Bouřky 21.6.2012

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2012.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
Administrátor
Příspěvky: 1149
Registrován: 30 kvě 2007 13:41
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Ve čtvrtek 21. června 2012 se nad jižní a východní částí Evropy (s osou ca od Z Afriky po Ukrajinu) rozkládá mohutný výškový hřeben vyššího geopotenciálu, zatímco severozápad je pod vlivem oblasti nižšího geopotenciálu, v rámci kterého je možné pozorovat několik krátkokvlnných brázd a hřebenů. Nad střední Evropou se stále nachází zvlněné frontální rozhraní s poměrně výrazným teplotním rozdílem na obou stranách. Před tímto frontálním rozhraním proudí nad naše území teplá, velmi vlhká a instabilní vzduchová hmota.

Očekáváme proto možnost výskytu bouřek s přívalovými srážkami a krupobitími zejména v rámci středního Slovenska.

Bouřky se mohou vyskytnout na celém území ČR i SR. Vyšší šance na výskyt bouřek (>40% dle SW) je na středním Slovensku. Vyšší intenzita bouřkových projevů (st. 1 dle SW) se očekává na území východní Moravy a Slovenska (vyjma východní části)

Předpověď SkyWarnu:

Obrázek

Obrázek

Text: http://www.skywarn.cz/tstm_day.php?id=280

Předpověď ESTOFEXu:

Obrázek

Text: http://www.estofex.org/cgi-bin/polygon/ ... recast.xml

Ke sledování vývoje situace a sdílení informací vás opět všechny zveme (a žádáme o účast) na IRC kanále AmaterMeteoCZ, na který se snadno a lehce dostanete poklikáním na následující odkaz: http://webchat.quakenet.org/?channels=AmaterMeteoCZ

Registrovaní uživatelé nechť zanesou svá pozorování na http://report.bourky.cz/

Do tématu na fóru přispívejte především shrnutím situace, popisem, fotografiemi, videi, případně odkazy týkajícími se řešeného tématu. Děkujeme.
Uživatelský avatar
kapr
Příspěvky: 124
Registrován: 14 bře 2010 09:54
Bydliště: Buchlovice, Zlínský kraj, 270mnm

Zde na jihovýchodě je za námi opravdu doslova bezesná noc.. (ještě že jsem si vzal tu dovolenou dnes, aniž bych to tušil co se semele..) K večeru se postupně na linii konvergence začaly tvořit na jižní Moravě jednotlivé buňky, i přes to jsem sel šel spát, s tím, že určitě k nám nic nedorazí.. a jak to bývá, těžce jsem se zmýlil, bouřková aktivita postupně narůstala opravdu výrazně. Před 2 hodinou mě vzbudila blýskavice, spíše slabší. Což jsem ještě netušil, že za půl hodiny už bude bouřka za nama..To co se za chvilku rozpoutalo..Intenzita padající vody a blesková aktivita letos zatím bezkonkurenční, no takové bouřky u nás někdy bývají i za top sezony. Blesk jsem během této rychlé smršti nenafotil ani jeden, za prvé jsem bál ven vystrčit frňák (dva výboje i do vtěřiny v centru bouřky, blízké, vzdálené, nad místem pozorování) navíc vsechno v husté dešťové cloně přívalového deště. Info k bouřce je v popsáno v reportu bouřek. Prakticky co tato odezněla, už se formovala další, tentokrát o něco jižněj, a bleskově určitě daleko slabší, vody zde při ní spadlo pár kapek (1,3 mm). I o ní něco v reportu. Už se rozednívalo, ale další jádra se stále obnovovala, i když už dál a dál severovýchodněj. Zajímavá noc to tedy byla.. http://metlak.rajce.idnes.cz/Cerven_2012#P6223427.jpg pár fotek (do prava)
Uživatelský avatar
JURAJk6
Příspěvky: 386
Registrován: 09 čer 2009 21:22
Bydliště: Černotín (okr Přerov) 310 m. n. mořem
Kontaktovat uživatele:

Černotín opět bouřkový zářez. Kolem půl čtvrté jsem se vzbudil a na oblze bylo zataženo a podivně šero. Vyhlédl jsem na jihozápad a blesk. Blýskalo se hlavně na západě a severozápadě, kolem půl paté nás zasáhlo jádro. Před tím pár silných CG s dunivými hromy. Na čele slabý arcus, poté následoval opět přívalový déšť, tentokrát i s kroupama do 0,5 cm v průměru. Blesková aktivita střední s převažujícími CC blesky. Bylo i pár CG, z nichž jeden to hvízdnul 600 m daleko. Naštěstí byl slabý, tak se ozvalo jen suché křupnutí, po kterém následoval mezimračný hrom. Déšť ustal kolem 5:20 SELČ Zajímavé bylo, že se při bouřce setmělo na hodnotu světla kolem 3:30.
Halové jevy, duhy a bouřky, to já rád. Ale nesnáším, když není co pozorovat.
LOVU ZDAR!
Uživatelský avatar
dobrmanek
Příspěvky: 746
Registrován: 23 čer 2007 09:56
Bydliště: Větřkovice, 480 m.n.m, okres Opava

Dnes ráno byla bouřka - v mlze. Mnoho CG, usuzuji jen dle hromu. Neviděl jsem ani jeden, jen jakési záblesky skrze mlhu. Nejbližsí úder okolo 1 km. Tohle už bych opravdu nechtěl zažít ......

bouřka :$
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
Uživatelský avatar
marty
Příspěvky: 57
Registrován: 07 črc 2011 09:10
Bydliště: Považská Bystrica

V tento deň som sa nenachádzal doma v Pov. Bystrici, ale preč v Rajeckej Lesnej na chate, kde som bohužiaľ pozoroval iba blýskavicu :?
Uživatelský avatar
Ondris
Příspěvky: 542
Registrován: 25 čer 2007 15:25
Bydliště: Praha 6 - Řepy (360 m n.m.) / Opařany - okr. Tábor (460 m n.m.)

dobrmanek píše:Dnes ráno byla bouřka - v mlze. Mnoho CG, usuzuji jen dle hromu. Neviděl jsem ani jeden, jen jakési záblesky skrze mlhu. Nejbližsí úder okolo 1 km. Tohle už bych opravdu nechtěl zažít ......

bouřka :$
Tak to je zajímavé. Bouřku v kombinaci s mlhou jsem ještě nezažil... :shock:
Uživatelský avatar
Dáša
Člen AMS
Příspěvky: 305
Registrován: 05 dub 2009 19:35
Bydliště: Brandýsek / občasně Pechova Lhota (u Milevska)

Ondris píše: Tak to je zajímavé. Bouřku v kombinaci s mlhou jsem ještě nezažil... :shock:
To já jednou jo, bylo mi tenkrát asi tak dvanáct a přestože jsem se tenkrát bouřkám ještě nevěnovala, pamatuju si to do dneška. Je to opravdu dost zvláštní když kolem vás hřmí občas to problikne, ale vy nic nevidíte. :)
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2012“