Silný nárazový vítr bez příčiny na Olomoucku 18.7.2007

Vše co se týká o zpozorovaných jevech v roce 2007.
Odpovědět
Tomáš Římský
Příspěvky: 485
Registrován: 09 čer 2007 13:59
Bydliště: Bohuňovice u Olomouce
Kontaktovat uživatele:

Dneska po půlnoci mě vzbudil rachot. Venku byl silný nárazový vítr odhadem až 25 m/s. Jenže bez nějaké zjevné příčiny. Pozoroval to ještě někdo? Dokáže někdo vysvětlit vznik?
Zapomělsemheslo

No, ráno v 5:00 jsem stával do práce a vítr u nás (v Bělkovicích) byl opravdu velkej. Na východě čech jsou nějaké bouřky, tak jestli to nemá náhodou souvislost s těma bouřkama. V každém případě v Olomouci se nehne ani lísteček na stromě.
Tomáš Římský
Příspěvky: 485
Registrován: 09 čer 2007 13:59
Bydliště: Bohuňovice u Olomouce
Kontaktovat uživatele:

To bylo ve 22:30 UTC to ještě bouřky v čechách nebyly. To byl hukot jak za Kyrilla. Po zahradě mi lítaly lehčí věci a strhlo mi to okap.
Uživatelský avatar
Michal Geryk
Člen AMS
Příspěvky: 1443
Registrován: 30 kvě 2007 05:50
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Nechápu, v Olomouci-Holici byl relativní klid, i když k malému zesílení větru na 8 m/s tam kolem půlnoci došlo - graf tady. Teplota byla vysoká +29°C a až po půlnoci zvolna klesala. Bouřky se začaly tvořit daleko na jihu Čech a nad stř. Moravou se dle satelitu vyskytovala nevýrazná střední oblačnost.

V Přerově vůbec nic...
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Uživatelský avatar
Michal Geryk
Člen AMS
Příspěvky: 1443
Registrován: 30 kvě 2007 05:50
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Downburst to asi nebyl, byť se může někdy objevit i mimo bouřky v slabších přeháňkách, tak snad proniknutí studeného vzduchu někde z okolí (večer byly nad stř. Moravou bouřky) anebo naopak rozrušení inverze a oteplení (to by ale takový náraz nebyl). Anebo že by tzv. volný fén???
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Vašut

Teď už fouká aji v Holici. Ale není to tak silný vítr jako u nás.
Tomáš Římský
Příspěvky: 485
Registrován: 09 čer 2007 13:59
Bydliště: Bohuňovice u Olomouce
Kontaktovat uživatele:

gerykm píše:Downburst to asi nebyl, byť se může někdy objevit i mimo bouřky v slabších přeháňkách, tak snad proniknutí studeného vzduchu někde z okolí (večer byly nad stř. Moravou bouřky) anebo naopak rozrušení inverze a oteplení (to by ale takový náraz nebyl). Anebo že by tzv. volný fén???
Co to je "Volný fén"? Napadlo mě ještě že by to mohlo být nějaké lokální zvýšení tlakového gradientu.
Uživatelský avatar
Michal Geryk
Člen AMS
Příspěvky: 1443
Registrován: 30 kvě 2007 05:50
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Tomáš Římský píše:Co to je "Volný fén"? Napadlo mě ještě že by to mohlo být nějaké lokální zvýšení tlakového gradientu.



Volný fén to nebyl - to jsme ale napsal blbost... Volný fén je suchý, teplý, padavý vítr - nejčastěji bývá v západní a centrální části anticyklón a pokud vím, tak se projevuje vzácně na horách (Lomnický štít, Krkonoše...). Vzniká podobně jako třeba alpský fén, akorát bez přítomnosti horských překážek.

Vysvětlení radši nechám odborníkům na tomto serveru...
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Tomáš Římský
Příspěvky: 485
Registrován: 09 čer 2007 13:59
Bydliště: Bohuňovice u Olomouce
Kontaktovat uživatele:

odpověď z ČHMI:

pravděpodobně to byl nějaký zbytek sestupného proudu z rozpadající se konvektivní buňky; ta nemusí být ani příliš silná, ale podobný vítr způsobit může Odhadl bych to na nějaký "suchý" downburst.

S pozdravem

Milan Šálek
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2007“