Bouřky 12.6.2012

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2012.
Odpovědět
matthiew84
Příspěvky: 17
Registrován: 25 kvě 2010 19:36

Estofex vydal 2-ku pre územie stredného a východného Slovenska...
Obrázek

Čo vy na to?
Uživatelský avatar
Patrik Hriň
Příspěvky: 6
Registrován: 02 kvě 2012 17:37
Bydliště: Hriňová, SLovensko, okres Detva, 653 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Tak ja dúfam že to bude aspoň tak ako cez noc z Nedele na Pondelok. Kedy prišiel fakt pekný wall cloud, hoc bola tam videl som keď sa blýskalo. A dúfam že taksito sa tu objavý aj Mammatus cloud. :) Zatiaľ je ticho ale myslím že to čoskoro príde :)
Uživatelský avatar
Matto754
Příspěvky: 10
Registrován: 08 čer 2012 21:13
Bydliště: Zvolen, Slovensko

Zvolen hrmí a všeljako sa to tu skrúca, myslím že bude rušno!
Tomáš.Malek
Příspěvky: 89
Registrován: 23 bře 2009 23:26
Bydliště: Praha - Vinohrady

Poslední bouřku mám přesně z večera 31. května. Vlivem chladnějšího počasí se v červnu nic moc nevytváří i když poslední dny je k vidění konvektivní oblačnost. z ní ale padají jen přeháňky.
pokud se naplní co slibujíí nastane prádelnové peklo. Když se po vydatných srážkách prudce oteplí znamená to obyčejně prudký nárůst bouřkové činnosti.
přesně to se stalo v roce 2009. Po mokrém červnu s povodněmi se na jeho konci a počátku července prudce oteplilo na 28 až 30°C První týden července 2009 byl pozoruhodný. Každý den byl s bouřkou!! častokrát ale přešly 2 nebo dokonce tři denně. Bouřky vznikaly s úžasnou rychlostí dokonce už před polednem a byly velmi silné! Nedalo se jít naproto nikam sotva jsme se odvážili s košíčkem na houby už jsme domů běželi klusem s hromy a blesky v patách!
Byla i bouře kdy se dům doslova třásl a venku létaly plechy, tašky, desky, urvané větve... Při bouřce koncem měsíce července přišla vichřice která zlomila v půli vysoký smrk na naší zahradě jehož špice spadla dva metry od sousedova auta.
Byl to bouřkový měsíc a měl jsem sna dvacet záznamů. Ovšem v novinách bylo psáno o hrozných škodách a viděl jsem i fotky jedné hospody přes jejiž střechu ležely přelámané kmeny smrků které bouře polámala jako svíčky. něco takového snad at se raděj ani neděje.
Uživatelský avatar
JURAJk6
Příspěvky: 386
Registrován: 09 čer 2009 21:22
Bydliště: Černotín (okr Přerov) 310 m. n. mořem
Kontaktovat uživatele:

Černotín po sérii přeháněk přešla slabá bouřka s asi 6 hromy.
Halové jevy, duhy a bouřky, to já rád. Ale nesnáším, když není co pozorovat.
LOVU ZDAR!
Mr_Ex
Příspěvky: 28
Registrován: 27 srp 2011 15:12
Bydliště: Zlín

Zlín - právě zde přechází již druhá dnešní bouřka. Prudký déšť, blesková aktivita průměrná. Lokální záležitost.

Mno... po těch týdnech sucha, kdy se nám tu déšť i bouřky vyhýbaly, je to hezká změna ;)
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
Administrátor
Příspěvky: 1149
Registrován: 30 kvě 2007 13:41
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Popolední bouřka byla sice elektricky slabá, ale že by po ní zůstalo sucho, to se rozhodně říct nedá: http://report.bourky.cz/index.php?page= ... how&id=107
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

No teda u nás zatim nic moc. od východu se to pořád trochu zatahuje, vzápětí to zas chcípá. Vlhkost včerejší vydatné bouřky ani ranní mlha se u nás asi nepočítá.
A to vykrojení Moravy z oblasti četných bouřek (viz Estefox) byl asi buď vtip, nebo provokace. :?
Uživatelský avatar
smallking
Příspěvky: 2
Registrován: 07 kvě 2012 09:39

Dnes, po cestě z Brna, nedaleko Mutěnic v 17:53 se nám podařilo zachytit bouřkovou buňku. Zdálo se nám, jakoby se na chvíli vytvořila malinká tromba. Je to možné? Bylo to však docela daleko, tak sme si nebyli jistí. Viz foto.
IMG628.jpg
Clipboard01.jpg
Štěpán Krejsek
Příspěvky: 839
Registrován: 11 črc 2008 13:19
Bydliště: Brno - Žabovřesky

smallking píše:Dnes, po cestě z Brna, nedaleko Mutěnic v 17:53 se nám podařilo zachytit bouřkovou buňku. Zdálo se nám, jakoby se na chvíli vytvořila malinká tromba. Je to možné? Bylo to však docela daleko, tak sme si nebyli jistí. Viz foto.
Vypadá to tak, pro trombu typický tvar. Ovšem bez prokázané rotace nevím, jestli bude jen foto stačit.

Tady v Brně jen zapršelo z kovadlin bouřek na pomezí Morava/Rakousko a slyšel jsem jedno zahřmění.
Uživatelský avatar
Ondris
Příspěvky: 542
Registrován: 25 čer 2007 15:25
Bydliště: Praha 6 - Řepy (360 m n.m.) / Opařany - okr. Tábor (460 m n.m.)

Severně od nás se na České sibiři po poledni vytvořil pás bouřek a tak jsem snad po 14ti dnech viděl blesk! Celkem byly 3 pěkné CG a dohromady 4x zahřmělo. Pak se bouřka odsunula na SZ a rozpadla se. Zatím dnes u nás nespadla ani kapka, jsme přímo ve středu toho oka, kolem kterého se to točí. Na jižní Moravě už z toho musí být lokální povodně, silná jádra se tam drží celý den...
Uživatelský avatar
Dáša
Člen AMS
Příspěvky: 305
Registrován: 05 dub 2009 19:35
Bydliště: Brandýsek / občasně Pechova Lhota (u Milevska)

Dnešní den předčil naše očekávání :) . Bouřky se zde sice projevovali slabě aktivitou, ale zato to doháněli strukturou. Blesk jsem viděla pouze jeden slabý CG na SV, když jsem sbíhala cca koleme 17:30 ze Šestky, poté jsme se přesunuli s Tomášem k Hostivicům, kde nás přešla slabá bouřka - jednohromovka :lol: , zato už měla na letošek pro naše končiny i docela vyvinutý shelf. Výraznější srážky nás minuly JV a na naší pozici se to omezilo pouze na krápání.
Jelikož tato buňka po přechodu našeho stanoviště rapidně zesílila, přidala i na el. aktivitě a příliš rychle se nepohybovala, rozhodli jsme se vydat za ní k Berounu, což vyhodnotila jako pokyn k tomu, aby zdechla :lol: . Na zpáteční cestě naši pozornost upoutala buňka na Slánsku, která se přesouvala směrem ke Kladnu. Do našeho zorného pole se dostala se západem Slunce, počkali jsme si na ni u Jenče a to co předvedla, jsme rozhodně nečekali :devil:

pokus o report : http://report.bourky.cz/index.php?page= ... how&id=116
Přílohy
IMG_0678_panorama – kopie (2).jpg
Naposledy upravil(a) Dáša dne 13 čer 2012 04:36, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Yves
Příspěvky: 62
Registrován: 26 dub 2010 19:30
Bydliště: Třebíč, 425 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Dneska se to hodně kupilo, nakonec po 18. hodině se přiblížily bouřky na linii od východu, ale zastavily se pár km od města. :roll: Pak se začaly poroučet směr JV. Déšť následoval až později. Nejbližší CG byl 3 km. Celkem asi 12 hromů. Podivnej náznak na minitrombu jsem zahlédl i já. http://img85.imageshack.us/img85/2010/tromba.png
POČASÍ V TŘEBÍČI NA FACEBOOKU https://www.facebook.com/pocasivtrebici/

Bydliště:
Třebíč, 425 m n.m.

Aktivní motorizovaný stormchasing v regionech od Znojemska a Brněnska přes dominantní Třebíčsko po Žďársko, Jihlavsko, Jindřichohradecko.
Mira Zacpal
Příspěvky: 34
Registrován: 12 zář 2010 08:04
Bydliště: Břeclav
Kontaktovat uživatele:

U nás na Břeclavsku se to celý den nahánělo a vždy, když se přiblížila nějaká rádoby aktivní buňka, tak se to rozpadlo. Večer se konečně začalo blýskat (na lepší časy) všude okolo. Následoval silný déšť a dva velice blízké zásahy bleskem do 300m. Celkově to působilo pozoruhodně, vzhledem k rychlosti pohybu jednotlivých mraků, intenzitě srážek a blesků. V jednu chvíli se pohybovala oblačnost od západu a během minuty od jihu. Z radarových záznamů jde vidět, jak se celá oblačnost vývojem stáčela. Celkem hodnotím jako průměrnou bouřku. Rozhodně potěšila:) Fotky bohužel nejsou
Uživatelský avatar
dobrmanek
Příspěvky: 746
Registrován: 23 čer 2007 09:56
Bydliště: Větřkovice, 480 m.n.m, okres Opava

V průběhu odpoledních hodin prošlo nebo se vytvořilo v okolí několik ehmm "bouřek" a tak jsem mohl slyšet aspoň občasné zadunění hromu. Vidět nebylo co, tak jsem doufal sledujíc dění na radaru, že aspoň budou nějaké noční bouřky. Pln optimismu jsem vyrazil autem na lov. Vyhledl jsem si jedno nové pozorovací stanoviště s výbornou dostupnosti a moc pěkným výhledem od západu k severovýchodu. Postavil jsem stativ a čekal, čekal, čekal na zázrak. V dáli se jednou za čas zablesklo, jenže to bylo téměř vše. K mé radosti nakonec vypotila blesk aspoň jedna bližší buňka a tady je výsledek.

jediný "blesk" , ale dopadlo to dobře :lol:
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
Uživatelský avatar
JURAJk6
Příspěvky: 386
Registrován: 09 čer 2009 21:22
Bydliště: Černotín (okr Přerov) 310 m. n. mořem
Kontaktovat uživatele:

Včera večer byl ve zprávách na ČT nádherný záběr krásné tromby někde v okolí Uherského Hradfiště. Neví někdo něco o tom?
Halové jevy, duhy a bouřky, to já rád. Ale nesnáším, když není co pozorovat.
LOVU ZDAR!
Uživatelský avatar
Radek Šíma
Příspěvky: 83
Registrován: 06 kvě 2012 18:39
Bydliště: Doksy, okr. Kladno

Aspoň něco :) Fotka z Unhoště směrem na severovýchod, pak se šlo na pivko a po výlezu z výčepu bylo na jihu černo, hřmělo (na místní poměry) jedna radost a viděl jsem dva CG blesky.
Obrázek
"Zhrzenej rosničkář...."
traplican
Příspěvky: 44
Registrován: 02 črc 2008 15:12
Bydliště: Traplice
Kontaktovat uživatele:

JURAJk6 píše:Včera večer byl ve zprávách na ČT nádherný záběr krásné tromby někde v okolí Uherského Hradfiště. Neví někdo něco o tom?
Ahoj, pěkně se to tady včera točilo a nad Kunovicemi byla pozorována a vyfocena tromba:

http://zpravy.idnes.cz/vzdusny-vir-nad- ... zpravy_sot
Tady jsem našel video od Kunovic (možná jiné tromby): http://www.youtube.com/watch?v=CRMBdGColls
Uživatelský avatar
Instabiliter
Příspěvky: 386
Registrován: 04 srp 2008 09:38
Bydliště: Toužim (Karlovarský kraj) / Plzeň Skvrňany

Ahoj
Tak toho dne nás navštívila druhá bouřka v červnu, bouřku jsem ani ten den nečekal, tak situace docela překvapila. Všechny výboje byly ale velmi daleko na západ a hromy tedy slabé, jako bouřka by se to ale počítat mělo. Zde nějaké fotky:
https://plus.google.com/photos/11493335 ... 6677313169
Jinak ale zde letošní rok je nejslabší od doby co pozoruju pravidelně (rok 2007), nejen co do četnosti ale i do síly jednotlivých bouřek, z letoška stále vede "čarodějnická" bouřka z posledního dubna. Snad se to trošku zvrtne příští týden, kdy by měla být fest prádelna. :D
Z Toužimi nebo Plzně zdraví Honza Džugan :-)
Uživatelský avatar
Monika
Příspěvky: 79
Registrován: 04 črc 2008 11:09
Bydliště: Praha 4, kousek od Novodvorské a občas Budějovická
Kontaktovat uživatele:

JURAJk6 píše:Včera večer byl ve zprávách na ČT nádherný záběr krásné tromby někde v okolí Uherského Hradfiště. Neví někdo něco o tom?
Snad je to tahle u Kunovic http://zlin.idnes.cz/videozabery-dvou-v ... zpravy_sot
Taky byly záběry "tromby" na Prostějovsku, ale ta už zaklepala se stříškou pergoly, takže dotyk se stavbou tam byl, ovšem ne se zemí. Nevím proto, jak to klasifikovat. Hledala jsem k tomu informace, ale zatím nic.
EDIT: Určice na Prostějovsku: http://tn.nova.cz/zpravy/domaci/tornado ... orave.html
Uživatelský avatar
marty
Příspěvky: 57
Registrován: 07 črc 2011 09:10
Bydliště: Považská Bystrica

V tento sa deń, sa do Pov. Bystrici večer privalil akýsi zhluk búrok, a mali sme tu ďalšiu bleskovú šow - už 3. za posledné 2 týždne.
Jedno jadro prešlo cezo mňa prinieslo 4 až nechutne blízke údery pod 300 m, a asi ďalších 15 úderov pod 3 km - pripadal som si ako za 2. svetovej, aj ke´d el aktivita bola slabá, tak 2 blesky za minútu 8-)
Búrka sama o sebe nič moc, len krátkodobý lejak.
niekoľko jadier ma obchádzalo, tie už boli el. aktívnejšie

Ospravedlnujem sa ale foto nemám
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2012“