Bouřky 20.6.2012

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2012.
Michal Koupý
Kontaktovat uživatele:

V Blansku poprvé letos bouřka jako prase. Vzniklo to nečekaně asi ve 23.15 h kousek JZ od nás a hned se začaly ozývat rány jak z děla. Střed JZ od nás byl 60 dBz a šel přesně na nás. Asi ve 23.35 h to zasáhlo Blansko natvrdo, jasně bílé blesky práskaly 300 m od nás do země v půlminutových intervalech, viděl jsem po nich černé čáry před očima asi 2 minuty. Rychle jsem všechno povypínal (hned potom to asi 3x vyhodilo el. proud), spustil se krátkodobý přívalový déšť a za několik minut už byla bouřka severně od nás. Natáčel jsem to, ale nevím, co tam v té tmě bude vidět. Zážitek to ale byl parádní. Teď se od jihu blíží druhá bouřka.
Tomáš.Malek

co šlo z jižních a jihozápadních Čech se nějak začalo dělit. Západní část jde na SSV přez Plzeňsko, Brdy přes Rakovník, Kladno dál na Litoměřice, podkrušnohoří a Ústí. A východní formace zase se uchýlí na SVV z Budějovicka na vysočinu.
Takže se to trhlo a přes Prahu přešla jakási o dost už slabší mezijádra. Ale i tak blesky slušné. Konečně něco pěkného. A prší vydatně. :clap:
rogue
Kontaktovat uživatele:

První letošní pořádná bouřka. Začalo to kolem půlnoci, když se z dálky začaly ozývat bublavé zvuky. Cca 0:30 spatřen první blesk. Asi 0:45 bylo na radaru zjištěna multicela s pěti jádry v těsné blízkosti města. Od té doby neustálé bílé blesky CC i CG za doprovodu temného dunění. 1:00 začátek silného přívalového deště.
dobrmanek

Byla spousta CG a velmi blízkých. Holt nepodařilo se mi je vyfotit z mnoha důvodů. Jen jeden jediný povedený záběr. Nemám slov na dnešek......
blesk
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
Dáša
Člen AMS

dobrmanek píše:Byla spousta CG a velmi blízkých. Holt nepodařilo se mi je vyfotit z mnoha důvodů. Jen jeden jediný povedený záběr. Nemám slov na dnešek......
He he, ne že bych na tom byla líp... :lol: . Já bych ten včerejšek nazvala, jako jedna z nejvypečenějších MCS, co jsem kdy zažila. Už od samého začátku byl její vývoj tak nejistý, že jsme raději na doporučení vyrazili na jih Čech, aby vůbec do Prahy něco došlo...navíc jsme měli v patách i štáb ČT, který si nějak nechtěl nechat vymluvit, že tahle akce je opravdu koleda o průser, což se pro mě osobně docela vyplnilo, ale na druhou stranu to pořád (doufám) dopadlo o chlup líp, než loňské natáčení pro Turbulenci, kde jsme museli většinu akcí sehrát :D
Víc se rozepisovat nebudu, pro případ, že by přeci jen došlo na článek.. :lol:
Mira Zacpal
Kontaktovat uživatele:

Naše armáda už by měla zrušit ten štít na Břeclaví. To snad ani nebylo možné. multicelární bouřka přes celé rakousko a sotva se to dostalo k hranicím, tak to zesláblo na pouhý déšť s minimálním počtem cc blesků. Jinak všude okolo měli celkem rušno. No a severně na Brněnsku se opět vytvořila a pokračovala vesele ve své pouti. Takže už fakt nevím, odkud by měla bouřka přicházet, abychom i my z toho něco měli. Jih býval od nepaměti zaručený, ale v poslední době to už neplatí...
storm spotter

Tak u nás se ta MCSka projevila hlavně srážkově, celkem spadlo 22,1mm. Blesků moc vidět nebylo, protože byly schované v dešti.
JURAJk6
Kontaktovat uživatele:

V Černotíně vše začalo kolem jedné blýskáním na jihozápadě. Bouřky se držely dlouho v dálce, ani hromy nebyly slyšet. Postupovaly od jihu k severu, ale to jsem zatím nevěděl. Situace mi došla až kolem půl třetí, kdy na jihu začalo hřmít a objevily se CG blesky. Podle radaru se vytvořila izolovaná buňka před hlavní masou MCS a zasáhla nás svým východním okrajem. Zpočátku vypadala jako HP supercela otočená o 180°, tzn že jakoby RFD byl na pravé straně. Na čele celkem pěkný shelf, ale nebyl moc patrný kvůli malé frekvenci blesků, cca 3-4 do minuty. Bouřka v MCS na západě byla o mnoho aktivnější. Kolem 2:40 SELČ začalo pršet a asi po 2 minutách přišel chvílemi až přívalový déšť. Celé to trvalo asi 20 minut za doprovodu mírného JZ větru a blesků. Nejbližší úder 1 km. Po odchodu se asi ješte hodinu blýskalo ze severu.
Naposledy upravil(a) JURAJk6 dne 21 čer 2012 08:57, celkem upraveno 1 x.
Halové jevy, duhy a bouřky, to já rád. Ale nesnáším, když není co pozorovat.
LOVU ZDAR!
Yves
Kontaktovat uživatele:

Pro nás trošičku výpek. Čechy výborný, následně Drahany výborný, tady jakési oko mezi oběma systémy a blesky pořád spíš z dálky. Nakonec přece jenom slabší systém jader JV od nás a jeden blesk se dostal až na 1 km. Před ním jsem viděl krásný CG 2 km. Napršelo propagačně 6,5 mm.
Zmínit ale můžu i odpolední bouřku, která nás minula max o 2 km, k vzteku. Několik CG i CC, jenom lehounce sprchlo. Měla kousek od nás 60 dBZ, no škoda prostě. Takový divný den. Protože ale píšeme dvě čárky, bouřek máme letos už 19. Pořád platí, že jenom dvě za něco stály.
Obrázek
Obrázek
POČASÍ V TŘEBÍČI NA FACEBOOKU https://www.facebook.com/pocasivtrebici/

Aktivní motorizovaný stormchasing v regionech od Znojemska a Brněnska přes dominantní Třebíčsko po Žďársko, Jihlavsko, Jindřichohradecko.
Tomáš Prouza
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Včera (tedy spíš už dnes), jsme si na pořádnou bouřku museli počkat, ale nakonec jsme se dočkali:

Po půlnoci konečně dorazila (ač to tak zprvnu nevypadalo) rozsáhlá bouřka typu MCS (i když čelo tohoto systému vypadalo spíše jako shluk multicel), postupující během večera přes celé území ČR od jihu k severu. První blýskavice patřící k tomuto systému byla pozorována ještě před půlnocí na 21. června 2012, a to ve 23:58 SELČ. Teplota před příchodem bouřky v 1:00 byla +20,7°C. První, velmi slabé zahřmění bylo slyšitelné v 0:13. Již jasně se ozval další hrom v 0:22, přičemž na západním obzoru se vyskytovaly blýskavice s frekvencí zhruba 1/10 sekund. V 0:30 již byl viditelný přímo CC čárový blesk bílé barvy. V 0:43 začaly vypadávat slabé srážky, protože před samotným čelem MCS se začaly jižně od místa pozorování vytvářet samostatná jádra, avšak elektricky neaktivní. Zároveň na samotném čele MCS a za ním se vytvořilo okolo 0:45 množství elektricky aktivních jader. Z této první přeháňky, trvající do 1:05 spadlo 0,2 mm srážek. Poté nastala krátká přestávka, během které zesilovala elektrická aktivita na jižním až západním obzoru, s frekvencí jasně viditelných výbojů kolem 1/5 sekund. To se již přibližovalo samotné čelo MCS, které bylo elektricky dosti aktivní. V 1:20 začalo znovu krápat, v 1:27 pak hustě pršet. Čelo MCS přešlo v 1:34, doprovázeno mohutným zesílením srážek (intenzita až 80 mm/h) a nárazovým větrem o rychlosti až 9,4 m/s. Vítr před příchodem čela bouře foukal od jihu, později se stočil na západ. Vysoká intenzita srážek trvala až do 2:05, ve stejné době vrcholila i elektrická aktivita. Převažovaly CC blesky ve větších vzdálenostech (kolem 5 km a více), pouze v 1:45, 1:48, 1:51, 1:57 a 2:05 došlo k blízkým výbojům typu CG (nejbližší cca 2 km daleko). Déšť poté zeslábl, ale pokračoval až do 3:35 - celkem spadlo 15,4 mm srážek. Teplota poklesla na +17,5°C v 3:35 SELČ. Elektrická aktivita po přechodu čela byla v rámci MCS typicky rozptýlená, poslední blízký výboj se vyskytl ve 3:00.

Report: http://report.bourky.cz/index.php?page= ... how&id=170
Ondris
Bydliště: Praha 6 - Řepy (360 m n.m.) / Opařany - okr. Tábor (460 m n.m.)

Takže, včera odpoledne se nad nás zpočátku natáhla rozsáhlá kovadlina ze silných bouřek na Šumavě a to znamenalo konec nadějí na nějakou odpolední bouřku. Sledoval jsem ovšem mohutný rozvoj Cb na čáře konvergence nad Vysočinou a také rozvoj bouře u Příbrami, která velmi brzy chcípla. To hlavní mělo přijít večer, ale čím víc se MCS blížila, tím víc se zdála slabší. Před 21. hod. se z šedivé deky bez známek aktivity spustil mírný déšť, díky čemuž jsem ani nemohl vylézt na zahradu, ze které je pěkný rozhled na JZ. Krátce po 21. hod se ale již ukázala první blýskavice i se vzdáleným dunivým hřměním, frekvence ale byla velmi nízká a nezdálo se, že by bouřka byla něco extra. Záblesků od J/JZ ovšem začalo velmi rychle přibývat a ve 22:00 vypuklo hotové bleskové peklo. Zpočátku se jednalo převážně o blesky CC a spíše jen záblesky v mracích, později se přidaly i velmi pěkné a jasné CG. Maximum el. aktivity nastalo ve 23:00 kdy uhodilo přes 60 blesků za minutu, neboli 1 blesk každou vteřinu. Nejbližší údery byly kolem 1 km. Ze silných CG jsem měl dlouho mžitky před očima. Čelo MCS se projevilo zesílením větru a silným deštěm, hlavní jádra nás ovšem obešla V, takže srážek nespadlo mnoho. Silná el. aktivita vydržela až do půlnoci a poté začala prudce slábnout. Pršet přestalo v 00:30, ovšem poslední hrom jsem zaznamenal ještě v 00:50!
Když jsem ráno přijel do ČB, docela mne překvapila spouť, jakou to tu zanechalo. Na loukách rozsáhlé laguny, zatopené zahrádky, chatky a areály firem. Potoky se tu rozlily dost brutálně a pěkně to odnesly Hrdějovice. Na silnici sesuvy půdy a tuny bahna. Nejake foto: http://ceskobudejovicky.denik.cz/galeri ... -cb12.html
wosicz

Pár mých úlovků jak se dne, tak z noci: http://wosicz.rajce.idnes.cz/Bourky_201 ... ova_Lhota/
Můj ZATÍM největší úlovek - F0 z velké vzdálenosti -> http://www.chmi.cz/torn/cases/20080515/20080515.html
Pár mých blesků -> http://wosicz.rajce.idnes.cz/
Přeji bouřlivý den nově z okolí Bouzova :)
75loos
Kontaktovat uživatele:

Zdravím, tak do Poděbrad to dorazilo lehce po půlnoci. Světelých efektů bylo celkem dost, ale všechno zahalené v mracích a v dešti. Tak alespoň pár fotek, i když hodně z výřezů.
http://storm-lightning.rajce.idnes.cz/Storm_200612/
FUTURE

V Kácově to začalo kolem 23:10, to už byla velmi blízko buňka, která se sunula od JZ ze směru Trhového Štěpánova. Po chvilce následovaly nárazy větru, doprovázené CC blesky. Kolem 23:35 už padal hustý déšť doprovázený výraznou bleskovou aktivitou. Poté nastaly 2 krátké výpadky elektřiny zapříčiněné nejspíš úderem blesku. Situace byla nejvážnější kolem 23:50, kdy následovalo několik velmi blízkých (do 300m) CG blesků s překvapivě krátkými intervaly (do 10s). Světlo blesků bylo silně oslňující doprovázené ranami jako z děla, až se otřásal celý barák. Myslim si, že určitě mezi nimi byl nejeden CG+. Jeden CG zasáhl kostelní věž, což mělo za následek výpadek internetu, který je odtud šířen, a podle ISP zřejmě došlo k poškození el. instalace. CG-cka měly zbarvení do bílo-fialova, zatímco CC byly spiše bílé. Celé to představení trvalo až do 0:50, potom už to doznívalo.
Ladik82

u nás opět nic tak jsem aspon neco zachytil pres kameru chmi ;)
Přílohy
Dukovany
Dukovany
Instabiliter

Ahoj
V Plzni jsem zažil rozhodně nejlepší letošní bouřku. Pozoroval jsem s kolegou od Letkova jihovýchodně od Plzně, odkud je podél dálnice skvělý výhled na jihozápad, buňky související s MCS ale přišly do Plzně od jihu. Zajímavá byla buňka východně až severovýchodně od nás nad Kyšicemi a Dýšinou, ze které se z minuty na minutu vyvalily silné srážky a záhy dosáhla až bílých odrazů. Hned potom přišla nad nás další buňka od jihu od Radyňského kopce, který se rychle zahalil do clony srážek. Značně se setmělo, struktura bouřky a blesky nešly moc vidět, slabě pršelo už před příchodem silných srážek. Rozhodli jsme se jet do nedalekého obchodního centra na Rokycanské, v tom dešti jízda byla ale zážitek, do toho blesky v průměru jeden blesk za 3 sekundy. V centru jsme přečkali zbytek bouřky, trvalo ale tak 30 minut než silná část bouřky odešla. Během celé doby silně pršelo a vanul silný vítr od jihu, který unášel provazce srážek. V krytém parkovišti u obchodního centra se v přízemí vytvořila vrstva vody asi o 20 cm, která pak vytékala proudem vody ven do ulic. Když jsme se vraceli na kolej, viděli jsme i jak tečou přeplněné kanály na Rokycanské ulici. V tu dobu se blýskalo převážně na severu a severovýchodě, v tu dobu sem tam občas problikl nějaký anwil crawler, tak tipický pro odcházející bouřkové komplexy. Bouřka byla převážně o silných srážkách, ve východních částech města prý byly úhrny vyšší než 50 mm, na Doubravce k 70 mm. Když se kouknu do vzpomínek z minulosti, byla to takový typická bouřka z mého dětství. :D
http://www.youtube.com/watch?v=-KBamjWi ... ature=plcp
Z Toužimi nebo Plzně zdraví Honza Džugan :-)
Štěpán Krejsek

Michal Koupý píše:V Blansku poprvé letos bouřka jako prase. Vzniklo to nečekaně asi ve 23.15 h kousek JZ od nás a hned se začaly ozývat rány jak z děla. Střed JZ od nás byl 60 dBz a šel přesně na nás. Asi ve 23.35 h to zasáhlo Blansko natvrdo, jasně bílé blesky práskaly 300 m od nás do země v půlminutových intervalech, viděl jsem po nich černé čáry před očima asi 2 minuty. Rychle jsem všechno povypínal (hned potom to asi 3x vyhodilo el. proud), spustil se krátkodobý přívalový déšť a za několik minut už byla bouřka severně od nás. Natáčel jsem to, ale nevím, co tam v té tmě bude vidět. Zážitek to ale byl parádní. Teď se od jihu blíží druhá bouřka.
Ta buňka začala vznikat nad Brnem, zaznamenal jsem krátký silný déšť a následně S směrem pozoroval ty CG blesky.
Následovajo jedno jádro na SV které vyprodukovalo opět několik CG a potom přišla samotná MCS se spoustou CC blesků a několika CG. Vyfotit se mi podařilo jen část jednoho CG, takže jsem to po hodině snažení zabalil.
Carfi

Tak letos nad Rakovníkem ( u Rakovníka) teprve 2-3 bouřka, ale parádní, nejdřív se severně 10 km za rakovníkem sformovala první menší bouřka, ta pak krásně dotvářela atmosféru , ale ta rychle přešla, 20 minut po ní přišli od jihu a jihozápadu 3 bouřky, nebyly ani tak silné, ale přinesly přívalové srážky a větši bleskovou aktivitu , zde přidávám moje videa, sice neni skoro nic vidět(točeno na mobil), ale alespoň pro představivost ;)
http://youtu.be/KWdKZNkeEBU
http://youtu.be/UzfFbZ0tBFM

a tady pár fotek blesků, toto jsem nefotil já :
http://a7.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos- ... 5259_n.jpg
http://a1.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos- ... 7108_n.jpg
http://a4.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos- ... 8512_n.jpg

a nakonec článek z místních novin+fotky:
http://rakovnicky.denik.cz/zpravy_regio ... 20621.html
Amerika

Tento den se už konečně něco dělo na západě a i u nás ve Slaném.
Během dne nejprve samé balastní mraky, hlavně střední a nízké všudypřítomné kusy něčeho a dosti špatná dohlednost. Nečekaně teplo (31 °) a vlhko. Pozoroval jsem několikrát velmi špatně kumulonimby na JZ. V podvečer se ale objevil na chvíli pěkný "vlhký" Cb někde asi nad Prahou. Jediná fotogenická situace dne.
Pak se trochu vyjasnilo a od JZ se zase začlo docela podiným způsobem zatahovat - jakoby jen šedla původně modrá obloha. Nebyl jsem schopen rozeznat jaké vrstvy je to oblačnost. Pak se zatáhlo i stratokumulem a později se opravdu objevilo na obzoru i srážkové pole.
Neměl jsem ale vůbec přehled o dění v ČR. Právě jsem přijel z chaty a radary ani nic dalšího tradičně nefungovaly. Akorát Německý radar ukazoval nějaký silný srážky a blesky, - tak jsem vyjel do terénu. Právě ale začínalo pršet a současně se téměř setmělo. Bylo asi 10:30 a uviděl jsem první záblesk, po chvíli z dalších blesků i hrom. Dalších asi 30 minut pořád slabě až mírně pršelo, blesky se ale přibližovaly a překvapilo mně jak jsou četné, bylo jich tak 5 až 10 do minuty. Pak bližší z nich osvítily i shelf cloud, který poté úplně zalil krajinu. Dost mně to zmátlo, protože velkou bouřku jsem nečekal. Najednou začlo lejt a foukat a já jsem se rychle vracel domu. CG blesky naštěstí přišly až pozdějš.
Celkem asi 10 blesků CG kolem 0,5 km, docela pěkné rány. Pak množství vzdálenějších blesků, celkem tak každých 10 vteřin ve špičce. Srážky oficiálně 12 mm. A docela vítr. Nejnižší teplota při bouřce 19°! pak zase stoupala. Hromy ustaly v 0:30 a déšť a blesky o půl hod. později. Bohužel nic jsem nefotil, protože celou dobu pršelo. Na 6.6.2011 to sice bylo evidentně slabé, ale za velkou bouřku to určitě můžu označit.
marty

Spomínaný MCS sa na moje veľmi príjemné prekvapenie dostal až k nám do Pov. Bystrice. Síce už značne zoslabol a za Považskou Bystricou už u nás ostal neaktívny, i tak to bolo veĺmi príjemné prekvapenie.
Úplne prvý hrom neviem, kedy sa objavil, no nechal som si na noc do korán otvorené okno a hrmenie ma zobudilo niekedo okolo 3:15. Pozoroval som to s prakticky polozavretými očami, nechcelo sa mi fotiť, len som sledoval blesky - štruktúra bola tak na plač :D
Do príchodu MCS sa blesková aktivita držala na úrovni cca 4-6 bleskov za minútu, keď bolo MCS nad nami, aktivita už značne slabla.
ĆO sa týka prejavov, MCS priniesla už len krátkodobé zosilnenie vetra cca 10 m/s a pekný lejak, ktorý trval tak 5 min - už to bolo značne zoslabnuté. PRavá časť MCS sa udržala, a nadalej občas zahrmelo aj po 6:00, čo už spadá do 21. 06.
Sheik

Zdravím, bouřku jsem se pokoušel fotit, ale kvůli velkému dešti to ve finále nestálo za nic. Udělal jsem jen několik fotek, ale kvalita není moc dobrá. A ani se nechci rozepisovat o tom, jak jsem si chytře zamkl klíčky od auta v autě...

zde odkaz na fotky.
http://sheik.rajce.idnes.cz/bourky_2012-06-20/
novotny
Kontaktovat uživatele:

Tento den jsem konečně pozoroval silnější bouřky i v okolí mého bydliště, ale fotogeničnost byla téměř nulová. Před samotnou MCS se v podvečer jižně od Kladna udělala osamocená buňka, která sice měla zajímavý vzhled ale byl bych velice opatrný s tím že tu někdo psal že je to LP, dělal jsem timelapse jejího updraftu a bez rotace. Večer přišlo to hlavní ale problém byl v tom že před čelem MCS začalo pršet, proto jsem musel rozbalit techniku v autě. Navíc na čele nebyla žádná struktura a myslel jsem si že tato MCS nebude kdoví jak silná. Když jsem se přemístil k Řevničovu tak mi došlo že se pletu, blesková aktivita značně zesílila (většinou ukryto v mracích a dešti) začal foukat silný vítr který mi pěkně rozhýbal auto, do toho se přidal intenzivní liják, který místy způsobil menší sesuvy bahna na silnici. Obloha téměř neustále svítila až mi to vadilo na oči, dost jsem se obával že moje auto dostane zásah bleskem, protože jsem zaznamenal desítky blesků pod 1 km, navíc jsem byl na kopci. Z této bouřky (zejména z blesků) jsem byl zatím nejvíc v životě vystrašenej. Pár fotek, ještě před jádrem MCS, se povedlo, zejména tato :
Přílohy
CG blesky u N. Strašecí
CG blesky u N. Strašecí
Mé nej fotky počasí, krajiny, přírody apod. - http://500px.com/TomNovi
Má videa na youtube - http://www.youtube.com/TomNovotny88
Jan Drahokoupil
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Tomáši,
pěkná fotka. Tak aspoň někdo něco...

Nicméně když už i Martin Setvák říká, že to byla LP, tak bych se nebál tomu nevěřit ;) . Důkaz je k tomu více než zřejmý: http://www.setvak.cz/timelapse/2012/201 ... acerov.mpg
Pravda je, že ode mě to taky nevypadalo kdo ví jak, ale pohled na radar se mi nezdál, stejně jako více lidem...
novotny
Kontaktovat uživatele:

Jan Drahokoupil píše:Nicméně když už i Martin Setvák říká, že to byla LP, tak bych se nebál tomu nevěřit ;) . Důkaz je k tomu více než zřejmý: http://www.setvak.cz/timelapse/2012/201 ... acerov.mpg
Pravda je, že ode mě to taky nevypadalo kdo ví jak, ale pohled na radar se mi nezdál, stejně jako více lidem...
aha :) tak beru zpět no. Tím pádem to je pro mě ještě horší. Supercela byla u mě tak blízko a já ji neulovil a ani nepoznal, tak příště... za pár let tady u nás :?
Mé nej fotky počasí, krajiny, přírody apod. - http://500px.com/TomNovi
Má videa na youtube - http://www.youtube.com/TomNovotny88
Dáša
Člen AMS

novotny píše: aha :) tak beru zpět no. Tím pádem to je pro mě ještě horší. Supercela byla u mě tak blízko a já ji neulovil a ani nepoznal, tak příště... za pár let tady u nás :?
Tomáši, tys ji jen neulovil a nepoznal, ale na nás stále ještě nemáš.. my jsme před ní dokonce i ujeli ... :lol: :lol: :lol:
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2012“