Bouřky 14.7.2011

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2011.
Tomáš Prouza
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

13 črc 2011 23:52

Čtvrtek 14. července 2011 - nad střední Evropu postupuje od západu mohutná výšková brázda. Po její přední straně postupuje v jihozápadním proudění poměrně výrazná tlaková níže. V rámci jejího teplého sektoru bude nad Moravu proudit relativně teplá a vlhká vzduchová hmota, jejíž přísun bude ukončen zvlněnou studenou frontou.

Očekáváme proto možnost výskytu silných bouřek s krupobitími, přívalovými srážkami a v menší míře též silným nárazovitým větrem.

Bouřky se mohou vyskytnout na Moravě, ve Slezsku a na celém území SR, vyšší šance na výskyt bouřek je na středním Slovensku. Silnější bouřkové projevy se očekávají na východě Moravy, Z a středním Slovensku (stupeň 1 dle SW).

Předpověď SkyWarnu:

Obrázek

Obrázek

Text: http://www.skywarn.cz/tstm_day.php?id=203

Předpověď ESTOFEXu:

Obrázek

Text: http://www.estofex.org/cgi-bin/polygon/ ... recast.xml

Ke sledování vývoje situace a sdílení informací vás opět všechny zveme (a žádáme o účast) na IRC kanále AmaterMeteoCZ, na který se snadno a lehce dostanete poklikáním na následující odkaz: http://webchat.quakenet.org/?channels=AmaterMeteoCZ

Do tématu na fóru přispívejte především shrnutím situace, popisem, fotografiemi, videi, případně odkazy týkajícími se řešeného tématu. Děkujeme.
Štěpán Krejsek

14 črc 2011 03:55

Dnes v noci jsem se vystěhoval na balkon, aby mě případná bouřka včas vzbudila. Nakonec mě již pře 4 hodinou vzbudil nárazový vítr související s bouřkou blížící se od JZ a slabé hřmění. Rychle jsem dobil baterky ve foťáku, promazal snímky na kartě a vyrazil na lov.
Kolem Brna prošla jižní z dvojice výrazných bouří. Slušná blesková aktivita, dokud bylo čelo přibližně západně, produkovalo dost CG blesků, potom už byly schované za srážkami.
Jakmile se bouře dostala S-SZ, produkovala na týlové straně hodně CC blesků schovaných v kovadlině.
Severnější bouři jsem zpočátku také zahlédl, jako výrazně el. aktivní část mraků na severu.
Libcz
Kontaktovat uživatele:

14 črc 2011 05:52

Olomouc vůbec nic. Podle radaru fronta jemně lízla Šternberk a pořádně se rozparádila až v podhůří Jeseníků. Na výlet za blesky jsem za tu poslední sadu tropických nocích příliš v neprovozním stavu :(
Ctiborv
Bydliště: Řídeč, podhůří nízkého jeseníku, 30 km S od Olomouce
Kontaktovat uživatele:

14 črc 2011 08:17

Libcz: jednalo se o velmi krátkou a intenzívní přeháňku bez bleskové aktivity, šla přímo přes mé bydliště. Pod tmavou základnou byly vidět pruhy deště, struktura oblačnosti nijak vyjímečná.
Podle radaru se teď přes moravu velmi rychle pohybují 2 systémy s bleskovou aktivitou...

Tak systém dorazil: projevil se docela pěknými CG- blesky, s dunivými hromy.
Foto z telefonu : http://martyold.rajce.idnes.cz/bourka_14.7._2011
Naposledy upravil(a) Ctiborv dne 14 črc 2011 10:12, celkem upraveno 1 x.
Meteostanice WS 2350. Data ze stanice : http://ctibor.borec.cz
Ze střední moravy zdraví Ctibor Venus
igisek

14 črc 2011 09:23

Řečkovice mají hold na bouřky smůlu,po včerejší krásné blýskanici nás nad ránem o 1km minulo krásně aktivní bouřkové jádro,poté teďka kolem 10 nás minulo severně krásně bouřkově aktivní jádro a teď nás pomalu mijí jižně aktivní bouřkové jádro.Blesků pod 3km téměř žádnej,srážky do 0,5mm.Je to slabota,teplota stále 27°C,čekal jsem víc.Bouřky ještě k tomu,bez řádné struktury,jenom šedá sloha z níchž se blýská a vzdáleně hřmí.
Štěpán Krejsek

14 črc 2011 12:04

mezi 10:30 a 11:00 se odehrálo další bouřkové dějství tohoto dne:
2. bouřka přinesla nevýraznou strukturu a mnoho krásných CG blesků na čele, minula nás cca o 1 km západně.
3. bouřka dorazila cca 15 minut poté, jelikož neoplývala žádnou srukturou a mířila kousek vedle východně, dále jsem ji nesledoval a pouze zaznamenal několik zahřmění.
Yves
Kontaktovat uživatele:

14 črc 2011 12:08

Včerejší monstrózní systém nás obešel o 30-40 km, doprovázela ho blýskavice. V noci se přibližovala fronta. Měl jsem budík podle radaru na 1:45 a 3:00. Nakonec až po 3:30 nás nejprve obletěl SZ systém bouřek, co následně vyprodukoval i 60 dBZ, a poté konečně dorazila i blízká bouřka od JZ. Nebyla vůbec špatná, dost CG blesků (min. 1500 m) a v době nejlepší aktivity blesk po 3 sekundách. Jádro nás obešlo JV, takže srážky velmi symbolické. - - - Ráno v 9:15 nás opět JV obešla další bouřka, opět dost CG blesků (nad 2000 m), ale srážky zase úsměvné. Celkově spadly za obě bouřky 2 mm. Bál jsem se, že nebude nic, nakonec to docela ušlo, akorát vyspanej nejsem. Fotky z první bouřky: http://imageshack.us/g/204/beznzvubn.png/. Letošní účet bouřek se zaokrouhlil na 20.
POČASÍ V TŘEBÍČI NA FACEBOOKU https://www.facebook.com/pocasivtrebici/

Aktivní motorizovaný stormchasing v regionech od Znojemska a Brněnska přes dominantní Třebíčsko po Žďársko, Jihlavsko, Jindřichohradecko.
Štěpán Krejsek

14 črc 2011 12:12

Východně od Brna nyní 4. bouřka dne, bezkonkurenčně nejhnusnější (šedá základna,srážkové pruhy a pár fraktů) a s občasným slabým hřměním.
Qw3Rtzui0p

14 črc 2011 12:17

To me poser, kdyz chceme grilovat tak pres nas jede takovej vlacek vysravek.. A kdyz ma byt nejaka velka bourka tak ani hovno :D
igisek

14 črc 2011 12:20

Štěpán Krejsek píše:Východně od Brna nyní 4. bouřka dne, bezkonkurenčně nejhnusnější (šedá základna,srážkové pruhy a pár fraktů) a s občasným slabým hřměním.
Ale tahle poslední má bezkonkurečně od všech dnešnních opravdu nejdunivější hřmění. :D Je to nějakých 15-20km daleko,ale duní to tak,až se mi z toho třepou plastová okna. :D
Qw3Rtzui0p

14 črc 2011 12:43

igisek píše:
Štěpán Krejsek píše:Východně od Brna nyní 4. bouřka dne, bezkonkurenčně nejhnusnější (šedá základna,srážkové pruhy a pár fraktů) a s občasným slabým hřměním.
Ale tahle poslední má bezkonkurečně od všech dnešnních opravdu nejdunivější hřmění. :D Je to nějakých 15-20km daleko,ale duní to tak,až se mi z toho třepou plastová okna. :D
Jo a taky me vyhodila elektriku.. Ve Slavkove to myslim cca 3x celkem slusne ruplo v okruhu cca 2km
Prdek
Kontaktovat uživatele:

14 črc 2011 12:53

Tak dnes nad ranem Litomysl zasahla pomerne vydatna bourka se silnou el. aktivitou a intenzivnim destem. Multicelarni bourka dorazila ve 4:20, ale jiz kolem ctvrte hodiny me probudilo vzdalene hrmeni a rozsvecujici se jizni obzor. Bohuzel po odpoledne-vecernim dlouhem vyjezdu jsem byl naprosto nepouzitelny, takze fotky nejsou...nenasel jsem dost moralnich sil, abych vylezl z postele a sel fotit. ;) Ale i z poste to byla pekna podivana. :D
Libcz
Kontaktovat uživatele:

14 črc 2011 14:48

Ctiborv píše:Libcz: jednalo se o velmi krátkou a intenzívní přeháňku bez bleskové aktivity, šla přímo přes mé bydliště. Pod tmavou základnou byly vidět pruhy deště, struktura oblačnosti nijak vyjímečná.
Podle radaru se teď přes moravu velmi rychle pohybují 2 systémy s bleskovou aktivitou...

Tak systém dorazil: projevil se docela pěknými CG- blesky, s dunivými hromy.
Foto z telefonu : http://martyold.rajce.idnes.cz/bourka_14.7._2011
To je ta, co prošla kolem poledne? Zkusil jsem cvaknout panorama z okna, ale na výšku, neb mám v práci jen dlouhej objektiv, takže jak byly jednotlivý snímky všelijak nahnutý, tak jsou trochu deformované horizontální linie ...
čas 11:05, zrovna začalo pršet, docela velký kapky. Pohled směr sever, severovýchod
http://82.117.136.75/liborb/2011-07-14_oblacnost.jpg

Dunivé blesky slyšet byly, ale perfierně jsem zaznamenal tak nanejvýš dva
switzzy

14 črc 2011 16:09

Zdravím,
tak dnešek celkem vyšel na to že jsem nic nečekal...konvekce pracovala celkem dobře a to i přes to že sluníčko vykouklo za celý den na 5m a to až po srážkách.
Ráno a dopoledne nás ovlivnila oblačnost systému, který přešel v noci nad vysočinou, tudíž byla šance na bouřky při zatažené obloze o to menší. Nicméně první hřmění a bouřka nás minula už v 10:15 asi 6km Z, co koukám na radar tak celkem solidní, která byla součástí celkem velké MC jež pokrývala většinu JM.

Chvíli na to přišla bouřka spojená s tou samou MC a to v 10:35....bleskově středně aktivní zaznamenal jsem 2 CG+ do 3km...dokonce vypadla elektřina. Bouřku doprovázela silná srážková aktivita,ale jen po velmi krátkou dobu...cca 10-15m...pak vše odešlo na SV (Max. odrazivost srážek dosáhla 53,5dBZ)

Ve 12:15 se nasunula další intenzivní přeháňka od JZ, která nakonec přerostla do bouřky...MC byla el. méně aktivní než ta první, ale vzhledem k přímému přechodu co prásklo tak dost solidně. Opět už podruhé vypadla elektřina. Srážkově byla výraznější jelikož trvala až do 14:10. Střídal se prudší déšť s mírným deštěm s max. odrazivostí 46dBZ.

Jelikož jsem byl v práci, nebylo jak fotit, nicméně žádná z bouřek neměla zajímavou strukturu. Snad jen na první byl náznak tvořícího se arcusu směrem k SV ale to je s velkým otazníkem...

Srážky dodám zpětně o víkendu.
petrik.p.3
Kontaktovat uživatele:

14 črc 2011 18:36

Zdravím ze Znojma,
Dnes dopoledne se přes Znojmo okolo 9,30SELČ přehnala slabší bouřka, na níž byly zřetelné dvě samostatná bouřková jádra. Zaslech jsem pouze pár hromů, viděl pár Cc a jeden Cg a spadlo pěkných 0,6mm vody.. Bouřka byla téměř bez struktury, ale pro mě se stala aspoň malou satisfakcí za včerejší totálně (a teď mi snad adminové prominou to slovo) prosranej přechod MCS přes jih Čech, kterej jsem díky předčasnému odjezdu zmeškal... :devil:
http://www.pocasiznojmo.cz/
Základní lidskou slabostí je, že člověk nepředvídá bouři, když je pěkné počasí.(Niccolò Machiavelli )
Ze Znojma zdraví Petr
igisek

14 črc 2011 20:49

Řečkovice obklopeny asi 6 bleskově aktivními buňkami-teda blejská se ze všech stran a hřmí a duní až se mi z toho třepou okna.Konečně bouřka,na kterou jsem čekal a vypadá to,že to největší se teprve chystá :)
Štěpán Krejsek

14 črc 2011 21:21

Brno ve finále total výser. Levostáčivou buňku jdoucí z Rakouska na hranicích zadusily marastní buňky, které jak rychle vyrostly, tak rychle chcípaly. Mě všechno obešlo, až na 2 CG blesky vše schováno v mracích okolo, co šlo na nás, včas zheblo. Vrcholem tak zůstává bouřka z 4 hodiny raní.
Počet el. aktivních jader se prozatím zastavil na 8 za celý den.
Čurbas
Kontaktovat uživatele:

14 črc 2011 21:45

Valtice ze zacatku dle radaru to vypadalo pekne ale nakonec spadlo par kapek oproti tomu co melo byt .

Par fotek http://curbas.rajce.idnes.cz/Bourka_2011.07.14#
sawyer

14 črc 2011 21:49

V Břeclavě to dnes vypadalo hodně dobře. Asi před hodinkou se přes nás prohnala silnější bouřka z Rakouska. 4x to slušně prásklo v okruhu 200m. 3x vypadl el. proud, ale to bylo vše. Jak rychle dorazila, tak rychle odešla, ale i tak, řekl bych, že jedna z nejlepších bouřek za poslední 3 léta :)
Břeclav, Haškova 7!
Obrázek
Libcz
Kontaktovat uživatele:

14 črc 2011 21:57

Přes Olomouc momentálně pochoduje jedna bouřka za druhou. K mému štěstí míjejí východně, takže mohu z okna fotit blesky, pár kousků se zadařilo, jeden byl dost silný a fotku přepálil, snad to z RAWu obstojně "vykousnu".
Zítra zpracuji a dodám výsledky

EDIT: jak jsem slíbil, tak konám :-)
(nechal jsem je schválně ve větším rozlišení, aby přílišným zmenšením nezanikly detaily)
blesk 1
blesk 2
Naposledy upravil(a) Libcz dne 15 črc 2011 06:05, celkem upraveno 2 x.
Mira Zacpal
Kontaktovat uživatele:

14 črc 2011 22:06

Tak konečně po několika týdnech, co to všude kolem bliká a rachotí jsme se i my dočkali alespoň malé náplasti na naši pošramocenou duši:)
V podvečerních hodinách jedna méně významná mc, když nás obě jádra obešla, jedno z východu, druhé západně. Pár cg blesků a sem tam pěkný dunivý hrom. Asi po pěti minutách pozorování spadlo pár menších krup (cca 0,5 - 1cm), trochu sprchlo a tím to haslo.
asi po dvou hodinách jsem uslyšel hřmění a zjistil jsem, že jsem příchod o mnoho lepšího systému lehce promeškal. Foťák na rameno, stativ, auto a kilem přes město, abych to aspoň trochu stihl. Po příjezdu na místo asi po pěti minutách slyším hučení (ne tam, kde si myslíte:)). Balím stativ a raději jsem se schoval do auta. Intenzivnější srážky (odhadem tak 4-5mm) a poměrně el. aktivní jádra. Velké množství cg- a cc. Snad i cg+, ale při dešti těžko říct. trvání asi 30 min, pak se to postupně sunulo k ssv.

Relativně podařené tři fotky:
http://topperhurley.rajce.idnes.cz/Bour ... _14.7.2011
Štěpán Krejsek

14 črc 2011 22:20

nakonec se povedla jedna fotka CG
Přílohy
RIMG1065.JPG
Štěpán Krejsek

14 črc 2011 22:27

9. bouřkové jádro dne právě přechází doprovázeno údery CG až 300 m blízko.
Naposledy upravil(a) Štěpán Krejsek dne 14 črc 2011 23:10, celkem upraveno 1 x.
Mira Zacpal
Kontaktovat uživatele:

14 črc 2011 22:36

Štěpán Krejsek píše:nakonec se povedla jedna fotka CG
Parádní fotka, ta se ti fakt povedla
Štěpán Krejsek

14 črc 2011 22:53

Už 10. jádro stejně jako 9. se silným deštěm a solidními blesky. Nejbližší úder 50 m.
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2011“