Bouřky 10.7.2012

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2012.
Odpovědět
Radek Šíma

Dnešní odpolední kumulení, pozorováno kousek za Unhoštěm směrem na Prahu. Po pravdě řečeno, čekal jsem (aspoň malou :-)) trombu, pár kumulů se zajímavě stáčelo, ale to bylo asi tak všechno. Celou tu nádheru ukončila mezi 17:00 a 17:30 přeháňka jdoucí od jihozápadu přes Prahu. Elektrická aktivita nula, což je škoda, srážky nevím, než to přišlo, tak jsem se radši spakoval.

http://dragoniac.rajce.idnes.cz/Pozorovani_10.7.2012
"Zhrzenej rosničkář...."
xciba

tak v Praze to blesky melo a hlavne ten vitr asi nej v sezone:)
Ondris
Bydliště: Praha 6 - Řepy (360 m n.m.) / Opařany - okr. Tábor (460 m n.m.)

Nato, že jsem nic nečekal to bylo dneska docela zajímavé. Kolem 14:00 se na JZ vytvořila slabší bouřka, která vyprodukovala několik pěkných blesků CG- a dokonce jeden CG+ ve vzdálenosti kolem 2 km, když se poté přiblížila, tak velmi rychle zanikla a tady už jen mírně zapršelo.
Další bouřky se ukázaly po 16. hod. První vznika opět na JZ od nás a krátce po svém vzniku se zas velmi rychle rozpadla, párkrát z ní zahřmělo. Druhá, mnohem výraznější bouřka se blížila od Z a vypadalo to, že nás zasáhne, ale poté se začala velmi podezřele stáčet k JV a tak nás obešla JZ. U její základny bylo možno porozrovat různé cáry oblačnosti, jednu chvíli i náznak wall cloudu a poté i downburst, jak se rozlévá v okolí Týna n. Vlt. U nás opět jen mírně zapršelo.

http://ondris.rajce.idnes.cz/Bourky_10.7.2012
Tomáš Prouza
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Dneska vcelku neočekávaně:

Multicela postupující od jihozápadu k severovýchodu. Při jejím přiblížení se původně zdálo, že asi zanikne, ale po 20:30 SELČ došlo náhle k jejímu bouřlivému rozvoji ve směru nad Trutnov. Odtud byl docela jasně viditelný arcus a za ním vypadávající srážky, a to okolo 20:35. Ve 20:40 byl slyšitelný první hrom, následovaný o 5 minut později prvním bleskem. K nejbližšímu výboji došlo ve 20:58, a to ve vzdálenosti okolo 2 km směrem na sever. Po 21. hodině došlo k vývoji nové buňky nad Jestřebími horami, dosti elektricky aktivní. Tato buňka intenzivně nasávala vzduch - vítr vanul od Z přímo do buňky. Nad hřebenem hor bylo jasně vidět, jak si bouřka nasávala zpod sebe páry z lesa (jen jsem čekal, kdy vyjede chobot - smůla, nestalo se :evil:). Za ní asi 5 minut vypadávaly srážky o neměřitelné hodnotě. Po 21:20 se jádro začalo odsouvat na severovýchod, poslední hrom slyšitelný ve 21:50, poté již pouze blýskavice.

Fotografie: http://meteosvatonovice.rajce.idnes.cz/Bourka_10.7.2012
Amerika

Dneska jsem byl asi 10 km západmě od Slaného a krátce odpoledne jsem pozoroval přeháňkové mraky na jihu. Z jedné přeháňky jsem pak zaregistroval 5 hromů ve vzdálenosti asi 3 až 5 km. pak nás z jiné přeháňka zasáhl dét s úhrnem asi přes 1 mm. Večer pakněkolik záblesků ze slabé bouřky na severu a blýskavici z dálky z jihu. Na focení to ale nebylo.

Dnešek je u nás 9. bouřkový den za posledních 11 dní. To je dobrej na tu bídu z jara!
Dáša
Člen AMS

Včerejší masakrózní záběry z budějovické webkamery nás vyprudili k večernímu výjezdu alespoň v rámci okolí Prahy, přestože po jižních Čechách jsme neustále pokukovali také :devil: .
Nakonec jsme ale zůstali v okolí obce Jesenice, kde se vyvinul multicelární shluk buněk s poměrně pěknými tmavými základnami a výraznými srážkovými pruhy. Nejprve jsme v rychlosti zastavili u mostu přes dálnici, kde jsem zaznamenala pár CG blesků, z nichž jeden za zády z kovadliny nás zahnal do auta. Dvě blízká jádra jižně a jihozápadně od nás se slila do jedné multicely, která nás přešla s mírným shelfem na čele a s húlavou, při níž jsem naměřila max. náraz 13,7 m/s. Poté jsme se v poměrně intenzivních srážkách přesunuli na jedno z našich oblíbených pozorovacích míst na Mandavu, kde jsem registrovala blízký úder cca 500m a zde jsme si počkali na zadní část bouřky, z které jednu chvíli téměř nepřetržitě hřmělo. Poté, co se vyjasnilo, objevila se i slabší duha a všimla jsem si, že na zadní straně odešlé bouřky naskakuje nové jádro. Díky absenci kouřma a poměrně vyčištěnému nebi bylo i dále na co koukat :) . Odjížděli jsme krátce před západem Slunce s výraznou kovadlinou za zády, která už ale nejspíš patřila k buňkám na jihu Čech.

http://ditaf.rajce.idnes.cz/Bourky_10.7.2012
a pokus o report : http://report.bourky.cz/index.php?page= ... how&id=358
tanous

Dne 10.7.2012 se na jihu Čech objevila středně silná bouřka. Tady je foto supercely.
Přílohy
027.JPG
023.JPG
026.JPG
LenkaB

Zdravim, vcera vecer kolem pul devate jsem pozorovala dve bourky. Jednu v okoli Trutnova a nasledne druhou v okoli teplickych skal. V prvni bouce jsem zaznamenala jen jeden CC blesk. V te druhe jeden CG blesk, nekolik CC a srazkove pasy. Pridavam fotky, omlouvam se za kvalitu. Foceno z mobilu.
Bourka 3.jpg
Bourka 1.jpg
Bourky 2.jpg
S-ChaserMR
Kontaktovat uživatele:

Zdravím, my jsme nejspíš sledovali tu samou bouřku co o ní tady píše Dáša, my si našli místečko v Uhříněvsi, odkud to šlo také dobře sledovat, nic výrazného se nekonalo, ale základna byla celkem fotogenická, takže spokojenost.Pak do Říčan dorazilo ještě něco dalšího, ale to už nebylo nijak zajímavé, prakticky jen šedá stěna plná vody, jelikož jsem zrovna měl čerstvě nabarvenou hlavu, tak jsem celkem nadával, páč jsem si říkal, když už se mi to má zničit, tak at to alespon za to stojí.. :D
No ale nakonec bouřka byla slabá a hlava to vydržela.
shelf.png
shelf2.png
shelf3.png
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2012“