Bouřky 19.7.2011

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2011.
Odpovědět
Tomáš Prouza
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

V úterý 19. července 2011 počasí ve střední Evropě ovlivňuje vlnící se studená fronta, oddělující teplý vzduch nad východní a studený vzduch nad západní Evropou. V rámci jižního proudění proniká nad naše území teplý a vlhký vzduch ze Středomoří. Od západu postoupí nad ČR tlaková níže, přičmež v rámci dynamicé situace se očekává mírná destabilizace troposféry.

Očekáváme proto místy výskyt intenzivních bouřek.

Bouřky se mohou vyskytnout na celém území ČR (kromě SZ) i SR, vyšší šance na výskyt bouřek je na JV Moravy a Slovensku. Nejsilnější bouřkové projevy se očekávají na J a JV Slovenska (stupeň 2 dle SW), silnější pak na zbytku území Slovenska, JV Moravy a JV Slezska (stupeň 1 dle SW).

Předpověď SkyWarnu:

Obrázek

Obrázek

Text: http://www.skywarn.cz/tstm_day.php?id=208

Předpověď ESTOFEXu:

Obrázek

Text: http://www.estofex.org/cgi-bin/polygon/ ... recast.xml

Ke sledování vývoje situace a sdílení informací vás opět všechny zveme (a žádáme o účast) na IRC kanále AmaterMeteoCZ, na který se snadno a lehce dostanete poklikáním na následující odkaz: http://webchat.quakenet.org/?channels=AmaterMeteoCZ

Do tématu na fóru přispívejte především shrnutím situace, popisem, fotografiemi, videi, případně odkazy týkajícími se řešeného tématu. Děkujeme.
marty

Považskú Bystricu zasiahli 2 jadrá
1. asi o 15.00, nebolo až tak nezaujímavé, bolo pomerne intenzívne, malo aj malé krúpy asi ako hrášok...
2. asi o 18.30, označil by som ho ako hnusné
Od cca 16.00 som ale pozoroval dosť brutálnu konvenkciu
Foto z 1. búrky (ospravedlňujem sa za kvalitu):
http://imageshack.us/photo/my-images/19 ... a0793.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/82 ... a0796.jpg/
Ešte sa niečo očákava večer tak uvidíme
marty

Opäť sa Vám hlásim z Považskej Bystrice. Rúti sa na mňa ďaľšia slušná multicela, ktorá hádže blesky asi tak každé 3 sekundy, ešte je to ďaleko, ale aj tak je to úžasná podívaná
beowulf

Tak dnes to bol masaker.Ako obvykle započala konvekcia nad stredným Slovenskom v rámci orografie.Neskúr započala konvekcia aj smerom na západ a okolo 18:00 dorazila prvá búrka dňa,hlavná oblasť sktivity nás minula južným smerom kde to ale bolo dosť zaujímavé.U nás len pár cc bleskov jeden cg a mierny dážď.Tiež Shelf cloud na ktorom som spozoroval slabú rotáciu.Táto búrka mala dosť dobrý backbuilding a mala aj vysokú odrazivosť.Hlavne v smere na ZH...zaujal maj tvar radarového odrazu v tvare V orientovné na SV/V. Druhá vlna búrok dorazila z juhu okolo 21:00,mimoriadna blesková aktivita ,prívalový dážd a chvíľkové zosilnenie vetra.Mám nejaké videá aj foto konvekcie z dnešného dňa.Neskôr to sem dám.Dnes bol čo sa týka búrok na SVK najlepší za túto doterajšiu sezonu.Táto noc asi tiež bude vyzerať zaujímavo.Inak odporúčam si pozrieť animáciu radarových snímkov nad SVK v popoludňajších hodinách,zdá sa i že niektoré bunky stáčalo...
xciba

dneska jsem nic necekal a a kolem 00:00 se zacala nademnou tvori bourka ktera trva zhruba od 00:00 do ted v ruznych intenzitach s bleskem vetsinou jen CC ale slusne hromy a celkem zatim 4 vlny privalaku v pocatecnim i krupky a spadlo kolem 10-13mm
Dáša
Člen AMS

Stejně jako kolega nade mnou, ani já nic nečekala. A když jsem zhruba kolem 23.00 uléhala do postele, říkala jsem si, že dnes se nás tady bouřkové dění vůbec netýká. O to víc jsem byla překvapena, když jsem byla probuzena zhruba v 0:19 čímsi, co znělo jako hrom. Zapnu počítač, mrknu na radar a přemýšlím, jestli skutečně ještě nespím :lol:
Mezi rozsáhlými komplexy na východě na Slovensku a na západě v Bavorsku vznikla uprostřed, kousek jihovýchodně od Prahy osamocená buňka, která se vydala k SZ napříč Prahou :devil: .
Vyplodila zde odhadem tak do 15 blesků, z nichž jsem viděla asi 3 slušné CC a zbytek v podobě světelných záblesků. Hromy byly místy i dost výrazné. Nejbližší výboj zhruba okolo 1 km. Na závěr jsme se dočkali i několikaminutového přívaláku :lol:

Malá ochutnávka (v rámci možností mého kompaktu :lol: ) :
http://www.youtube.com/watch?v=ahqgtcOeXcA

EDIT : a teď ráno před 6 jsem si projela něco, co vypadalo jako shelf, bohužel jsem vyběhla pozdě :( .No kdo by to býval čekal, další překvápko. :)
http://ditaf.rajce.idnes.cz/Ranni_prekvapeni_20.7.2011
Naposledy upravil(a) Dáša dne 20 črc 2011 05:22, celkem upraveno 3 x.
Tomáš Chlíbec

Pražská půlnoční bouřka opravdu velmi mile překvapila. Kde se vzala, tu se vzala - během 30ti minut vznikla na jasné noční obloze aktivní bouřka. Tento typ nočních bouřek mám moc rád, nad hlavou jasná hvězdná obloha a před očima ten nádherný živel - prostě paráda. Dojem trochu kazilo spodní nasvícení pražskými světly, ze směru mého pohledu bylo podsvícení opravdu intenzivní. První část pozorování u Nebušic přímo proti pohybu bouřky ukončily první vydatnější kapky, později jsem se přesunul o pár km severněji k Horoměřicům s vidinou pozorování za sucha z bočního pohledu. To nevyšlo, mrška se trochu rozrostla, takže jsem zhruba 30 minut trávil za zavřenými okny auta a poprvé fotil přes zapršené sklo - nic moc. Po chvíli se pár blesků dotklo země příliš blízko (pod 1km), několik minut jsem trávil v poloze skrčence ve středu auta bez hodinek a opasku, to kdyby náááhodou... :!: Dopadlo to dobře, bubnování na střechu i blízké výboje odezněly a mě se naskytl výhled na nádhernou strukturu bouřky odcházející směr SZ. Déšť ustal, vzduch voněl a bouřka na rozloučenou předvedla ještě pár výbojů. Bilance je oproti očekávání slušná - blesků dostatek, zhruba 50% CC a 50% CG, podle síly hromu bylo i několik CG+.
Během třídění fotek a psaní dojmů se vylíhly severně další buňky a jižně lajnička, jedu to omrknout ;)

Tady vzorek nejzajímavějších kousků, v úpravě fotek jsem měsíc a půl pozadu :^)

Obrázek
Amerika

I pro mně to bylo nečekaným překvapením, ikdyž jsem moc nebodoval.
Nejprve tedy včera (19.7.) večer jsem fotil pěkné cirrostraty, pak jsem ale šel spát, protože radar mluvil dost jasně. kolem 2:00 mně probudil nejprve slabý hrom a pak jsem pozoroval pravidelné záblesky + hromy. Téměř všechny jen CC, vzdálenost většinou 2 až 4 km, síla hromů spíš slabá. Blesky nebyly fotitelné. Celkem asi 30. Pak se pomalu přidal spíš slabý déšť, dál nevím.
Po rozednění v 6:00 další překvapení. Obloha zatažená a odjihu občas duněly slabé hromy. Vyjel jsem rychle na kole směrem na sever. Pořídil jsem několik fotek shelfu, ale struktura byla díky velké vlhkosti z předchozího deště né příliš zajmavá. Cestou zpět jsem nadával na kvalitu nepromokavého oblečení a tašku na kolo, ve které jsem pak na dně objevil louži vody. Nejspíš to odnesl tachometr, což je příliš vysoká cena za tyhle blbý fotky!
Nyní stále prší ze zbytků bouřek, již bez homů. Jsem zvědavý na odpoledne, ale obávám se že to bude kazit nízká oblačnost.
Tomas Pucik
Člen AMS
Kontaktovat uživatele:

Nedokážem veľmi opísať slovami to, čo sa dialo včera v noci v Poprade - z ozrutného MCC som pozoroval búrku v kuse 6 hodín, s 5 samostatnými výraznými jadrami. Najsilnejšie bolo hneď prvé (bow echo) s ohromnou elektrickou aktivitou, do 3 bleskov v jednej sekunde a cez 20 výbojmi do 1 km. Nárazy vetra okolo 20 m/s + prívalový dážď po dobu 10 min. Dovedna som na tej bunke pozoroval stovky bleskov.

Už z tohto diania som bol pomerne mimo, keď sa však začali objavovať ďalšie jadrá s intenzívnymi zrážkami a tiež veľmi frekventovanými bleskami (z toho bolo bohate blízkych CG), neveril som... Medzi jadrami mierne pršalo ale blýskalo sa stále... takmer v kuse.

V živote som nevidel toľko bleskov za jednu jedinú noc. Zrážok spadlo v meste cca 50 - 60 mm (letisko 49 mm, Poprad-Gánovce 62 mm). Najbližší úder blesku som pozoroval do vedľajšieho paneláku, vzdialenosť cca 40 m.
marty

Tak v Považskej Bytrici napokon 3 búrky,ale keby som mal zrátať, koľko kumulonimbov som videl, tak by mi na to 2 ruky ani zďaleka nestačili. Mám fotky, ale vzhľadom k tomu, že som si foťák zabudol u rodičov, mal som len mobil :(
A ako už bolo napísané nadomnou, niektoré búrky naozaj stáčalo.
Potom ešte dohodím nejaké fotky z konvenkcie a tak...
Tomáš Prouza
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Ačkoliv se samotná bouřka vyskytla už 20. července, podle metodiky SW i Estofexu spadá pod 19.7. a navíc při časování dle UTC stejně začala před půlnocí ;)

Jednalo se o multicelární bouřku, jenž vznikla kolem 1:00 SELČ v prostoru Dobrušky. Odtud postupovala k severozápadu a pozvolna zesilovala. Velkých Svatoňovic dosáhla v 1:50, kdy začalo slabě pršet - následně kolem 2:00 buňka zeslábla, avšak již ve 2:10 se opět zregenerovala natolik, že ve 2:20 dosáhla nad Úpicí odrazivosti přes 60 dBZ. Ve stejnou dobu (kolem 2:25) došlo k nejbližšímu úderu blesku ve vzdálenosti kolem 1 km, následovaným 5 dalšími kolem 3 km (vše podle hromů nejspíše typu CG - duněly opravdu solidně). Srážky pokračovaly s proměnlivou intenzitou do 2:30, kdy zcela ustaly. Vítr nebyl v bouřce nijak výrazný, dosáhl maximálního nárazu 4,0 m/s od SZ ve 2:23. Celkem spadlo 0,8 mm srážek. Bouřka pak opustila prostor pozorování (okolo 2:45) a pokračovala dále směrem na Žacléř.
Amerika

Ještě k té ranní bouřce, nějak jsem to nedopověděl...
Trvala asi 45 minut a byla to druhá srážkově nejvydatnější bouřka tohoto roku. Spadlo 16 mm srážek, pršelo delší dobu silným deštěm. Elektrická aktivita byla ale velice slabá, hromy tak každou minutu v různé vzdálenosti, 95 % CC, a velmi slabé co se týče hluku. Druhým mínusem byla velmi slabá struktura. Srážky začly vypadávat už asi 3 km před hůlavou a samotný shelf vypadal jak uplácaný z mlhy. Fotky si nechávám jen kvůli tomu, že je to ranní bouřka. Podstatně hezčí měl Instabiliter, zřejmě proto, že tam nebylo tolik vlhkosti z předchozí noční bouřky jako u nás.
raso4

Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2011“