Bouřky 15.8.2011

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2011.
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
Administrátor
Příspěvky: 1149
Registrován: 30 kvě 2007 13:41
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

V pondělí 15. srpna 2011 bude v rámci negativně skloněné výškové brázdy postupovat přes střední Evropu zvlněná studená fronta. Před ní bude proudit nad naše území teplá, vlhká a během dne až mírně instabilní vzduchová hmota, ve které se mohou tvořit bouřky.

Očekáváme proto možnost výskytu silných bouřek zejména na jihovýchodě Moravy a jihozápadě Slovenska.

Bouřky se mohou vyskytnout na celém území ČR a SR, vyšší šance je na jihu a východě Moravy, v oblasti Jeseníků a na JZ a středním Slovensku. Vyšší intenzita bouřkových projevů se očekává na jihu Moravy a JZ Slovenska (stupeň 1 dle SW).

Předpověď SkyWarnu:

Obrázek

Obrázek

Text: http://www.skywarn.cz/tstm_day.php?id=219

Předpověď ESTOFEXu:

Obrázek

Text: http://www.estofex.org/cgi-bin/polygon/ ... recast.xml

Ke sledování vývoje situace a sdílení informací vás opět všechny zveme (a žádáme o účast) na IRC kanále AmaterMeteoCZ, na který se snadno a lehce dostanete poklikáním na následující odkaz: http://webchat.quakenet.org/?channels=AmaterMeteoCZ

Do tématu na fóru přispívejte především shrnutím situace, popisem, fotografiemi, videi, případně odkazy týkajícími se řešeného tématu. Děkujeme.
Uživatelský avatar
marty
Příspěvky: 57
Registrován: 07 črc 2011 09:10
Bydliště: Považská Bystrica

Predpoveď IMETEO pre Slovensko znie celkom zaujímavo:
http://imeteo.sk/vystraha.html
igisek
Příspěvky: 54
Registrován: 30 čer 2010 13:15
Bydliště: Brno-Řečkovice

Na Brno se žene jedna bouřka a podle pohybu lze usuzovat,že se může jednat o supercelu.Tak uvdíme,co nám dnešní den přineše....
Štěpán Krejsek
Příspěvky: 839
Registrován: 11 črc 2008 13:19
Bydliště: Brno - Žabovřesky

igisek píše:Na Brno se žene jedna bouřka a podle pohybu lze usuzovat,že se může jednat o supercelu.Tak uvdíme,co nám dnešní den přineše....
Supercela ? Myslíte tu skomírající buňku s VIL pod 20, nevykazující žádnou stáčivost, která pravděpodobně stihne chcípnout ještě před hranicemi ?
igisek
Příspěvky: 54
Registrován: 30 čer 2010 13:15
Bydliště: Brno-Řečkovice

V době kdy jsem to psal,tak to jako skomírající buňka rozhodně nevypadala.Ale teďka už je situace naprosto jiná,bouřka z jihu nás nejspíš bere okrajem,ale i to stačilo k jednomu CG blesku pod 1km(opravdu řacha tak 2s po vidění blesku).A na čele se objevilo konečně milé překvapení.
Přílohy
přicházející bouřka
přicházející bouřka
tromba
Příspěvky: 21
Registrován: 21 čer 2011 15:33
Bydliště: Rajec

Na severe je niekoľko Cb. Je to nadherný pohľad, no ked sa pozriem na družicový snímok zisťujem, že od Rakúska idú dve veľké búrky mojim smerom. Takže večer sa môžem na čo tešiť.
igisek
Příspěvky: 54
Registrován: 30 čer 2010 13:15
Bydliště: Brno-Řečkovice

Takže v plném proudě zasáhla brněnské Řečkovice-2 CG blesky pod 50m a další 2 CG blesky pod 2km.Je to tu jak na ohnostroji,obrovské řachy,jeden blesk okonce udeřil vedle do baráku a ten druhej do 50m udeřil do 30m vzdálené školy.U těchto dvou případů byla slyšena řacha současně se září blesku,takže nádherná podívaná.
A při prvním nejbližším úderu jsem zaznamenal i výpadek proudu způsobený přetížením,takže asi nejlepší bouřka za tento rok v Řečkovicích.
Uživatelský avatar
viktormt
Příspěvky: 104
Registrován: 14 bře 2011 21:52
Bydliště: martin, slovensko
Kontaktovat uživatele:

Cez martin sa prave prehnala celkom elektricky silna burka..

video: http://www.youtube.com/watch?v=rJ9Z2dDRa-Y

foto:
Přílohy
Startrails11.jpg
poloha: Martin, Slovensko
start: 04/2013 :)
moj obcany livestream (pri burkach, atp) - http://www.webcam.podstromami.com/
Uživatelský avatar
marty
Příspěvky: 57
Registrován: 07 črc 2011 09:10
Bydliště: Považská Bystrica

V Považskej Bystrici máme len peknú blýskavicu z troch strán.
Je trochu frutstrujúce, keď od 14.00 bolo zo všetkých strán vidieť kovadliny a tu nič
Ale tých kumulonimbov bolo dosť, okolo 16.00 som to prestal počítať ;)
Ale aspoň som získal nejaké fotky mammatov, pekných CB a pod., ako náplasť stačí 8-)
Ale tá blýskavica tak isto stojí za to, vytvára to pekný búrkovú idylku :)
Zajtra pridám aj nejaké fotky
Uživatelský avatar
Michal Jeřábek
Příspěvky: 81
Registrován: 10 črc 2011 16:49
Bydliště: Těmice, okr. Hodonín, 210 m n.m.

Takže dneska opět už letos po několikáté totální fiasko , bezmoc a zmar. V podvečerních hodinách se po celé obloze rýsovali krásné Cu Con., zhruba kolem 18 hodiny byl celý jihozápadní obzor pokrytý celistvou oblačností, tato bouřková stěna se k nám dostala takříkajíc na dostřel někdy v 19:00 kdy začalo hřmět. Jenže pak to celé zkapalo a nové buňky začali vznikat severozápadně a jihovýchodně od nás a následně se zase zpátky slily v jednu ucelenou SQL která si to nerušeně namíříla dál na SV. Musím zdůraznit že tento jev kdy se bouřky postupující z jakéhokoliv směru cca 10 - 20 km před naší oblasti rozpadnou nebo přestanou být aktivní a až tuto oblast překonají , jejich činnost se obnoví a mnohdy jsou ještě silnější než když přicházely.

Tohle není případ jen letošního roku , děje se to každý rok několikrát, ale letos lidičky je to opravdu extrém. to že bouřky postupující od západu zachcípávají na vysočině , na to sem si už zvykl a to mě už nepřekvapuje, jenže letos už chcípají i ty ostatní které chodí od jihu. Navíc po přechodu přes nás v drtivé většině obnoví svou činnost , což mě fakt ubíjí.

Jedná se o relativně malé území , moje bydliště ( Těmice, okres Hodonín ) a okruh cca 10 - 15 km2.
Takže dámy a pánové chtěl bych vás tímto požádat , jestli by se mezi vámi našel někdo , kdo by mi tak nějak byl schopen vysvětlit proč zrovna u nás tyhle bouřky dělají takové psí kusy , někdy mám pocit že je to vyloženě naschvál.
Už jsem to tady u nás nazval Těmické oko . Když jsem ještě bydlel v Polešovicích tak jsem žádné anomálie nepozoroval , ale tohle tady prostě není normální.
Třeba proto existuje racionální vysvětlení , ale mě prostě nic nenapadá, pokud mi někdo pomůže s pochopením této situace budu moc rád. Děkuji za případné odpovědi a omlouvám se za trošku delší příspěvek.
martin popek
Příspěvky: 414
Registrován: 29 led 2008 15:19
Bydliště: Nýdek

dva blízké udery blesku z první várky bouřek:
http://ukazy.astro.cz/prirustky.php?Id=5619
Lovec bouří
Příspěvky: 50
Registrován: 14 črc 2008 18:03
Bydliště: Ženklava, okr. Nový Jičín

Zdravím. Tak tady se doblýskává z letos nejsilnější bouřky a to hlavně co se srážek týká. Blesků byly spousty, hafo úderů kolem 1km, nejbližší odhaduju tak 400m, ale pro mne bohužel díky tomu dešti bylo vidět jen blikání. 20 minut přívalový déšť + hodinu a čtvrt lijáku a dalo to velmi slušných 78 mm!!! Potok se pěkně zvedl, ale na povodeň to není. Zajímavost této bouřky pro mne byla, že víc než hodinu foukal vítr směrem do bouřky a i všechny spodní mraky směřovaly k ní. Oproti loňskému srpnu, kdy tady nebyla ani jedna bouřka a letos po skoro měsíční pauze velká spokojenost.

Michal Jeřábek: Tady na Kopřivnicku od r. 2007-2010 jsem měl podobné stavy, kdy se 80-90% bouřek rozpadlo těsně před Kopřivnicí a zhruba 30km za ní se bouřky vyvíjely a znova řádily. Já jsem tomu začal říkat "Kopřivnický syndrom", ale letos jako mávnutím kouzelného proutku, po tolika letech zmaru, se konečně nad námi vytváří bouřky a nerozpadají se předem.
Naposledy upravil(a) Lovec bouří dne 15 srp 2011 21:59, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
vecerapl
Příspěvky: 365
Registrován: 04 bře 2008 12:37
Bydliště: Zlín

Zlín:
08141798_stitch.jpg
Pohled na bouřku ze zadu, která řádila přímo nad Zlínem. Natáčeno z Otrokovic blízko R55: http://www.youtube.com/watch?v=0vKxr3lpWGY

Více fotografii pak mám na http://www.facebook.com/napajedlaci
Amatérská meteorologická stanice Napajedlaci.cz
Uživatelský avatar
Yves
Příspěvky: 62
Registrován: 26 dub 2010 19:30
Bydliště: Třebíč, 425 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

O struktuře bouřek včera na JZ Moravy nemůže být moc řeč. Přihnalo se tmavo, pár blesků, pár hromů. Konkrétně v Třebíči nám ale slušně zapršelo, rovných 20 mm. Teplota před vlnou 23,5°C, po ní 15°C.
POČASÍ V TŘEBÍČI NA FACEBOOKU https://www.facebook.com/pocasivtrebici/

Bydliště:
Třebíč, 425 m n.m.

Aktivní motorizovaný stormchasing v regionech od Znojemska a Brněnska přes dominantní Třebíčsko po Žďársko, Jihlavsko, Jindřichohradecko.
tromba
Příspěvky: 21
Registrován: 21 čer 2011 15:33
Bydliště: Rajec

Celý deň bolo pekelne horko. Búrky sa začali tvoriť na severe a západe v podvečerných hodinách. Vzniklo viacero Cb, ale ku mne sa búrky dostali až v noci okolo 21:00 ked sa strhol silný lejak a južne prechádzala najsilnejšia búrka smerom na Martin.

http://tromba.rajce.idnes.cz/burka_15._ ... severu.jpg
Uživatelský avatar
marty
Příspěvky: 57
Registrován: 07 črc 2011 09:10
Bydliště: Považská Bystrica

Takže do Považskej Bystrice sa napokon búrka nedostala, prechod frontu sa prejavil len prechodným zosilnením vetra.
Avšak, vďaka tomu, že bolo pekne polojasno, kumulonimbov som videl mnoho, večer bola aj pekná blýskavica z toho systému na Východe Česka a z búrok na strednom Slovensku
Malá ochutnávka Kumulonimbov počas dňa: Ja neviem, nafotil som niečo aspoň trošku zaujímavé?
http://imageshack.us/g/685/p1130045.jpg/
Radek1981
Příspěvky: 4
Registrován: 16 srp 2011 12:46
Bydliště: Hodonín (188m.n.m.)

......Už jsem to tady u nás nazval Těmické oko..... Zdravím kolegu do Těmic. Neboj, nejsi v tom sám :D Přímo v Hodoníně je to stejné a včera byl ukázkový případ, vlastně ani nebylo co pozorovat!!! (viz. včerejší radarové odrazy). Já tomu u nás říkám "Hodonínská žiletka". Na nějaké racionální vysvětlení, by to asi chtělo odborníka. Do té doby si můžem říkat, že nám to ten nahoře dělá naschvál :rofl:
Orson
Příspěvky: 2
Registrován: 15 srp 2011 09:24

Takze vcerajsie pozorovanie burky vo Zvolene/SVK. Nádherne tvoriaci sa pás nás krásne minul cca 5-7 km. Co zabezpecilo prijemne pozorovanie. Burka bohata na bleskovu aktivitu. Par sa nam podarilo zachytit ( ospravedlnujem sa za kvalitu ). S nadsenim sme cakali na druhu nadielku, ktora sa nanestastie pre nas prejavila len vo forme zrazok - 4,9mm/h a bleskov, ktoré udierali daleko daleko severozapadnejsie. Napriek tomu sme so vcerajskom spokojny, pretoze tento rok bol pre okolie Zvolena velmi slaby.

http://www.facebook.com/media/set/?set= ... 749&type=1
Uživatelský avatar
Michal Jeřábek
Příspěvky: 81
Registrován: 10 črc 2011 16:49
Bydliště: Těmice, okr. Hodonín, 210 m n.m.

Děkuji vám za vaše postřehy o prapodivném chování místních bouřek :) hned jsem klidnější když vím že nejsem sám kdo tím trpí :D . Nuže něco málo jsem tu už napsal tak jen doplním nějaké údaje. Přechod fronty se tady projevil prakticky jen malinko silnějším větrem , pršelo tady jen velmi slabě a to sice z kovadlin které se nad naší oblastí slily do jednolité šedé vrstvy. Struktura prakticky žádná , viz přiložený odkaz na fotografie.
http://anubis86.rajce.idnes.cz/15.8.201 ... ne_fronty/

Teplota a tlak před frontou: 26,5 °C , 1015 hPa
Teplota a tlak po přechodu fronty: 20,9 °C , 1019 hPa
Srážkový úhrn : 0,0mm

Shrnutí : Jednoznačně zklamání. Doufal jsem alespoň v pár blesků a trochu deště , ale nedočkal jsem se bohužel ani jednoho.
Doufám a pevně věřím že páteční studená fronta nedopadne podobně. Zatím jsou podmínky skvělé. Jen ať to vydrží.
Uživatelský avatar
Michal Geryk
Člen AMS
Příspěvky: 1443
Registrován: 30 kvě 2007 05:50
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Přerov měl opět štěstí (nebo smůlu), po sobotě včera večer zasáhla město další silná bouřka s velmi temným shelfem, přívalovým deštěm a větrem. Napršelo 40 mm a od soboty 80 mm vody - město nyní leží na močálu... :?

Více bude časem v článku zde na bouřkách, zatím aspoň video: http://www.youtube.com/watch?v=v7iVJ9dqtAY
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Uživatelský avatar
DavidDizzer
Příspěvky: 66
Registrován: 11 srp 2011 13:51
Bydliště: Holešov
Kontaktovat uživatele:

U mě byl nádherný shelf cloud...

Nevím, jestli se zde může posílat odkaz na videa a fotky, ale rád bych se o ně podělil... SQL přišla do Holešova jiho-západním směrem, ale od jihu se tvořily nové bouřky. Čekal jsem na poli a pořád nic nešlo. Najednou se vynořil nádherný shelf cloud, který rychle postupoval... Nafotil jsem několik fotografií, natočit pár videí a jakmile se rozpršelo (docela prudce), rozhodl jsem se, že nebudu tam stát pod přístřeškem jak tvrdé ,,y" a že si nenechám zbytek bouřky ujít. Proto jsem z pole utíkal rychle domů, a jako vždy jsem byl celý promočený ...
Jakmile jsem přišel domů, vyfotil jsem ještě několik fotek z balkónu ... viděl jsem nádhernou SQL v dálce... Podařilo se mi i náhodou vyfotit blesk. Tato bouřka byla opravdu dobrá a užíval jsem si ji :-)
switzzy
Příspěvky: 29
Registrován: 24 kvě 2010 21:02
Bydliště: Vyškov na Moravě 256 m.n.m.

Zdravím,
tak u nás jednoznačně top bouřka roku asi ze všech hledisek kromě bleskové aktivity, to byla silnější MCS 10. července. Situace se měla asi následovně: --> na frontě v Rakousku žádné významnější jádra nenaskakovala, natož už vůbec nemohla být řeč o nějaké systému. --> Trocha naděje vznikla při tvorbě intenzivní buňky v přihraničí v Laa, kde nakonec vzniklo několik buněk, které ovšem při svém postupu směrem k Brnu strádaly na intenzitě --> Když už to vypadalo nejhůř v Rousínově naskočila buňka o intenzitě 57dBZ a začala nasávat okolní instabilní vzduch -->

Zdáli se nad Vyškov valil zprvu nepatrný shelf sloud (vznikl asi 10km od Vyškova) --> Bouřka nad Vyškovem evidentně sílila, před samotným shelf cloudem, jakoby by byli mraky a pára vtahovány přímo do bouřky --> Přičemž se přivalil opravdu strašidelný shelf cloud, který dlouho nepamatuji. Výtok vzduchu byl velmi energický a dával odtušit silnému sestupnému proudu v jeho týlu --> Opravdu zajímavá podívaná v podání nacucávání vzduchu do buňky a jeho vracení shelf cloudem.

--> Po přechodu shelfu s nárazy větru mezi 15-20m/s ojediněle mohlo být více (červencová MCS mi zničila anemometr :D ) --> Následoval sestupný proud s větro-dešťvou spouští (61,5bBZ, hodnoty VIL na 38kg/m a výška buňky 20,1km) --> Cca 18:35 přišli i kroupy o velikosti asi 0,5-1cm na dobu asi 30s.

--> Bouřka zde nechala 34mm vody z čehož 30mm spadlo v prvních 25m intenzivního nášupu. Zbytek pak na stratoformních srážkách na samotné frontě.
--> Blesková aktivita byla spíše standard, ono toho taky v tom sestupném proudu moc vidět nebylo :D

Fotky: https://picasaweb.google.com/1098075565 ... pHZv-X2kAE

Videa dodám večer:
Štěpán Krejsek
Příspěvky: 839
Registrován: 11 črc 2008 13:19
Bydliště: Brno - Žabovřesky

V Žabovřeskách byl pozorovatelný shelf cloud prakticky identický s tím, co vydotil igisek.
Při příchodu bouře vyprodukovala dva CG blesky, následoval silnější déšť a na závěr se přidala i blesková aktivita která souvisela se zesílením bouřky při postupu dále od Brna.
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

Michal Geryk píše:Přerov měl opět štěstí (nebo smůlu), po sobotě včera večer zasáhla město další silná bouřka s velmi temným shelfem, přívalovým deštěm a větrem. Napršelo 40 mm a od soboty 80 mm vody - město nyní leží na močálu... :?

Více bude časem v článku zde na bouřkách, zatím aspoň video: http://www.youtube.com/watch?v=v7iVJ9dqtAY
Údaje o srážkách tady sice nesleduju od začátku, ale troufám si odhadnout, že 40 tady v bouřce nenapadlo snad za celých 12 let, co tady bouřky aktivně pozoruju. O tom že by se to mělo stát dva dny po sobě se mi ani nezdá :o

Z fotek obou dnů se zdá, že došlo ke vzniku čerstvého Cb právě nad místem pozorování. (Mrak se přibližoval, ale delší dobu na něm nebylo vidět žádné srážkové pole.) Že by snad Přerov byl budičem pro bouřky?? :lol:
Uživatelský avatar
Michal Geryk
Člen AMS
Příspěvky: 1443
Registrován: 30 kvě 2007 05:50
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Amerika:
Pořádnou bouřku jsem si zasloužil :) , letos jsem až do této soboty nezažil ani jednu blízkou silnější bouřku.

V sobotu se opravdu bouřka tvořila přímo nade mnou (i když se to kolem cébáky jen hemžilo), v pondělí asi 20 km JZ před Přerovem. Jen mě strašně mrzí pondělní apokalyptický shelf cloud - viděl jsem ho až nad sebou, protože mám výhled pouze na východní půlku oblohy a zrovna jsem sám hlídal své malé děti :? .

Co se srážek týče, já mám denní rekord 65 mm (za 2 hodiny při bouřce). Jsou ale roky, kdy zde nenaprší ani 20 mm za den, letos už mám 4 dny s úhrnem kolem 40 mm. Morava je určitě kontinentálnější než třeba stř. Čechy, v letním období zde bývá víc přívalových dešťů, potvrzuje to i Atlas podnebí Česka. "Nejpřívalovější" nížina v tomto ohledu je ostravsko.
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2011“