Bouřky 2.7.2012

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2012.
Odpovědět
Tomáš Prouza
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

V pondělí 2. července 2012 bude nad V polovinou střední Evropy stagnovat výrazný výběžek vyššího geopotenciálu spojený s jazykem teplejšího vzduchu ve středních hladinách, jež se potáhne od Středomoří až po SZ Ruska. Naproti tomu nad Z Evropou a V Atlantikem se bude nacházet brázda nižšího geopotenciálu, po jejímž obvodu se nad naši oblast dostane slábnoucí krátkovlnná brázda spojená s lokálně zesílenou dynamikou. To spolu s obnoveným přílivem teplé, vlhké a během dne až silně labilně zvrstvené vzduchové hmoty, před vlnícím se frontálním rozhraním nad Střední Evropou, povede k tvorbě bouřek, z nichž některé mohou být doprovázeny i výraznými doporovodnými jevy.

Očekáváme proto v rámci Čech místy bouřky, ojediněle i silné zejména na západě Čech. Jinde bouřky jen ojediněle.

Bouřky se mohou vyskytnout na celém území ČR a v severní polovině SR. Vyšší šance na výskyt bouřek (>40% dle SW) je v Čechách. Vysoká intenzita bouřkových projevů (st. 2 dle SW) se očekává na území Čech (kromě JV). Vyšší intenzita bouřkových projevů (st. 1 dle SW) se očekává na zbytku území Čech, Moravy (kromě JV) a Slezska a též na S Slovenska.

Předpověď SkyWarnu:

Obrázek

Obrázek

Text: http://www.skywarn.cz/tstm_day.php?id=286

Předpověď ESTOFEXu:

zatím nevydána

Ke sledování vývoje situace a sdílení informací vás opět všechny zveme (a žádáme o účast) na IRC kanále AmaterMeteoCZ, na který se snadno a lehce dostanete poklikáním na následující odkaz: http://webchat.quakenet.org/?channels=AmaterMeteoCZ

Registrovaní uživatelé nechť zanesou svá pozorování na http://report.bourky.cz/

Do tématu na fóru přispívejte především shrnutím situace, popisem, fotografiemi, videi, případně odkazy týkajícími se řešeného tématu. Děkujeme.
Radek Šíma

Od západu začíná bejt černo. Nicméně si nedělám iluze, že tu z toho něco bude... |(

EDIT: Je z toho lajna. Vizte, jak se u Rakovníka rozdělí, a za Prahou zase spojí...
"Zhrzenej rosničkář...."
Václav Sedláček
Kontaktovat uživatele:

Barrandov presla elektricky velmi silná buňka, počet blesků dosahoval až 40 do minuty. Vydatný slejvák trval jen deset minut, takže srážky nic moc. Strukturu to taky moc nemělo. Nicméně konečně prolomení smůly na bouřky.
Nejsilnější pozorovaný nebezpečný jev? Přívalový déšť.
Oblíbená bouřka? Noční MCS.
rogue
Kontaktovat uživatele:

Vrchlabí právě přechází elektricky velmi aktivní bouřka s nárazy větru a přívalovým deštěm. Blesky cca 30-40 do minuty, neustálé temné dunění. Podle radaru v okolí města čtyři buňky.
Stormhunter

Konečně přišlo i něco k nám,před prvním jádrem začal foukat nárazovitý vítr,začalo se docela dost blýzkat ze za-kopce a vyplodilo slabý déšť,podle radaru byla odrazovost až 52mm/h ale bylo to slabší,asi 20 min po přechodu se přihnalo další jádro a to hned úvodem vyplodilo CG blesk,mohlo to být v rozmezí 50-150m,úplně se rozsvítilo a přišla krátká,ale silná rána,tak jsem letěl na balkon a hned další CG,asi 1 KM ode mě,pak další 2CG v rozmezí 1-2KM a pak už jen pršelo s blýskavicí,necelé hodině se řítilo další jádro,v dáli četné CG blesky,čím víc se bouře blížila,začaly se měnit na CC,pak začlo pršet,celkem i dost,CC blesky křižovaly oblohu,většina ale za mnou,takže jsem neviděl,po bouřce chvilka klidu.Na radaru se hnalo další jádro,tak jsem šel sledovat,bylo vidět asi 20 CG blesků v dáli,pár CC a blýskavice.Bouře nás minula asi o 20 KM,když v tom růžovo bílé světlo s asi 1,3 sekundami odezvou,byl to CG+,který práskl do kopce za mnou,byl to praskající zvuk,dost silný.Tyhle ojedinělé blesky,které po bouřce prásknou,jsou celkem časté,po větší bouřce,třeba i hodinu po přechodu,docela zajímavé,a je to většinou zlatý hřeb večera,pro dnešek možná i ne,podle radaru se zas něco tvoří od Plzně a postupuje to na SV.
xciba

jedna foto z Milina u Pribrami je z fcb:) dobre snehove koule
Obrázek
Václav Sedláček
Kontaktovat uživatele:

Hodinu po prvním jádru dorazilo od JZ druhé s mnohem lepší strukturou a též elektricky velmi aktivní (10-11 blesků za minutu). Jádro přecházelo nakonec pouze okrajem, beze srážek.
Po této bouřce jsem šel spát s doměním že nic už nedorazí, leč mě asi ve dvě hodiny probudila dunivá rána. Kouknul jsem na západ a tam jely CC blesky v intervalu 10 sekund. Taktéž tato bouřka měla dobrou strukturu. Kromě dunivých hromů přinesla také nejvydatnější srážky z nočních buněk (14 mm).
Celkově za posledních 48 hodin prošlo 7 bouřkových buněk. Proti 4 včerejším buňkám, které byly všechny slabé, dnešní měly všechny silnou až velmi silnou elektrickou aktivitu. Už první buňka se elektricky vyrovnala bow echo z 13.7.2011. Počet blesků vyrovnal zatím nejsilnější elektrickou situaci z 15.8.2010 (SC+MCS).
Nejsilnější pozorovaný nebezpečný jev? Přívalový déšť.
Oblíbená bouřka? Noční MCS.
Tom.84

Tak tentokrate to u nas bylo celkem fiasko. Sledoval jsem ty tvorici se linie od Plzne a kazda se tesne pred nama stocila na sever :( . Takze vysledkem bylo jen pozorovani vzdalenych zablesku pomerne silne aktivity, ale zadny primy viditelny vyboj. Az rano v 5 me vzbudilo nekolik docela hezkych anvil crawleru. Docela me prekvapuje kolik tech bunek se generovalo a kopirovalo podobnou drahu.
LuccaS27
Bydliště: Jablonec nad Nisou, Česká Republika and Oklahoma City, Oklahoma, United States

U nás to začalo ve 22:30. Pozoroval sem příchod bouře přes Liberec směrem do Jablonce nad Nisou, v okolí se nacházelo několik buněk. Na čele bouře byl vidět mohutný shelf cloud, očekával sem příchod přívalových srážek a krupobití, nakonec vysoce elektricky aktivní přechod bouří doprovázel mohutný nárazový vítr a přívalový déšť, kroupy se přidaly až o chvíly později. Boužel přechod squall line, která vznikla na západě Čech tak intenzivní nebyl, začala pomalu ztrácet na intenzitě. I přesto to bylo impozantní burácení s jedním bleskem za druhým.
PC Sony VAIO SE1E1E/S, Apple iPad Wi-fi MD328HC/A, Meteorologická stanice WS2350, Davis Vantage Pro 2 SW a HW, Garmin GPSMap 62S PRO, Anemometr AN 954 a Dataloger WS 981, Digitální bezdrátový srážkoměr Conrad, Lightning detector SW/1000 US, Nikon D5100
Darebák

Pihel u České Lípy. Bouřka přišla rychle zhruba před 22 hodinou. Blesky byly někdy i 3-4 do minuty, Déšt prudký až nám teklo střechou do baráku :sweat: . Podle radaru se to nad náma stáčelo, takže bouřilo, blýskalo se a vydatně pršelo nepřetržitě zhruba 21:30- 03:40. Abych nezapoměla všemu předházel hoooodně silný vítr
LenkaB

Zdraviím tak k nám to dorazilo až v 6:15 pěkně se blýskalo. Blesky šli do země a skoro pořád hřmělo. Matka má opět krásně uhlazeou zahrádku od deště a větru. V dalce se blýskalo asi do 7:15. V době psaní této zprávy se kousek od nás na horách vytvořila další bouřka, občas se pěkně zableskne. Blesky jdou do země a nebo jsou v mracích.
Tomáš Prouza
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Dneska to byla dlouhá bezesná noc - nejprve bouřilo v dálce a nad ránem si bouřky přišly popovídat osobně...

Všechno začalo krátce po půlnoci - vzdálená multicelární bouřka bez přímého vlivu na místo pozorování, prošla západně od Trutnova mezi 0:10 a 0:50 SELČ. Slyšitelných bylo pouze několik hromů. Zajímavostí bylo zesílení větru ve 23:43 až na 6,2 m/s spojené se skokovým vzrůstem tlaku - jednalo se pravděpodobně o přechod outflow boundary.
Report: http://report.bourky.cz/index.php?page= ... how&id=247

Pokračovalo se po 3. hodině ranní - vzdálená multicelární bouřka se slabým vlivem na místo pozorování, vznikla před hlavní bouřkovou linií a prošla severozápadně od místa pozorování mezi 3:45 a 4:25 SELČ. Slyšitelné bylo množství hromů, doprovázejících výrazné CG blesky. Ve 4:08 po dobu asi 2 minut velmi slabé neměřitelné srážky. Bouřka se posléze odsunula dále na SSV mimo oblast pozorování.
Report: http://report.bourky.cz/index.php?page= ... how&id=248

Pak se již začalo blížit hlavní bouřkové pásmo, ale ještě před ním malá multicelka - slabá multicelární bouřka, která vznikla ještě před přechodem hlavní bouřkové linie téměř nad místem pozorování a odsouvala se dále k SSZ. Projevila se prvním zahřměním ve 4:58 SELČ a deštěm od 5:00 po dobu 3 minut s celkovým úhrnem 0,4 mm. Při svém postupu od místa pozorování byla postupně pohlcena hlavní bouřkovou linií. Před příchodem této bouřky se dočasně protrhala oblačnost a umožnila tak pohled na vrcholy okolních cumulonimbů.
Report: http://report.bourky.cz/index.php?page= ... how&id=249

A to už tu byl zlatý hřeb rána - výrazný hybrid mezi SQL a MCS postupující od JJZ k SSV - hlavní bouřkové pásmo dne. Oblačnost čela byla vcelku nevýrazná, povětšinou stratus a altostratus, až později se objevilo vyvinutější ohraničení srážkového pásma (ne arcus). První hrom slyšitelný v 5:15 SELČ od jihozápadu. V 5:19 již viditelný CG blesk na západním obzoru. V 5:35 začíná krápat a nad obzor vystupuje srážkové pásmo. Po 5:55 množství blesků značně narůstá až k intenzitě okolo 1 výboje za 2 sekundy. Zároveň začíná prudký déšť o maximální intenzitě až 79,4 mm/h. Vítr je však proti očekávání velmi slabý a po přechodu čela bouřky záhy ulehá zcela. Elektrická aktivita dosahuje maxima a dochází k velmi blízkým výbojům v 6:04:04, 6:04:37 a v 6:18:30 (první je pod 300 metrů). Po krátkém zeslabení déšť opět v 6:18 zesiluje a dosahuje maxima v 6:21. V 6:40 déšť slábne a elektrická aktivita se přesunuje na východ od místa pozorování. Po 6:47 padá pouze slabý déšť, avšak obnovuje se elektrická aktivita, v 6:35 několikrát uhodí ve vzdálenosti kolem 5 km směrem na JZ. V 7:25 srážky zcela ustávají, nad Jestřebími horami se nad lesem vytváří nízká oblačnost. Po 7:40 se bouřkové pásmo odsunulo za hranici slyšitelnosti hromů. Ve stejné době se od JZ přibližovalo další bouřkové jádro, tentokráte již samostatné multicely.
Report: http://report.bourky.cz/index.php?page= ... how&id=250

Na závěr to vše dorazila chcípající multicela - slabá multicela následující za hlavním bouřkovým pásmem. Projevila se mezi 7:40 a 8:00 SELČ 2 hromy a neměřitelnými srážkami mezi 7:47 a 7:55.
Report: http://report.bourky.cz/index.php?page= ... how&id=251

Foto: http://meteosvatonovice.rajce.idnes.cz/Bourka_3.7.2012
Přílohy
Data z meteostanice V. Svatoňovice 2. - 3.7.2012
Data z meteostanice V. Svatoňovice 2. - 3.7.2012
Ondris
Bydliště: Praha 6 - Řepy (360 m n.m.) / Opařany - okr. Tábor (460 m n.m.)

Jak řekl Tomáš: Dneska to byla dlouhá a bezesná noc. Ovšem z té velké porce bouřek, které si dnes prozměnu "vyžraly" Čechy, jsem si já osobně ukrojil jen hodně malý kousek. I tak to byla celonoční zajímavá podívaná. Když se v 8 večer vytvořilo pásmo bouřek v postatě kopírující hranice ČR od Šumavy až po Chomutov a postupující na SSZ bylo jasné, že Jižní Čechy zcela ostrouhají a to se také stalo. Bouřky celý kraj elegantně obešly. Když jsem viděl ta silná jádra neustále postupující přes stejná místa kolem Plzně, Příbrami a Prahy, mohl jsem si rvát vlasy. :D Z, SZ, a S obzor nepřetržitě od 21 hod. osvětlovala silná blýskavice. Ve 3 hod. opustila poslední silná jádra Příbramsko a já šel spát s tím, že by snad mohl proběhnout konečně nějaký vývoj i u nás. Netrvalo ani půl hodiny a skutečně naskočila nová jádra na čáře Benešov - ČB. Jedno poměrně slabší narostlo několik km jižně od nás a ihned začalo produkovat četné CG blesky. A to přišel nás zlatý hřeb! První CG sjel ve vzdálenosti kolem 1 km, šlupka solidní, druhý CG už ohodně blíž pod 500 m. Tahle rána už vzbudila všechny v baráku. Rozespalá přítelkyně se zrovna ptala co se děje, když v tom uhodil třetí blesk pravděpodobně přímo do našeho domu!! Chtěl jsem jít zavřít okno a v tom se ozvalo jakési lupnutí, oslňující záře a ve stejnou chvíli i naprosto ohlušující rána, až se mi podlomila kolena a sevřel žaludek. Panicky vystrašená přítelkyně, která div nezalétla pod postel, prý viděla blesk vylétnout ze zásuvky přímo do našho pokoje (zásvuka od té doby nefunguje). Musím se přiznat, že i když jsem velmi blízký zásah blesku zažil už 2x, této perdě se nevyrovnalo nic! Jak mám bouřky rád, tak teď jsem měl vážně stažený zadek!
Jinak byla ale bouřka slabá a pršelo jen chvíli a mírně. Bouřky se poté odsunuly k SSZ. Kolem 9 hod. přecházel kolem Tábora další slabý pás bouřek a bylo slyšet vzdálené hřmění.
S-ChaserMR
Kontaktovat uživatele:

Zdravím všechny, noc ze 2 na 3.7.2012 byla opravdu bezesná a celkem náročná, přikládám zde několik fotek, na prvních vidítě přicházející nejspíš HPčko, o kterém mě psal Rýva, když jsem stál na pozorovacím místě, nakonec, nejspíš dobře pro nás, se jako nějakým kouzlem rozpadla, resp. zeslábla, ale ještě jsem stihnul zachytiti strukturu, zde:
nightcell2.png
nightcell3.png
nightcell4.png
S-ChaserMR
Kontaktovat uživatele:

Poté jsem měl jen chvilku oddechu, když se v dálce začal formovat opravdu majestátní arcus:
nightshelf2.png
No a pak ráno, kolem 4:30 až 5:00 jsem pozoroval jihovýchodně velmi zvlátně vypadající bouřkovou bunku, která vypadala, že se stáčí do prava i strukturou vypadala na supercelu, nešla přímo sem, ale i tak celkem hodně zapršelo, nemluvě o velmi silné bleskové aktivitě jakou se projevila:
morningcell.png
morningcell2.png
Bylo to sice celkem náročné přibližně od 10:00 do 5:00 ráno jsem byl na nohou, ale výsledek stál za to, parádní lov, ale mohlo by to jít taky někdy přez den, to se to přecejenom fotí trochu lépe ty struktury...
fotografondra
Kontaktovat uživatele:

Taky přidávám včerejší úlovky, ovšem nejsilnější bouřka přišla až jsem to schoval a byl v posteli, dokonce i s kroupama. Akorát nebyly tak velké, jako jinde. Jinak hlavní bouřky, které šly i nafotit šly na JV.
Přílohy
IMG_3941.jpg
IMG_3948.jpg
Všechny moje fotografie: http://fotografpraha.rajce.idnes.cz/
Radek Šíma

Stal se zázrak. Včera večer nastala naprosto vyjímečná situace, kdy místo tradičního nadělení v podobě vysrávek v nejrůznějších fázich rozpadu tudy prošla prudká bouřka, která nejenže se okamžitě nerozpadla, ale dokonce ještě nabrala na síle, a začala slábnout až nad Prahou. Předvedla fascinující a impozantní nástup (nebyl to sice shelf jako takovej, ale i tak bylo na co se koukat), přívalák, podle rachotu v okapech snad i pár krup, zhruba 60x za minutu CC blesk přes půl oblohy, aspoň dvakrát úder pod 300m a výpadek elektřiny po zbytek noci. Ono se to počasí opravdu mění, jestli k lepšímu, nebo k horšímu, nechť si každej rozhodne sám :)

EDIT: Tak nakonec první večerní focení nedopadlo nejhůř. Dokonce tam je i něco vidět 8-) :
Mammatus před příchodem lajny:
http://i50.tinypic.com/333im94.jpg
http://i50.tinypic.com/2dhwndj.jpg

A tahle nádhera dorazila místo shelfu:
http://i48.tinypic.com/2myqex3.jpg
http://i46.tinypic.com/2e3zrjn.jpg
http://i49.tinypic.com/14bufx5.jpg
"Zhrzenej rosničkář...."
Sheik

jen několik fotek bouřky... foceno za Slaným

http://sheik.rajce.idnes.cz/bourky_2012-07-02/
75loos
Kontaktovat uživatele:

Tak malinko shrnu dění z druhého na třetího června v Poděbradech.
Celou noc svítil od blesků obzor směrem na Prahu a doléhalo vzdálené hřmění. Občas se zvedl vítr, několik krátkých lijáků, ale nic podstatnějšího. Od 23:15 do 3:30 výpadek proudu v celých Poděbradech. Ráno s rozedníváním přišla od J hezká bouřka a vzhledem k tomu, že už bylo světlo, byla vidět i struktura. Vše shrnuto v několika fotkách.
http://storm-lightning.rajce.idnes.cz/Storm_02-030712

A ještě jedno timelapse video z odpoledne 3.3.2012
https://skydrive.live.com/redir?resid=D ... numEDTdjLo
Naposledy upravil(a) 75loos dne 04 črc 2012 06:47, celkem upraveno 1 x.
xciba

kdyz vidim ty fotky te SC co se rozpadla pred Prahou tak tohle by mel byt jeji rozpadajici se zbytek:)
Obrázek
dodam dalsi foto v lepsi kvalite:)
Instabiliter

Ahoj
Na to jakej hnus celej den byl, tim myslim teplota jen slabě nad 20°C a k tomu zataženo stratem ala listopad, tak squall line tu předvedla pěkné divadlo, hlavně co do blesků. :D Struktura byla celkem fádní, shelf rozpatlaný, i když byla poznat jednotlivá "patra" a pod shelfem bylo znatelné světlejší srážkové pásmo, které pravidelně osvětlovaly CG blesky a nebem neustále dunělo hromobití. Bouřka dorazila na stanoviště jen s mírně zesíleným větrem a pozvolna sílícím deštěm, žádný "náraz" se opět nekonal. Mnoho CG blesků bylo pod 1 km, často jsem ani nevěděl kam uhodily. Venku to bylo docela o život, při nejvyšší aktivitě by se dalo říct, co sekunda, to blesk. I po přechodu neexistovala odvaha vylézt ven, páč CG+ blesky z kovadliny z nenadání mohly kamkoliv "říznout". Kromě nich oblohu osvětlovaly ohromné anwil crawlery, ty se občas s CG+ blesky kombinovaly. Přijít bouřka déle, byla by to ohromná blesková podívaná. Jen taková smůla byla, že se mi z nenadání zamlžil objektiv zevnitř, docela nečekaně pomohlo hodit foťák na stativ ven a přikrýt ho brašnou proti dešti.
Zde už video: http://www.youtube.com/watch?v=Mht9aq9k ... ature=plcp
Z Toužimi nebo Plzně zdraví Honza Džugan :-)
Amerika

Souhrnně řečeno - tento den můžu, alespoň podle mých skromných měřítek, bez mála označit jako mimořádně vydařený. Né že by snad přestala pracovat smůla, ta se nás držela stejně jako jindy, ale při tom co se tady na západě v noci odehrávalo, byl docela problém poslat na nás jen nějakou slabou bouřku. I přes naší smůlu nás přešly 2 plnohodnotné bouřky, první dokonce označuji jako "velká bouřka".

Před devátou hodinou večer jsem zaslechl první hromy, pak se přiblízila ohromná pásová bouřka s četnými záblesky v tenkém pruhu nad zemí. Postupně ale začlo být zřejmé, že se rozpadá. Místo monumentálního shelfu jstem tak fotil jen nějaký whales mouth, ale něco to dalo. Pak se nasunulo celkem slušné srážkové pole od jihu. Před tím jsem ale za slabého deště ještě zkoušel fotit a dalo to nějaké blesky a zajímavé hrozivé nasvícené mraky. Pak se začly blížit silné CG blesky, spustil se liják, tak jsem rychle odjel. Centrum přecházelo kolem 22 hodiny. Pak srážky postupně slábly, krátce zesílily před koncem a asi v půlnoci ustaly. Po celou dobu slušněblýskalo i hřmělo, srážky tak 15 mm.
Kolem jedné hodiny jsem vyjel do terénu za druhou linií. Opět se četně blýskalo. V dálce na JZ byl ten tentokráte ale "masakrující" šelf cloud - 3 vrstvy a nejnižší až na zem. Myslim že i v noci byl do zelena. http://hailstorm.rajce.idnes.cz/Bourky_ ... 32402c.jpg
Udělal jsem sérii fotek, ale byl velmi vzdálený a málo nasvícený, takže kvalita hrozná. Bohužel vše ukončuje náhlý silný déšť a přiblížené blesky z východní buňky, která nečekaně předběhla. Opět liják, který postupně slábnul, a srážky i hromy ustaly asi ve 3:00. Napadlo dalších 10 mm. Blýskalo se ještě půl hodiny, pak navázaly ojedinělé záblesky z buněk které vznikly nově na JV za linií. Srážky už nebyly, ve 3:30 končím pozorování. Zde jsou nahrané fotky z tohoto dne.
http://hailstorm.rajce.idnes.cz/Bourky_2.7.2012

Jo a při tom fofru jsem blbě zabalil stativ a cestou jsem ztratil jednu utahovací páku, takže jsem vpodstatě bez stativu. :cry:
novotny
Kontaktovat uživatele:

Amerika píše:Jo a při tom fofru jsem blbě zabalil stativ a cestou jsem ztratil jednu utahovací páku, takže jsem vpodstatě bez stativu. :cry:
Jó, tak to se mi taky jednou stalo, takže mi do dneška na jednom stativu chybí utahovací šroub.

Jinak tento den byl pro mě dalším zklamáním, další "dvojka" a další výpek. Přijde mi že čím lepší jsou u nás podmínky tak tim horší je to tu s vývojem bouřek. Nejlepší úlovky z okolí Nového Strašecí mám obvykle ze slabých bouřek.

Squall line co se tentokrát blížila od západu se těsně před námi rozdělila na dvě větve, tomu odpovídala i struktura, vyskytl se pouze nevýrazný shelf cloud ( i když na timelapsu to zas tak špatně nevypadá). Pak pár blízkých úderů, a to bylo vše. Snad všechny blesky byly schovány v dešti, a to samé platilo pro další jádra, které nás přecházely.
Přílohy
blízký CG blesk u N. Strašecí
blízký CG blesk u N. Strašecí
Mé nej fotky počasí, krajiny, přírody apod. - http://500px.com/TomNovi
Má videa na youtube - http://www.youtube.com/TomNovotny88
storm_ice
Kontaktovat uživatele:

V pondělí se konečně zadařilo, ráno bylo skoro jasno, jinak polojasno až skoro zataženo, odpoledne postupně až zataženo. Před 21h se začala přibližovat bouřka, v 21h dorazila húlava se slabým deštěm, později vyrázně zesílily srážky, cca 10 min přívalový, postupně silný až mírný déšť, přechodně i slabé krupobití. Blesková aktivita silná, CG i CC - některé pěkně větvené, přes půl oblohy. Bouřka ustala před půlnocí a další až byla až někdy po 2h. Tmax 24,4°C Tmin 14,3°C, vítr V-SSv do 5 m/s, v nárazech až 7 m/s, v bouřce Jz-Z do 9 m/s s nárazy až 13-15 m/s, srážky Obrázek 32,6 mm.
Amerika

novotny píše:
Amerika píše:Jo a při tom fofru jsem blbě zabalil stativ a cestou jsem ztratil jednu utahovací páku, takže jsem vpodstatě bez stativu. :cry:
Jó, tak to se mi taky jednou stalo, takže mi do dneška na jednom stativu chybí utahovací šroub.
Momentálně jsem to dočasně vyřešil tak, že jsem si jednu pozici na stativu zafixoval izolepou a celkem to funguje. (a už jsem s tim vyotil i blesk). Už jsem si ale objednal páku náhadní. mělo by to stát do 200kč, když si jí vyzvednu v Praze.
novotny píše:Přijde mi že čím lepší jsou u nás podmínky tak tim horší je to tu s vývojem bouřek. Nejlepší úlovky z okolí Nového Strašecí mám obvykle ze slabých bouřek.
Jó, tak tohle já tady mám zdokumentované dávno, že ve favorizovaných situacích k nám jde jen odpad. Vlastně skoro všechny dobré bouřky jsou tady jen ze stupňů nula. Jedničky a dvojky - z těch mám úlovků minimum. Připadá mi to velmi podobné, jako když se v politice rozdělují nějaké velké peníze. Na malý pány nezbyde nic. Stejně tak i v bouřkách. Každou velkou bouřkovou situaci si jakoby už dopředu rozeberou protekční místa kam to jde pořád a na nás se z toho vždycky připlazí jen nějakej bordel o kterej už nikdo nestál.
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2012“