Bouřky 9.7.2012

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2012.
Odpovědět
stefco
Příspěvky: 54
Registrován: 30 říj 2008 15:56
Bydliště: Spišská Nová Ves

Pozerám, že na dnes tu ešte nové vlákno nie je, tak dúfam, že nebude vadiť, ak ho založím ja.
Dopoludnia to vyzeralo ako vždy - zrána svietilo slnko a s pribúdajúcimi hodinami sa na oblohe postupne začala vytvárať kopovitá oblačnosť. Už okolo 11.00 hod. bolo možné smerom na sever až severozápad pozorovať výrazné cumulonimby, ktoré dávali tušiť, že sa neskôr čosi zomelie. Okolo 12.00 hod. už bolo počuť z diaľky prvé hrmenie. Niečo po 12.45 hod. som na severe zbadal šedú clonu dažďa, ktorá sa približovala slušným tempom. Rýchlo som utekal na balkón brať dnu rozvešané veci, keď tu zrazu záblesk a vzápätí obrovská rana. Výboj pod 500 metrov ma riadne vyľakal. Ten bol z celej búrky najbližší. A potom začala tá pravá divočina. Okolo 13.00 hod. sa sputil nenormálny prívalový lejak so silným vetrom. Lialo tak intenzívne, že viditeľnosť sa miestami blížila k nule! A aby toho nebolo málo, pridalo sa aj krupobitie, našťastie veľkosť ľadovca nepresiahla veľkosť hrášku. Intenzívny lejak trval asi 10 - 15 minút. Cesty a chodníky sa v okamihu zmenili na menšie potoky, trávniky pred panelákmi komplet vytopené. Je možné, že sme tu zažili aj microburst, pretože počas toho lejaku prišiel silný náraz vetra, ktorý olámal zopár konárov a na poli, ktoré máme za panelákom vyvrátilo jeden strom.
Táto búrka priniesla aj výrazný prepad teploty. Kým pred búrkou bolo ešte 32°C, bezprostredne po búrke sa schladilo na 15°C. Prepadák o 17°C si ani nepamätám. Búrka trvala asi 40 minút, pričom tie najsilnejšie zrážky boli v prvých 10 - 15 minútach. Aktuálne je 20°C a na juhu je ďalšia čierňava, z ktorej počuť vzdialené hrmenie. Ktovie, či sa ešte dnes niečo zomelie. SHMÚ medzičasom vydal výstrahu 2. stupňa pred búrkami, na južnom Slovensku to momentálne podľa detekcie bleskov tiež poriadne vrie.
Bola to teda riadna divočina, zatiaľ najsilnejšia búrka roku 2012. Prikladám aj zopár fotiek a radarový snímok z 13.05 hod. Všimnite si ten červený radarový odraz JV od Popradu. Ten to mal všetko na svedomí. (zdroj: SHMÚ).
Radarový snímok SHMÚ.
Radarový snímok SHMÚ.
Vyvrátený strom na poli.
Vyvrátený strom na poli.
Odlomený konár, po odprataní z cesty.
Odlomený konár, po odprataní z cesty.
meteo.estranky.sk
Příspěvky: 167
Registrován: 13 dub 2009 11:26
Bydliště: Košické Oľšany (277 m.n.m.)
Kontaktovat uživatele:

Pridávam fotky z dnešných (9.7.) silných búrok na východnom Slovensku v oblasti Košíc, konkrétne v K. Oľšanoch. :)
Přílohy
1.JPG
2.png
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2012“