Bouřky 28.7.2012

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2012.
Odpovědět
Tomáš Prouza
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

V sobotu 28. července 2012 se v rámci výškového tlakového pole nad V Evropou rozkládá mohutný výškový výběžek vyššího geopotenciálu, zatímco Z-SZ Evropy je pod vlivem výrazné oblasti nízkého geopotenciálu, jejíž střed se nachází nad S Británie a po jejíž přední straně se přes stř. Evropu přesouvá od JZ krátkovlnná brázda. Ta souvisí s přízemním zvlněným frontálním rozhraním, jež náleží k cykloně nad Britskými ostrovy a jež by mělo během víkendu ovlivňovat počasí nad naším územím. V rámci teplého sektoru k nám před onou studenou frontou proudí velmi teplá, vlhká a až výrazně labilní vzduchová hmota, ve které můžeme od odpoledne do noci počítat s výskytem bouřek a to i silných.

Očekáváme proto četnější výskyt bouřek, zejména v rámci Čech pak místy silných s možností ojedinělých intenzivních projevů.

Bouřky se mohou vyskytnout na celém území ČR a SR. Vysoká šance na výskyt bouřek (>70% dle SW) se očekává na J Čech. Vyšší šance na výskyt bouřek (>40% dle SW) je pak na zbytku území Čech a na Slovensku v okolí Tater.
Vysoká intenzita bouřkových projevů (st. 2 dle SW) se očekává v Čechách v pásmu táhnoucím se severo-jižně západně od Prahy až po hranice s Moravou a na JZ Moravy. Vyšší intenzita bouřkových projevů (st. 1 dle SW) se očekává na zbytlu území ČR a JZ Slovenska.

Předpověď SkyWarnu:

Obrázek

Obrázek

Text: http://www.skywarn.cz/tstm_day.php?id=298

Předpověď ESTOFEXu:

nevydána

Ke sledování vývoje situace a sdílení informací vás opět všechny zveme (a žádáme o účast) na IRC kanále AmaterMeteoCZ, na který se snadno a lehce dostanete poklikáním na následující odkaz: http://webchat.quakenet.org/?channels=AmaterMeteoCZ

Registrovaní uživatelé nechť zanesou svá pozorování na http://report.bourky.cz/

Do tématu na fóru přispívejte především shrnutím situace, popisem, fotografiemi, videi, případně odkazy týkajícími se řešeného tématu. Děkujeme.
Ota98
Kontaktovat uživatele:

Není to, jen ták náhodou second trip echo. To co je na snímku z 15:30 SELČ kousek na západ od Brna a taky kousek od Znojma :?:
Mr_Ex

Ota98 píše:Není to, jen ták náhodou second trip echo. To co je na snímku z 15:30 SELČ kousek na západ od Brna a taky kousek od Znojma :?:
Jj, je to second trip echo.

Jinak to co se žene přes rakouské Alpy vypadá solidně :) Jsem velmi zvědavý, kam se to až dostane - myšleno západní a východní okraje. Samozřejmě víc mne zajímá východní okraj ;)
Ota98
Kontaktovat uživatele:

Hlavně by mě zajímalo, co jsou zač ty šedesátidecibelovky před Pardubicema v 17:40 :o . Vypadá to na prozatímní vrchol sezóny :!:
misa12
Bydliště: Trutnov okr. Trutnov (Královehradecký kraj) 431 m. n. m.
Kontaktovat uživatele:

Od Polska do Rakouska se vytvořil pěkný pás bouřek.
Ota98
Kontaktovat uživatele:

Tak uvidíme, co příde na moravu. Vždycky to se mnou letos zatím vypadalo nějak takhle. :@
FUTURE

Tak tady už delší dobu pěkně hřmí. Venku 31°C a občas to silně zafouká. Na radaru koukám na pěknou linii a místama to dělalo i přes 60dBz.

Sám jsem zvědav jestli něco přijde. Zatím se to spíš vyhejbá ale z jihu se něco dalšího blíží.
Václav Sedláček
Kontaktovat uživatele:

Praha hlásí další výpek. Jen pár hromů a trochu deště :envy: .
Nejsilnější pozorovaný nebezpečný jev? Přívalový déšť.
Oblíbená bouřka? Noční MCS.
misa12
Bydliště: Trutnov okr. Trutnov (Královehradecký kraj) 431 m. n. m.
Kontaktovat uživatele:

Tak bouřky konečně dorazily i k nám. A mně se povedlo z okna natočit tohle video: http://www.youtube.com/watch?v=o9bkRzfo ... ature=plcp
FUTURE

Tak nakonec to tu obešly 3 skupiny MCS. Blesků bylo sice dost, ale převážně CC a semtam i nějaký CG. Pršet začalo až kolem 19:00 a to celkem vydatně. Čekal jsem, že to bude lepší, ale jinde to muselo řádit festově. ČEZ prý měl problémy s celým Středočeským krajem (vvn) a došlo k výpadku rozvodny v Římovicích, takže tu nešla elektřina cca od 19:45 do 20:47.
Ota98
Kontaktovat uživatele:

Měl bych dotaz, už jsem ho umístil na téma dBz ve fóru bouřky a konvektivní jevy. Ale tam ho není vydět :( . Jak to, že v USA mají některé bouře odrazivost i 80 dBz. Je to typem radaru, nebo jsou tyto bouře opravdu tak intenzivní :?:

Předem děkuji za odpověď.
dobrmanek

Včerejší bouřky by se daly charakterizovat: bída, zmar, utrpení. Byl jsem tři hodiny na lovu a na kartě jen dva slušnější blesky, třetí je na ukázku, jak daleko se blýskalo. Ne, že by blesků nebylo dost, ale vše v naprosto bezpečné vzdálenosti .... :worried:. Stálo to za Obrázek

fotky
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
Amerika

Zdravím z této "výrazné konvektivní situace" plné krup, přívalových srážek a silných bouřek. Během včerejšího dne nás zasáhly celkem dvě srážkové události, které přístroje nebyly schopny ani měřit. Dohromady spadlo totiž pod desetinu mm. O moc lepší to nebylo ani jinde na západ od Prahy. Všechny předpovědi (ČHMÚ, Skywarn a ČT 24) pro celý západ ČR tedy totálně vyhořely. Hlavně že nám ještě večer v 6 hodin Taťána Míková slibovala noc plnou bouřek, ikdyž už linie tou dobou postupovala dál od Prahy na východ. Mimochodem těch symbolů bouřek, co naprali do předpovědní mapy (celkem 7) to myslim za celých 12 let co ty předpovědi sleduji nemá obdoby.
Píšu si tedy největší propadák roku. Při stupni 2 jsem nezaznamenal jediný, byť vzdálený blesk nebo hrom.
Tomáš Prouza
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Tak já s myslím, že zase takový fail to nebyl, protože co se pásma V od Prahy po Moravu týká, tam se hydrák i SkyWarn chytili vcelku dobře (holt na západě bylo kulové). Tady u nás jsem teda rozhodně nečekal to, co tu nakonec bylo:

Potkala nás taková hybridní bouřka - přecházející ze stádia SQL do MCS. Vývoj začal na linii konvergence nad středními Čechami a pomalu postupovala k SSV. Po 17:20 SELČ byly nad západním a jihozápadním obzorem dobře viditelné jednotlivé věže kumulonimbů, již ve stádiu kovadlin a začalo se zatahovat cirrovitou oblačností. Teplota dosáhla hodnoty +30,6°C v 17:19 a poté začala zvolna klesat. V 17:45 již byly vidět nejen kovadliny, ale i těla samotných bouří, přičemž squall line začala přecházet západní Krkonoše a k místu pozorování se blížila velmi pozvolna a pod malým úhlem (vysouvala se takřka souběžně).

V 18:20 bylo slyšitelné první slabé hřmění od západu a na SZ směrem nad Trutnov se nad tamním sektorem SQL objevil slabý náznak shelfu - na jihu bylo chvíli vidět cosi jako wallcloud, ale podle mě to byly jen nějaké nasáté lesokumuly (viz foto). V 18:26 dosáhl tlak vzduchu svého minima, a to 1005,2 hPa (do 21:55 pak vystoupal až na 1011,5 hPa, než začal opět klesat). V 18:28 se zvedl J vítr, pozvolna zesilující až k nárazům o rychlosti kolem 5 m/s. Vzhledem k malé šířce bouřkového pásma se po 18:30 na SZ objevilo na krátkou chvíli Slunce, prosvítající pod bouřkovou linií. V 18:55 se objevily výrazné CC blesky na J až JZ obzoru a zároveň nad obzor vystoupil výrazný arcus oddělující srážkovou oblast.

V 19:00 začalo slabě krápat, stále se přibližoval arcus se srážkovou oblastí. V této době již bouřka jevila spíše známky transformace z SQL do MCS. Čelo bouře přešlo v 19:05, doprovázeno nárazem JZ větru o rychlosti 9,4 m/s a prudkým zesílením srážek, které dosáhly intenzity až 100 mm/h. Silné srážky trvaly až do 19:38. Teplota klesla z +24,0°C v 19:00 na +18,2°C v 19:50. S čelem bouře souvisela také silnější blesková aktivita, došlo k množství výbojů ve vzdálenosti kolem 5 km, hlavně směrem na Z. V 19:47 zasvitlo od západu otvorem v oblačnosti Slunce a na zhruba 3 minuty se objevila duha. mezi 20:00 a 20:30 nastala ve srážkách pauza, kdy pouze slabě mrholilo. Elektrická aktivita byla nahodilá v rámci MCS, ale vcelku výrazná. Vítr zeslábl již zhruba po 10 minutách po přechodu čela bouřky. Ve 20:26 došlo k CG+ výboji s výrazným dunivým efektem (otřesy země). Ve 20:38 se již ve fázi MCS vytvořilo JJV od místa pozorování vnořené jádro, které přineslo zesílení srážek a blízkou bleskovou aktivitu.

Zesílené srážky pak vypadávaly až do 21:55, kdy v rámci MCS nastoupila druhá bouřková linie. Její čelo opět doprovázelo zesílení intenzity deště až na 50 mm/h a nárazový vítr přes 5 m/s. Zesílená aktivita trvala zhruba do 22:30, poté déšť slábl až před 23:20 zcela ustal - celkem spadlo 22,6 mm srážek. Teplota na konci bouřky klesla na +17,7°C. Poslední zaznamenaný bleskový výboj proběhl krátce po 23:00.

Report: http://report.bourky.cz/index.php?page= ... how&id=407
Foto: http://meteosvatonovice.rajce.idnes.cz/ ... 28.7.2012/
Přílohy
Data z meteostanice V. Svatoňovice 28.7.2012
Data z meteostanice V. Svatoňovice 28.7.2012
David Rýva
Člen AMS
Kontaktovat uživatele:

Amerika píše:Zdravím z této "výrazné konvektivní situace" plné krup, přívalových srážek a silných bouřek. Během včerejšího dne nás zasáhly celkem dvě srážkové události, které přístroje nebyly schopny ani měřit. Dohromady spadlo totiž pod desetinu mm. O moc lepší to nebylo ani jinde na západ od Prahy. Všechny předpovědi (ČHMÚ, Skywarn a ČT 24) pro celý západ ČR tedy totálně vyhořely. ... Píšu si tedy největší propadák roku. Při stupni 2 jsem nezaznamenal jediný, byť vzdálený blesk nebo hrom.
I to se bohužel stává, já můžu jen předpovídat podmínky pro ty nebezpečné projevy a podle toho odhadnout kde jsou podmínky na jaký stupeň rizika, ale co si z toho kde přesně namixuje příroda, to neumí zatím přesně sebelepší model ani žádný prognostik :( Celé se to rozjelo trochu východněji oproti mnohým předpovědím, ale lokalizace dvojky nebyla myslím špatná, dokonce jsem rád, že jsem ji vydal, protože co vidím srážkovou mapu, jakože dvojka byla hlavně kvůli srážkám, tak jsou tam ve dvojce i místa s více než 100 mm srážek a i dost míst přes 50 mm!!!! A bylo tu i v tisku dost zmiňovaných výjezdů hasičů k vyplaveným sklepům, domům apod. ale i spadaným stromům a tady i několik okresů na až několik hodin bez elektřiny, bo kolem Kolína padlo krom stromů i pár el. vedení a to vše ve dvojkové oblasti, semtam něco i mimo ni. Takže jsem rád, že jsem tu dvojku vydal, protože při definici tech stupňů, jak je máme na webu, tak se tu naplnila celkem slušně :-)
Kolín-Zálabí
Radarové oddělení ČHMÚ, Praha-Libuš
Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy v Praze
Amatérská meteorologická společnost o.s.
ESTOFEX - European storm forecast experiment
http://www.youtube.com/skywarncz
David Rýva
Člen AMS
Kontaktovat uživatele:

Ota98 píše:Měl bych dotaz, už jsem ho umístil na téma dBz ve fóru bouřky a konvektivní jevy. Ale tam ho není vydět :( . Jak to, že v USA mají některé bouře odrazivost i 80 dBz. Je to typem radaru, nebo jsou tyto bouře opravdu tak intenzivní :?:

Předem děkuji za odpověď.
Je to jak tím, že jsou tam bouřky opravdu často intenzivěnjší než tady, ale i typem radaru zhruba řečeno.. přesněji vlnovou délkou na které radr pracuje. Viděl jsem před časem práci, kde srovnávali odrazivosti bouřek, když je měřili C, S a X pásmovým radarem(záleží to na použité frekvenci) a v bouřkových jádrech s velmi vysokou odrazivostí dávaly S-pásmové radary, které používají v USA, celkem znatelně vyšší odrazivosti než C-pásmové, které se většinou používají mj. i v EU a tak i v ČR.
Kolín-Zálabí
Radarové oddělení ČHMÚ, Praha-Libuš
Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy v Praze
Amatérská meteorologická společnost o.s.
ESTOFEX - European storm forecast experiment
http://www.youtube.com/skywarncz
S-ChaserMR
Kontaktovat uživatele:

Včera zde na Říčansku se sice celkem fotogenické čelo ukázalo, ale to hlavní nás minulo jihovýchodně, jako letos velmi často.Zajímavá byla asi jen výraznější "zelenina", takže to chvíli vypadalo celkem dramaticky, ale jinak projevy jako v klasické bouřce, kdybych to měl ohodnotit na stupnici 0-10, kde by čím vyššín číslo značilo tím silnější bouřku, tak bych tuto hodnotil číslem 4,5 až 5 max.
03.png
panor.png
Dáša
Člen AMS

Tak nám se včera taky nedařilo, ale co se dá dělat.. Ta Vysočina je pro nás prostě zakletá :tmi: ,tak snad někdy jindy a snad raději i někde jinde...skončili jsme nedaleko vodní nádrže Želivka, kde jsme si vychutnali opět další díru v linii bouřek, která se na nás nasouvala překvapivě od JV...struktura žádná, jediné, co bylo zajímavé bylo napřetržité hřmění po dobu min 5 minut. Blesků jsme ale příliš neviděli. Ani další přesun směrem Jihlava k Velkému Beranovu, kde jsme se pokoušeli chytit další formaci nedopadl dobře..takže jsem skončili zpět znovu kousek od dálnice poblíž Želivky, kde jsme se v dešti pod betonovou kontrukcí jakési nedostavěné budovy (která se ovšem velmi osvědčila), pokoušeli chytit pár posledních ojedinělých chudinek :lol:
Přílohy
pár chudinek..
pár chudinek..
Tomáš Chlíbec

Tak tak, ze včerejšího výezdu mi je na :puke: Pravda, mohlo to být i horší, ale za těch 330km nám náležela lepší odměna. Nejlepším úlovkem je blesk na videu z D1
Vrstva 10004_postcard.jpg
ladhojMS

Bouřka 28.7.2012.JPG
Potkala nás taková hybridní bouřka - přecházející ze stádia SQL do MCS ....
Takhle vypadal nástup bouřky od benzínového čerpadla nad Rtyní v Podkrkonoší v 19:15. Ve Rtyni ( v části zvané Sídliště) mělo asi kolem 20:30 dojít k zásahu stromu CG bleskem.
Ladik82

Tomáš Chlíbec píše:Tak tak, ze včerejšího výezdu mi je na :puke: Pravda, mohlo to být i horší, ale za těch 330km nám náležela lepší odměna. Nejlepším úlovkem je blesk na videu z D1
Příloha Vrstva 10004_postcard.jpg je dlouhodobě nedostupná.
z toho si nic nedělej, my s Martinem Popkem jsme 2x vyjeli na vrchol Lysé hory-1323mnm (pá+so) a odměnou nám byl jen silný vítr a pár blýskavic. Fronta se nám klasicky vyhla a prdlajs.
Přílohy
M.Popek loví bouřky z Lysé hory1.jpg
meteorka LH v pozadí s vysílačem.jpg
kam jen ty kamery namířit-M.Popek-Meteostanice LH.jpg
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2012“