Bouřky 14.6.2007, Morava a Slezsko

Vše co se týká o zpozorovaných jevech v roce 2007.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Michal Geryk
Člen AMS
Příspěvky: 1443
Registrován: 30 kvě 2007 05:50
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Už od rána jsem nevěřil předpovědi počasí ČHMÚ na čtvrtek 14.6., že budou jen ojedinělé bouřky (později to upravili na "místy"). Už kolem 6:30 ráno prošla severně od Přerova silnější přeháňka, pak jsem v práci tajně koukal na radar a celé dopoledne a poledne se tvořily slabší bouřky zhruba na čáře Znojmo - Brno - Olomouc (Přerov to opět těsně minulo...). Ale to jsem netušil, že po poledni velmi rychle nastartuje konvekce v oblasti JV-V Moravy a Slezska. Asi nejsilnější bouřka byla na karvinsku - podle amatérského měření kolegy tam spadlo přes 80 mm srážek - odkaz tady, pozorovatel "Janek" z Karviné. Za hodinu či dvě se tamní bouřky ale rychle rozpadly. Já jsem neviděl vůbec nic - trčel jsem v práci...

Pak kolem 15. hodiny poprvé během dne vysvitlo slunce a teplota i dusno rychle stoupaly.

J-JV od Přerova začala znovu narůstat konvektivní oblačnost a západně od Kroměříže přinesla prudké lijáky - viz různé internetové noviny. Oblačnost se nasouvala k Přerovu, ale zde už byla bouřka nevýrazná a jen krátce silně pršelo (2-3 mm) a jen pár hromů a blesků zřejmě většinou typu CC. Byl jsem zrovna na návštěvě a opět jsem neviděl téměř nic až na déšť za okny... Podle kolegů z práce se právě v okolí Kroměříže dlouho držela velmi temná nízká oblačnost. Kolem 19. hodiny byla nad střední Moravou už jen vysoká vrstevnatá, ale stále dost temná oblačnost z rozpadlých bouřek a celkem pěkná mamma.

Když to shrnu, tak to byl pro pozorování bouřek na střední Moravě zatím nejlepší den a já jak naschvál jsem neviděl téměř nic... Obrázek
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Uživatelský avatar
MajdaLa
Člen AMS
Příspěvky: 183
Registrován: 31 kvě 2007 13:39
Bydliště: Bohumín-Záblatí

no tak u nás asi nejlepší den a nejlepší bouřka byla zatím 10.6. 2007 skoro celý odpoledne jsem severně od nás...Orlová-Lutyně pozorovala, že se nad Polskem stále tvořej bouřky. Ty Cb vypadaly parádně. pak kvečeru to zamířilo k nám a musím říct, že to byla nejfotogeničtější bouřka, co sem tu zažila za poslední asi 2 roky. Vytvořila aj hůlavu..roll cloud. Bohužel se nad námi rozpadala, ale i tak to byla paráda.
potom 13. 6. jsme měli v Bohumíně bouřku s přívalovým lijákem a v Orlové co jsem slyšela od babičky prý aj padaly kroupy. pak už ale nic moc.
Ale i přesto, když srovnám loňskou a letošní bouřkovou sezonu, tak i teď už si dovolím konstatovat, že se letošní... alespoň u nás vydařila daleko líp, než loňská.:-) jen tak dál.
Think like a proton: always positive. :-)
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2007“