až 5 km. Srážky jen slabé - otřelo se to. Stále slabě prší. Píšu si tedy 28. záznam tohoto roku.
Ota98
Kontaktovat uživatele:

06 srp 2012 22:04

U nás konečně paráda. Pořád se blýská asi 1 blesk za sekundu, maximální intenzita srážek byla ve 21:58 až 22:00, bylo to 120,0 mm/h a to nebyla vůbec vidět věž osvětleného kostela asi 500 m ode mě, maximální náraz větru byl taky asi kolem 22:00 a to 22,9 m/s 10-ti minutový průměr byl přitom 12,2 m/s. Zatím spadlo 43,2 mm a pořád silně prší, tak uvidíme, kolik to nakonec bude. Co se týče tlaku vzduchu, tak ten před bouřkou klesl z 1009 hPa na 1007 asi za hodinu, těsně před ní potom vyletěl zas na 1009, ale teď během 2 minut, za další hodinu stoupnul ještě na 1010. No zkrátka, stupeň 2 si dnešek plně zaslouží. Škody na úrodě, stromech atd. Napíšu zítra. Dneska už je tma a je tam mokro, Móóóc mokro. :D
Blesk McQueen

06 srp 2012 22:20

Tak vážení,to co se dneska prohnalo Brnem byla asi ta nejbouřkovatější bouřka co já pamatuju.Prostě nádhera co se vidí tak jednou za deset let.Toto léto je v Brně na tyto úchvatné přírodní úkazy hodně skoupé ale dnešek to vynahradil v plném rozsahu.
DukE

06 srp 2012 22:28

V Brně co do struktury oblačnosti a bleskové aktivity nic extra, ale srážkově bych tipl nejvýraznější letošní situaci. Při přechodu několika intenzivních srážkových jader doprovázených silným větrem mohlo spadnout odhadem klidně tak 30-35 mm. Přesná data ale nemám.
Mira Zacpal
Kontaktovat uživatele:

06 srp 2012 22:40

To už snad ani není možné... Já se odtud stěhuju někam jinam... Opět nás to minulo, nespadla ani kapka, blesková aktivita výrazná, ale x kiláků severně od nás. Hromy slyšet nebyly bohužel. Opět si nic nepíšu a jen kroutím hlavou nad tou "smůlou", která tento kraj provází...
Mr_Ex

06 srp 2012 23:51

Zlínsko to samé, jen "jakože" zapršelo cca 5min. Pak opět ani kapka. Ovšem bylo odsud možné pozorovat bouřky na Kroměřížsku/Přerovsku a bylo to hezké, i když daleko. Tenhle moravský spodní cípek alias "moravská sahara" (počínaje Zlínem přes UH, Hodonín, Mikulov, Břeclav až hranice se Slovenskem...) letos zatím dokázal odolat všem bouřkovým systémům :lol:
Michal Geryk
Člen AMS
Kontaktovat uživatele:

07 srp 2012 06:29

V Přerově dorazil MCS o půl desáté ve stadiu splývání buněk do neurčitých shluků a spíše už slábnutí. Před tím jsme prožili další slunečný a tropický den s Tmax +34 °C.

Nástup byl impozantní – půlminutová bílá tma kvůli silnému dešti a větru, nedaleké letiště dávalo nárazy 20 m/s. Poté se už bouřka uklidnila, pršelo už poklidněji se střídavou intenzitou. Zato se krásně blýskalo, tak jeden blesk za 2 vteřiny (CG i CC, později spíše jen CC). Napršelo krásných téměř 30 mm vody (pršet přestalo až nad ránem), sucho snad už pominulo ;) . Nějakou zajímavou strukturu oblaků jsem nepozoroval, cosi na způsob shelfu dorazilo až po odchodu první vlny bouřek nad městem.
O žádných škodách nevím, pouze na zemi dnes ráno ležela spousta menších větví a listí.

Jeden z blesků z balkónu:
IMG_4482.jpg
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
pocasiholasice
Kontaktovat uživatele:

07 srp 2012 06:39

Pár včerejších fotech z bouřky. Na ní silnější nárazy i srážky. Max. intenzita 120 mm/h napršelo 18 mm zpočátku to byly Cg později spíše Cc a bylo to hodně schované v silných srážkách. Vítr mohl být k těm 20 m/s na stanic kterou mám v zástavbě 13 m/s. Strukturově nic extra po cestě jsem viděl jen větvičky poházené. Bývaly lepší bouřky není to ono letos... http://pocasiholasice.rajce.idnes.cz/Bourka_6.8.2012
Tomáš Prouza
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

07 srp 2012 07:57

Oproti jiným dnům to bylo včera hodně slabé, i když zapršelo proti jiným místům docela slušně...

Slábnoucí MCS, postupující od JZ z vnitrozemí Čech dorazil už docela pozdě večer. Ve 21:05 SELČ začalo slabě pršet, ve 21:30 byl slyšet první vzdálený hrom, následovaný ve 21:37 zesílením srážek a několika vzdálenými blesky. Vítr zesílil mezi 21:30 a 22:30 na průměrnou rychlost kolem 2,5 m/s a stočil se ze SZ na JZ směr. Po 22:30 elektrická aktivita vyhasla, srážky pokračovaly až do 2:50 SELČ 7. srpna 2012 s celkovým úhrnem 10,6 mm.
Dáša
Člen AMS

07 srp 2012 09:22

Včerejšek se nám úplně nevydařil. Nejprve jsme s Tomášem zvažovali jih Čech, ale vývoj vypadal zkraje tak nejistě, že jsme to vzdali. Nakonec jsme skončili u Kolína, kde jsme ještě i s Davidem chytli slabý severní okraj lajny, která se na jihu nakonec zformovala.Tam u nás jen vyvýšená konvekce nad turbulentní dekou se slabší bleskovou aktivitou. Max náraz jsem naměřila jen kolem 15 m/s ale byl v této lokalitě zaznamenán vyšší kolem 18 m/s, jak jsem se později od Davida dověděla. Doufám ale, že se letos ještě dočkáme i něčeho lepšího.. :?
Přílohy
IMG_5161A – kopie.JPG
Ota98
Kontaktovat uživatele:

07 srp 2012 09:55

Přidám fotku nakloněné konvektivní věže připomínající LP supercelu.
jaro

07 srp 2012 13:27

Mr_Ex píše:Zlínsko to samé, jen "jakože" zapršelo cca 5min. Pak opět ani kapka. Ovšem bylo odsud možné pozorovat bouřky na Kroměřížsku/Přerovsku a bylo to hezké, i když daleko. Tenhle moravský spodní cípek alias "moravská sahara" (počínaje Zlínem přes UH, Hodonín, Mikulov, Břeclav až hranice se Slovenskem...) letos zatím dokázal odolat všem bouřkovým systémům :lol:
Sucho je. Ani burky ani huby. Nemame mozno tie skody.
igisek

07 srp 2012 15:18

Takže včerejší report vč.fotek z odkazu :
http://igisek.rajce.idnes.cz/6.8.2012-_ ... _nasledky/

Včerejší bouře zde dosáhla extrémní síly,jediné co mě zaráží -je to,že radar trochu zeslabil srážky ,tak jak vypadaly v realitě.Ale souhrn:
Včerejší večerní situace vypadalo opravdu neobvykle,takový naducané kumuly jsem takhle večer tu v Brně dlouho neviděl,i stratocumuly vypadaly jako hrozivé jádra a to se k tomu blížila pravděpodobná SC z Rakouska.Kolem 8h se ale začalo poprvé blýskat a od JZ se hnala tmavě modrá oblačnost pravděpodobné SC,která se,ale už spojovala s MCS.Kolem 20.30 byl už vidět schelf cloud a blýskalo se opravdu pořádně.O 10minut později se schelf přehnal přes nás a začalo peklo,které ale začalo takovým mírným způsobem-neboli jen slabým deštíčkem a jen velkým množstvím blesků,to hlavní se,ale ještě blíží.Ve 21.05 se ale zvedá déšť a najednou to začíná cinkat a jde poznat,že začíná krupobití,které o minutu později pěkně zesílí,v 21.10 je krupobití nejsilnější ,padají kroupy o průměru 1-2cm a všude to jen cinká a rachotí.Ale stále se to hlavní ještě blíží.Po 20minutách déšť utichá,chvíli je klid.Pak se ale zvedá vítr a to hlavní začíná přicházet.V záři blesků rozpoznávám něco jako další schelf či arcus a pak začínají CG mlátit všude kolem,vítr dosahuje rychlosti tak 90-100km/h a přichází perla večera-extrémní srážky.No srážky-provazy vody,jako by někdo spustil na nás sprchu,viditelnost sotva na 20m ,později na 10m,přes hukot větru a extrémní průtrže není slyšet skoro nic ,k tomu sem tam mlácne nějaký CG+ do 1km daleko...no sám jsem opatrný a na balkon se ani neodvážím vejít.Dá se říct,že se možná jedná o downburst či microburst(poblíž jádro s 65dBZ),stromy se ohýbají skoro k zemi,přívaly vody jakoby nechtěly přestat-tohle vše trvá až skoro 15MINUT!!V té vichřici lítají všude větve,odpadky,padá proud po ráně CG do vedlejšího baráku.Pak to konečně to pomalu přestává,utichá a já si oddechuju,vždyť mi mohli smrky ,které stojí přes chodník od mého paneláku,vysklít okna,kdyby náporem vichřice spadly.Po 20minutách přichází další 2 jádra,ale už asi o 1/2 slabší než předešlá smršť,ikdyž CG 2x zase mlácnou někam do 100-300m daleko,zase řachy,tak je to o poznání slabší.Po 30minutách to konečně přestává,bouřka se vzdaluje,vše utichá a nastává děsivé ticho,které občas přehluší hasiči či sanitky,které trvá až do půlnoci,pak se zase spustí lijáček,ale konečně už začíná okolí oživovat,foukat slabý vítr a ptáci začínají zpívat.
Druhý den jsou škody velké-zničené auta,popadané větve,stromy,v oblasti chráněného Zamilovaného háje je kopa vody,dá se říci ,že ze 4/5 je louka Zamilec pod vodou,v místě baseballového hřiště je voda po kolena.
V odkazu najdete hlavně škody,příchod bouřky nelze moc rozpoznat kvůli tmě a mému nepříliš dobrému foťáku.
Na informace čtěte popisky!
Tímto přeji hezký den.
Radek Šíma

07 srp 2012 15:58

Včerejšek? Překvapení ve všech směrech. Ještě odpoledne jsem měl sto chutí napsat, že tu máme zatím nejžhavějšího kanditáta na výpek roku, jenomže během dvou hodin bylo všechno jinak. Když jsem byl na přesčase ponořenej do ovládací skříně u linky, tak začalo zhruba v 17:00 pršet. Protože nade mnou stál mistr, tak jsem se nemohl jít podívat ven, natož na radar. Pouze jsem mohl konstatovat, že "strašně leje". Za další hodinu mě kámoš přiblížil z fabriky na konec města. Tam jsem si všimnul blízko na západě něčeho, co zprvu vypadalo jen jako fotogenická deka, ale okamžitě po zpozorování z "deky" vyletěl CG blesk. Postupně přibylo hřmění tak 2x - 3x do minuty, každý dvě minuty blesk, a nakonec se zase rozpršelo. Stihnul jsem zfutrovat poslední housku, zabalit do pytlíku telefon a doklady a během pěti minut jsem byl durch. Na letišti V. Dobrá jsem přečkal zbytek průtrže a doma jsem byl během vylejvání vody z baťohu rád, že jsem neměl sebou foťák. Ještě dlouho do noci slabě pršelo. Pohled na radar dnes ráno ukázal, že předpověď nakonec vyšla pravděpodobně na 100% (smekám), a poslední srážková oblačnost odešla zhruba v 01:00 UTC.
Tady je ona "deka", je to focený telefonem, tak to chce hodně fantazie a sklopenej monitor, bohužel...
http://i50.tinypic.com/e9ggpd.jpg
http://i50.tinypic.com/inz9g3.jpg
|(
"Zhrzenej rosničkář...."
Michal Jeřábek

07 srp 2012 17:41

Nuže můžu zde jen smutně konstatovat, že včerejší bouřkový systém nás naprosto ukázkově prostě obešel, celá MCS se přibližovala od jihozápadu, a pak krásně kolem nás severovýchodně kolem naší vesnice vzdálená dle hřmění cca 10 - 20km. to bylo někdy mezi 21 a 22 hod. Pár blesků bylo i blíž ale těch bylo opravdu jen pár. spadlo trošku kapek, nazvat to déšť by byla asi odvaha :lol: takže ani tato zvlněná studená fronta tady reputaci nenapravila a sucho stále trvá , asi kolem 22hodiny se zvedl vítr, skutečně velmi silný vítr který trval přibližně 10 minut a tím to celé skončilo.
Nějaké blesky se mi povedlo docela čapnout tak to v nejbližší době prsknu na net , ale jinak prostě hnus. Při pohledu na radar jsem si jen mohl říct zase mimo :( .

Letošní rok je katastrofální, této bouřkové situaci jsem dával velkou naději že by konečně i k nám na na jihovýchod moravy mohla přinést pořádnou bouřku , ale té se asi letos opravdu nedočkám. Blesků které byly vzdálené několik desítek km směrem na sever ode mě jsem zpozoroval desítky , možná i ke stovce blesků za hodinu mohlo být , bouřka byla co do blesků hodně čilá a v jednom místě které jsem občas mezi záblesky zahlédnul byl takový oblačný schodek , místo ve kterém byla základna výrazně níž než v okolí ale na tu vzdálenost těžko to nafotit. Mohl to být wall cloud ale je to pouze spekulace.
Je to škoda , být ta bouřka o pár kilometrů blíž mohl jsem mít opravdu spoustu krásných blesků. Ale to né, letos není mi přáno, struktura taky nebyla nic moc při příchodu a pak už byla tma na nějaké focení oblačnosti.
Ale jak to tak čtu tak nejsem jediný kdo letos stále čeká na pořádnou bouřku , že Moraváci :) tak doufejme , že ještě něco přijde a neostrouháme zcela ;) , i tak ale letošní rok můžu už teď označit za nejhorší za 8 let co sleduju počasí.
Mr_Ex

07 srp 2012 18:07

Když už tu byla dvakrát zmínka o "nakloněné konvektivní věži" nebo "takový oblačný schodek , místo ve kterém byla základna výrazně níž než v okolí", musím také přispět svou troškou do mlýna. Právě takový útvar jsem pozoroval ze svého oblíbeného místa (kopec cca 2km východně od ZOO Lešná, Zlínsko). Bylo to úchvatné, dokonce to svým způsobem připomínalo tlusté tornádo - byla to oblakovitá masa, jakoby široký válec, která byla výrazně níže než všechny okolní mraky (ty byly cca ve stejné výšce). Čas byl cca 22:00, ale formovat se to začalo kolem 21:45 a postupně to rostlo zhruba ve stejném místě (myšleno na obzoru). Místo bych odhadoval okolí Holešova, ale opravdu těžko na tu vzdálenost odhadovat... Těším se, že by se tady mohly objevit nějaké fotky :)
fotografondra
Kontaktovat uživatele:

07 srp 2012 18:59

Včerejšek Prahu samozřejmě minul, jediné co zbývalo, bylo sledování radaru nebo srážek, které procházely na okraji Prahy. Zřejmě severní linie bouřek. Ale aspoň narozdíl od neděle foukal vítr a bylo chladněji. Dokonce jsem mohl vidět několik hodně vzdálených blesku CC a CG než se ztratily ve srážkách.
Přílohy
déšt.jpg
Všechny moje fotografie: http://fotografpraha.rajce.idnes.cz/
Michal Jeřábek

07 srp 2012 19:33

Mr_Ex píše:Když už tu byla dvakrát zmínka o "nakloněné konvektivní věži" nebo "takový oblačný schodek , místo ve kterém byla základna výrazně níž než v okolí", musím také přispět svou troškou do mlýna. Právě takový útvar jsem pozoroval ze svého oblíbeného místa (kopec cca 2km východně od ZOO Lešná, Zlínsko). Bylo to úchvatné, dokonce to svým způsobem připomínalo tlusté tornádo - byla to oblakovitá masa, jakoby široký válec, která byla výrazně níže než všechny okolní mraky (ty byly cca ve stejné výšce). Čas byl cca 22:00, ale formovat se to začalo kolem 21:45 a postupně to rostlo zhruba ve stejném místě (myšleno na obzoru). Místo bych odhadoval okolí Holešova, ale opravdu těžko na tu vzdálenost odhadovat... Těším se, že by se tady mohly objevit nějaké fotky :)
Docela bych řekl, že jsme možná sledovali stejný objekt :) ten směr by i odpovídal , ale bylo to fakt moc daleko abych byl schopný to jistojistě potvrdit , že sme koukali na to stejné :) nicméně snad někdo přijde i s fotem popřípadě s přesnější lokalizací, protože opravdu i ten tvůj popis sedí na to co jsem viděl i já ;)
Mr_Ex

07 srp 2012 20:27

Pro všechny zklamané Moraváky! Pozn.: Tohle rozhodně není offtopic :lol:
meteo vtip.jpg
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2012“