Bouřky 22.5.2012

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2012.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
Administrátor
Příspěvky: 1149
Registrován: 30 kvě 2007 13:41
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

V úterý 22. května 2012 bude určující pro naše počasí rozsáhlá tlaková níže ned severním Středomořím, jež se bude postupně přesouvat přes Balkánský poloostrov dále směrem k východu. V rámci jejího teplého sektoru proudí nad centrální oblasti Evropy teplejší, vlhčí a labilní vzduchová hmota, ve které můžeme počítat v odpoledních hodinách s tvorbou bouřek.

Očekáváme proto místy bouřky, ojediněle pak silné s možností přívalových lijáků a krupobití.

Bouřky se mohou vyskytnout na celém území ČR i SR. Vyšší šance na výskyt bouřek (>40% dle SW) se očekává na J Čech, Moravy a JZ Slovenska a v oblastech Krkonoš až Jeseníků.
Vyšší intenzita bouřkových projevů (stupeň 1 dle SW) se očekává v Z části Slovenska, na Moravě a ve Slezsku a v J části Čech.

Předpověď SkyWarnu:

Obrázek

Obrázek

Text: http://www.skywarn.cz/tstm_day.php?id=262

Předpověď ESTOFEXu:

Obrázek

Text: http://www.estofex.org/cgi-bin/polygon/ ... recast.xml

Ke sledování vývoje situace a sdílení informací vás opět všechny zveme (a žádáme o účast) na IRC kanále AmaterMeteoCZ, na který se snadno a lehce dostanete poklikáním na následující odkaz: http://webchat.quakenet.org/?channels=AmaterMeteoCZ

Do tématu na fóru přispívejte především shrnutím situace, popisem, fotografiemi, videi, případně odkazy týkajícími se řešeného tématu. Děkujeme.
misa12
Příspěvky: 76
Registrován: 10 kvě 2012 19:09
Bydliště: Trutnov okr. Trutnov (Královehradecký kraj) 431 m. n. m.
Kontaktovat uživatele:

Když jsem přišel domů a skoukl radar, tak jsem okamžitě pochopil, že dnešek bude vyjimečný. Tak jsem okamžitě popadl kolo a jel na Humlův kopec (asi 2 km ). Tam jsem pak asi 30 min počkal a když jsem měl shelf cloud nad hlavou tak jsem začal natáčet. Bohužel těsně potom začalo pršet a tak jsem okamžitě sbalil věci a jel domů. Myslím, že takhle rychle jsem doma ještě nikdy nebyl ;) . Tady je to video:

http://www.youtube.com/watch?v=MHLRjyHD ... plpp_video
Uživatelský avatar
Michal Jeřábek
Příspěvky: 81
Registrován: 10 črc 2011 16:49
Bydliště: Těmice, okr. Hodonín, 210 m n.m.

Ahoj všichni, zdravím Vás a hlásím po delší době výskyt bouřkové aktivity v oblasti Veselí nad Moravou a blízké okolí.
Jelikož jsem byl v práci tak nemámp fotodokumentaci, ale alespoň přispěji troškou toho povídání, takže cca v čase 15:40 se východně od nás formovala bouřka která nadále mohutněla při svém postupu dále směrem na západ až jihozápad. Nás zasáhla severním okrajem kde nebyla příliš elektricky aktivní, ale i tak jsem mohl velmi dobře rozeznat záblesky následované velmi výrazným hřměním, jádro bouřky bylo od nás vzdáleno v nejbližší vzdálenosti dle hromů nějakých 4km. Dalo se i do deště který neměl dlouhého trvání , pršelo max 15 minut v čase 16:00 až 16:15 , byla to taková příjemná bouřka po dlouhém období sucha. Celkový počet blesků které jsem mohl rozeznat převážně dle hromů bylo kolem 20 , bouřka nás definitivně opustila něco málo po 16:30
Je to moje sedmá bouřka letos, ale i tato se řadí do kategorie 0. Spíše mě na radaru upoutalo bouřkové jádro u Otrokovic a okolí v časech mezi 16:45 a 17:00 , ta bouřka tam vypadala naprosto impozantně , momentálně se celý bouřkový systém nácházi jíž daleko nad Brnem , jen mocně doufám, že jste někdo u toho byly, myslím , že se tam mohli dít velmi zajímavé věci.
CHMI dneska žádné výstrahy koukám nevydalo což docela nechápu.
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

Takže já jsem po dlouhé době konečně zaznamenal bouřku + několik nic-moc fotek. Stálo mně to najetých 30 km na kole, z toho polovina v dešti. Že to za to stálo dvakrát tvrdit nebudu.
Nalákala mně docela zajímavá hlavice Cb, které šla na SV od Slaného. Rozhodl jsem se bouřce vjet do cesty. Chvíli to chcípalo, pak najednou začly bejt slyšet hromy. Tak jsem popojel blíž. Vtom bouřka nečekaně zesílila a viděl jsem četné CG blesky do země, silné vzdálené dunění a výrazné srážkové pole, možná i s kroupami. Vjel jsem skoro do toho s tim že se schovám v čekárně a když jsem v ní byl, tak najednou všechno chcíplo a už doznělo jen pár CC hromů. Po 20 minutách schovávání se před slabým deštěm jsem raději zvolil návrat.
No - žádná sláva, aspoň že vyšla předpověď skywarnu.
Uživatelský avatar
Tom
Příspěvky: 260
Registrován: 19 úno 2009 21:19
Bydliště: Holasice u Rajhradu JMK (Brno)
Kontaktovat uživatele:

I u nás v podvečer bouřka ale jak už to tak bývá nad námi se rozdělila aby nad Vysočinou nabrala na intenzitě. Napršelo na ní 3mm blesková aktivita na ní také nějaká byla. Pár fotek zde:
http://pocasiholasice.rajce.idnes.cz/bourka_22.5.2012#
Uživatelský avatar
apac0603
Příspěvky: 34
Registrován: 25 úno 2009 17:19
Bydliště: Dolné Dubové okr.Trnava

Dnes sa juhozápadným Slovenskom prehnali mimoriadne intenzívne búrky. Radar Skalky kvôli silným zrážkam juh Slovenska pokryl len obmedzene – treba pozrieť Malý Javorník. Vyskytli sa tu dve podozrivé bunky, ktoré sa vychyľovali v pravo. Ako predpovedal Skywarn došlo večer na juhu k zosilneniu strihu vetra.
Tu sú moje úlovky a posúďte sami http://danoi.rajce.idnes.cz/22.5.2012
Daniel Ivančík
Štěpán Krejsek
Příspěvky: 839
Registrován: 11 črc 2008 13:19
Bydliště: Brno - Žabovřesky

V Brně se na čele postupující multicely vytvořil docela pěkný shelf cloud a k tomu četné bílé CG blesky. Zároveň jsem těsně před příchodem srážek zaznamenal novou narůstající buňku s dobře patrnými srážkovými pruhy. Za Brnem se to spojilo, pěkné odrazy na radaru...tady chcíli intenzivní déšť a potom již slabší z kovadliny.
Uživatelský avatar
apac0603
Příspěvky: 34
Registrován: 25 úno 2009 17:19
Bydliště: Dolné Dubové okr.Trnava

apac0603 píše:Dnes sa juhozápadným Slovenskom prehnali mimoriadne intenzívne búrky. Radar Skalky kvôli silným zrážkam juh Slovenska pokryl len obmedzene – treba pozrieť Malý Javorník. Vyskytli sa tu dve podozrivé bunky, ktoré sa vychyľovali v pravo. Ako predpovedal Skywarn došlo večer na juhu k zosilneniu strihu vetra.
Tu sú moje úlovky a posúďte sami http://danoi.rajce.idnes.cz/22.5.2012
http://www.facebook.com/photo.php?fbid= ... =1&theater
Daniel Ivančík
switzzy
Příspěvky: 29
Registrován: 24 kvě 2010 21:02
Bydliště: Vyškov na Moravě 256 m.n.m.

Zdravím,
no dnešní 1čka nakonec dostála své predikci, ikdyž u nás to mělo své velké mouchy. Celý den bylo jako už obvykle chcíplo a pokryto stratosráčem...
Když už jsem se chystal na trénink zaujala mě buňka nad Otrokovicemi. Vydal jsem se tedy s kámošem na pole pokecat o škole samo že s foťákem. No s příslovím: "Od východu dřív čekej Němce než-li bouřku" jsem vážně nečekal že něco dorazí. Kupodivu, nad Litenčickou pahorkatinou to chytlo parádní drajv a děly se tam pěkný věci. Jádro s kroupami a opravdové černo. Nejdřív obešla Vyškov jižně chcíplina co vyprodukovala asi 3 hromy, ale květák a černo na východě slibovali pěknou podívanou ;) . Jak se bouřka blížila sílila i el. aktivita a hřmění bylo slyšet asi 3-4/ 1 min.
Přímo nad námi začaly naskakovat těžké mraky a další buňky. To už se jihem proháněla zajímavá buňka s vysokou intenzitou k 60 dBz. Zatímco kamarád už trčel v autobusové zastávce mě zaujal útvar formující se pod buňkou. Jako by se tvořil wall cloud. Na buňce byla taky patrná slabší levotočivá rotace. Když už to vypadalo, že ono těleso pod buňkou vytvoří wall cloud, celé to jakoby chcíplo. Děj trval asi 4-5 minut. Příčinou byly nové buňky, které vytvořily multicelu a patrně zabránily i rotaci. Jsem zvědavej jak by se to vyvíjelo, kdyby nenaskočily ty další buňky...škoda...
Asi 3 km za Vyškovem se vytvořila parádní multicela, která byla el. hodně aktivní. U nás na V Vyškova to vyprodukovalo asi 10 kapek a silnější vítr. Avšak na druhé straně Vyškova krátký přívalák udělal do 5 mm vody. Na sumarizaci v albu je to krásně vidět. Jakoby opravdu Vyškovský syndrom, ty bouřky od V....

Pár fotek
https://picasaweb.google.com/1098075565 ... 5072641794
Přílohy
Pohled směrem na Litenčickou pahorkatinu
Pohled směrem na Litenčickou pahorkatinu
Uživatelský avatar
Yves
Příspěvky: 62
Registrován: 26 dub 2010 19:30
Bydliště: Třebíč, 425 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Přestože to dneska vypadalo na utírání nosů, navečer se nakonec dostavila pohledná mcs od východu. Postupně tmavla východní obloha a nakonec se dostavila solidní bouřka se slabším shelfem, solidními nárazy (kolega > 22 m/s), slejváčkem (já celkově 10,4 mm, kolega max. int 180 mm/h). Dostatek CC i CG, nejbližší jen těsně šly pod 1 km. Před bouřkou 23°C, po ní 14°C.

FOTO: http://yves13.rajce.idnes.cz/Bourka_22.5._2012/
POČASÍ V TŘEBÍČI NA FACEBOOKU https://www.facebook.com/pocasivtrebici/

Bydliště:
Třebíč, 425 m n.m.

Aktivní motorizovaný stormchasing v regionech od Znojemska a Brněnska přes dominantní Třebíčsko po Žďársko, Jihlavsko, Jindřichohradecko.
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
Administrátor
Příspěvky: 1149
Registrován: 30 kvě 2007 13:41
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Ve Velkých Svatoňovicích nás počastovala slabší multicelární bouřka, postupující od východu k západu přes Kladský výběžek (bouřkový komplex vznikl kolem 12:30 nad Polskem severně od Opavy). Po 15:00 se začala projevovat jako tmavnoucí oblak nad východním obzorem. Před nástupem bouřky dosáhla denní teplota maxima, a to +27,8°C v 15:10. V 15:24 bylo slyšitelné první hřmění, po 5 minutách následované dalším se stále narůstající četností i hlučností. Okolo 15:30 byl po krátkou dobu pozorovatelný slabě vyvinutý arcus, který záhy zanikl. V 15:41 začalo nejprve krápat, poté se spustil zhruba 5 minut trvající déšť, ve kterém spadlo 0,2 mm srážek. Ve stejnou dobu krátkodobě zesílil nárazový vítr až do rychlosti 9,0 m/s a začal se stáčet z východního na severní (vanoucí z bouřky). Zároveň velmi prudce klesla teplota až na +19,1°C v 16:12. Srážky záhy ustaly, ale elektrická aktivita již vzdalující se bouřky nadále narůstala. Přesto byl spatřen jediný CC blesk, hromů napočítáno kolem 25. Poslední hrom byl slyšitelný v 16:25, poté se bouřka vzdálila mimo dosah pozorování (pouze tmavý oblak na SZ).
Uživatelský avatar
babicak
Příspěvky: 9
Registrován: 21 čer 2011 15:24
Bydliště: Babice u Uh. Hradiště, ZLK

Tak přidám svou trošku:
Jelikož jsem se nacházel celý den v zaměstnání (Bučovice) tak byla možnost fotit jen na mobil navíc bez přístupu k on-line datům...
Nějaká to konvekce byla pozorovatelná už od dopoledních hodin, v cca 16:30 se začala blížit slabší bouřka od V s dobře viditelnými srážkovými pásy, vyprodukovala nějaký ten blesk a trošku deště. Po jejím odchodu se začala blížit další buňka na čele s viditelným shelf-cloudem, který krásně nasával vlhkost z předešlé vysrávky. Opět pozorovatelné srážkové pásy (výraznější jak na první buňce) a začaly sílit nárazy větru - to už radši vyklízím pozice a zalézám. Bouřka produkuje celkem solidní déšť a sype max. 1,5 cm kroupy.
Šlo o stejnou buňku co popisoval Switzzy, jen pozorovanou na jižním konci.
Nějaké foto (nekvalitní) zde:
https://picasaweb.google.com/1158623155 ... 12Bucovice
Uživatelský avatar
Ondris
Příspěvky: 542
Registrován: 25 čer 2007 15:25
Bydliště: Praha 6 - Řepy (360 m n.m.) / Opařany - okr. Tábor (460 m n.m.)

Jak bych jen ten včerejšek nazval... Trapas! Od rána jsem se těšil, že už by letos konečně mohlo přijít něco jiného, něž jen ubohá vysrávka s jedním bleskem za čtvrt hodiny. Nepřišlo. Od rána se střídala polojasná zakalená obloha a zataženo stratosráčskou dekou, přičemž maximum vystoupilo na 24°C. (Den předtím 22°C, přitom předpověd byla 24-28°C). Kolem 14. hod. se od východu přisunula první odporná šedivá a slabounká přeháňka, ze které 10 min mrholilo. Poté se vyjasnilo a na J u Bechnyě naskočil Cb, který už by se dal nazvat vysrávkou. Další Cb se sunuly od V-SV, ale všechno totálně chcíplo a nespadla ani kapka. Nakonec jsem se přeci jen dočkal - po 21. hod dorazil pozůstatek MCS z Vysočiny, který byl již dlouho el. neaktivní, ale z ničeho nic to přímo nad námi přeci jen malinko ožilo a hodilo to 4 blesky z toho jsem pozoroval 3 a to CG ve velké blízkosti pod 500 m a 10 minut silný déšť. Vzhledem k tomu, co za divadlo to předvádělo na Vysočině to byla ubohost, ale příjemná, protože už jsem nečekal nic. :) Spadlo mezi 1-2 mm, takže sucho bude pokračovat.
Uživatelský avatar
dobrmanek
Příspěvky: 746
Registrován: 23 čer 2007 09:56
Bydliště: Větřkovice, 480 m.n.m, okres Opava

Jsem trochu provozoval webcamchase a tady je výsledek: http://www.youtube.com/watch?v=oAszx7u1lfQ
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
daffka
Příspěvky: 42
Registrován: 25 čer 2009 14:37
Bydliště: Milovice NB

Tak tento den jsem sice zaznamenal 3 bourky,ale ...
Prvni prisla v 15:00,vypotila jen par hromu,tesne me obesla severne a zahy chcipla.Srazky 0mm.Struktura temer zadna.
Druha prisla v 16:00,ale jadro me minulo asi o 10km jizne.Z te uz hrmelo trochu vic.Srazky 0mm.
Treti a nejlepsi bourka prisla v 17:30. Na cele mela pekny shelf,ale David Ryva na IRC rikal,ze je to roll cloud,protoze ho videl,kdyz sla bourka kolem Kolina. Ja to moc nepoznam,ale opravdu se to nezdalo spojeny se zakladnou,takze to byl asi opravdu roll cloud. Bohuzel nez to prislo sem,tak se to zacalo rozpadat.Videl sem 2 CG blesky a jeden CC. Srazky odhadem tak 1mm.
Timelapse zde: http://www.youtube.com/watch?v=NnXrS2wW218 .

Pokud by to mohl nekdo potvrdit,nebo vyvratit,budu rad.
Uživatelský avatar
honza.cb
Příspěvky: 237
Registrován: 29 kvě 2007 22:21
Bydliště: České Budějovice - Čtyři dvory
Kontaktovat uživatele:

Jj, s Ondrisem nejde nic, jen souhlasit. Až na to, že nad Budějkama se ani večer nic nekonalo. Aaby toho nebylo málo, tak si ze mě žena dělala srandu, protože jsem jel do práce autem, abych na kole nezmoknul. A ještě jsem jí řekl, ať nepere prádlo, protože odpolko už bude slejvák. Slejvák sice byl, ale 200km daleko. Takže jak psal Ondris - trapas.
Murphyho optimistický zákon: Usmívej se ! Zítra bude hůř ... a pozítří.... možná už ani nebude.
Z Českých Budějovic zdraví Jan Michalica
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

Ještě jsem zapomněl dodat, že to večer mělo dohru. Po setmění vznikla ojediněná buňka na V a mířila přímo na Slaný. Bohužel opět ze všech stran zaflákaná stratokumuly. Před Slanym sice začala slábnout, ale těsně před ní současně začala vznikat nová buňka. Ta nás přeskočila a z rozpadající původní bouřky přišel celkem slušný déšť. 3 mm za 7 minut. Pak na odstupu se rozeběhly i blesky.
Uživatelský avatar
novotny
Příspěvky: 207
Registrován: 13 bře 2010 09:56
Bydliště: Nové Strašecí (okr. Rakovník)
Kontaktovat uživatele:

zdravím, teda nevěřil bych že tahle situace bude pro mě vrchol května, a to sem pozoroval hodně podprůměrnou bouřku. Odpoledne nás přešla slabá bouřka s nevýraznou strukturou a večer kolem nás přešel jeden Cb, který přímo u nás elektricky zesílil (dost netradiční chování). Jen škoda že krátce po svém vzniku v okolí Prahy u nás bylo spoustu "altobordelu" (jako u "Ameriky"), jinak bych měl osamocený cébák osvětlovaný bleskama. U nás pak několik CGček a asi tři CCčka. Hrůza letošní květen.
Přílohy
blesky u N. Strašecí
blesky u N. Strašecí
Cb u Prahy
Cb u Prahy
Mé nej fotky počasí, krajiny, přírody apod. - http://500px.com/TomNovi
Má videa na youtube - http://www.youtube.com/TomNovotny88
Uživatelský avatar
Dáša
Člen AMS
Příspěvky: 305
Registrován: 05 dub 2009 19:35
Bydliště: Brandýsek / občasně Pechova Lhota (u Milevska)

Trochu se zpožděním, ale přeci, přestože to za moc nestálo ...Když jsem tento den vyběhla někdy před 15:00 něco vyřídit do centra Prahy, mile mě překvapily cébáky na SV a V, neboť jsem od 11.5. nic takového neviděla. S Tomášem jsme se sešli o hodinu později na Šestce, zatímco nás JV objíždělo několik buněk nevalného vzhledu a u jedné jsme měli tu čest zahlédnout alespoň jediný blesk.
Následně nás nalákal lineárně uspořádaný shluk míříci od SV kamsi mezi Krušné hory a Slaný, tudíž jsme tam vyrazili. Přivítala nás tam sluncem osvícená tmavá stěna, ze které hřmělo a létaly CG blesky. Když však na naše stanoviště mezi Slaným a Louny dorazila, rozpadla se,předvedla vpravo i vlevo od nás něco jako chabý pokus o shelf, spadlo pár kapek a jen lehce zesílil vítr. Elektrická aktivita zcela ustala.
Daleko lépe vypadaly buňky na Moravě mířící přes Vysočinu na jih Čech, bohužel byly mimo náš dosah a s večerem slábly.
Pokochali jsme se západem Slunce a pak se ještě zdrželi u letiště, což se nám vyplatilo, neboť po setmění vznikla kdesi u Staré Boleslavi buňka, která nás překvapila několika CG blesky, jedním krásným kouskem vystřeleným z ještě částečně nasvíceného vrcholku (bohužel zrovna při přesunu od letiště k Horoměřicům) a následně po rozbalení výbavy klasicky zeslábla. Alespoň jeden blesk se mi podařilo zachytit :) .
Květen začal docela slibně, ale končí docela bídně, uvidíme, jak se to bude vyvíjet dál, začínám mít docela obavy.. :?

pár fotek spíš jen dokumentačního charakteru: http://ditaf.rajce.idnes.cz/Bourky_22.5.2012
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2012“