Bouřky 30.6.2012

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2012.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
Administrátor
Příspěvky: 1149
Registrován: 30 kvě 2007 13:41
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

V sobotu 30. června 2012 počasí nad Evropou dominují dvě výškové brázdy, jedna s osou táhnoucí se od severu Ruska nad Černé Moře a druhá, mohutnější, nad Z Evropou a S Atlantikem. Mezi nimi existuje rovněž poměrně výrazný hřeben vyššího geopotenciálu, jehož osa se táhne přes střední Evropu až po Skandinávský poloostrov. V rámci tohoto hřebene zasahuje nad naše území též jazyk velmi teplého a vlhkého vzduchu. Nad územím ČR a Slovenska se nachází několik linií konvergence, patrně outflow boundaries z předchozích bouřek.

Očekáváme proto možnost výskytu intenzivních bouřek zejména v noci na západě ČR.

Bouřky se mohou vyskytnout na celém území ČR i SR. Vyšší šance na výskyt bouřek (>40% dle SW) je na Z a SZ Čech. Vysoká intenzita bouřkových projevů (st. 2 dle SW) se očekává na území zhruba západně od Prahy. Vyšší intenzita bouřkových projevů (st. 1 dle SW) se očekává na zbytku území Čech, Moravy a Slezska a též na SZ Slovenska.

Předpověď SkyWarnu:

Obrázek

Obrázek

Text: http://www.skywarn.cz/tstm_day.php?id=282

Předpověď ESTOFEXu:

Obrázek

Text: http://www.estofex.org/cgi-bin/polygon/ ... recast.xml

Ke sledování vývoje situace a sdílení informací vás opět všechny zveme (a žádáme o účast) na IRC kanále AmaterMeteoCZ, na který se snadno a lehce dostanete poklikáním na následující odkaz: http://webchat.quakenet.org/?channels=AmaterMeteoCZ

Registrovaní uživatelé nechť zanesou svá pozorování na http://report.bourky.cz/

Do tématu na fóru přispívejte především shrnutím situace, popisem, fotografiemi, videi, případně odkazy týkajícími se řešeného tématu. Děkujeme.
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

Tak my už máme bouřku za sebou. Přešla v 8:30. Na čele byl chvílemi docela pěkný bílý mlhový shelf cloud. Chytlo nás to jenom jižním okrajem, když se náhle prudce rozpršelo. Srážky ale rychle slábly a ustávaly. Hromy jen CC tak nad 3 km vzdálené.
Uživatelský avatar
Radek Šíma
Příspěvky: 83
Registrován: 06 kvě 2012 18:39
Bydliště: Doksy, okr. Kladno

Tak, to by jsme měli.... V poledne budíček, rychlej pohled na mapu ESTOFEXu, pár oblíbenejch slov :-), rychlá prohlídka byciklu, zběsilej úprk k Lounům a..... nic.
Po první myšlence, že to začíná smrdět, se konečně objevil cébák klasicky někde za Krušnýma horama. Nic moc, a navíc se mi za boha nepovedlo vytáhnout kontrast (divná věc, polarizák jednou polarizuje a jednou ne, při stejným světle a nastavení foťáku. Hlavně mi neříkejte, že se s tím má točit :) ). Foceno od Slavětína, asi 5km od Loun. Nakonec to z části vyžehlil cb nad Prahou (fotil jsem ho od Smečna), než jsem dojel domů, tak se začal rozpadat. Bída, a téměř škoda 100km na kole.... |( :-(
http://i48.tinypic.com/2vmd6kl.jpg
http://i45.tinypic.com/20r64bo.jpg
http://i49.tinypic.com/34fjl87.jpg
http://i50.tinypic.com/rj42g6.jpg
http://i47.tinypic.com/rbbry0.jpg
http://i46.tinypic.com/rvx7wp.jpg
http://i46.tinypic.com/rvx7wp.jpg
http://i45.tinypic.com/2rw3r6x.jpg
http://i50.tinypic.com/2jee4b9.jpg
"Zhrzenej rosničkář...."
Uživatelský avatar
novotny
Příspěvky: 207
Registrován: 13 bře 2010 09:56
Bydliště: Nové Strašecí (okr. Rakovník)
Kontaktovat uživatele:

zdravím z Krušných hor, nějak se tu už pár hodin nudím. Zatím mám za sebou tři průměrné bouřky. první šla hned ráno, celkem hezký shelf cloud ale sotva sem nasadil trigera tak po blescích ani památky. pak to začlo odpoledne kdy jsem se za těmi (asi) multicelami vydal až do Německa k Marienbergu, šli tu hned tři za sebou. No a teď doufám že se vyplní ta trojka, ale rád bych se do rána dostal domu přes ty polámané stromy, kterých tu po derechu asi nebude málo...tal sem zvědav. Lovu zdar
Mé nej fotky počasí, krajiny, přírody apod. - http://500px.com/TomNovi
Má videa na youtube - http://www.youtube.com/TomNovotny88
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

Takže vracim se z lovu, spíš znechucenej. Super bouřka se takovou dobu blížila od západu, a pak naposto nepochopitelným způsobem se rozlila a odfoukla na sever. Stejně tak podvečerní bouřka za Prahou, místo toho aby se řídila tím jak káže předpověď, tak se úplně rozpadla. Uvidim co dál, zatim dneska byly 3 pokusy o bouřku, nebo pěkný Cb a všechny 3 selhaly. Připsat si můžu pouze silnou hůlavu, dokonce padaly i kusy stromů, ale i nebe přitom nespadla (zatim) ani kapka.
xciba
Příspěvky: 22
Registrován: 23 čer 2011 08:59
Bydliště: Praha-Chodov

tak me vyhnalo tohle
Obrázek
a pak jsem pozoroval dalsi bunku co sla od Berouna tu mam uz na videu, takze se rozepisu potom :D
Uživatelský avatar
Václav Sedláček
Příspěvky: 220
Registrován: 06 čer 2007 17:34
Bydliště: Praha Barrandov, 302 metrů nad mořem
Kontaktovat uživatele:

Dneska ráno zde postupně přešly 3 buňky. Nejlepší byla hned ta první a měla taky nejbližší úder blesku (700 metrů). Druhá šla hodinu po první a byla velmi pěkná jen do chvíle, kdy při nasunutí na stanoviště pochcípala (styl vše na nástup a na přechod už nic). Třetí byla slabé, ale nečekaná (nejdřív jen pršelo a pak i hřmělo, tak mě vytáhla potřetí z postele). Dneska by to nemuselo být ještě vše.
Nejsilnější pozorovaný nebezpečný jev? Přívalový déšť.
Oblíbená bouřka? Noční MCS.
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

Ještě doplním poslední část dění tohoto dne, respekive příslušné předpovědi.
Celou noc jsem byl v pohotovosti. Poté co se těsně před námi rozpadla linie bouří z tohoto systému už nespadla ani kapka. Asi za hodinu a půl kontroluji radar a vidím, že se hned za námi nad Prahou linie bouří opět obnovila v plné síle - myslel jsem že je to ještě zlý sen. Bohužel ale šlo o pravidelný jev v této oblasti (popsaný nesčetněkrát při jiných pozorováních).
Okrajem nás (tak v 4 hodiny) zasáhla další bouřka, která přinesla mírné srážky a hromy tak 4 do minuty.
Asi v 6 hodin dorazila další bouřka, opět slabá, tentokráte i zhlediska elektrické aktivity.

Tím končil tento "slavný den" bezmála s trojkou v předpovědi. Sice to nebylo úplně tak nejhorší - 4 slabé či minoucí bouřky za den, ale člověka spíš naštve jak nás to zase všechno obešlo.
Jediným extrémm, který si zahrával alespoň s intenzitou stupně 1, byl silný vítr z hůlavy bouřky, ze které pak ani nekáplo. Přitom mně to ale chvílemi div neporazilo, o stativu nemluvě.
Uživatelský avatar
S-ChaserMR
Příspěvky: 105
Registrován: 20 srp 2011 10:54
Bydliště: Říčany u Prahy
Kontaktovat uživatele:

Včera, večer mezi 19 a 20 hodinou jsem tu pozoroval zajímavou bouřku, která hodně připomínala LPčko, jediné čím se projevila byl silný déšť.


cell3062012.png
Uživatelský avatar
Instabiliter
Příspěvky: 386
Registrován: 04 srp 2008 09:38
Bydliště: Toužim (Karlovarský kraj) / Plzeň Skvrňany

Ahoj
Tady se bouřkový celkem povedl, i když bouřka nebyla nakonec tak hrozivá, jako se zdála být na radaru. Nejzajímavější byl nečekaný náraz větru daleko před lajnou, který poslal techniku na stativech k zemi :D , příchod srážek byl již klidnější. Co do bleskové podívané, jednalo se o "blikačku", kdy je většina blesků schovaná v mracích, CG blesky se sice také vyskytovaly, včetně úderů pod 2 km, ale ty jsem neměl štěstí zachytit ani na video. Bleskově se bouřka pořádně rozjela na severovýchodně, o to překvapivější byl její náhlý zánik a utišení bleskové aktivity.
Zde něco, co se mi povedlo zachytit:
https://plus.google.com/photos/11493335 ... 3999695153
http://www.youtube.com/watch?v=Ul6ynqUD ... ature=plcp
Z Toužimi nebo Plzně zdraví Honza Džugan :-)
Uživatelský avatar
novotny
Příspěvky: 207
Registrován: 13 bře 2010 09:56
Bydliště: Nové Strašecí (okr. Rakovník)
Kontaktovat uživatele:

Ahojte, tento den jsem se zrovna pohyboval kolem Krušných hor a když jsem viděl že estofex sem hodil "trojku" tak jsem se málem zbláznil. Ještě před tím se zde ráno prohnala slabší bouřka s průměrným shelf cloudem. První odpolední bouřky na německé straně Krušných hor mě zavedly až k Marienbergu kousek za hranicemi. Kromě odděleného updraftu a downdraftu na nich nic moc zajímavého nebylo, z timelapsu jednoznačná rotace patrná taky neni, takže mutlicely. Po návratu do Česka jsem setrvával na hřebenu Krušných hor až dlouho do noci kdy měl jít ten "nářez" v podobě MCS (příp. bow echa). po půlnoci jsem se přesunul ke Klínovci abych měl lepší výhled na formující se MCS. Výhled byl sice pěkný ale to bylo tak všechno, shelf cloud byl daleko před srážkami, tudíž bez šance že by ho nasvítil nějaký blesk. Ve srážkovém poli byly pro změnu všechny blesky ukryty v dešti. Za zmínku stojí nárazy větru kolem 25 m/s, které na Karlovarsku strhaly el. vedení, což se projevilo asi dvěma silnými power flashes, které jsem takhle silné viděl prvně. Takže tento den byl pro mě snad největším zklamáním, nacházel jsem se ve stupni 3 (podle estofexu) a žádná kloudná fotka, projevy bouřek měly hodně co dělat aby zde dosáhly alespoň "dvojky".
Přílohy
ranní arcus u Kadaně
ranní arcus u Kadaně
odpolední Cb v Německu
odpolední Cb v Německu
Mé nej fotky počasí, krajiny, přírody apod. - http://500px.com/TomNovi
Má videa na youtube - http://www.youtube.com/TomNovotny88
Uživatelský avatar
storm_ice
Příspěvky: 1448
Registrován: 23 led 2008 09:50
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Poslední červnový den bylo ráno přechodně až zataženo, kolem 8h bouřka se slabým až mírným, krátce až silným deštěm, dopoledne se postupně vyjasňovalo, odpoledne již většinou skoro jasno. Později v noci přibývání oblačnosti, a nejprve blýskavice na SZ a severu, po 1:30 dorazila húlava s nárazy 15-20 m/s, která zvířila prach, bouřka se srážkami, přišla ve 2h a déšť zesiloval až na silný. Díky rychlému postupu ale bylo za 20 min po všem, znova se více rozpršelo kolem 3h a zesílila blesková aktivita, pak srážky ustaly a po 4h byla ještě k vidění blýskavice na JV. Tmax 31,1°C Tmin 19,0°C, vítr V do 5 m/s, v noci v bouřce ZJz-Sz až 8 m/s s nárazy kolem 15 m/s, srážky Obrázek 6,7 mm.
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2012“