Bouřky 15.8.2011

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2011.
switzzy
Příspěvky: 29
Registrován: 24 kvě 2010 21:02
Bydliště: Vyškov na Moravě 256 m.n.m.

Uživatelský avatar
dobrmanek
Příspěvky: 746
Registrován: 23 čer 2007 09:56
Bydliště: Větřkovice, 480 m.n.m, okres Opava

Velmi povedený bouřkový den a těch je letos jako šafránu. V průběhu odpoledne jsem sledoval konvekci, která rostla jihovýchodně a doufal jsem, že nějaký květáček probublá až k nám. Nakonec si jedno jadýrko cestu našlo a Větřkovice lízlo těsně vedle. Toto však bylo aktivní jen krátce a vyprodukovalo jen jeden blesk a to dost daleko. Na čele tohoto jadérka se krátce vytvořil nevýrazný shelf. To už jsem byl pln očekávání, co vlastně přijde večer. Dle prvních zpráv to moc nadějně nevypalo, ale skutečnost byla jiná. Bouřky se spojily do krásné SQL a já vyrazil na své nové pozorovací místo u Kaménky, kde jsem měl výhled na přicházející SQL. Na čele postupoval krásný shelf, který osvětlovaly blesky. Bohužel již před samotným příchodem čela teto linie se silně rozpršelo a já nemohl dále pokračovat s focením. Takže jsem si z auta vychutnával spoustu blesků z nichž mnohé osvětlovaly tmu krásným nazelenalým světlem a mezi tím výrazné červené CG. Jedno takové jsem dostal cca 50 - 100 m před auto, když už jsem se chystal k odjezdu domů. V této bouři spadlo 22,4 mm, což je letošní nejvýraznější bouřka.

krátké video
fotogalerie
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
raso4
Příspěvky: 12
Registrován: 27 srp 2011 20:31

tak ja som zachytil par bleskov v Sali (Slovensko) - http://youtu.be/U5xFRyOPLAo
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2011“