Bouřky 4.7.2012

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2012.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
Administrátor
Příspěvky: 1149
Registrován: 30 kvě 2007 13:41
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Ve středu 4. července 2012 je situace je podobná předešlým dnům. Nad východní Evropou stagnuje výškový hřeben s osou táhnoucí se zhruba od jižní Itálie přes Bělorusko. Nad západní Evropou se pak udržuje mohutná výšková brázda. V rámci jihozápadního proudění na její přední straně si je možno povšimnout dvou jevů. Jednak je zde vnořena slábnoucí krátkovlnná brázda, která by měla ovlivňovat území střední Evropy a jednak je shodně s prouděním v této části brázdy orientováno stagnující frontální rozhraní, které se nad střední Evropou výrazně vlní. Před tímto frontálním rozhraním a v rámci teplých sektorů jednotlivých jeho vln proniká nad naše území teplá, vlhká a instabilní vzduchová hmota.

Očekáváme proto místy bouřky, ojediněle s možností přívalových lijáků a krupobití, zejména pak v rámci Moravy.

Bouřky se mohou vyskytnout na celém území ČR a SR. Vysoká šance na výskyt bouřek (>70% dle SW) se očekává na V Čech a S Moravy a Slezska. Vyšší šance na výskyt bouřek (>40% dle SW) je pak východně od Prahy a na Moravě a ve Slezsku a na S Slovenska.
Vyšší intenzita bouřkových projevů (st. 1 dle SW) se očekává na zbytku území ČR východně od Prahy a též na S Slovenska.

Předpověď SkyWarnu:

Obrázek

Obrázek

Text: http://www.skywarn.cz/tstm_day.php?id=290


Předpověď ESTOFEXu:

Obrázek

Text: http://www.estofex.org/cgi-bin/polygon/ ... recast.xml

Ke sledování vývoje situace a sdílení informací vás opět všechny zveme (a žádáme o účast) na IRC kanále AmaterMeteoCZ, na který se snadno a lehce dostanete poklikáním na následující odkaz: http://webchat.quakenet.org/?channels=AmaterMeteoCZ

Registrovaní uživatelé nechť zanesou svá pozorování na http://report.bourky.cz/

Do tématu na fóru přispívejte především shrnutím situace, popisem, fotografiemi, videi, případně odkazy týkajícími se řešeného tématu. Děkujeme.
Uživatelský avatar
JURAJk6
Příspěvky: 386
Registrován: 09 čer 2009 21:22
Bydliště: Černotín (okr Přerov) 310 m. n. mořem
Kontaktovat uživatele:

No tak Slováci to rozjeli ve velkém. Ta buňka s VIL 72 nemá chybu. Jen se to skoro nehýbe, tak aby tam nakonec neměli povodně.
Halové jevy, duhy a bouřky, to já rád. Ale nesnáším, když není co pozorovat.
LOVU ZDAR!
Uživatelský avatar
99lacike99
Příspěvky: 17
Registrován: 05 kvě 2010 18:50
Bydliště: Bratislava 200 mnm /Poprad 680 mnm

Zdravím, hlásim slabú dopoludnajšiu búrku z Popradu. Bola to taká skúšobná búrka, ktorá to prerazila ako prvá. Postupovala z J na S, pri postupe z hôr sa rozpadávala, najaktívnejšie jadro bolo dosť statické, a tak ku nám dorazil len slabý dáždik s takmer žiadnou el. aktivitou. Bolo vidno aj zopár vzdialených cg bleskov, ale proti slnko boli len slabo viditeľné. Po prechode búrky sa začali vytvárať ďalšie, z ktorých už pár hodín kontinuálne pohrmuje. Momentálne je zamračené z toho systému nad Nízkymi Tatrami, občas pokropí a neustále pohrmuje.
Naposledy upravil(a) 99lacike99 dne 04 črc 2012 15:41, celkem upraveno 1 x.
Mr_Ex
Příspěvky: 28
Registrován: 27 srp 2011 15:12
Bydliště: Zlín

Tak momentálně se "Tatranská" bouřka rozhodla posunout směrem na západ. To jsem opravdu zvědav, jestli dosáhne našich hranic a dál. Byla by to dosti ojedinělá situace neboť k nám (Zlínsko, východní Morava) doráží bouřky vždy z jihu nebo západu... 8-)
aldy77
Příspěvky: 5
Registrován: 04 črc 2012 15:00
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm

Myslím, že tato bouřka dorazí po Jablunkovsko a dál nedojde. Rád bych se mýlil :)
Uživatelský avatar
99lacike99
Příspěvky: 17
Registrován: 05 kvě 2010 18:50
Bydliště: Bratislava 200 mnm /Poprad 680 mnm

Tak nakoniec u nás v PP tá ''tatranská'' skupina priniesla len slabý dážď, hrmenie a cc blesky, keďže sa jadro postupujce smerom na nás rozpadlo a nové jadrá začali vznikať východnejšie. Obloha je zamračená a teplota klesla na 19 st, čiže tie búročky priniesli aspoň osvieženie.
Uživatelský avatar
marty
Příspěvky: 57
Registrován: 07 črc 2011 09:10
Bydliště: Považská Bystrica

Zdravím z Považskej Bystrice
Hneď doobeda ma predsa len trochu šokoval ten vývoj na Strednom Slovensku, a keď som videl, ako sa to všetko začalo hýbať, nič iné ma do večera nezaujímalo.
Prvý hrom sa objavil okolo 15:15 z búrky niekde nad Rajcom, celkovo sa z tejto búrky vzdialenej asi 15 km ozvalo 8 slabých hromov
touto dráhou sa následne prehnali ďalšie 2 už silnejšie búrky, z ktorých asi hodinu a pol stále pohrmievalo a občas bol i viditeľný nejaký cg blesk.
Okolo 16:45 sa utvorila južne odomňa celkom silná búrka, ktorá ma v podstate zasiahla, ale u mňa sa prejavila len zosilnením vetra a takým silným dažďom. Všetko hlavné ma minulo cca 2 km východne. Štruktúra búrky nebola nijak zaujímavá, el. aktivita asi 2 blesky za minútu väčšinou biele čiarové cg - najbližší úder 1000 m odo mňa
Okolo 17:15 sa utvorila južne odomňa ďalšia silná búrka, podobne ako predtým ma však to hlavné obyšlo tnetokrát zo Západu. Táto búrka sa už vyznačovala ako takou štruktúrou a bolo vidieť, že bola pekne zorganizovaná. Hádzala dosť silné cg blesky - čiarové i vetvené - najbližší úder bolo okolo 500 m - asi 3-5 bleskov za minútu, niekedy i viac. Táto búrka mala výraznú zrážkovú stenu. Po rozpade tejto búrky bol na dnes všetkému koniec
Všetko od cumulonimbov nad Tatrami cez detaily blízkych búrok i veci o ktorých som písal sú zachytené v galérii:
http://m-arty.rajce.idnes.cz/04.07.2012_Burky/
David Gorný
Příspěvky: 7
Registrován: 24 bře 2012 11:01

Zdravím, nakonec jsme se dočkali bouřky v Třinci. Nejsilnější jádra nás sice těsně minula, ovšem blesková aktivita byla velmi slušná. Bouřka postupovala fakt velmi pomalu a není divu, že daleko nedošla, kvůli špatnému střihu větru. Spadlo 5,7mm srážek, výboje převážně CG čárové (mrak a zem). Co se týče struktury, tak mě mile překvapila.
Kdo chcete, pár fotek zde : http://bourky-trinecko.rajce.idnes.cz/B ... 012_Trinec :) :)
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
Administrátor
Příspěvky: 1149
Registrován: 30 kvě 2007 13:41
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Po bouřlivém úterku nastala poklidná středa pouze s jednou vzdálenou bouřkou nad Krkonošemi v podvečerních hodinách, která neměla vliv na naše okolí (kromě pár kapek).

Report: http://report.bourky.cz/index.php?page= ... how&id=289
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2012“