Bouřky 21.6.2012

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2012.
Odpovědět
Tomáš Prouza
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Ve čtvrtek 21. června 2012 se nad jižní a východní částí Evropy (s osou ca od Z Afriky po Ukrajinu) rozkládá mohutný výškový hřeben vyššího geopotenciálu, zatímco severozápad je pod vlivem oblasti nižšího geopotenciálu, v rámci kterého je možné pozorovat několik krátkokvlnných brázd a hřebenů. Nad střední Evropou se stále nachází zvlněné frontální rozhraní s poměrně výrazným teplotním rozdílem na obou stranách. Před tímto frontálním rozhraním proudí nad naše území teplá, velmi vlhká a instabilní vzduchová hmota.

Očekáváme proto možnost výskytu bouřek s přívalovými srážkami a krupobitími zejména v rámci středního Slovenska.

Bouřky se mohou vyskytnout na celém území ČR i SR. Vyšší šance na výskyt bouřek (>40% dle SW) je na středním Slovensku. Vyšší intenzita bouřkových projevů (st. 1 dle SW) se očekává na území východní Moravy a Slovenska (vyjma východní části)

Předpověď SkyWarnu:

Obrázek

Obrázek

Text: http://www.skywarn.cz/tstm_day.php?id=280

Předpověď ESTOFEXu:

Obrázek

Text: http://www.estofex.org/cgi-bin/polygon/ ... recast.xml

Ke sledování vývoje situace a sdílení informací vás opět všechny zveme (a žádáme o účast) na IRC kanále AmaterMeteoCZ, na který se snadno a lehce dostanete poklikáním na následující odkaz: http://webchat.quakenet.org/?channels=AmaterMeteoCZ

Registrovaní uživatelé nechť zanesou svá pozorování na http://report.bourky.cz/

Do tématu na fóru přispívejte především shrnutím situace, popisem, fotografiemi, videi, případně odkazy týkajícími se řešeného tématu. Děkujeme.
kapr

Zde na jihovýchodě je za námi opravdu doslova bezesná noc.. (ještě že jsem si vzal tu dovolenou dnes, aniž bych to tušil co se semele..) K večeru se postupně na linii konvergence začaly tvořit na jižní Moravě jednotlivé buňky, i přes to jsem sel šel spát, s tím, že určitě k nám nic nedorazí.. a jak to bývá, těžce jsem se zmýlil, bouřková aktivita postupně narůstala opravdu výrazně. Před 2 hodinou mě vzbudila blýskavice, spíše slabší. Což jsem ještě netušil, že za půl hodiny už bude bouřka za nama..To co se za chvilku rozpoutalo..Intenzita padající vody a blesková aktivita letos zatím bezkonkurenční, no takové bouřky u nás někdy bývají i za top sezony. Blesk jsem během této rychlé smršti nenafotil ani jeden, za prvé jsem bál ven vystrčit frňák (dva výboje i do vtěřiny v centru bouřky, blízké, vzdálené, nad místem pozorování) navíc vsechno v husté dešťové cloně přívalového deště. Info k bouřce je v popsáno v reportu bouřek. Prakticky co tato odezněla, už se formovala další, tentokrát o něco jižněj, a bleskově určitě daleko slabší, vody zde při ní spadlo pár kapek (1,3 mm). I o ní něco v reportu. Už se rozednívalo, ale další jádra se stále obnovovala, i když už dál a dál severovýchodněj. Zajímavá noc to tedy byla.. http://metlak.rajce.idnes.cz/Cerven_2012#P6223427.jpg pár fotek (do prava)
JURAJk6
Kontaktovat uživatele:

Černotín opět bouřkový zářez. Kolem půl čtvrté jsem se vzbudil a na oblze bylo zataženo a podivně šero. Vyhlédl jsem na jihozápad a blesk. Blýskalo se hlavně na západě a severozápadě, kolem půl paté nás zasáhlo jádro. Před tím pár silných CG s dunivými hromy. Na čele slabý arcus, poté následoval opět přívalový déšť, tentokrát i s kroupama do 0,5 cm v průměru. Blesková aktivita střední s převažujícími CC blesky. Bylo i pár CG, z nichž jeden to hvízdnul 600 m daleko. Naštěstí byl slabý, tak se ozvalo jen suché křupnutí, po kterém následoval mezimračný hrom. Déšť ustal kolem 5:20 SELČ Zajímavé bylo, že se při bouřce setmělo na hodnotu světla kolem 3:30.
Halové jevy, duhy a bouřky, to já rád. Ale nesnáším, když není co pozorovat.
LOVU ZDAR!
dobrmanek

Dnes ráno byla bouřka - v mlze. Mnoho CG, usuzuji jen dle hromu. Neviděl jsem ani jeden, jen jakési záblesky skrze mlhu. Nejbližsí úder okolo 1 km. Tohle už bych opravdu nechtěl zažít ......

bouřka :$
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
marty

V tento deň som sa nenachádzal doma v Pov. Bystrici, ale preč v Rajeckej Lesnej na chate, kde som bohužiaľ pozoroval iba blýskavicu :?
Ondris
Bydliště: Praha 6 - Řepy (360 m n.m.) / Opařany - okr. Tábor (460 m n.m.)

dobrmanek píše:Dnes ráno byla bouřka - v mlze. Mnoho CG, usuzuji jen dle hromu. Neviděl jsem ani jeden, jen jakési záblesky skrze mlhu. Nejbližsí úder okolo 1 km. Tohle už bych opravdu nechtěl zažít ......

bouřka :$
Tak to je zajímavé. Bouřku v kombinaci s mlhou jsem ještě nezažil... :shock:
Dáša
Člen AMS

Ondris píše: Tak to je zajímavé. Bouřku v kombinaci s mlhou jsem ještě nezažil... :shock:
To já jednou jo, bylo mi tenkrát asi tak dvanáct a přestože jsem se tenkrát bouřkám ještě nevěnovala, pamatuju si to do dneška. Je to opravdu dost zvláštní když kolem vás hřmí občas to problikne, ale vy nic nevidíte. :)
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2012“