Bouřky 29.6.2011

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2011.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
Administrátor
Příspěvky: 1149
Registrován: 30 kvě 2007 13:41
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Ve středu 29. června 2011 se bude nad východní Evropou se udržovat mohutná výšková tlaková níže. Přes severní/západní Evropu přitom bude postupovat směrem k východu výšková brázda spojená se zvlněným frontálním rozhraním.
Zatímco východ území ovlivněný výškovou cyklonou bude mít převahu severního/severovýchodního proudění, na západ bude proudit vzduch od jihu. Mezi těmito dvěma poměrně teplými a vlhkými vzduchovými hmotami bude stlačována oblast spíše suššího vzduchu zasahující nad východní Moravu a většinu Čech.
Proto očekáváme ojediněle až místy možnost výskytu bouřek. Bouřky se mohou vyskytnout na západě a jihovýchodě Čech, na Moravě a Slezsku a na celém Slovensku. Vyšší pravděpodobnost výskytu bouřek bude ve Slezsku a na severu Slovenska. Silnější intenzita bouřkových projevů se nepředpokládá.

Předpověď SkyWarnu:

Obrázek

Obrázek

Text: http://www.skywarn.cz/tstm_day.php?id=179

Předpověď ESTOFEXu:

Obrázek

Text: http://www.estofex.org/cgi-bin/polygon/ ... recast.xml

Ke sledování vývoje situace a sdílení informací vás opět všechny zveme (a žádáme o účast) na IRC kanále AmaterMeteoCZ, na který se snadno a lehce dostanete poklikáním na následující odkaz: http://webchat.quakenet.org/?channels=AmaterMeteoCZ

Do tématu na fóru přispívejte především shrnutím situace, popisem, fotografiemi, videi, případně odkazy týkajícími se řešeného tématu. Děkujeme.
switzzy
Příspěvky: 29
Registrován: 24 kvě 2010 21:02
Bydliště: Vyškov na Moravě 256 m.n.m.

Takže dnes jsem asi první se svým příspěvkem....
Na Drahanské vrchovině se rozjela pěkná hluboká konvekce, ač tomu vůbec nic nenasvědčovalo....bouřka se vytvořila asi za 20 minut 3km S-SZ od Vyškova a spojila se s bouřkou na Olomoucku--> utvořila tak multicelu...takže její příchod byl dost nečekaný.
Bleskově nebyla nijak extra aktivní, zachytil jsem 7 blesků z toho jeden CG+ (na detekci jsem nekoukal, ale šupa solidní).....zahřmělo tak asi 20 krát....b-žel jsem lítal během bouřky kolem chystání na grilovačku, takže těch blesků mohlo být více.
Srážkově vyprodukovala asi 10 minutový déšť z toho 5m solidní nášup o intenzitě 52dBZ. Srážky dodám až v pátek jelikož teď se přesouvám směr Nemojany na bečku :lol: :lol:

16:15....multicela se trhá na jednotlivé cely jedna jde přes Drahanskou vrchovinu, druhá JV pod Brnem postupuje směrem k jihu.
Uživatelský avatar
babicak
Příspěvky: 9
Registrován: 21 čer 2011 15:24
Bydliště: Babice u Uh. Hradiště, ZLK

Okolo 18 hod. se v okolí tvoří několik buněk. Dle detekce elektricky celkem aktivní, ovšem blesk jsem nepozoroval ani jeden, hromů bylo slyšet vcelku dost. Srážky byly silnější a chvilku padaly i cca 3-4mm kroupy.
https://picasaweb.google.com/1158623155 ... ure2962011
fractal
Příspěvky: 6
Registrován: 13 čer 2011 19:15
Bydliště: Podivín okr. Břeclav
Kontaktovat uživatele:

K nám ta buňka od Brna už nedoputovala, zdejší nepřátelské prostředí způsobilo, že se rozpadla. Ale od severu bylo kolem 17 h dost černo a slyšel jsem (řekl bych) i jeden hrom.
Uživatelský avatar
JURAJk6
Příspěvky: 386
Registrován: 09 čer 2009 21:22
Bydliště: Černotín (okr Přerov) 310 m. n. mořem
Kontaktovat uživatele:

Tak u me proslo nekoélik bourek. Hlavne druha me sklamala, protoze bylo slyset temer neustavajici hrmeni, ale blesky byly videt jen 3.
Halové jevy, duhy a bouřky, to já rád. Ale nesnáším, když není co pozorovat.
LOVU ZDAR!
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
Administrátor
Příspěvky: 1149
Registrován: 30 kvě 2007 13:41
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Na severovýchodě Čech samozřejmě žádná bouřka nebyla, ale těsně před půlnocí byly díky velmi čistému vzduchu vidět nad obzorem záblesky pocházející z bouřek nad Polskem, v té době cca 150 km vzdálených.
valldez
Příspěvky: 15
Registrován: 24 dub 2011 20:17
Bydliště: Strážnice

Doplním timelapse oblačnosti ze Strážnice, pohled na S,SV.
http://www.youtube.com/watch?v=TY3qP6mLiQE
Uživatelský avatar
dobrmanek
Příspěvky: 746
Registrován: 23 čer 2007 09:56
Bydliště: Větřkovice, 480 m.n.m, okres Opava

Tohoto dne jsem hodně cestoval a moc jsem nedoufal, že bych se mohl něčeho dočkat. Byl jsem u Šumperka a neměl jsem výhled na východ, odkud se měla nasouvat labilní vzduchová hmota. Když jsem konečně odjížděl domů naskytl se pohled na mohutnou hradbu cb někde na severovýchodě. Jeden cb se vyvíjel jihovýchodně od Mohelnice a na něm jsem několikrát viděl blesk. Struktura na zadní straně bouře opravdu nezajimavá. Na krátkou chvilku jsem zahlédl něco jako trombičku, ale jako vždy mě nejspíš šálil zrak. To už jsem měl informaci od bratra, že od sv na nás postupují silné bouře a ja moc nevěřil, že bych nástup těchto bouří natočil či nafotil. S velkým podivem se této práce zhostil bratr, který mě tímto udělal velkou radost. Když jsem byl v blízkosti Potštátu naskytl se nádherný pohled na krásný shelf cloud, ale nebylo absolutně kde zastavit a když bylo místo, tak bylo zarostlé stromy. Musel jsem si vytrpět tento pohled až k větrným elektrárnám, kde jsem měl konečně místo, nic nezaclánělo a mohl jsem udělat fotky mobilem. Jenže schelf cloud už poněkud slábl. Tím, že čelo bouře se velmi zvolna sunulo k jihu jihozápadu, tak jsem ho měl pořád před sebou. V době příjezdu domů, už se tato bouřka začala nasouvat nad Větřkovice. Shelf byl již skoro rozpadnutý, takže nebylo co fotit, ale na kameře se přeci jenom něco našlo :) . Hůlava a ani vítr v centru bouře nebyl silný, ale liják stál za to. Elektrická aktivita rovněž slabá, ale za to 4 velmi blízké údery. Z toho jeden, kdy hrom byl zároveň s bleskem a další tři do dvou vteřin. Když tato bouřka odchazela, již se začla nasouvat další, tentokrát doprovázená větrem v nárazech okolo 10 m/s, intenzita deště slabší, ale elektrická aktivita velká. Nejbližší úder okolo 1 km a velmi mnoho dalších. Z těchto dvou bouřek napršelo 17.8 mm. Kroupy jsem nezaznamenl, ale na první bouři padaly krátce obří kapky.

http://dobrmanek.rajce.idnes.cz/29.6.2011_bourka/
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
Uživatelský avatar
Matěj Grék
Příspěvky: 158
Registrován: 22 bře 2009 15:58
Bydliště: Ostrava-Bělský les

Tak zde pár fotek z přecházející squall line přes Ostravu. Kroupové jádro nás minulo východě, zde jen silně pršelo.
Velice mě zaujal výrazně nazelenalý nádech samotné gust fronty a kroupého jádra.

http://farm7.static.flickr.com/6001/589 ... f8bd_b.jpg

http://farm6.static.flickr.com/5195/589 ... 3548_b.jpg

http://farm6.static.flickr.com/5071/589 ... 2f53_b.jpg

http://farm6.static.flickr.com/5307/589 ... 6a63_b.jpg

http://farm7.static.flickr.com/6036/589 ... 61d3_b.jpg

http://farm6.static.flickr.com/5262/589 ... dc2d_b.jpg
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2011“