Bouřky 6.7.2012

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2012.
Tomáš Prouza
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

V pátek 6. července 2012 sa situácia nemení a naše územie sa naďalej nachádza v oblasti zvlneného frontálneho rozhrania, od ktorého na východ pokračuje advekcia tropickej vzduchovej hmoty. Zo začiatku bude prevládať slnečné počasie s postupnými pribúdaním oblačnosti. Búrková činnosť bude na Slovenku viazaná najmä na orografiu stredného Slovenska s pomalým postupom. Preto najväčším nebezpečím budú prívalové zrážky a krupobitie max. okolo 2cm, ojedinele aj lokálne zosilnenie vetra(1.stupeň). Čo sa týka ČR, vyzerá to tak, že najlepšie podmienky sa budú sústrediť počas podvečerných hodín, kedy by mohla od juhozápadu postúpiť MCS s podstatne výraznejšími prejavmi ako pri búrkach na Slovensku, čo by mohlo odpovedať 2.stupňu. Do vtedy by mala konvekcia prebiehať miestami v horských oblastiach.

Předpověď SkyWarnu:

mapový podklad nevydán z časových důvodů

Předpověď ESTOFEXu:

Obrázek

Text: http://www.estofex.org/cgi-bin/polygon/ ... recast.xml

Ke sledování vývoje situace a sdílení informací vás opět všechny zveme (a žádáme o účast) na IRC kanále AmaterMeteoCZ, na který se snadno a lehce dostanete poklikáním na následující odkaz: http://webchat.quakenet.org/?channels=AmaterMeteoCZ

Registrovaní uživatelé nechť zanesou svá pozorování na http://report.bourky.cz/

Do tématu na fóru přispívejte především shrnutím situace, popisem, fotografiemi, videi, případně odkazy týkajícími se řešeného tématu. Děkujeme.
Martin Zubek

V okolí KV se nyní pohybuje několik bouřkových buňek a ta nejsilnější se zatím nachází jižně a postupuje velmi pomalu k severu. Na radaru se zdá že zesiluje, jsem zvěv co přinese :)
FUTURE

Dnes o poznání silnější bouřka. V 19:30 se začala rychle přibližovat z jihu, za doprovodu CC blesků s poměrně vyvinutým shelf cloudem. Poté se zvedl velmi silný vítr, který v nárazu mohl mít i přes 20m/s a začalo hustě pršet. Blesků bylo docela dost - tak 20 do minuty. Většina byla CC s oranžovo-bílou barvou a CG spíše do oranžova. Nejbližší úder byl ve 20:05 pod 100m - čárový CG jasně oranžové barvy. Celý komplex tří buněk, které původně měly přejít, se spojil v jednu a pomalu se stočil severním směrem severně - Uhlířské Janovice, Kutná hora. Čtvrtá buňka, která se přibližovala z vysočiny, nakonec vůbec nepřešla, protože změnila směr na severní už před Světlou nad sázavou. Ještě teď, kolem 21:14 se občas blýskne a je slyšet z dálky hřmění.
LuccaS27
Bydliště: Jablonec nad Nisou, Česká Republika and Oklahoma City, Oklahoma, United States

Přes Jablonec nad Nisou právě přechází poměrně silné čelo bouře, blesková aktivita je intenzívní, příchod bouře doprovází poměrně silný nárazový vítr, trošičku poprchává, v dálce velmi silné dunění a rány... desítky blesků do minuty... :devil: to bude slušný masakr...
PC Sony VAIO SE1E1E/S, Apple iPad Wi-fi MD328HC/A, Meteorologická stanice WS2350, Davis Vantage Pro 2 SW a HW, Garmin GPSMap 62S PRO, Anemometr AN 954 a Dataloger WS 981, Digitální bezdrátový srážkoměr Conrad, Lightning detector SW/1000 US, Nikon D5100
stefco

Zdravím všetkých!
Tak už niekoľko dní po sebe tu máme priam tropické horúčavy a popoludní samozrejme búrky z tepla. Dnešné teplotné maximum bolo 36°C. Poobede hrmelo v podstate všade dookola. Najvýraznejšia je však búrka, ktorú máme aj práve v týchto chvíľach. SV od nás je jadro, ktoré produkuje slušné množstvo bleskov, najvyššia aktivita asi tak 20 bleskov do minúty. Prevažujú CC, ale aj zopár CG výbojov, najbližší asi 3 km. Dážď nie je prívalový, čo je len dobre. Aktuálne je 20°C, a zdá sa, že si tú búrku ešte nejakú tú hodinku užijeme.
Martin Zubek

Tak bouřka dnes okolo 19. hodiny přinesla do KV velmi silný déšť, který zatopil nekteré parkoviště i silnice ale zvednutí hladin malých toků jsem nepozoroval. Blesková aktivita byla cca 8 blesků za minutu z toho v průměru 4 CG takže slušná bouřka. Poté se bouřka přesunula nad krušné hory a tam se rozpadla..
LuccaS27
Bydliště: Jablonec nad Nisou, Česká Republika and Oklahoma City, Oklahoma, United States

Nad Jizerskými horami a Krkonošemi slušné bow echo... :D
PC Sony VAIO SE1E1E/S, Apple iPad Wi-fi MD328HC/A, Meteorologická stanice WS2350, Davis Vantage Pro 2 SW a HW, Garmin GPSMap 62S PRO, Anemometr AN 954 a Dataloger WS 981, Digitální bezdrátový srážkoměr Conrad, Lightning detector SW/1000 US, Nikon D5100
Ondris
Bydliště: Praha 6 - Řepy (360 m n.m.) / Opařany - okr. Tábor (460 m n.m.)

To je paráda! Tak další level 2 a u nás se opět nedělo takřka nic. Pokolikáté letos už? Vše to opět začalo bouřkami na Šumavě výrazně vázanými orografií. Jejich kovadliny se klasicky roztáhly přes půlku Čech a byl konec. Samozřejmě krom Novohradska a Jindřichohradecka a pak to jede dále na Vysočinu. Klasický kolorit už. My tu schytali jen čurydeku, ze které asi tak jednou za 5 min uhodil náhodně blesk. Nejblíže kolem 2 km.
Matúš Ondrašek

Dneska tesne pri Gbeloch prešli dve búrky a jedna prešla cez nás. Pri prvej som hrmenie počul o 16:42, pri druhej o 17:55 a pri obidvoch vôbec nepršalo. Tretia búrka bola zrážkovo aj elektricky najsilnejšia. Popŕchať začalo medzi 18:30 a 18:45. Pri tejto búrke fúkal silný až prudký vietor, padali krúpy, pričom najväčšie mali 1 cm a tiež bola zrážkovo veľmi intenzívna, a to tak, že sa cesta pred domom premenila v rieku. O 20:00 bolo po búrke a dúfam, že dneska ešte nejaká príde.
Tomáš Prouza
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Čekali jsme celý den, ale nakonec to stálo za to a dnešní bouřku můžu směle považovat za TOP 2012 (zatím):

Při západu Slunce se začal blížit mohutný MCS (SQL už to v té době nebyla), postupující od jihu k severu. Ve 21:10 SELČ zaznamenáno první hřmění, ve 21:15 již pozorovatelné blesky nad J až JZ obzorem, jednalo se o čárové CC i CG výboje fialové barvy. Ve 21:25 se ve stejné oblasti (J až JZ) začal formovat výrazný shelf cloud. Před ním v kovadlině proskakovaly desítky anvil crawlerů a větvených CC blesků. Shelf cloud postupoval spíše JZ od místa pozorování, takže byl pozorovatelný cca 15 minut. Zajímavostí byl vrtulník, který ve 21:24 přeletěl přímo nade mnou a zamířil přímo do centra bouřky (asi odvážný pilot). Ve 21:26 přišel náraz větru vanoucího do bouřky od severu o rychlosti 7,7 m/s Teplota před čelem bouřky byla +25,0°C ve 21:37. Již ve 21:34 začalo slabě krápat. Čelo bouřky dorazilo ve 21:44, doprovázeno nárazem větru o rychlosti 9,8 m/s. Zároveň skokově zesílily srážky, a to až na intenzitu 132 mm/h, na které setrvaly po dobu 10 minut. Průměrná rychlost větru za čelem bouřky dosáhla 5 m/s též po dobu cca 10 minut. Elektrická aktivita byla extrémně vysoká, až několik blesků za sekundu, ale vzdálená kolem 5 km na západ. Barva blesků se změnila na bílou. K nebližšímu úderu blesku došlo ve 21:50 2 km daleko. Po 22:00 srážky zeslábly, ale zesílila vzdálenější elektrická aktivita. Ve 22:19 srážky dále zeslábly a utichl vítr. Po 22:30 zesílení srážek na intenzitu okolo 5 mm/h a stabilizace. Ve 22:40 a 22:50 ještě bližší výboje. Teplota na konci bouřky poklesla na +17,9°C ve 23:15 SELČ.

Report (graf + foto): http://report.bourky.cz/index.php?page= ... how&id=317
HamgiTN

Tak v Trenčíne dnes najsilnejšia búrka tohto roku a zrovna cez najvačší slovenský festival Bažant Pohoda kde je okolo 25 000 ludí ale to už býva pomaly zvykom.
Lukin

http://lukin4.rajce.idnes.cz/2012_07_06

Po práci nás u Poličky překvapily rychle rostoucí bouřkové buňky, tak jsme vyrazili nad Poličku na letiště, kde jsem udělal pár fotek formujících se bouří a poté jsme pokračovali s bouřkama kousek dál na sever. Poslední fotky jsou foceny S od Litomyšle.

Ještě dokud se nám dařilo před bouřkama ujíždět, fotil jsem útvar připomínající trombu, ale pro jeho vzdálenost ji nemůžu potvrdit. Bouřky nás chytly mezi Poličkou a Litomyšlí, nebylo vidět na dva metry a padaly i malé krupky. Podle chmu v místech, kde nás to chytlo napadlo během hodiny 40mm. Když jsme projížděli nějakýma vesničkama, tak se voda valila z kanálů a projížděli často hasiči. Blesků byla opravdu spousta a to převážně CG.

Omlouvám se za kvalitu fotek, při ruce jsem měl jen pracovní kompakt. :| Možná, že bych lepší fotky pořídil mobilem.
P.S. Čas na fotkách je v zimním čase. :-)
dobrmanek

pár blesků
foto ;)
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
Ladik82

Tak jsme se taky konečně dočkali ;)
http://kvatracek.rajce.idnes.cz/BOURKA_ ... Beskydami/
Tomáš Chlíbec

Praha kromě odpolední slabší bouřky s pár hromy nic. Po 22. hodině se od Rakovníka severním směrem sunuly 2 buňky, tu druhou jsem dohnal u obce Třebíz poblíž Slaného. Blesková aktivita nic moc a shelf se rozpadl dál než bych si přál, ale i tak potěšila.

Fotky tady: https://picasaweb.google.com/1147913275 ... directlink
Tomáš Prouza
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Ještě video ze včerejšího večera: http://www.youtube.com/watch?v=aDX4w46ZVHY
raso4

takze v noci na 7.7. okolo pol 2. rano sa vytvorila lokalna burka rovno pred Šaľou a presla ponad nu smerom na sever. Kratke trvanie, intenzivne CG blesky a niekolko priamych zasahov susednych budov. pridavam kratke video, lovu zdar.

http://youtu.be/i23k6Uci6q8
Lovec bouří

Zdravím. Včera se vytvořila první bouřka přímo nad Ženklavou po 19 hodině. Déšť jen průměrný, ale 1 CG blesk zhruba co 20 sekund. Další bouřka už přišla od jihu za tmy po 22 hodině. Déšť opět průměrný, blesků přes 20 CG a asi taky přes 20 CC. Jinak blikačka. Ale to hlavní jsem se dozvěděl dnes od mého tatíka. A chtělo se mi brečet.
Ta noční bouřka přešla přes Ženklavu směrem na S do Kopřivnice, to jsou asi 3 km, a tam se to stalo. Tatík říkal, že se začlo blýskat, tak vypl televizi, a že půjde spát. A ještě chtěl zavřít balkónové okno, ať nenaprší dovnitř, když v tom se nad Bílou horou objevila světle zelená koule, která se pohybovala velkou rychlostí náhodnými směry nad lesem a loukami. Po pár sekundách zmizela. Za chvíli se objevila druhá světle zelená koule a to samé jako ta první, akorát se pohybovala po jiných trasách. A zase za pár sekund zmizela. Za chvíli se objevila třetí světle zelená koule, stejný průběh jako 1. a 2. Zase zmizela. Pak se objevila čtvrtá koule a jak zmizela tak se objevila páta koule a po jejím zmiznutí už se nic zajmavého nestalo. Takže v Kopřivnici na Bíle hoře měli včera v noci 5 kulových blesků během asi 8 minut a já jsem byl 3 km vedle s tím, že pohled na Bílou horu mi cloní stromy. Jsem vytočený jak cyp, protože na takovou událost čekám celý život. Do háje.
Amerika

Včerejšek měl teda do nějaké silné MCS od JZ daleko. Alespoň přešlo několik běžných bouřek, konkrétně já jsem zaznamenal 2 plnohodnotné bouřky, za jednou jsem si musel trochu vyjet.

Nejprve jsem po páté hodině ze západního okraje Slaného zpozoroval na JZ základnu Cb se srážkami a občasnými hromy. Nadjel jsem tomu na Východní okraj Slaného a v klidu jsem pozoroval mohutnou základnu. Hromy se vytratily. Šlo to docela pomalu a když se to přiblížio skoro ke mně, tak jsem se rozhodl, že před tím budu v klídku ujíždět. Najednou ale znovu naskočily hromy, tak jsem přidal. Bouřka se ale nějak nečekaně zrychlila a přidaly se silný CG hromy. Vzdálenost už byla 1 km, vše za mnou. Jel jsem snad 40 km/h, ale pořád se to blížilo. Těsně před vesnicí jsem se zastavil, abych si udělal fotku krásného srážkového pole, ale to hnedka prásknul další CG, tak jsem to musel vzdát. Ve vesnici seděli na návsi na lavičkách v klidu důchodci a ukázali mi cestu do čekárny. Když jsem byl ve vesnici, nebo v čekárně, některé blesky byly vzdálené snad jen 500 až 250 m. Hromy to byly opravdu nebývale silný, všechno CG, tak 2x do minuty, celkem tak 20 hromů, vše v okolí 3 km. Podle zvuku se zřejmě jednalo o bohatě rozvětvené CGčka. Pak přišel na 4 minuty silný déšť, který pak dozníval, úhrn asi 2 až 3 mm. A pak se bouřka rychle rozpadla.

Druhé dějství začalo po soumraku, kdy se na J až Z vytvořily castellany s congesty, které postupně přerostly v bouřky (viz foto). Bouřky jsem fotil asi 45 minut, ale nejlepší a vpodstatě jediný blesk co se opravdu povedl byl až ten poslední. Vyšel krásně přes celou fotku - fotka není nijak ořezávaná. Pak asi na 3 minuty přišel liják a napadlo 3 mm. Poté rychlý ústup srážek a blesky, ty vpodstatě ustaly ještě těsně před deštěm.

http://hailstorm.rajce.idnes.cz/Bourky_6.7.2012/#
dobrmanek

Lovec bouří píše:... když v tom se nad Bílou horou objevila světle zelená koule, která se pohybovala velkou rychlostí náhodnými směry nad lesem a loukami. Po pár sekundách zmizela. Za chvíli se objevila druhá světle zelená koule a to samé jako ta první, akorát se pohybovala po jiných trasách. A zase za pár sekund zmizela. Za chvíli se objevila třetí světle zelená koule, stejný průběh jako 1. a 2. Zase zmizela. Pak se objevila čtvrtá koule a jak zmizela tak se objevila páta koule a po jejím zmiznutí už se nic zajmavého nestalo. Takže v Kopřivnici na Bíle hoře měli včera v noci 5 kulových blesků během asi 8 minut .
Určitě myslíš tohle
http://img1.rajce.idnes.cz/d0101/6/6698 ... .jpg?ver=2

nebylo to během 8 minut, ale počet záblesků by seděl
Tomáš Prouza
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

dobrmanek píše:Určitě myslíš tohle
A neshořelo tam náhodou nějaké trafo? Takové výboje jsou obvykle zelené barvy.
Lovec bouří

dobrmanek píše:
Lovec bouří píše:... když v tom se nad Bílou horou objevila světle zelená koule, která se pohybovala velkou rychlostí náhodnými směry nad lesem a loukami. Po pár sekundách zmizela. Za chvíli se objevila druhá světle zelená koule a to samé jako ta první, akorát se pohybovala po jiných trasách. A zase za pár sekund zmizela. Za chvíli se objevila třetí světle zelená koule, stejný průběh jako 1. a 2. Zase zmizela. Pak se objevila čtvrtá koule a jak zmizela tak se objevila páta koule a po jejím zmiznutí už se nic zajmavého nestalo. Takže v Kopřivnici na Bíle hoře měli včera v noci 5 kulových blesků během asi 8 minut .
Určitě myslíš tohle

Samozřejmě byl tatík podroben důslednému výslechu, heh. Jde o to, že ty koule uletěly x stovek metrů v různých směrech, takže to nemohl být zásah do el. vedení či jakési přepětí, protože to už jsem několikrát zažil a to je jen statický zelený nebo modrý blik. Pokud jsi natáčel od Větřkovic, tak to bys myslím nedohlídl. Klobouk dolů nad tvými úlovky, paráda. Samozřejmě bohužel rodiče nemají ani foťák, ani kameru, jen důchodcovský mobil bez foťáku, heh. Škoda.
dobrmanek

Ja si myslím, že shořela nějaká trafostanice, než kulový blesk. Něco podobného jde vidět na youtube z USA.
Lovec bouří

dobrmanek píše:Ja si myslím, že shořela nějaká trafostanice, než kulový blesk. Něco podobného jde vidět na youtube z USA.
No jo, ale tatík říkal, že ty koule byly asi velikosti lidské hlavy. No, nevím. Ty trafa sem viděl a to si myslím je něco jiného, ale jak to nejni zdokumentované video, tak je to na prdlačku.
A zrovna včera večer na bečce jsem se bavil se sousedem a řikal, že v r. 1957 kulový blesk ve Štramberku, což je na Bíle hoře, zabil 3 lidi včetně jeho dědy.
Horys

Foceno v Chrudimi Na Větrníku z balkonu v 10 patře směr sever ( Pardubice ) . Na snímku Kunětická Hora v pozadím vpravo světla Hradce Králové - na dalších snímcích hůlava z 6.7. šla z jihozápadu .
http://hoorys.rajce.idnes.cz/Blesky_a_h ... G_7771.jpg

5.7. šly dvě bouřky kolem Chrudimi - jedna z jihozápadu směr severovýchod a druhá ve stejném čase ( kolem 20 - 21hod ) z jihovýchodu k severozápadu - spojily se za Pardubicemi a v Chrudimi nepadla ani kapka ...
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2012“