Bouřky 29.7.2012

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2012.
Uživatelský avatar
Michal Geryk
Člen AMS
Příspěvky: 1443
Registrován: 30 kvě 2007 05:50
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Já jsem bohužel začal pozorovat onu bouři až se blížila k Přerovu, ale nic co by nasvědčovalo SC jsem tam neviděl (ale měl jsem omezený výhled městskou zástavbou), jen vytváření nových buněk na jižní straně bouřkového shluku a odumírání buněk severních.
Navíc odpolední sondážka právě z Prostějova dávala jen velmi malý střih ve všech hladinách do 8 m/s, index EHI nula, helicita blízká nule. Za těchto podmínek by byla SC malým zázrakem, ale příroda někdy dělá divy.

Mám jen tuto fotku (17:16 SELČ) z mobilu z doby, kdy se od SZ blížila k Přerovu, bohužel není výhled na základnu, jen na levé straně nárůst nových buněk:
DSC_0041.jpg
Naposledy upravil(a) Michal Geryk dne 30 črc 2012 20:37, celkem upraveno 1 x.
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Uživatelský avatar
Lukepv
Příspěvky: 34
Registrován: 03 črc 2010 21:25
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Zdravím,
včerejší bouřku v Prostějově jsem samozřejmě sledoval a upřímně mě při sledování ani nenapadla myšlenka, že by mohlo jít o supercelu. Sice má dost omezený výhled, ale tohle supercela rozhodně nebyla, ba naopak bych to považoval za další bouřku, která nic neukázala. Kromě malého shelfu
Uživatelský avatar
DukE
Příspěvky: 147
Registrován: 01 čer 2007 13:28
Bydliště: Brno - Staré Brno, 210 m. n. m.

Konečně trochu zajímavá situace i kolem Brna. Jel jsem k němu od severu a pozoroval jsem postup bouřky od západu. Nad hlavou ale velmi rychle rostla nová jádra a několikrát jsem projel slušným lijákem. V Brně prý i menší kroupy - přijel jsem ale až ke konci bouřky a to už jen silně pršelo. Fotku dodávám pouze z mobilu, foceno cca 20 km severně od Brna, pohled tak na JJZ.
Bouřka nad Brnem
Bouřka nad Brnem
Ota98
Příspěvky: 101
Registrován: 03 čer 2012 15:22
Bydliště: Brodek u Prostějova, 255 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Budu si to pamatovat. Uznávám, že sem si to myslel kvůli té VIL a taky podle výstupu z modelu HIR, supercell composite parameter 1 - 2.


Děkuji za pochopení.
Ota98
Příspěvky: 101
Registrován: 03 čer 2012 15:22
Bydliště: Brodek u Prostějova, 255 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

A je to vlastně obrovská škoda, že doppler není přístupný pro amatéry. To by se ale rozpoznávaly mezocyklony :rofl: .
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

Tahle bouřka si takovouto debatu vůbec nezasloužila, ale taky se přidám...

Řekl bych, že odhalování supercel z normálního radaru má také nějaký smysl. Na radaru jsem už pozoroval mnoho bouřek, u kterých jsem si byl téměř jistý, že to je supercela. U 3 až 5 z nich se později objevily jejich fotografie, které supercelu vždy potvrdily (a tak v 1-2 případech opravdu "mastnou").
To se však týká jen takových odrazů, které jednoznačně něčím supercelu prozrazují. V opačném případě, když se SC na radaru nějak neprozradí, tak já nepoznám nic. A to je i tato bouřka - spíš mi na radaru přijde jen jako taková polovysrávka...
Takže vyloučit to já nemůžu, ale co není potvrzené, to se vyloučit musí. :cry: (aspoň tedy v takových případech, kdy není nějaký veklý důvod to očekávat)
Uživatelský avatar
Jan Drahokoupil
Administrátor
Příspěvky: 543
Registrován: 26 kvě 2007 15:07
Bydliště: Brandýsek, okr. Kladno
Kontaktovat uživatele:

Ale jo, Michale, máš pravdu.

Já bych si troufl říct, že po dennodenním koukání na radar už taky mám jistý "čuch" na podezřelé bouřky (rozumějte supercely), ale právě že tahle mezi nimi vůbec nebyla a takovou pozornost si nejspíš nezasloužila. Ale zase proč se o tom normálně nepobavit? Ale jasně, všechno se poznat nedá...
mfuhrer
Příspěvky: 74
Registrován: 30 kvě 2010 15:12
Bydliště: Šumperská kotlina

Už před polednem to začalo nenápadně bobtnat, pásmo srážek se pomalu přibližovalo od JZ a těsně před ním naskočila přímo nad Šumperskou kotlinou další linie intenzivních přeháněk (v Novém Malíně 47mm srážek) a zasáhla hlavně povodí Hraběšického potoka, který se místy rozlil do polí a luk. Blesková aktivita byla spíš slabší a přes intenzivní srážky většinou nebylo moc vidět. Další přeháňky a srážková pásma toho dne už nás minuly, ale bylo se čím kochat i odpoledne a večer.
http://mfuhrer.rajce.idnes.cz/29.7.2012 ... oblacnost/
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2012“