TN Andrea 5.1.2012 a dále

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2012.
Odpovědět
JURAJk6
Kontaktovat uživatele:

Dnes 4. 1. byla vydána předpověď na velmi silný až extrémně silný vítr související s tlakovou níží, kterou pojmenovali Andrea. Už dnes ve Valmezu a okolí fouká od rána čerstvý vítr, který ještě teď zesiluje. Zakládám nové téma. Pokud se Tomáš Prouza rozhodne založit ho zítra, tak ho prosím, ať ten můj příspěvek hodí k sobě, nebo opačně.
Halové jevy, duhy a bouřky, to já rád. Ale nesnáším, když není co pozorovat.
LOVU ZDAR!
Mara
Kontaktovat uživatele:

Tak si držte klobouky, případně zahradní nabytek..
Tomáš Prouza
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Nad Atlantikom sa postupne buduje výbežok vyššieho tlaku v stredných a vyšších hladinách troposféry, pričom na jeho prednej strane výrazne zosilnie severozápadné prúdenie, dosahujúce v hladine 300 hPa až nad 90 m/s. Na družicových snímkoch je dobre vidieť výraznú baroklinnú vlnu, ktorá sa formuje na prednej, výstupnej strane dýzového prúdenia. Vlna sa bude amplifikovať ako krátkovlnná brázda smerom cez západnú a strednú Európu ďalej na juh, pričom na jej prednej strane sa bude i naďalej prehlbovať tlaková níž. V tyle brázdy už momentálne prebieha výrazný vpád suchého, stratosférického vzduchu. Ve čtvrtek 5. ledna 2012 stred tlakovej níže postúpi cez Severné nad Baltské more cez južné Švédsko a centrálny tlak zrejme dosiahne pod 960 hPa. Výrazne dynamická situácia podmieni výrazné prúdenie v nižších hladinách, hlavne v termíne 06-12 UTC dosahujúce v 850 hPa až nad 40 m/s. Najsilnejšie prúdenie juhozápadného smeru sa bude nachádzať v teplom sektore cyklóny. Studený front postupne začne svoj prechod ku 12 UTC a ku 18 UTC opustí postupne naše územie.

Očekáváme proto výrazné nárazy vetra nad 25 m/s v rámci Z. polovice ČR, v severných horských polohách nad 32 m/s aj s intenzívnym snežením..

Tyto projevy se mohou vyskytnout na celém území ČR i SR, kromě J Slovenska (i zde nejsou vyloučeny ojedinělé nárazy větru). Silnější vítr lze očekávat především v Čechách a ve vyšších polohách, nejsilnější pak ve vrcholových partiích Krkonoš a Tater a dalších severních pohraničních pohoří

Předpověď SkyWarnu:

Obrázek

Text: http://www.skywarn.cz/sigwt_day.php?id=96

Zároveň se očekává i možný výskyt bouřek!

Obrázek

Obrázek

Text: http://www.skywarn.cz/sigwt_day.php?id=235

Předpověď ESTOFEXu:

Obrázek

Text: http://www.estofex.org/cgi-bin/polygon/ ... recast.xml

Ke sledování vývoje situace a sdílení informací vás opět všechny zveme (a žádáme o účast) na IRC kanále AmaterMeteoCZ, na který se snadno a lehce dostanete poklikáním na následující odkaz: http://webchat.quakenet.org/?channels=AmaterMeteoCZ

Do tématu na fóru přispívejte především shrnutím situace, popisem, fotografiemi, videi, případně odkazy týkajícími se řešeného tématu. Děkujeme.
T.O.M.M.
Kontaktovat uživatele:

Mapa ESTOFEXu je velmi provokativní! :swear:
storm spotter

Nad Německem se už krásně rýsuje squall line s poměrně silnou bleskovou aktivitou, tak uvidíme, jestli to dojde až k nám.
viktormt
Kontaktovat uživatele:

nad nemeckom krasne vidno bleskovu aktivitu, blizi sa to na CR :)

http://www.blitzortung.org/Webpages/ind ... ubpage_0=6
poloha: Martin, Slovensko
start: 04/2013 :)
moj obcany livestream (pri burkach, atp) - http://www.webcam.podstromami.com/
storm spotter

Tak jako obvykle zůstala prakticky všechna elektrická aktivita nad Německem a k nám se nedostalo skoro nic...
IMP
Kontaktovat uživatele:

Zdravim, tak tady celkem fucelo nekdy kolem 3-4 hodiny rano, az kolem 17m/s dle letiste...ale jinak je to bida, je moc teplo a tudiz snih je strasne mokry a odtava, nedrzi se poradne na zemi :( Teplota se proste porad drzi nad nulou a lepsi to asi jen tak nebude. Akorat prechodne v patek a pak zase teplo, ach jo. To je zima o nicem tohle.
Jinak nevite nekdo kolik melo max. naraz vetru Prazsky letiste? Dle animace v historii http://www.xcweather.co.uk/DE/observations
to mohlo byt celkem dost, ale nelze to uz z te mapky pozdeji urcit..
Tomáš Prouza
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Ač velké očekávání, nakonec víceméně zklamání, aspoň tady na severovýchodě...

TN Andrea o sobě dala poprvé vědět už ve středu 4. ledna, kdy zesilující vítr začal na mnoha místech okresu poškozovat elektrické vedení, kteréžto zkraty produkovaly poklesy napětí v sítí a opakované resety PC (opravdu radost). Zde v kotlině však panovalo téměř bezvětří. Další známkou byl začínající pokles tlaku kolem půlnoci na čtvrtek.

Pokles tlaku se z nějakých 1013 hPa neustále zrychloval, až dosáhl maxima -2 hPa/hod nad ránem 5. ledna. Krátce po půlnoci navíc začalo sněžit - při sněžení nadále klesala teplota, a to až na Tmin +0,7°C kolem 7. hodiny ranní. Poté stagnovala kolem +1°C až do 11. hodiny, kdy začala před blížící se studenou frontou stoupat. Po poledni překročila teplota +2°C a srážky se začaly měnit v dešťové. Sněhu v té době leželo 8 cm mokrého.

Ve 14:33 dosáhl tlak svého minima, a to 982,1 hPa a začal stagnovat. Teplota stoupala až do 14:14, kdy dosáhla maximální hodnoty Tmax +3,2°C. V této době již padal čistý déšť. Za frontou - která se neprojevila nejenom na radaru, ale ani v realitě zesílením větru či srážek začala teplota velmi pozvolna klesat a tlak stoupat. Večer začal konečně zesilovat vítr, až dosáhl maximálního nárazu 10,7 m/s po 21. hodině. Vítr také způsobil několik výkyvů v teplotě, společně s přeháňkami (trvalé srážky skončily kolem 15. hodiny). Za celý den spadlo 23,2 mm srážek (skoky na grafu jsou způsobeny rozpouštením sněhu).

V noci na pátek teplota nadále zvolna klesala a občas padal sníh s deštěm. Ranní minimum kleslo na Tmin +1,0°C ve 2:12. Momentálně v 9:15 je teplota +1,4°C (stagnace), tlak 998,1 hPa (rychlý vzestup), vlhkost 95%, rosný bod +0,7°C. Zataženo (St, Ns) se slabým sněžením, vítr Z do 2 m/s (ranní max. náraz 6,7 m/s od Z). Dosavadní úhrn srážek 2,8 mm. Sněhu 6 cm mokrého.
Přílohy
Data z meteostanice V. Svatoňovice 5. - 6. ledna 2012
Data z meteostanice V. Svatoňovice 5. - 6. ledna 2012
IMP
Kontaktovat uživatele:

Zdravim, tak noc na dnesek uz byl slusnejsi, co se vetru tyce, az k 22m/s max. naraz nekdy kolem 22:10 hod. vecer a dost casto to slo pres 15m/s a prumer i kolem 10-11m/s. Zase dle lbc letiste a je pravda, ze me vitr v noci casto budil. A do rana napadl cca 5-10 cm snehu a v prubehu rana a dopoledne jeste neco padalo, ale uz toho moc nepribylo. Teplota aktualne tesne pod 0.
Jo a jeste nekdy kolem 21:00 zde dokonce i jednou zahrmelo ;) A dle sily uderu, i celkem pobliz meho domu tak kolem 1km +- Takze mam vlastne za letosek, uz prvni zarez, heh :P
Dáša
Člen AMS

IMP, tak to gratuluju, sledovali jsem večer cosi na radaru ;) .
Jinak já si včera brousila zuby na nějakou lajnu se strukturou a klidně i s nějakým výbojem, ale ta se projela akorát Německem a to, co přelezlo přes hranici, se ukázkově rozsypalo a zdechlo :D .
K nám do Prahy dorazila krátce před polednem první várka nevalného vzhledu a nijak výrazně se tu nepředvedla ani deštěm, ani výrazným zesílením už tak dost čerstvého větru. Před druhou, opět nevzhlednou várkou, která následovala krátce po poledni a už mi uštědřila i trochu vydatnější zálivku :devil: , jsem vyběhla na Praze 8 - Čimicích do pole.Naměřila jsem tam během 5 min max. náraz 17,6 m/s, což po přepočtu na hodnoty v 10 m činí 22,53 m/s. Průměrná hodnota se ukázala 10 m/s, tedy po přepočtu cca 12,8 m/s.
Nejzajímavější byla asi bouřka, která se objevila večer v Krušných horách a přestože po jejich opuštění el. zdechla, projela se prakticky celou ČR a pozdě v noci na detekci ukázala kdesi na Moravě opět 2 výboje :) .
Michal Koupý
Kontaktovat uživatele:

Ty dva výboje kdesi na Moravě byly cca 20 km SV od Blanska na Drahanské vrchovině v místech s nadmořskou výškou kolem 700 m.n.m. V Blansku ve 23.45 h začalo slabě pršet, potom začaly silné nárazy větru (předtím celý den žádné nebyly), které se opakovaly několikrát po sobě. Ve 23.55 h začaly padat malé krupky, intenzita deště v Blansku pouze slabá až středně silná, krupky padaly až do konce přeháňky asi v 0.05 h. Ty dva výboje jsem neviděl (na SV nemám výhled), ani jsem neslyšel hrom, slyšet bylo hlavně hučení větru z okolních kopců, výboje ale zachytila česká i německá detekce. Mohl jsem si tak zapsat první vzdálenou bouřku, není to sice žádný zvláštní úspěch, ale už jsem to ani nečekal. Nejvíce si užili v Německu, kde bylo za celý den snad 10 tisíc blesků (jenom odpoledne jsem tam viděl intenzitu 3400 blesků za 2 hodiny).
Amerika

U nás to taky spíš zklamalo, alespoň oproti předpovědím bouřek. Vítr sice byl relativně silný, ikdyž padaly jen ojedinělé malé větvičky. To časové rozmístění ale skoro vůbec nesedělo ani a Aladinem. Začlo to docela silně už den předem dopoledne, (kdy Aladin čekal jen běžný vítr bez růžového zabarvení) hodně to bylo pak v v 2/2 noci a pak také dopoledne a v poledne(což s předpovědí souhlasí, ale mělo to foukat ještě víc). No a pak přišla ta "linie" v podobě jen neohraničeného deště a vítr přitom naopak razantně ztichl. O bouřkách nemluvě. Pak se to ještě silně rozfoukalo v noci.
Stormík
Kontaktovat uživatele:

U mě akorát silnej vítr v nárazech kolem 25 m/s, vlastně sem od toho ani nic nečekal. :)
Snad se sezóna 2012 povede...
storm_ice
Kontaktovat uživatele:

Hoj, ve čtvrtek bylo zpočátku zataženo se slabým až mírným deštěm, po poledni srážky přechodně ustaly, postupně občas přeháňky, částečně sněhové nebo s krupkami, přechodně i polojasno. Tmax 5,4°C Tmin 2,4°C, vítr JJz-Z 1-8 m/s s nárazy až 13 m/s, později večer až 11 m/s s nárazy až 17 m/s, srážky Obrázek 12,9 mm.
V pátek oak bylo skoro zataženo až oblačno, přechodně až skoro jasno, později v noci občas slabé přeháňky, částečně sněhové nebo s krupkami. Tmax 5,2°C Tmin 2,1°C, vítr Z v noci jestě 4-11 m/s s nárazy až 20 m/s, během dne zeslábl, srážky jen slabé a nedaly ani Obrázek 0,5 mm.
igisek

Michal Koupý píše:Ty dva výboje kdesi na Moravě byly cca 20 km SV od Blanska na Drahanské vrchovině v místech s nadmořskou výškou kolem 700 m.n.m. V Blansku ve 23.45 h začalo slabě pršet, potom začaly silné nárazy větru (předtím celý den žádné nebyly), které se opakovaly několikrát po sobě. Ve 23.55 h začaly padat malé krupky, intenzita deště v Blansku pouze slabá až středně silná, krupky padaly až do konce přeháňky asi v 0.05 h. Ty dva výboje jsem neviděl (na SV nemám výhled), ani jsem neslyšel hrom, slyšet bylo hlavně hučení větru z okolních kopců, výboje ale zachytila česká i německá detekce. Mohl jsem si tak zapsat první vzdálenou bouřku, není to sice žádný zvláštní úspěch, ale už jsem to ani nečekal. Nejvíce si užili v Německu, kde bylo za celý den snad 10 tisíc blesků (jenom odpoledne jsem tam viděl intenzitu 3400 blesků za 2 hodiny).
Zdravím.Těch výbojů bylo víc,ale myslím,že je detekce všechny nezachytila.Ty výboje mě vzbudili,na to,že byly ode mně nějakých 10km,tak to byly celkem dunivé rány.Takže to považuju za první bouřku v tomhle roce.Byl jsem překvapenej :).
Jinak ty výboje byly teda mnohem blíže,než říkáš,jelikož jsem je zaregistroval i já.
Michal Koupý
Kontaktovat uživatele:

igisek píše:
Michal Koupý píše:Ty dva výboje kdesi na Moravě byly cca 20 km SV od Blanska na Drahanské vrchovině v místech s nadmořskou výškou kolem 700 m.n.m. V Blansku ve 23.45 h začalo slabě pršet, potom začaly silné nárazy větru (předtím celý den žádné nebyly), které se opakovaly několikrát po sobě. Ve 23.55 h začaly padat malé krupky, intenzita deště v Blansku pouze slabá až středně silná, krupky padaly až do konce přeháňky asi v 0.05 h. Ty dva výboje jsem neviděl (na SV nemám výhled), ani jsem neslyšel hrom, slyšet bylo hlavně hučení větru z okolních kopců, výboje ale zachytila česká i německá detekce. Mohl jsem si tak zapsat první vzdálenou bouřku, není to sice žádný zvláštní úspěch, ale už jsem to ani nečekal. Nejvíce si užili v Německu, kde bylo za celý den snad 10 tisíc blesků (jenom odpoledne jsem tam viděl intenzitu 3400 blesků za 2 hodiny).
Zdravím.Těch výbojů bylo víc,ale myslím,že je detekce všechny nezachytila.Ty výboje mě vzbudili,na to,že byly ode mně nějakých 10km,tak to byly celkem dunivé rány.Takže to považuju za první bouřku v tomhle roce.Byl jsem překvapenej :).
Jinak ty výboje byly teda mnohem blíže,než říkáš,jelikož jsem je zaregistroval i já.
Zdravím. Tohle se mi nezdá. Opravdu jde o situaci z 5. ledna? Ta přeháňka 5. ledna večer totiž Blansko zasáhla pouze JZ okrajem a přes Brno ani nešla, JZ od nás v té době svítil Měsíc, střed bouřky byl v okolí obce Drahany na Prostějovsku, blesky snad mohly být vidět z Blanska, možná z Brna v dálce, ale nemám na tu stranu výhled. Nejde náhodou o studenou frontu, která přecházela kolem půlnoci z 12. na 13. ledna? Nebo o podružnou studenou frontu 13. ledna brzy ráno, na které byla bouřka přímo v Blansku a podle radaru možná i v Brně? 12. ledna večer jsem byl venku hned, jak studená fronta přešla a nezaznamenal jsem jediný blesk ani hrom, přitom z Blanska do Řečkovic je to vzdušnou čarou pouze 12,5 km.
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2012“