Bouřky 14.7.2011

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2011.
fractal
Příspěvky: 6
Registrován: 13 čer 2011 19:15
Bydliště: Podivín okr. Břeclav
Kontaktovat uživatele:

Podivín, okr. Břeclav

Ráno kolem 10 h přišla slabší bouřka s necelými 2 mm. Večer pak se od Rakouska přiblížil MCS s něhož nás zasáhla asi 3 jádra. Blesková aktivita vysoká a jelikož se to odehrávalo kolem 22 h tak i dost efektní (nejbližší blesk cca 200-300 m), intenzita místy 1 blesk/s. Srážky spíše slabší, z posledního jádra i s kroupami ale šlo jen o jednotlivé kroupy (či krupky) v dešti. Nicméně do střech a tvrdých ploch to bouchalo pěkně. Napršelo 13,6 mm (za celý den). Mám asi pár pěkných blesků na kameře ale zpracuju to až po víkendu.
pocasiholasice
Příspěvky: 19
Registrován: 27 dub 2011 07:55
Bydliště: Holasice okres Brno-venkov 196 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Včera nás přešly cca 3 bouřky dvě podle odhadu na detektoru blesků(byl jsem v práci) a 1 večerní kterou jsem sledoval. Srážky v bouřkovém dni slušné necelých 19mm. Hlavně večerní bouřka byla velice pěkná na pozorování spousta Cg blesků. Dlouho se držela hlavně jižně Pavlovské vrchy pak taky východně a západně. Nad námi dlouho nic byli jsme v sevření až k půlnoci bouřka na stanici a z ní i srážky.Přikládám jednu fotografii ač byly blesky velice fotogenické kvalita u mě nic moc nemám na to techniku.
Přílohy
noční blesky
noční blesky
Uživatelský avatar
Prdek
Příspěvky: 138
Registrován: 10 čer 2009 19:55
Bydliště: Litomyšl - 360 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Tak nakonec jsem tento den preci jen absolvoval jeden kratky vyjezd, i kdyz jsem to uz vubec necekal.
Vecer kolem 21:45 jsem se rozhodl, ze podniknu vyjezd mezi Svitavy a Moravskou Trebovou, kam prave postupovaly pomerne elektricky aktivni bourky od jihu. S minulymi dny se to sice nedalo srovnatvat, ale nakonec to byla pekna vecerni blyskavice...

Fotky jako vzdy najdete zde: https://picasaweb.google.com/z.Litomysl ... rky1472011#
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

Štěpán Krejsek píše:nakonec se povedla jedna fotka CG
Nádhera!
Akorát škoda tý housenky na objektivu a toho okapu.
Každopádně tomuhle říkám vyfocený CGčko!
pavel_p
Příspěvky: 1
Registrován: 15 črc 2011 19:22
Bydliště: Brno

Jeden z prvních blesků první velmi lokální a krátké bouřky, Brno-Řečkovice, asi 21:30. Dál se mi s focením nedařilo a na vzdory asi 40ti fotkám s minutovou expozicí snad jen dvě zachycují vůbec nějaký blesk v dálce.
Přílohy
P1140439s.jpg
Štěpán Krejsek
Příspěvky: 839
Registrován: 11 črc 2008 13:19
Bydliště: Brno - Žabovřesky

Amerika píše:
Štěpán Krejsek píše:nakonec se povedla jedna fotka CG
Nádhera!
Akorát škoda tý housenky na objektivu a toho okapu.
Každopádně tomuhle říkám vyfocený CGčko!
Za okap jsem vděčný, přesahuje cca o 50 cm a umožńuje mi fotit za slabého až středně silného deště aniž by mi pršelo do objektivu.
Dal jsem tam 180 s expozici, clona 8 a ISO 64. Bližší cca 300 m daleko, druhý cca 500 m, potom jsem raději zakryl objektiv aby mi při posledních cca 60 s expozice nezhatil komozici nějaký jiný blesk. Clona taky vyšla, CCčka v mracích sice výrazně ztlumila (ostatní fotky díky tomu nepoužitelné), ale na tohle byla akorát. Byl to jeden ze 3 takhle blízkých blesků, takže jsem rád, že jsem chytil aspoň jeden. Jinak ty dva hlavní blesky následovaly těsně po sobě (cca do 1 s) a ten slabý napravo několik sekund po nich, objektiv jsem zakryl až po tom. Mít lightning trigger, tak se mi tohle nikdy nepovede.
Tomáš Římský
Příspěvky: 485
Registrován: 09 čer 2007 13:59
Bydliště: Bohuňovice u Olomouce
Kontaktovat uživatele:

Tady u Olomouce co večer jelo jako na běžícím páse, ale pokaždé když se to mělo přiblížit, tak projevy slábly. Chvíli jsem fotil venku za obcí a jak to začalo být blízko, jel jsem domů fotit z terasy nebo z okna. Pár fotek je zde: http://dracon.rajce.idnes.cz/Bourky_15.7.2011 ale moc se nepovedly, tak snad příště.
chio
Příspěvky: 73
Registrován: 10 úno 2009 17:27
Bydliště: Svrčinovec (okr. Čadca), 440 m n. m.

V priebehu popoludnia a večera prešli cez nás dve slabšie búrky, jedna okolo 16:30 a druhá po 20:00. V oboch boli hlavne CC blesky, pri tej večernej boli od nich veľmi výrazné záblesky (na to, že bolo tesne po západe Slnka), hoci väčšina z nich bola už za kopcom, vo vzdialenosti min. 5 km od môjho stanovišťa.
V noci nás hlavné búrkové pásmo obišlo cez Moravu, tu bola iba slabšia búrka tesne pred polnocou. Predchádzala jej blýskavica už od 22:30.
Zrážok bolo málo: spolu 3 mm.
Zdravím z blízkosti trojmedzia Slovenska, ČR a Poľska (a dosť často aj z Ostravy :-))
Uživatelský avatar
dobrmanek
Příspěvky: 746
Registrován: 23 čer 2007 09:56
Bydliště: Větřkovice, 480 m.n.m, okres Opava

Tento den se určitě zapíše mezi nejzajimavější bouřkové dny roku. Ani ne proto, že by ty bouřky byly krásné, ale především jejich počtem a množstvím velmi blízkých úderů. Nad nebo kousek od Větřkovic přešlo přes 10 bouřek. Na fotografování toho ovšem moc nebylo, vyjma dopoledne a večera. Blízkých úderů bylo opravdu dost, možná okolo 15 do 1 km a z těch 15 několik extra, kdy hrom šel zároveň s bleskem. Večer přešla velmi zajimavá bouřka při západu slunce, takže byla i dobře nasvícená. Byl to nádherný pohled. Jsem se za ni vydal a místo toho jsem málem zapadl. V noci už to byla bída. Bouřky prostě ne a ne dojít blíž a když už konečně došly, tak jsem neměl nervy na focení.

fotogalerie
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
mfuhrer
Příspěvky: 74
Registrován: 30 kvě 2010 15:12
Bydliště: Šumperská kotlina

Málokdy je situace taková, že od rána do noci přechází jedna bouřka za druhou, pokud dobře počítám, jenom těch samostatných nás přecházelo 8, některé z toho samozřejmě vícejádrové, další 2 potom vzdálené.
Celkový úhrn srážek od 4h SELČ 14.7. do 4 SELČ 15.7.- 21,5mm.
http://mfuhrer.rajce.idnes.cz/20110714_ ... umperskem/
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2011“