Bouřky 24.3.2012

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2012.
Odpovědět
Uživatelský avatar
honza.cb
Příspěvky: 237
Registrován: 29 kvě 2007 22:21
Bydliště: České Budějovice - Čtyři dvory
Kontaktovat uživatele:

Kolem třetí hodiny se od vzdálenějších Cb, které začaly vznikat nad Novohradskými horami, začalo ozývat první hřmění. V prostoru před Cb se ale tvořila další kupovitá oblačnost, takže podmínky pro focení byly dosti nepříznivé. Zdálo se, že se bouřka nepřibližuje, tak jsme vyrazili s rodinou na procházku k nedalekým Vrbenským rybníkům. Kolem čtvrté hodiny nám nad hlavou začali práskat první CC z nově vznikající buňky. Zavelel jsem směrem k domovu, protože mi bylo jasné co přijde. Nečekal jsem to ale tak rychle, takže asi po pěti minutách začlo pršet a po dalších pěti minutách se déšť změnil na přívalák. Přišla hůlava a déšť začal být s příměsí asi 4mm krupek. Samozřejmě, že to už kolem nás slušně práskalo (podle odhadu většinou kolem 1000m, jednou dokonce pod 600m ). Malej začínal brečet, tak jsme se schovali u hospůdky pod deštník. Kolem se za chvilku začaly tvořit potoky a kaluže. Asi po půl hodině déšť skoro ustal. Stále se blýskalo a hřmělo, ale to nejhorší už bylo pryč. Tak jsme vyrazili domů s prvním úlovkem tohoto roku. Tentokrát jsem toho moc neulovil, ale bylo to tím, že jsem tentokrát nebyl lovcem.
Murphyho optimistický zákon: Usmívej se ! Zítra bude hůř ... a pozítří.... možná už ani nebude.
Z Českých Budějovic zdraví Jan Michalica
Karel831
Příspěvky: 21
Registrován: 02 srp 2009 21:22
Bydliště: Praha 9 - Střížkov

Nejen na jihu Čech. V sobotu se objevila docela zajímavá oblačnost i na pomezí Nízkého a Hrubého Jeseníku a Hanušovické vrchoviny, což jsem vůbec nečekal. Při výšlapu se psem na Bradlo jsem okolo 15:20 SEČ zaslechl hrom pocházející z Rýmařovska, po 16h spadlo pár kapek (a to doslova) a to bylo z první letošní bouřky asi tak vše. Oblačnost postupovala od S až SV, ale poměrně rychle se rozpadala.
Tomáš.Malek
Příspěvky: 89
Registrován: 23 bře 2009 23:26
Bydliště: Praha - Vinohrady

Teda Honzo! to bych teda v březnu nečekal. Aby byla nějaká velká bouřka v březnu to je unikát! nějaký zahřmění zabublání tu a tam možná jo ale tohle?? :o
Byl jsem 24 na Liberecku naprosto azuro a 18 st. A divil jsem se že se na jihovýchodě objevovaly Congesty jako věže. Vypadalo to jako ruce zdvihající se k nebi. Fotil jsem. Na Jihu byla mohutná vřící kupa nad kterou vznikla kovadlina. Na březen nevídaná věc. Fotky mám a v dohledné době sem nahraju.
Uživatelský avatar
Michal Koupý
Příspěvky: 113
Registrován: 23 črc 2007 05:03
Bydliště: Blansko, 290 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Tomáš.Malek píše:Aby byla nějaká velká bouřka v březnu to je unikát! ... Na březen nevídaná věc. ...
Není to unikát, v průměru je bouřka v březnu každý druhý rok (na jednom místě). Od roku 1988 mám zaznamenaných asi 13 bouřek v Blansku v březnu. Nejsilnější byla bouře Emma 1. března 2008 dopoledne před půl dvanáctou, hřmělo nepřetržitě, blesků bylo odhadem 15–20 za minutu a kroupy velké 1 cm, takže bouřka jako prase. V některých případech přitom už nešlo o zimní bouřku na squall-line, ale o typickou jarní bouřku z tepla (např. 31. března 2011).

Jinak ta lajna, která právě teď postupuje přes východní polovinu republiky, může také ojediněle vytvořit několik málo blesků.
Tomáš.Malek
Příspěvky: 89
Registrován: 23 bře 2009 23:26
Bydliště: Praha - Vinohrady

No jo ale Kyrilla a Emu a takzvané zimní bouřky kdy během sněžení náhle zahřmí tohle já do bouřek vubec nepočítám! Myslím klasické konvektivní bouřky letního typu tedy na frontě postupující teplým vzduchem a insolační.
V březnu pamatuju bouřku asi 3x za celou historii pozorování počasí což muže být zhruba 14 roků.

Ty popisuješ silnou bouřku a la červenec!

Ale aby bylo to co píšeš to jsem ještě neviděl, spíše pamatuju rekord sněhový pokrývky u nás u Liberce a to 15. 03. 2006 kdy leželo cca 120 cm sněhu což je absolutní rekord mýho měření.
Uživatelský avatar
Michal Koupý
Příspěvky: 113
Registrován: 23 črc 2007 05:03
Bydliště: Blansko, 290 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Tomáš.Malek píše:No jo ale Kyrilla a Emu a takzvané zimní bouřky kdy během sněžení náhle zahřmí tohle já do bouřek vubec nepočítám!
Opravdu? Tak si najdi definici slova bouřka (která se bohužel poněkud liší od tvého výkladu). Tyto svérázné příspěvky mám opravdu rád. Kdyby sis napřed sám ujasnil pojmy, mohli jsme si tuhle diskusi ušetřit.

Tady posílám odkaz na video bouře Emma v Blansku z 1. 3. 2008, která se do bouřek podle tebe nepočítá:
http://www.bourky.com/stahnout-soubor/76.wmv
Ještě bych připomněl, že Kyrill i Emma měly ke sněžení na většině území hodně daleko, sněžilo jenom na horách nebo ve vyšších polohách.

Je jasné, že v březnu ještě převažuje zimní typ bouřkové činnosti, ale zejména ve druhé polovině března se občas vyskytují i silné konvektivní bouřky z tepla. Na jednom místě určitě nejsou v březnu časté, ale na radaru nebo detektoru blesků jsou vidět asi tak každý druhý rok, určitě nejde o žádný unikát nebo nevídanou věc, to jenom dnešní média takhle blbnou lidi, protože kdyby tam nepoužili slovo extrém, tak to pro ně není zpráva. Jinak samozřejmě neexistuje žádný reálný důvod nepovažovat zimní bouřky za bouřky. Pokud je blesk, je to i bouřka!
Uživatelský avatar
Michal Jeřábek
Příspěvky: 81
Registrován: 10 črc 2011 16:49
Bydliště: Těmice, okr. Hodonín, 210 m n.m.

Ahoj klucí, se tu přetahujete tak přidám taky něco do mlýna :D . Bouřky jsou jistě jevy velmi zajímavé a jsou často předmětem mnoha sporů a mezi ně klasicky patří i ten co je či co není bouřka. Myslím že v tomto případě zcela určitě je správné to co napsal kolega Koupý. Všechno na obloze co vypotí blesk , nebo alespoň je prokazatelně slyšitelné hřemění je již bouřka. Nevím proč by se ony malinké "jednobleskové" bouřky neměly řadit mezi ty ostatní :) .

A ten Kyrill i Emma rozhodně nepatří mezi klasické zimní bouřky ve kterých náhle zahřmělo ;) Kyrilla jsem osobně já s bouřkama nezažil, ty byly spíše na severu čech kde ta fronta opravdu perlila, k nám se dostala pozdě v noci a byla již doprovázena jen deštěm a hodně silným větrem, nějaké tam větve po zemi , poházené popelnice atd. To však Emmu to bylo jiné kafe, normálně nebylo na krok vidět, blesků bylo spoustu ( na tuto dobu až nezvykle moc ), normálně teda sněžilo, čistá bílá tma a naše dědina teda dopadla ne moc dobře, spousta odnesených tašek, pokroucené antény, jedněm to shodilo celou zídku, tak 200m zdiva lehlo, nafukovací hala se celá při tom poryvu nadzvednula následně se zřítila dolů a bylo po ní. Bouřka tohoto charakteru v březnu to je velká pecka ( ostatně celý rok 2008 byl na bouřky famózní ) , to už byl trošku extrém, ale je fakt že média takto z kraje roku udělají super bouřku i z docela běžné malé unicely. si pamatuju kterýsi rok byly takto v zimě nějaké bouřky, pár blesků , žádné drama a na druhý den dala Dagmar Honsová rozhovor kterak síť na detekci blesků zachytila tuším přes 3tisíce blesků. Prostě nejvíc tomu nadnala, ale lidi si přečetly a byly z toho unešení kterak v zimě přišly bouřky a čím to asi je :) Doma to slyším furt , v zimě přece bouřky nebývají, ale to my přece dávno víme , že tomu tak vždycky není ;) prostě jednou jsou v tom blesky tak je to bouřka :) Bouřky unikáty bývají možná prosinec,leden,únor, ale březen ten už občas umí předvést nějakou tu ochutnávku :)
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

Michal Koupý píše:
Tomáš.Malek píše:Aby byla nějaká velká bouřka v březnu to je unikát! ... Na březen nevídaná věc. ...
Není to unikát, v průměru je bouřka v březnu každý druhý rok (na jednom místě). Od roku 1988 mám zaznamenaných asi 13 bouřek v Blansku v březnu. Nejsilnější byla bouře Emma 1. března 2008 dopoledne před půl dvanáctou, hřmělo nepřetržitě, blesků bylo odhadem 15–20 za minutu a kroupy velké 1 cm, takže bouřka jako prase.
Nechci tady rozproudit nějakou živou diskuzi, ale je potřeba také rozlišovat lokalitu, o které se bavíme. Já pozoruji taky 14 let, dělám si záznamy všech bouřek a v březnu jich za celou tu dobu u nás byly tak 3 (slabé). Takže pokud by v březnu byla silná bouřka, určitě bych to považoval alespoň za velkou vzácnost.
(Mimochodem centimetrové kroupy u nás padaly naposledy někdy před 10 lety. :) )
Uživatelský avatar
Michal Koupý
Příspěvky: 113
Registrován: 23 črc 2007 05:03
Bydliště: Blansko, 290 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Amerika píše:
Michal Koupý píše:
Tomáš.Malek píše:Aby byla nějaká velká bouřka v březnu to je unikát! ... Na březen nevídaná věc. ...
Není to unikát, v průměru je bouřka v březnu každý druhý rok (na jednom místě). Od roku 1988 mám zaznamenaných asi 13 bouřek v Blansku v březnu. Nejsilnější byla bouře Emma 1. března 2008 dopoledne před půl dvanáctou, hřmělo nepřetržitě, blesků bylo odhadem 15–20 za minutu a kroupy velké 1 cm, takže bouřka jako prase.
Nechci tady rozproudit nějakou živou diskuzi, ale je potřeba také rozlišovat lokalitu, o které se bavíme. Já pozoruji taky 14 let, dělám si záznamy všech bouřek a v březnu jich za celou tu dobu u nás byly tak 3 (slabé). Takže pokud by v březnu byla silná bouřka, určitě bych to považoval alespoň za velkou vzácnost.
(Mimochodem centimetrové kroupy u nás padaly naposledy někdy před 10 lety. :) )
Jasně, že velká bouřka v březnu je vzácný jev i na jednom místě. Kromě bouře Emma byly v Blansku všechny za posledních 24 let slabé až střední intenzity (pouze bouře Emma byla velmi silná).
Existuje ještě jedno vysvětlení, proč za posledních 14 let byly pouze 3 slabé bouřky v březnu (od mých pozorování v Blansku se to zase až tak moc neliší). V letech 2000 až 2007 byl výrazně nižší počet bouřkových situací v březnu než předtím i potom, v Blansku jsem v letech 2000–2007 nepozoroval ani jednu bouřku v březnu (!), ale hned potom v období 2008–2011 jich bylo 6 za 4 roky, podobná situace byla hlavně v první polovině 90. let, kdy se vyskytlo více březnových bouřek. Vyskytovaly se jak zimní, tak i letní typy bouřek podle situace. Hodně to kolísá v čase a je potřeba mít dostatečně dlouhou řadu.
Myslím si ale, že unikát nebo nevídaná věc to zase není. Kdo pravidelně pozoruje radarové snímky a detekci blesků, tak hlavně ve druhé polovině března je tam občas vidět pěkný nářez, občas je možné vidět stovky blesků i v jedné oblasti. Samozřejmě na jednom místě je to dost velká vzácnost, ale obecně určitě v Česku nejde o nějaký unikát nebo něco nevídaného (to znamená extrémní vzácnost), jenom je potřeba mít někdy štěstí. Unikátní snad byla bouře Emma, kdy byly silné bouřky opravdu na mnoha místech a blesků bylo několik tisíc, ale několik ojedinělých silnějších bouřek z 24. 3. 2012 bych za unikát neoznačoval, protože se příliš nelišily od několika jiných situací v minulosti.
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2012“