Bouřky 11.9.2011

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2011.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
Administrátor
Příspěvky: 1149
Registrován: 30 kvě 2007 13:41
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

V neděli 11. září 2011 bude před sílícím západním prouděním postupovat přes naše území směrem k VSV výrazná výšková brázda spojená s přízemní studenou frontou. Před touto frontou, náležící cykloně nad severním Atlantikem, k nám proudí teplejší, až mírně labilní vzduchová hmota, ve které se budou, zejména pak na postupující frontě tvořit bouřky.

Očekáváme proto v pozdějších hodinách a během noci bouřky, zejména na Z a SZ Čech, jinde bouřky místy až ojediněle.

Bouřky se mohou vyskytnout na celém území ČR a v okolí Bratislavy, vyšší šance je v Čechách a Jesenících (>40% dle SW), nejvyšší na Z a SZ Čech (>70% dle SW) . Vyšší intenzita bouřkových projevů se očekává na celém území Čech a v západní části J Moravy (stupeň 1 dle SW).

Předpověď SkyWarnu:

Obrázek

Obrázek

Text: http://www.skywarn.cz/tstm_day.php?id=234

Předpověď ESTOFEXu:

Obrázek

Text: http://www.estofex.org/cgi-bin/polygon/ ... recast.xml

Ke sledování vývoje situace a sdílení informací vás opět všechny zveme (a žádáme o účast) na IRC kanále AmaterMeteoCZ, na který se snadno a lehce dostanete poklikáním na následující odkaz: http://webchat.quakenet.org/?channels=AmaterMeteoCZ

Do tématu na fóru přispívejte především shrnutím situace, popisem, fotografiemi, videi, případně odkazy týkajícími se řešeného tématu. Děkujeme.
Uživatelský avatar
storm spotter
Příspěvky: 20
Registrován: 18 srp 2011 15:16
Bydliště: Rokycany

U nás v Rokycanech zatím jen slabý asperatus a do toho nějaké vzdálené kovadliny na severu a západě. Ale ta squall line nad Německem vypadá zajímavě... Jen doufám, že se nerozpadne, než k ném dorazí.
Uživatelský avatar
S-ChaserMR
Příspěvky: 105
Registrován: 20 srp 2011 10:54
Bydliště: Říčany u Prahy
Kontaktovat uživatele:

Zde v Říčanech bouřka přímo neprošla, ale bylo možné sledovat postup opravdu majestátního shelf cloudu západně, později severo-východně nad Prahou.Díky Praze a úplnku bylo možné fotit prakticky skoro jako za dne i bez blesků, takže zachytiti strukturu shelf cloudu, nebyl problém.
Jediným projevem zde bylo chvilkové tak may 15 min zvýšení rychlosti větru, dle mého odhadu však nárazy nepřesáhly rychlost 18-20 m/s
Záběr na shelf cloud
Záběr na shelf cloud
Uživatelský avatar
Jan Drahokoupil
Administrátor
Příspěvky: 543
Registrován: 26 kvě 2007 15:07
Bydliště: Brandýsek, okr. Kladno
Kontaktovat uživatele:

Ahoj,
tak já jsem fotil venku do půlnoci a musím říct, že takovou bouřku jsem od té doby, co je fotím, v září nezažil. Pokud byl tohle definitivní závěr letošní sezóny, tak to beru.

Povedlo se mi pár desítek fotek blesků, takže spokojenost. Jsem zvědav, co ulovili kolegové...

Každopádně lze očekávat sepsání článku :D
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
Administrátor
Příspěvky: 1149
Registrován: 30 kvě 2007 13:41
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Kolegové, aspoň na severovýchodě Čech, ulovili velké kulové (a blesk tím opravdu nemyslím :evil:). Když jsem viděl šnečí tempo a směr postupu, tak jsem šel před půlnocí spát - aby mě vzbudila kočka ve 2:35. Šel jsem ji pustit do bytu, přičemž jsem vystrčil hlavu z okna, abych se podíval, jak krásně tam svítí úplněk. Ve stejný okamžik se ozvalo vcelku silné zadunění, tak jsem probudil PC abych se podíval, jaká mocná lajna se na nás valí. Vzápětí jsem se málem svalil pod stůl, protože celé Čechy byly na radaru prázdné, kromě malé vysrávčičky u Jaroměře, která právě ve smrtelné křeči vypotila poslední 2 hromy.

Takže celkový součet - 2 hromy za svitu Měsíce, ani kapka deště a bezvětří.
Uživatelský avatar
Václav Sedláček
Příspěvky: 220
Registrován: 06 čer 2007 17:34
Bydliště: Praha Barrandov, 302 metrů nad mořem
Kontaktovat uživatele:

Na Barrandově včera velký kulový. Vypadalo to nadějně ale rozpadlo se to před Prahou. :(
Nejsilnější pozorovaný nebezpečný jev? Přívalový déšť.
Oblíbená bouřka? Noční MCS.
Uživatelský avatar
novotny
Příspěvky: 207
Registrován: 13 bře 2010 09:56
Bydliště: Nové Strašecí (okr. Rakovník)
Kontaktovat uživatele:

zdravim, musim potvrdit že na září opravdu luxusní bouřka. Do terénu jsem vyrazil hned jak začaly růst nové cébáky před samotnou původní lajnou a podívaná to byla pěkná. škoda jen že byla cirovitá oblačnost jinak by ty cébáky pěkně vynikly. na čele nově vzniklé lajny byla pěkná húlava ale blesky byly zase schovány kdesi vzadu. Pár obstojných fotek se mi povedlo až na zadní straně oné lajny. Pro mě spokojenost, i když něco víc sem z toho moh ještě vymáčknout.
Mé nej fotky počasí, krajiny, přírody apod. - http://500px.com/TomNovi
Má videa na youtube - http://www.youtube.com/TomNovotny88
Uživatelský avatar
S-ChaserMR
Příspěvky: 105
Registrován: 20 srp 2011 10:54
Bydliště: Říčany u Prahy
Kontaktovat uživatele:

Tak jsem již zpracoval většinu fotek nočního shelfíku, kdo má zájem nechť se koukne zde, dokonce jsem slepil i dvě panoramata :)
Snad se budou fotky líbit, co jsem koukal ta to nevypadá špatně se zářím, něco to hází kolem 20.9, ale nebudu předcházet událostem, uvidíme co si na nás matka příroda letos ještě nachystá :)

Odkaz:
http://www.tornadaaboure.wz.cz/2011htm/11.9.2011.htm
Uživatelský avatar
storm spotter
Příspěvky: 20
Registrován: 18 srp 2011 15:16
Bydliště: Rokycany

Tak už je to zase tady- linie bouřek se těsně před námi rozpadla a pár kilometrů za námi se zase obnovila... Takže jedinými bouřkovými projevy byl silný vítr ze skomírající bouřky a efektně vypadající kovadlina nasvícená měsíčním světlem.
Paprika
Příspěvky: 2
Registrován: 19 srp 2011 14:17
Bydliště: Vimperk (Šumava) 657m.n.m

ahoj vsem prosim kde najdu co plati pro bourky 1.3.stupne dekuji :)
Uživatelský avatar
Ondris
Příspěvky: 542
Registrován: 25 čer 2007 15:25
Bydliště: Praha 6 - Řepy (360 m n.m.) / Opařany - okr. Tábor (460 m n.m.)

Na jihu Čech opět totální propadák, holt jsem si to 13.7. vybral zase na pár let. :D Sbohem letošní sezono...
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

Potvrzuji nádherné zakončení sezony na západě. Včera u nás proběhl snad ideální přechod studené fronty, až na ten závěr. To se ale promíjí. Je to po celých 2 měsících možná přesně na den, kdy si opět píšu vydařený bouřkový den. Krom toho se konečně dostalo bouřek do míst, kde bylo celé léto vždycky díra.

Celý den bylo (kromě ranní mlhy) krásně teplo a jasno bez jediného kumulu. Se západem slunce se na tamním horizontu objevily masivní konvektivní mraky včetně ohromné kovadliny. Krátce nato jsem v nich pozoroval první vnitřní blesky (Byly hluboko v Německu!) Focení ale kazily zbytky starých kovadlin. Po setmění na stále jasné obloze naskočila na příchozí straně asi 50 km západně nová řada kumulonimbů, ve které se začlo četně blýskat. Hned jsem vyjel na lov, který bych přirovnal ke střelbě do stáda bizonů. Na sérii stovek fotek s 6s expozicemi nebyla prakticky jediná, na které by chyběl (zá)blesk. Blýskalo se každých pár vteřin. Prostě nádherná podívaná. Prozatím byly bouřky příliš daleko, a tak fotky byly příliš tmavé. Postupně se linie přibližovala, blesky byly jasnější a dorůstaly nové kupy, které se nořily do kovadlin. Všechno problikávalo bleskama. Před samotnou bouřkou bylo nemyslitelné, že by se objevil byť jediný kumulus. Veškerá konvekce začínala až těsně na čáře základen pod samotnými Cb a byla ryze bouřková. Každý kumulus který vzniknul byl rovnou předurčen k vývoji až k Cb. A kdo by si snad myslel, že se bouřka vznikala z kdejakých obyčejných kumulů, byl na omylu. Kupy byly výhradně typu castellanus. Prostě bezchybný nástup oblačnosti bouřky.
Později se začlo ještě více blýskat a zřejmě se ukázal i pěkně nasvícený shelfcloud. V tu chvíli mi ale už došla karta, takže jsem tuto chvíli - možná tu nejlepší - neomluvitelně promrhal.
Vracím se s prázdnou kartou po cca 10 až 15 minutách zpět na místo, ale to už je základna nade mnou a jsou vidět jen stratocumulus se vzdálenějším srážkovým polem a blesky, které prořídly. Zvednul se poměrně silný vítr, k tomu prach a kapky nedovolovaly použít foťák. Bouřka přišla již v rozpadu. Srážky asi 3 mm doplňované blesky a hromy nad 1 km vzdálené a 1 x do minuty.

Zřejmě se přidám ke článku. Tady jsou fotky - Těch skutečně obstojných je ale jen tak pár (díky tomu fiasku s kartou). Takže čekám, že kolegové mně asi převálcují... Protože včera se při troše štěstí daly na západě fotit opravdový pecky!
http://hailstorm.rajce.idnes.cz/Bourky_11.9.2011d
Přílohy
P911243220e.jpg
Uživatelský avatar
Tomáš Chlíbec
Příspěvky: 54
Registrován: 30 čer 2010 23:58
Bydliště: Praha - Nebušice

Včerejší večer nad očekávání potěšil. Společně s Dášou jsme se díkybohu (Davidovi) vydali směrem na severozápad za právě vznikající "čárkou". Původní plán byl navštívit Honzu na Rovinách u Brandýska a pak se rozhodnout kam dál, ale díky sledování radaru za jízdy jsem přejel odbočku a další exit je až u Slaného. Pohled na nádhernou blikající kovadlinu před námi nás hnal směrem k ní, ještě nás osvítilo a vydali jsme se jí malinko "nadběhnout", nakonec jsme zastavili na kopci nad vesničkou Vítov u Slaného. Náhodně vybrané místo se povedlo, blízké sloupy el. vedení mě malinko znervózňovaly, ale výhled byl fantastický. Podle fotek byl Amerika někde hodně blízko, tento pohled si jistě pamatuje:
IMG_6185uzm.jpg
Celé jsme si to opravdu užili, sice to těsně před námi zdechlo a blízkých výbojů bylo opravdu minimum, ale pohled na blížící se systém osvícený měsícem v úplňku byl opravdu úchvatný. Vítr sílil a srážky pořád nikde, nakonec pršelo jen chvíli a celé se to rozpustilo. I tak jsem s výjezdem nad míru spokojen, zážitek byl silný a díky celkem pozdnímu datu neočekávaný. Jedna z nejhezčích bouřek letošní sezony.
top_index.jpg
EDIT: tak máme dokonce s Amerikou i stejný blesk ze skoro stejného úhlu :-)
porovnani.jpg
Uživatelský avatar
storm_ice
Příspěvky: 1448
Registrován: 23 led 2008 09:50
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Hoj, včera byla zpočátku mlha, pak zataženo, odpoledne postupně oblačno až polojasno a o5 dusno, večer přechodně skoro jasno, postupně nárůst oblačnosti. Západně se kolem 22h vytvořila bouřka, nejprve tak byla blýskavice, před 22:30 již slyšitelné hřmění, postupně se zatáhlo a zesílil vítr, který s proměnlivou silou chvílemi slušně vířil prach, trhla listí a lámal i menší větve. Srážky se přidaly kolem 23h zpočátku slabé, postupně střídavě až silné, po půlnoci ustaly a oblačnost se o5 protrhávala. Blesková aktivita přechodně zeslábla, jinak celkem v normálu i několik blízkých úderů. Tmax 27,4°C Tmin 14,2°C, vítr prom. do 2 m/s, večer v bouřce ZJz-Sz kolem 6 m/s s nárazy až 15 m/s, srážky Obrázek 4,6 mm.
Uživatelský avatar
Instabiliter
Příspěvky: 386
Registrován: 04 srp 2008 09:38
Bydliště: Toužim (Karlovarský kraj) / Plzeň Skvrňany

Ahoj.
Takže i zde se bouřkový den vydařil, i když jsem si to představoval se silným přechodem, squall line ale byla již ve stádiu rozpadu a přinesla přechodně zesílený vítr a mírný deštík. :D
Ale pěkně od začátku. Prvně jsem podobně jako kolegové východněji, spatřil mohutné cumulonimby v Německu, vytvářely se hezky postupně od severu na jih a již z typu calvus se četně blýskalo. Vzestupné proudy musely být hodně silné, protože kraje kovadliny někdy i horizontálně rotovaly a "podvinuly se", zejména to bylo patrné na jižní straně jednotlivých bouřkových cel blížko vzestupného proudu. Když se stmívalo, bouřky již byly spojené a rozjela se šílená blesková (nebo spíše záblesková) show. Snad ještě vyšší četnost než 24.srpna letos, v maximu aktivity 3 záblesky za sekundu, blýskalo se jednak západně a pak spojitě až hluboko na jih. Později, když squall line slábla, se blesková aktivita omezila do několika malých ohnisek, která již nebyla tak aktivní jako dříve. Blesková aktivita po přechodu hranic dále slábla. Později začal být partný několikavrstvý shelf cloud. (Letošní rok je na shelfy podobně bohatý jako loňský). Těsně před nástupem bouřky nás přešel pás castellanů, které dále mohutněly vertikálně, až se z nich staly bouřky východně, přesně jak psal Amerika. Ten shelf staré bouřky nás ještě stačil přejít se zesíleným větrem, dohasínající bouřka splodila pár ojedinělých, ale krásných blesků, včetně kombinací crawlerů a CG+. To už se bouřky rozjížděly východně a pak to vypadalo podobně jako hodiny před tím z Německa. Nakonec dorazil déšť a začnul clonit bouřku východně, tak stormspotting skončil. ;)
Musim dodat že podobnou bleskovou podívanou pamatuji spíše z nějsilnějších bouřek ve vrcholném létě, v září rozhodně ne. Tento ten se tak stalo v tomto měsíci poprvé. I když žádná bouřka letos případně už nepřijde, tak to také byl, nepočítaje blýskavice a ojedinělé výboje v říjnu a listopadu, nejpozdnější konec hlavní části bouřkové sezóny od času co bouřky fotim či natáčim, čili od roku 2007.
Zde již přidávám odkazy na video a fotky:
http://www.youtube.com/watch?v=OYwi8e9f1Nw
https://picasaweb.google.com/1149333509 ... rky1192011
Z Toužimi nebo Plzně zdraví Honza Džugan :-)
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2011“