Bouřky 28.5. 2012

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2012.
Odpovědět
Amerika

28 kvě 2012 13:20

Dneska kolem poledne se na sever od nás decela slušně zatáhlo, byly vidět srážkové pruhy a pak i nejméně jednou zahřmělo. Myslim že jsem viděl i jeden blesk. Přešel nás z toho ale už jen slabý déšť, protože se to rozpadlo.

Předpovědi Aladina jsou pro Čechy velmi optimistické, i oficiální předpovědi nám dávali bouřky, zatím se ale to hlavní děje zase na Moravě, tak uvidíme.
Radek Šíma

28 kvě 2012 14:42

Teda, vidět nad Kladnem, nebo velice blízko rychle rostoucí cu cong, to je jak pozorovat UFO. Uviděl jsem ho asi v 10:40, když jsem jen tak ze zvědavosti vylezl z fabriky (Kladno - Dubí), směrem na jih. Jeden z nejhezčích kongestů, co jsem kdy viděl. V okamžiku, kdy se začal rozlévat do vrstvy altostratu, vypadal jako miniaturní cb, a o dalších deset minut později z něj zbylo rozplizlé cosi. Kolem půl jedné přeháňka z rozpadající se bouřky od severozápadu, a ve 14:40 jsem si po cestě domů všimnul nad Velkou Dobrou congestu, kterému rotovala základna tak mohutně, že to vypadalo, jako když má miniaturní wallcloud. Plus teda ještě slábnoucí bouřka nad Kladnem (jeden CG- blesk a hrom). Za to, že jsem sebou neměl foťák, bych si nejradši nafackoval.... :(
"Zhrzenej rosničkář...."
Václav Sedláček
Kontaktovat uživatele:

28 kvě 2012 15:10

Barrandov zatím přechod dvou přeháněk-bouřek. V první spadlo pár kapek a zahřmělo, při přechodu druhé bez deště, ale s několika záblesky a 5 hromy.
Letos se bouřková sezona ne a ne rozjet...
Nejsilnější pozorovaný nebezpečný jev? Přívalový déšť.
Oblíbená bouřka? Noční MCS.
Tomáš Prouza
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

28 kvě 2012 15:54

Už kolem poledne se kumulonimbilo všude kolem, ale nakonec jsme se dočkali až na závěr, a to hodně chabě:

Slabá multicelární bouřka postupovala k jihovýchodu z oblasti Krkonoš. Již před 14:00 SELČ byla pozorovatelná jako tmavý oblak na severu. První hrom zaznamenán ve 14:37, v té době ještě vypadávaly srážky z předchozí přeháňky. Bouřka se poté přibližovala, srážky začaly vypadávat okolo 15:00 a postupně zesilovaly. Vítr byl v bouřce nevýznamný, maximální náraz dosáhl rychlosti pouhých 3,6 m/s. Po 15. hodině se ozvaly ještě 3 vzdálené hromy, blesky pozorovány nebyly. Podle detekce byl nejbližší výboj vzdálen okolo 10 km směrem na západ. Elektrická aktivita ustala okolo 15:30, srážky pak v 15:40.

Celkově ale za dnešek spadlo 7,6 mm deště a to se při panujícím suchu myslím počítá...
DukE

28 kvě 2012 16:29

Přes Brno dnes přešla slabá multicelární bouřka. Nenapršelo dohromady nic, takže šílené sucho pokračuje. :?
HamgiTN

28 kvě 2012 17:32

Dnes si okolie Trenčína užilo o 16:45 celkom peknú búrku. 15mm zrážok a slušná blesková aktivita. Teplota pred búrkou 22,8°C a po búrke 12,2°C. Dúfam že sa táto sezona čo najskôr rozbehne lebo mám pocit že tento rok sa to nie a nie rozbehnúť.
Štěpán Krejsek

28 kvě 2012 18:36

DukE píše:Přes Brno dnes přešla slabá multicelární bouřka. Nenapršelo dohromady nic, takže šílené sucho pokračuje. :?
Několik blesků, i docela blízko u mě. Pravda déšť nic moc a struktura vůbec žádná. I tak to ale potěšilo, vyčistil se vzduch.
99lacike99

28 kvě 2012 20:28

Dnes aj cez Bratislavu prešla celkom slušná multicelárna búrka (aspoň podľa radarovej odrazivosti), na letisku namerali cca 7 mm na Kolibe cca 4 mm. Nemala nejakú okulahodiacu štruktúru. Nachádzal som sa mimo najvýraznejšieho jadra, takže som zachytil len zopár cc bleskov a chvíľkový silnejší dážď.
switzzy

28 kvě 2012 20:30

Zdravím,
letos se to ne a ne rozjet, tak jak krásně to začalo 20.4. od té doby nic co by jen mohlo pokukovat po podobné podívané.

I tak dnešní konvekce celkem potěšila. Upřímně SSZ není jeden z těch TOP směrů pro naši oblast a už vbc ne při postupu jednotlivých buněk. Dnešek zdál se vyjímkou ;) První intenzivní přeháňka se dostavila po 10 hodině před níž taky vyšplhala max. teplota na 23,3°C. Další tentokráte i s el. aktivitou se přivalila po 13 hodině zazněly 3 hromy. Teplota opět fluktuovala podle přeháněk. Poslední a to i nejsilnější přišla cca ve 14:20 hod. Slabý arcus mě donutil vylézt ven a provést aspoň povinnou dokumentaci. Což byla chyba :lol: při výjezdu na kole na kopec, kde jsem nečekal že by nás voda mohla zasáhnout jsem dostal pořádnou spršku při 14°C a domů jsem dojel pěkně nakřáplej :lol: --> hodil jsem frťana hruškovice a už bylo vše v cajku ;)

Nějaká dokumentace: https://picasaweb.google.com/1098075565 ... 4041562002
Bohužel z mobilu
Přílohy
Arcus před rozpadem
Arcus před rozpadem
Slabý arcus
Slabý arcus
Gráfek průběhu teploty a srážek ve Vyškově
Gráfek průběhu teploty a srážek ve Vyškově
Ondris
Bydliště: Praha 6 - Řepy (360 m n.m.) / Opařany - okr. Tábor (460 m n.m.)

28 kvě 2012 21:58

Nato, že jsem nic nečekal, mě dnešek docela překvapil. První přeháňky se v okolí začaly tvořit krátce před polednem a po chvíli již bylo slyšet vzdálené hřmění. Poté se od SZ přihnal tmavý mrak, ale srážky z něj vypadávaly až o pár km jižněji. To se ale za chvíli změnilo a přímo nad hlavou nám narostlo jádro s maximální odrazivostí 52 dBZ, což znamenalo silný liják (ne přívalový) a hned se přidaly také blesky, kterých jsem napočítal celkem 10, z toho 7 CG a 3 CC ve vzdálenosti většinou kolem 1-2 km, některé práskly i pod 500 m. Struktura nebyla absolutně žádná. Další bouřka nás obcházela ZJZ kolem 16. hod. Doprovázel jí sympatický shelf a 5x zahřmělo, blesk jsem neviděl. Do večera nás pak přešlo ještě pár slabších přeháněk a celkem to dalo dle radarových odhadů kolem 10 mm. :rain:

přikládám foto z druhé bouřky:
http://ondris.rajce.idnes.cz/B28.5
Yves
Kontaktovat uživatele:

28 kvě 2012 22:12

Kolem poledne jsem byl v Brně, takže jak již bylo psáno, několik jader. Odpoledne jsem jel domů do TR, kde se vyskytla potom po 16. hodině taky slabší bouřka. Srážky jen 0,9 mm, blízké údery nic. Z takových blafů ode mne fotky nečekejte. :roll: Letos 11. bouřka.
POČASÍ V TŘEBÍČI NA FACEBOOKU https://www.facebook.com/pocasivtrebici/

Aktivní motorizovaný stormchasing v regionech od Znojemska a Brněnska přes dominantní Třebíčsko po Žďársko, Jihlavsko, Jindřichohradecko.
Dáša
Člen AMS

29 kvě 2012 05:17

Včera mě slabá bouřka překvapila v práci na Praze 8 (Bulovka) někdy po 15:00. Slyšela jsem 2 hromy, srážky byly poměrně silné a fouknout mohlo v nárazech odhadem i přes 15 m/s. Kolega, který jel natankovat o 1 km dál na Prosek tam pozoroval i malé krupky. Vše mohlo trvat tak 20 min, ale bohužel struktura žádná.
dobrmanek

29 kvě 2012 13:49

V blízkosti tři elektricky slabá bouřková jádra. Chvilku to vypadalo, že by něco mohlo být, ale došlo k chirurgicky přesnému objezdu, takže nespadla ani kapka.
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2012“