Stránka 1 z 1

Bouřky 4.7.2012

Napsal: 04 črc 2012 12:00
od Tomáš Prouza
Ve středu 4. července 2012 je situace je podobná předešlým dnům. Nad východní Evropou stagnuje výškový hřeben s osou táhnoucí se zhruba od jižní Itálie přes Bělorusko. Nad západní Evropou se pak udržuje mohutná výšková brázda. V rámci jihozápadního proudění na její přední straně si je možno povšimnout dvou jevů. Jednak je zde vnořena slábnoucí krátkovlnná brázda, která by měla ovlivňovat území střední Evropy a jednak je shodně s prouděním v této části brázdy orientováno stagnující frontální rozhraní, které se nad střední Evropou výrazně vlní. Před tímto frontálním rozhraním a v rámci teplých sektorů jednotlivých jeho vln proniká nad naše území teplá, vlhká a instabilní vzduchová hmota.

Očekáváme proto místy bouřky, ojediněle s možností přívalových lijáků a krupobití, zejména pak v rámci Moravy.

Bouřky se mohou vyskytnout na celém území ČR a SR. Vysoká šance na výskyt bouřek (>70% dle SW) se očekává na V Čech a S Moravy a Slezska. Vyšší šance na výskyt bouřek (>40% dle SW) je pak východně od Prahy a na Moravě a ve Slezsku a na S Slovenska.
Vyšší intenzita bouřkových projevů (st. 1 dle SW) se očekává na zbytku území ČR východně od Prahy a též na S Slovenska.

Předpověď SkyWarnu:

Obrázek

Obrázek

Text: http://www.skywarn.cz/tstm_day.php?id=290


Předpověď ESTOFEXu:

Obrázek

Text: http://www.estofex.org/cgi-bin/polygon/ ... recast.xml

Ke sledování vývoje situace a sdílení informací vás opět všechny zveme (a žádáme o účast) na IRC kanále AmaterMeteoCZ, na který se snadno a lehce dostanete poklikáním na následující odkaz: http://webchat.quakenet.org/?channels=AmaterMeteoCZ

Registrovaní uživatelé nechť zanesou svá pozorování na http://report.bourky.cz/

Do tématu na fóru přispívejte především shrnutím situace, popisem, fotografiemi, videi, případně odkazy týkajícími se řešeného tématu. Děkujeme.

Re: Bouřky 4.7.2012

Napsal: 04 črc 2012 12:55
od JURAJk6
No tak Slováci to rozjeli ve velkém. Ta buňka s VIL 72 nemá chybu. Jen se to skoro nehýbe, tak aby tam nakonec neměli povodně.

Re: Bouřky 4.7.2012

Napsal: 04 črc 2012 13:14
od 99lacike99
Zdravím, hlásim slabú dopoludnajšiu búrku z Popradu. Bola to taká skúšobná búrka, ktorá to prerazila ako prvá. Postupovala z J na S, pri postupe z hôr sa rozpadávala, najaktívnejšie jadro bolo dosť statické, a tak ku nám dorazil len slabý dáždik s takmer žiadnou el. aktivitou. Bolo vidno aj zopár vzdialených cg bleskov, ale proti slnko boli len slabo viditeľné. Po prechode búrky sa začali vytvárať ďalšie, z ktorých už pár hodín kontinuálne pohrmuje. Momentálne je zamračené z toho systému nad Nízkymi Tatrami, občas pokropí a neustále pohrmuje.

Re: Bouřky 4.7.2012

Napsal: 04 črc 2012 14:56
od Mr_Ex
Tak momentálně se "Tatranská" bouřka rozhodla posunout směrem na západ. To jsem opravdu zvědav, jestli dosáhne našich hranic a dál. Byla by to dosti ojedinělá situace neboť k nám (Zlínsko, východní Morava) doráží bouřky vždy z jihu nebo západu... 8-)

Re: Bouřky 4.7.2012

Napsal: 04 črc 2012 15:03
od aldy77
Myslím, že tato bouřka dorazí po Jablunkovsko a dál nedojde. Rád bych se mýlil :)

Re: Bouřky 4.7.2012

Napsal: 04 črc 2012 15:47
od 99lacike99
Tak nakoniec u nás v PP tá ''tatranská'' skupina priniesla len slabý dážď, hrmenie a cc blesky, keďže sa jadro postupujce smerom na nás rozpadlo a nové jadrá začali vznikať východnejšie. Obloha je zamračená a teplota klesla na 19 st, čiže tie búročky priniesli aspoň osvieženie.

Re: Bouřky 4.7.2012

Napsal: 04 črc 2012 23:16
od marty
Zdravím z Považskej Bystrice
Hneď doobeda ma predsa len trochu šokoval ten vývoj na Strednom Slovensku, a keď som videl, ako sa to všetko začalo hýbať, nič iné ma do večera nezaujímalo.
Prvý hrom sa objavil okolo 15:15 z búrky niekde nad Rajcom, celkovo sa z tejto búrky vzdialenej asi 15 km ozvalo 8 slabých hromov
touto dráhou sa následne prehnali ďalšie 2 už silnejšie búrky, z ktorých asi hodinu a pol stále pohrmievalo a občas bol i viditeľný nejaký cg blesk.
Okolo 16:45 sa utvorila južne odomňa celkom silná búrka, ktorá ma v podstate zasiahla, ale u mňa sa prejavila len zosilnením vetra a takým silným dažďom. Všetko hlavné ma minulo cca 2 km východne. Štruktúra búrky nebola nijak zaujímavá, el. aktivita asi 2 blesky za minútu väčšinou biele čiarové cg - najbližší úder 1000 m odo mňa
Okolo 17:15 sa utvorila južne odomňa ďalšia silná búrka, podobne ako predtým ma však to hlavné obyšlo tnetokrát zo Západu. Táto búrka sa už vyznačovala ako takou štruktúrou a bolo vidieť, že bola pekne zorganizovaná. Hádzala dosť silné cg blesky - čiarové i vetvené - najbližší úder bolo okolo 500 m - asi 3-5 bleskov za minútu, niekedy i viac. Táto búrka mala výraznú zrážkovú stenu. Po rozpade tejto búrky bol na dnes všetkému koniec
Všetko od cumulonimbov nad Tatrami cez detaily blízkych búrok i veci o ktorých som písal sú zachytené v galérii:
http://m-arty.rajce.idnes.cz/04.07.2012_Burky/

Re: Bouřky 4.7.2012

Napsal: 05 črc 2012 09:54
od David Gorný
Zdravím, nakonec jsme se dočkali bouřky v Třinci. Nejsilnější jádra nás sice těsně minula, ovšem blesková aktivita byla velmi slušná. Bouřka postupovala fakt velmi pomalu a není divu, že daleko nedošla, kvůli špatnému střihu větru. Spadlo 5,7mm srážek, výboje převážně CG čárové (mrak a zem). Co se týče struktury, tak mě mile překvapila.
Kdo chcete, pár fotek zde : http://bourky-trinecko.rajce.idnes.cz/B ... 012_Trinec :) :)

Re: Bouřky 4.7.2012

Napsal: 05 črc 2012 10:38
od Tomáš Prouza
Po bouřlivém úterku nastala poklidná středa pouze s jednou vzdálenou bouřkou nad Krkonošemi v podvečerních hodinách, která neměla vliv na naše okolí (kromě pár kapek).

Report: http://report.bourky.cz/index.php?page= ... how&id=289