Bouřky 18.6.2012

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2012.
Odpovědět
Štěpán Krejsek
Příspěvky: 839
Registrován: 11 črc 2008 13:19
Bydliště: Brno - Žabovřesky

Prostředí s DLS 15-25 m/s, střední instabilitou a 150-350 m/s SRH3 favorizuje vznik dobře organizovaných multicel a suprcel. V případě vývinu samostaných buněk by měla být největším rizikem krupobití (průměr krup i nad 5 cm), silné nárazy větru a vyloučit nelze ani tornádo.
Na squall line(s) by pak měly být vázány silné až extrémně silné nárazy větru.
(převzato a upraveno z estofex.org)
Přílohy
2012061906_201206172224_2_stormforecast.xml.png
jirka25
Příspěvky: 25
Registrován: 09 srp 2007 16:57
Kontaktovat uživatele:

K Plzni už se něco blíží uvidíme
Uživatelský avatar
Radek Šíma
Příspěvky: 83
Registrován: 06 kvě 2012 18:39
Bydliště: Doksy, okr. Kladno

Heh, ESTOFEX řádí :)
"Zhrzenej rosničkář...."
Uživatelský avatar
storm spotter
Příspěvky: 20
Registrován: 18 srp 2011 15:16
Bydliště: Rokycany

V Rokycanech je právě peklo, z ulic jsou řeky a padají kroupy velké jako třešně. Jedna mě uhodila do hlavy, když jsem otevřel okno, abych se na to podíval.
Uživatelský avatar
storm spotter
Příspěvky: 20
Registrován: 18 srp 2011 15:16
Bydliště: Rokycany

Tak už je to za námi. Tady v Rokycanech to byla nejsilnější bouřka za poslední nejméně dva roky... Soudě podle tvaru a intenzity bouřky na radaru a podle velkých krup by se mohlo jednat o supercelu, ale struktura na základně bouřky nebyla téměř žádná a rotace tam patrná nebyla.
Štěpán Krejsek
Příspěvky: 839
Registrován: 11 črc 2008 13:19
Bydliště: Brno - Žabovřesky

Bouře nad vysočinou se na západním obzoru projevila nejprve jako mohutná kovadlina aby pozděli při svém rychlém rozpadu odhalila značně skloněnou konvektivní věž a dodělávající feeder bands.
Uživatelský avatar
Radek Šíma
Příspěvky: 83
Registrován: 06 kvě 2012 18:39
Bydliště: Doksy, okr. Kladno

Nádhera. Já vůl se vykašlal na kupování baterek, protože jsem si říkal, že to v sobotu stačilo. Napřed nás míjela jihem bouřka (po Berounce, jak jinak), která o sobě dala vědět pěkným mammatem a jedním hromem, před ní obří congesty, co rostly v místech, kde bych to v životě nečekal, po jejím přechodu se objevil jeden cébák nad Plzní, aspoň dva nad Krušnýma horama, a večer skončil obrovskou bouřkou na hranicích Česko - Polsko - Německo s overshooting topem. Tak aspoň zase bylo na co se koukat 8-)
"Zhrzenej rosničkář...."
davelegato
Příspěvky: 1
Registrován: 22 srp 2011 22:13
Bydliště: Holešov - Všetuly

Tady jedna fotka kovadliny, foceno v čase 20:11 z Holešova, kdy tato bouřka řádila cca v okolí Tábora. Dva dny zpátky (sobota) jsem pozoroval kovadlinu oné severočeské SC taktéž z úctyhodné vzdálenosti - vzduchem přes 300 km! Fotit jsem ovšem nefotil, jelikož jsem řídil na dálnici a měl naspěch. ... Foceno mobilem, nejde tu o prezentaci nějakých super obrázků, ale o ukázku toho, z jaké vzdálenosti je možno pozorovat vyvinuté bouře. Zde na ASS jsem poměrně nový, o meteorologii se však zajímám a studuji ji už několik let, i tak mě tato pozorování docela překvapila. Loni jsem nejvdálenější CB pozoroval jen na cca 100 km vzdušnou čarou. Závěrem bych ještě dodal, že tato kovadlina, když už byla pouze odvátou kovadlinou, byla pořád velmi zřetelná SZ až SV od mého stanoviště, na okrajích v nižších vrstvách se vyskytovaly stratokumulovité útržky a pod nimi krásná virga! Pozorováno ve 22:00 a "díky" slábnoucímu světlu již telefonem nešlo rozumně odfotit (ani jsem se ze zkušenosti nepokoušel).
IMG_2140.JPG
Naposledy upravil(a) davelegato dne 18 čer 2012 22:34, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Dáša
Člen AMS
Příspěvky: 305
Registrován: 05 dub 2009 19:35
Bydliště: Brandýsek / občasně Pechova Lhota (u Milevska)

Dnešní pražskou podvečerní bouřku jsme strávili s Tomášem a Sumie_dh v poklidu na Šestce. Vše nás minulo J-JJV a kromě pár CG blesků, CC v kovadlině a pěkných srážkových pruhů jsme nic zvláštního neviděli. Blesky jsme pozorovali zhruba hodinu od 17:40 a jejich četnost nebyla příšliš velká odhaduju za tu hodinu tak 10-15, srážky nás minuly úplně. Později nás také zaujal cb s přestřelujícími vrcholky patřící bouřce u Drážďan.
Přílohy
IMG_1517 – kopie.JPG
Uživatelský avatar
Ondris
Příspěvky: 542
Registrován: 25 čer 2007 15:25
Bydliště: Praha 6 - Řepy (360 m n.m.) / Opařany - okr. Tábor (460 m n.m.)

Tak dneska jsem dostal přímý zásah silnou bouřkou s krupobitím. Odpolední teplota vystoupila na 32°C a po 16 hod. již byla na Z patrná první konvekce. Také jsem pozoroval rozsáhlou kovadlinu Plzeňské bouře jejíž aktivita poté přeskočila na jih od Prahy. Jižně pod touto bouří nastal další prudký rozvoj někde nad Orlickou přehradou. Netrvalo dlouho a začalo nepřetržitě hřmít a po chvíli se pod základnou prudce se roztahujícího Cb objevily srážkové pruhy. Bouře nadále mohutněla a přibližovala se za neustálého hřmotu. Výrazný sestupný proud poté utvořil tzv. "srážkovou botu" což naznačovalo Downburst. Před příchodem bouřky velmi výrazně zesílil vítr (nárazy jistě přes 20 m/s). Bouřka se projevila zpočátku silným lijákem a v zápětí se přidaly kroupy, zpočátku do 1 cm, později krupobití zesílilo. Největší kroupy byly až kolem 3-4 cm. Krupobití trvalo 10 minut a zanechalo škody na porostech a sem tam zničilo i nějaké tašky na střechách. Rozhodně to byla nejlepší bouřka od bow echa 13.7.2011 a možná jeden z vrcholů letošní sezony.

Foto zde:
http://ondris.rajce.idnes.cz/Boure_s_kr ... 18.6.2012/

Video zde:
http://www.youtube.com/watch?v=LAdXkp4tiaM&feature=plcp
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

Dnešní den teda fakt nic-moc. Bouřky který měly bejt nejsilnější na SZ vzaly zničehonic dráhu do jižních Čech a o nás ani nezakoply.
Celej den jsem furt byl na pozoru, někde jezdil a fotil všechno možný, ale nic pořádnýho. Ráno překvapil Ac Cast-Cb, vzniknul z altokumulu a postupně se vytvořilo několik kovadlin, ale na fotky to moc nebylo. Odpoledne nás přecházela ta linie, která měla několik silných buněk, to co šlo na nás se v rozporu s předpovědí úplně chcíplo a přešly jen kovadliny. Chvíli jsem to na odstupu pozoroval, výsledek nic, jen několik hromů a jeden CG blesk.
Pak se konečně začaly tvořit kupy a Cb na západě, ale úplně nepochopitelně se roztrhaly a ač jich bylo nejmíň 5, tak všechny chcíply.
No a teď družice ukazuje konečně pořádný vývoj v Německu na JZ... Ale kouknu na radar a co vidim, vono to snad nemá ani blesky!?? Sem z toho znechucenej.

Jo a Ondris - pěkná bouřka teda, hlavně ten příchod.
Uživatelský avatar
Instabiliter
Příspěvky: 386
Registrován: 04 srp 2008 09:38
Bydliště: Toužim (Karlovarský kraj) / Plzeň Skvrňany

No když jsem viděl, co se dneska událo v Plzni tak jsem se proklínal, že jsem ráno nezbalil kufry a nešvihal do Plzně. :D . I když hradby byly taky i u nás krásné, hlavně v Krušných horách a pozdějš z jihu Čech, tak nespadla ani kapka, na druhou stranu zrovna takové kroupy jako měl Ondris bych si asi nepřál, na zahradě bysme mělo sklizeno. Jinak fotky samozřejmě super. :)
Z Toužimi nebo Plzně zdraví Honza Džugan :-)
Uživatelský avatar
Phreil
Příspěvky: 2
Registrován: 23 čer 2011 11:01
Bydliště: Horní Habartice (Děčín)
Kontaktovat uživatele:

Asi pravdepodobne stejny cb jako fotila Dáša, je to nekde nad Nemeckem.
Přílohy
DSC01750.JPG
Uživatelský avatar
PrantlD
Příspěvky: 80
Registrován: 22 srp 2008 10:03
Kontaktovat uživatele:

V Plzni byla po delší době bouřka s většími kroupami. Na trávníku byly většinou kolem 2 cm (při dopadu se odrážely a skákaly). Bouřka (buňka) se vytvořila těsně před Plzní a přehnala se jen severní a východní částí Plzně (v některých částech spadlo jen pár kapek). Byla opravdu velmi ohraničená (viz. foto nádherné dešťové clony). Při příchodu bouřky se vyskytl downburst (nárazy větru kolem 80 km/h).

Všechny zajímavé fotografie jsou již nahrány tady: http://diskuse.in-pocasi.cz/tema-2-2147 ... #msg427997 (především krásná dešťová clona)
Uživatelský avatar
JURAJk6
Příspěvky: 387
Registrován: 09 čer 2009 21:22
Bydliště: Černotín (okr Přerov) 310 m. n. mořem
Kontaktovat uživatele:

Mam takovy pocit, ze se priroda snazi napravit, co v kvetnu zkazila a tak nam sem posila supercely a podobne potvory. Tu kovadlinu jsem pozoroval az od nas.
Halové jevy, duhy a bouřky, to já rád. Ale nesnáším, když není co pozorovat.
LOVU ZDAR!
Uživatelský avatar
Václav Sedláček
Příspěvky: 220
Registrován: 06 čer 2007 17:34
Bydliště: Praha Barrandov, 302 metrů nad mořem
Kontaktovat uživatele:

Mě se naopak snaží přesvědčit, že všechny jasné situace nevyjdou. Včera se okolo vytvořili 2 silné bouře, ale obě stranou (jedna na sever a druhá na jih), které se později spojily. Letos už druhý propadák jasné bouřkové situace :@ . Pouze 1(!) anvil crawler z kovadliny jižní bouřky , žádný jiný blesk tu nebyl.
Nejsilnější pozorovaný nebezpečný jev? Přívalový déšť.
Oblíbená bouřka? Noční MCS.
Uživatelský avatar
fotografondra
Příspěvky: 37
Registrován: 10 čer 2011 20:39
Bydliště: Praha 4
Kontaktovat uživatele:

Tak Prahu a hlavně její západ včera večer bouřková linie obešla hezky okolo. Já jsem mohl vyfotit, tak akorát její vzdálenou zadní část a přitom v jednu chvíli to vypadalo, že bude i vydatně pršet.
Přílohy
IMG_3634.jpg
Všechny moje fotografie: http://fotografpraha.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
storm_ice
Příspěvky: 1448
Registrován: 23 led 2008 09:50
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Hoj, v pondělí bylo polojasno až oblačno, dopoledne s přeháňkou, pak přechodně až skoro jasno, později odpoledne se nasunula oblačnost kovadliny ze vzdálené bouřky, spadlo pár kapek a to bylo vše. Kolem 18h na západ od nás další bouřka s již slyšitelným hřměním, ale krom velmi slabého deště nakonec o5 nic. Pak ještě několik vznikajících Cb, které se ale záhy rozpadly, než k nám došly a pak už to vzdaly úplně, prostě děs. Tmax vysokých 32,8°C Tmin 13,2°C, přízemní min 9,0°C, vítr VSv, odpoledne se změnil na Z-ZJz do 5 m/s.
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2012“