Bouřky 30.4.2012

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2012.
Odpovědět
Tomáš Prouza
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

30 dub 2012 09:49

V pondělí 30. dubna 2012 se nad západní Evropou rozkládá rozsáhlá, vertikálně mohutná tlaková níže se středem přibližně na JZ Britských ostrovů. Oblasti nad stř. a V Evropou pak dominuje tlaková výše se středem nad JZ Ukrajinou. Mezi těmito tlakovými útvary, v rámci teplého sektoru výše zmíněné cyklony, k nám proniká z jižních směrů velmi teplá vzduchová hmota, jež byla ale v předešlých dnech velmi suchá a tak zůstávala stabilní. To by se mělo postupně měnit a díky rostoucí vlhkosti vzduchu, kdy rosné body v Polabí již přesahují hodnoty kolem 10°C a za pomoci insolace by mělo během odpoledne docházet ke slabé labilizaci prostředí a tak možnému výskytu ojedinělých přeháněk a bouřek.

Očekáváme proto možnost ojedinělých bouřek v Čechách.

Bouřky se mohou vyskytnout na celém území Čech. Vyšší intenzita bouřkových projevů se neočekává.

Předpověď SkyWarnu:

Obrázek

Obrázek

Text: http://www.skywarn.cz/tstm_day.php?id=249

Předpověď ESTOFEXu:

Obrázek

Text: http://www.estofex.org/cgi-bin/polygon/ ... recast.xml

Ke sledování vývoje situace a sdílení informací vás opět všechny zveme (a žádáme o účast) na IRC kanále AmaterMeteoCZ, na který se snadno a lehce dostanete poklikáním na následující odkaz: http://webchat.quakenet.org/?channels=AmaterMeteoCZ

Do tématu na fóru přispívejte především shrnutím situace, popisem, fotografiemi, videi, případně odkazy týkajícími se řešeného tématu. Děkujeme.
Ondris
Bydliště: Praha 6 - Řepy (360 m n.m.) / Opařany - okr. Tábor (460 m n.m.)

30 dub 2012 17:30

První oblačnost jsem dnes z Táborska pozoroval už po poledni na JV, postupně se začala přibližovat a tak jsem doufal ve vývoj nějaké té bouřky, které se později skutečně začala vyvíjet přímo mně nad hlavou kolem 17 h. a spadlo i pár kapek. Všechno to ovšem bylo velmi slabé a moc se jí nechtělo. První hrom jsem slyšel asi po patnácti minutách, když už byla bouřka vzdálená přes 10 km, patrné byly také srážkové pruhy a po chvíli se ozvaly ještě další 2 hromy. Na J jsem také pozoroval kovadlinu z bouřky u Českých Budějovic. Aktuálně 18:30 se bouřka přiblížila někam k Týnu n. Vlt. a na jižním obzoru je tmavo a občas je slyšet vzdálené hřmění.

http://ondris.rajce.idnes.cz/oblacnost_ ... _30.4.2012
storm spotter

30 dub 2012 19:58

I přes spíše skeptickou předpověď Skywarnu přešla dnes přes Rokycany poměrně výrazná bouřka, která byla srovnatelná se silnějšími letními bouřkami. Po přechodu poměrně výrazného shelf cloudu přišel vydatný déšť doplněný silnou elektrickou aktivitou- v maximu asi 15 výbojů za minutu, téměř vše to byly CG blesky. Konečně důstojné zahájení bouřkové sezóny.
Tomáš Chlíbec

01 kvě 2012 00:59

Čarodejnice opět nezklamaly. Společně s Dášou jsme na poslední chvíli honili alespoň okraj systému, pole u Bavoryně kousek za Berounem byla nakonec dobrou volbou. Bylo to krátké, ale intenzivní a krásné :-) První kvalitní ulovená bouřka této sezony.
náhled
náhled
Dáša
Člen AMS

01 kvě 2012 04:19

A já ještě Tomáše doplním o jednu fotku kovadliny s drobnými mammaty, která se nádherně ozářila zapadajícím Sluncem :)
Přílohy
IMG_2319_1 – kopie.JPG
IMP
Kontaktovat uživatele:

01 kvě 2012 08:31

Tak gratulace k ulovku! ;)
Tady akorat nekdy kolem 18:45-19:00 hod. se zacal vyvijet celkem solidni cumulus SV smerem od meho mista pozorovani, ale nakonec se nejak rozpadl a nespadla na me ani kapka...natocil jsem si teda aspon neco malo a vyfotil, ale pouze kamerou a ta ma kvalitu fotek, nic moc. A ani to nestalo za to, abych si dosel pro lepsi fotak.
Doufam, ze se co nejdriv dockam taky neceho slusnejsiho, tady.
Amerika

01 kvě 2012 09:04

U nás konečně první letní bouřková aktivita. Po setmění jsem vyjel na kopec a pozoroval jsem celkem asi 15 záblesků a jeden CC blesk v kovadlině. Na focení to ale nebylo. Pak se to ale rychle rozpadalo a i tak nás to výrazně minulo západně.
Jan Drahokoupil
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

01 kvě 2012 09:10

Gratuluji Dáše a Tomášovi k prvnímu letošnímu hodnotnému úlovku :!:.
"Věděl" jsem, že se tomu budete věnovat, tak jsem byl doma v klidu a při grilování si užíval vzdálenou blýskavici :). Bylo to docela příjemné, ale příště si to už taky nenechám ujít ;).

Lovu zdar v nadcházejících dnech :!:
Tomáš Chlíbec

01 kvě 2012 10:11

Honzo děkujeme, Dáša na Tebe spoléhala že vyrazíš do terénu :-) Byl to po absťáku fajn zážitek.
viktormt
Kontaktovat uživatele:

01 kvě 2012 10:31

Tomáš Chlíbec píše:Čarodejnice opět nezklamaly. Společně s Dášou jsme na poslední chvíli honili alespoň okraj systému, pole u Bavoryně kousek za Berounem byla nakonec dobrou volbou. Bylo to krátké, ale intenzivní a krásné :-) První kvalitní ulovená bouřka této sezony.
postcard.jpg
krasne demonstracne fotografie, mozem sa v buducnosti inspirovat?:)
poloha: Martin, Slovensko
start: 04/2013 :)
moj obcany livestream (pri burkach, atp) - http://www.webcam.podstromami.com/
Tomáš Chlíbec

01 kvě 2012 10:48

viktormt píše:
Tomáš Chlíbec píše:Čarodejnice opět nezklamaly. Společně s Dášou jsme na poslední chvíli honili alespoň okraj systému, pole u Bavoryně kousek za Berounem byla nakonec dobrou volbou. Bylo to krátké, ale intenzivní a krásné :-) První kvalitní ulovená bouřka této sezony.
postcard.jpg
krasne demonstracne fotografie, mozem sa v buducnosti inspirovat?:)
Jasně že můžeš, umí to Zoner ;-)
Radim92

01 kvě 2012 11:24

Ahoj, včera se v Českých Budějovicích začala tvořit konvektivní oblačnost až tak kolem 16 hodiny. Nějaké hodně vzdálené congesty byli vidět jižně už kolem 13 hodiny, nejspíše to bylo někde v horách u hranic s Rakouskem (Novohradské hory). V 17 hodin už šla první přeháňka na České Budějovice a druhá byla někde v okolí Lišova na Lišovském prahu obě postupovaly dále na SZ a dále se vyvíjeli až kolem 18 hodiny, když nás obcházely západně (Borkovice 5 km západně od Veselí nad Lužnicí) se začalo jednat o bouřku a byli slyšet občasné hromy. Zde se jedná už o 6. letošní bouřku. Tady nepršelo ale déšť z přeháňky mě zasáhl na Borku u Českých Budějovic.

Jinak jsem tu ode dneška nový tak se budu snažit přispívat co nejlépe teprve se tu rozkoukávám ;)
Tomáš Chlíbec

01 kvě 2012 11:30

Tady ještě jedna dokumentační z mobilu.

Zleva:
Ford Focus
Dáša zápasí s EOSem 600D
EOS 500D na mém novém stativu :-)
Canon G12 natáčí video
IMG_20120430_203818.jpg
Jan Drahokoupil
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

01 kvě 2012 12:02

Tomáš Chlíbec píše:Tady ještě jedna dokumentační z mobilu.

Zleva:
Ford Focus
Dáša zápasí s EOSem 600D
EOS 500D na mém novém stativu :-)
Canon G12 natáčí video
Už se těším, až taky takhle vybalím svou techniku :-)

BTW, co že to máš za nový stativ? :-)

Jinak věděl jsem, že Dáša asi pojede s tebou, mně se za tímhle hnát nechtělo. Moc slabé na to, abych jel až někam ke Zdicím... Ale příště to možná ještě přehodnotím :-)
Tomáš Chlíbec

01 kvě 2012 12:25

Váhání se může nevyplatit, ale to už všichni známe. Včerejšek byl ukázkový příklad, pořád to chcípalo a nakonec z toho vzniklo fajn představení. Stativ je Bilora A324,je hodně masivní, cena příznivá a při mojí výšce bez vytaženého středového sloupku mám foťák přímo u oka, konečně se nemusím pořád ohýbat.
Jan Drahokoupil
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

01 kvě 2012 13:00

To vypadá docela profi. Pěkně ;)
Jo, fototechniky není nikdy dost, akorát kdo se tím vším má tahat :-)
Instabiliter

01 kvě 2012 17:31

Ahoj
V Plzni asi nejlepší bouřkový den v měsici dubnu, soupeřit by mohl možná 11.duben 2008. Byla to spíš bouřka typická pro červen nebo červenec, pěkná struktura, shelf cloud a pořádná blesková aktivita, problém byl jen v hledání dobrého pozorovacího místa, abych mohl v případě potřeby rychle utéct na kolej. Na útěk nakonec také došlo. :D Zapršelo ale jen krátce, o to lepší byla docela mohutná blesková aktivita, kerá prudce narostla po přechodu Plzně (že by tepelný ostvov města?) a při postupu dále na severozápad zvolna slábla, ovšem bouřka byla bleskově ještě v Německu. Blesky byly všeho druhu, jak CG, tak i moje oblíbené anwil crawlery. Aby toho nebylo málo, pozdějš se zrodila ještě jedna slabá izolovaná bouřka severovýchodně se solidní bleskovou aktivitou.
https://plus.google.com/photos/11493335 ... 2336175921
http://www.youtube.com/watch?v=u_fwUL2l ... ature=plcp
Z Toužimi nebo Plzně zdraví Honza Džugan :-)
Tomáš.Malek

02 kvě 2012 17:25

Jediný kdo byl blízko mě byl IMP v Libereci. Poslední dubnový den byl ve znamení horka ovšem menšího než den předtím. T max = 25°C (Liberecko) K večeru bylo pouze vidět směrem k Jizerským horám vyvynuté bouřkové hrady (Cum. congestus) ale to bylo také vše. 30. 04 byl krásný klidný večer a po setmění zářil měsíc. Oslava Filipojakubské noci nebyla ničím rušena ;)
Tomáš Chlíbec

03 kvě 2012 20:23

Tak tady ještě důkladně prostříhané video, obsahuje 3 a půl minuty blesků z bouřek u Zdic. Pro zachování atmosféry je v původním znění :-) bez hudby, slova tvrdšího rázu při propásnutém blesku byla vypípána.

http://youtu.be/wPUM5tdkqJo?hd=1
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2012“