Bouřky 16.6.2011

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2011.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
Administrátor
Příspěvky: 1149
Registrován: 30 kvě 2007 13:41
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Ve čtvrtek 16. června 2011 bude před postupující studenou frontou (očekávaný přechod v nočních hodinách) proudit nad naše území od jihozápadu teplý a vlhký vzduch, a proto je zde možnost výskytu místy silných bouřek doprovázených zejména krupobitím. Bouřky se mohou vyskytnout na celém území ČR i SR. Silnější intenzita bouřkových projevů se předpokládá v Čechách. Vyšší šance na výskyt bouřek je na J, JZ a středních Čech a v oblasti Jeseníků.

Předpověď SkyWarnu:

Obrázek

Obrázek

Text: http://www.skywarn.cz/tstm_day.php?id=167

Předpověď ESTOFEXu:

Obrázek

Text: http://www.estofex.org/cgi-bin/polygon/ ... recast.xml


Ke sledování vývoje situace a sdílení informací vás opět všechny zveme (a žádáme o účast) na IRC kanále AmaterMeteoCZ, na který se snadno a lehce dostanete poklikáním na následující odkaz: http://webchat.quakenet.org/?channels=AmaterMeteoCZ

Do tématu na fóru přispívejte především shrnutím situace, popisem, fotografiemi, videi, případně odkazy týkajícími se řešeného tématu. Děkujeme.
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
Administrátor
Příspěvky: 1149
Registrován: 30 kvě 2007 13:41
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Předpověď ESTOFEXu - update:

Obrázek

Text: http://www.estofex.org/cgi-bin/polygon/ ... update.xml
Uživatelský avatar
Mara
Příspěvky: 246
Registrován: 15 kvě 2008 19:56
Bydliště: Lhota za Červeným Kostelcem (Náchodsko) 400 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Zdravim, tak zde je viditelná blýskavice na západě, zatím je to ale moc vzdálené
Tomáš.Malek
Příspěvky: 89
Registrován: 23 bře 2009 23:26
Bydliště: Praha - Vinohrady

Praha Vinohrady. Tak před půl dvanáctou se nám blíží od západu velmi silná a dynamická bouře. První jádro elektricky slabé ale významné srážkově přešlo asi před hodinou. Nyní celý západ tone v záblescích a bouře se rychle blíží. Silné nárazy větru! Začíná pršet. Základnu bouře doprovázejí oblaky panus které letí neuvěřitelnou rychlostí a v podstatě podbíhají základnu Cb. :clap: Vypadá to velmi slibně a bouřka je to silná! ale asi rychle přejde. Je výrazná větrem a rychlým pohybem.
Uživatelský avatar
fotografondra
Příspěvky: 37
Registrován: 10 čer 2011 20:39
Bydliště: Praha 4
Kontaktovat uživatele:

V Praze Řepích prošla asi před hodinou bouřka a teď už zmizela směrem ke Kralupům :)
Všechny moje fotografie: http://fotografpraha.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
novotny
Příspěvky: 207
Registrován: 13 bře 2010 09:56
Bydliště: Nové Strašecí (okr. Rakovník)
Kontaktovat uživatele:

Tak vůbec nevim, jaký mam mít z dneška pocity, celý den bouřky vznikaly v okruhu minimálně 40 km, tj v takové vzdálenosti aby prostě nešly fotit. Večerní lajna vypadala zpočátku dobře, vyjel jsem jí tedy naproti, jenže po chvíli její severní část začala slábnout, tak jsem to vzdal a jel domů, zde zase blesky osvětlovaly moc pěknou húlavu přibližující se lajny, takže sem vyjel na východ ke Kladnu a zde fotil, výsledek jsou asi tři pěkné fotky shelfu + blesk. Kvuli bouřkám jsem najezdil asi 140 km, z toho 110 naprosto zbytečně, klasika.
Přílohy
shelf cloud u Kladna
shelf cloud u Kladna
Mé nej fotky počasí, krajiny, přírody apod. - http://500px.com/TomNovi
Má videa na youtube - http://www.youtube.com/TomNovotny88
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

Dnešek mně spíš zklamal. Všechno se nám vyhejbalo zuby nechty nebo to chcípalo, jakoby pro nás ta předpověď neplatila. Nakonec na frontě ve 24:00 přešla slabá bouřka z linie, která se o nás otřela okrajem. Jižní bouřka vypadala pěkně (viz novotný), ale fotit moc nešlo, protože začlo poprchávat už půl hodiny dopředu a navíc jsem to měl daleko. Udělal jsem pár fotek, ale do spokojenosti to má taky daleko. Blesků s hromy bylo tak 50, skoro všechno CC. Nejbližší tak 2 km. Spadlo z toho tak 3 mm, z toho polovina na vrstevnatym chvostu bez blesků.
Uživatelský avatar
Dáša
Člen AMS
Příspěvky: 305
Registrován: 05 dub 2009 19:35
Bydliště: Brandýsek / občasně Pechova Lhota (u Milevska)

Včera jsem přes den v Praze zaznamenala pouze 1 slabou bouřku o 1 hromu na Praze 8, zhruba někdy kolem poledne. To nejlepší ale ovšem mělo přijít až večer. Po 21.00 jsem vyrazila na OC Šestka. Kde jsem čas před nastupující MCS věnovala své oblíbené kratochvíli : tedy štelování a souboji s technikou.. :lol:
Když už vše vypadalo ztraceně, objevil se Tomáš Chlíbec, který mě vytáhl z bryndy :devil: . Společně jsme sledovali nejprve osamocené jádro, které nás míjelo jihovýchodně a poté se na západě začal rýsovat shelf přibližujícího se MCS. Jelikož nám ale ve focení trochu vadila světla z letiště, přesunuli jsme se k Hostomicům, kde jsem setrvali až do nástupu celého systému s moc pěkným shelfem a poté jsme se přesunuly na severovýchod k Horoměřicům, kde jsem se už v dešti pokoušeli zachytit ještě nějaké blesky.
Přestože jsem svým výkonem opět neoslnila, jsem s dneškem docela spokojená. Zážitek to byl pěkný a těším se na Tomášovi fotky.
Zde pár mých dokumentačních :lol: http://ditaf.rajce.idnes.cz/MCS_6.6.2011
Uživatelský avatar
Tomáš Chlíbec
Příspěvky: 54
Registrován: 30 čer 2010 23:58
Bydliště: Praha - Nebušice

Ja ja, bylo to fajn ;-) Večerní program sice nenaplnil očekávání, trošku to cestou pochcípalo, ale i tak příjemně překvapila čerstvě zrozená buňka jihozápadně od Prahy 6 a pohled na blížící se shelf cloud byl opravdu impozantní. Na panoramatickou fotku to díky tmě a dlouhým časům focení bohužel nebylo, přesto jsem s úlovkem spokojen. Jdu unaven spát s příjemným pocitem pěkného bouřkového večera. Společnost Dáši velmi potěšila :-)

Nově vzniklá buňka s krásným srážkovým pruhem
IMG_1566uzm.jpg
Rychle se pohybující shelf cloud na poslední chvíli prosvícený bleskem (těsně před sprškou)
IMG_1637uzm.jpg
Ještě druhá strana shelfu, boužel bez blesku
IMG_1631uzm.jpg
Uživatelský avatar
Jan Drahokoupil
Administrátor
Příspěvky: 543
Registrován: 26 kvě 2007 15:07
Bydliště: Brandýsek, okr. Kladno
Kontaktovat uživatele:

Zdravím,

předně musím vyjádřit obdiv nad všemi, kteří vydrželi dlouho do noci. Já jsem to zabalil hodinu před půlnocí s tím, že si bouřku užiji jako za starých časů... v posteli nebo případně u okna. Když jsem totiž vyděl ten vývoj nevývoj, celkem rychle jsem se rozhodl, že nikam jezdit v noci nebudu. Nejspíš bych dopadl jako Tomáš Novotný. Večer jsem byl jen chvilku na Rovinách, doufajíc, že uvidím něco zajímavého od vývoje nad Středohořím, ale chyba lávky. Kromě pár záblesků nic, struktura na tu dálku taky nic.

Bylo zjevné, že kde se linie udrží, bude k vidění asi krásný shelf, ale nevypadalo to, že by to mělo být zrovna u nás. Bouře nakonec přišla s půlnocí a kromě hojných CC blesků a hodně slušného deště jsem nepozoroval nic zajímavého.

Je to tak po dlooouhé době bouřka, kdy jsem neudělal ani jednu fotku. :?
Uživatelský avatar
Yves
Příspěvky: 62
Registrován: 26 dub 2010 19:30
Bydliště: Třebíč, 425 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Včera nás zasáhla slabší bouřka od JZ až Z v odpoledních hodinách. Nejde tedy o frontu, která jako obvykle neměla šanci dorazit kvůli pozdnímu příchodu na naše území. Nicméně odpoledne lehce zabouřilo, objevil se i nějaký CG a napršel symbolický 1 mm. Před ní 26°C, po ní 18°C, ale pak se ještě před západem slunce oteplovalo. Byla to 14. letošní bouřka. Dvě fotky: http://imageshack.us/g/542/160620110922.jpg/.
POČASÍ V TŘEBÍČI NA FACEBOOKU https://www.facebook.com/pocasivtrebici/

Bydliště:
Třebíč, 425 m n.m.

Aktivní motorizovaný stormchasing v regionech od Znojemska a Brněnska přes dominantní Třebíčsko po Žďársko, Jihlavsko, Jindřichohradecko.
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
Administrátor
Příspěvky: 1149
Registrován: 30 kvě 2007 13:41
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Čvtrtek na severovýchodě Čech dopadl tak, jak se dalo očekávat, ba dokonce ještě hůř, protože nakonec nespadla jediná kapka deště.

Jediné, co jsem tu spatřil byla osamocená blýskavice z bouřky u Přelouče ve 22:48 SELČ - kterážto bouřka se posléze rozpadla. Následný přechod fronty byl ve znamení slalomu mezi srážkovými oblastmi, jenž vedl k důsledku uvedenému výše... Jediné, co nám fronta přinesla, byla letos druhá nejteplejší noc s Tmin +15,3°C.
Uživatelský avatar
Robin Duspara
Příspěvky: 12
Registrován: 18 říj 2010 23:18
Bydliště: Úvaly
Kontaktovat uživatele:

FOTOGALERIE: http://meteo-uvaly.rajce.idnes.cz/Bourky_16.6.2011

GRAF Z METEOSTANICE:
Obrázek
Czech Thunderstorm Research Association o.s. - http://www.lovcibourek.cz
Uživatelský avatar
fotografondra
Příspěvky: 37
Registrován: 10 čer 2011 20:39
Bydliště: Praha 4
Kontaktovat uživatele:

Taky něco málo přidám, zde album ze včerejší bouřky: http://fotografpraha.rajce.idnes.cz/Bourka_16.6.2011
Samozřejmě popis dodat nemůžu, protože jsem začátečník :D
Všechny moje fotografie: http://fotografpraha.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
Václav Sedláček
Příspěvky: 220
Registrován: 06 čer 2007 17:34
Bydliště: Praha Barrandov, 302 metrů nad mořem
Kontaktovat uživatele:

Přes Barrandov včera přecházela 2 jádra, obě srážkově vydatná ale elektricky slabá a po přechodu nad stanovištěm chcíply.
1.jádro: (22:15 - 22:40) Lokální bouřka vznikla u Berouna, nevýrazná struktura, spadlo asi 5 mm srážek, teplota klesla z 22 na 18 stupňů.
2. jádro: Bouřka na frontě s shelf cloudem (opět se potvrdilo že na Barrandov chodí fotogenické bouřky v noci :@ ), elektricky slabé, provázeno nárazovým větrem od Z. Spadlo dalších 10 mm srážek.
Nejsilnější pozorovaný nebezpečný jev? Přívalový déšť.
Oblíbená bouřka? Noční MCS.
Uživatelský avatar
Instabiliter
Příspěvky: 386
Registrován: 04 srp 2008 09:38
Bydliště: Toužim (Karlovarský kraj) / Plzeň Skvrňany

Ahoj!
V Plzni se konal přímý přechod již slábnoucí "SQL", projevoval se silnějšími nárazy větru (maximálně odhaduju 15 m/s) a středně silným deštěm. Shelf cloud byl hodně vepředu před srážkmi, spolu s jeho přechodem přes mou pozici zároveň zesílil vítr. Blesková aktivita v tu dobu slábla, západněji mezi Plzní a hranicemi s Německem, kde byla také bouřka nejsilnější, to muselo solidně třískat. Blesky byly většinou schované v mracích, viděl jsem opravdu jen pár CG blesků, nebo se stalo že občas vylezlo rameno anwil crawleru. :)
Zde je video a fotky, bohužel došla baterka ze zrcadlovky, takže během přechodu jsem již nefotil, stejně toho k focení moc nebylo.
http://www.youtube.com/watch?v=gKeMnpX1u-o
https://picasaweb.google.com/instabilit ... zne1662011
Z Toužimi nebo Plzně zdraví Honza Džugan :-)
Uživatelský avatar
Prdek
Příspěvky: 138
Registrován: 10 čer 2009 19:55
Bydliště: Litomyšl - 360 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Sice se spozdenim, ale taky prispeju svoji troskou do mlyna.
Tento den Litomysl a okoli odpoledne zasahla pomerne silna multicelarni bourka s intenzivnim destem, ktery zpusobil splach hliny a sterku z poli na silnice (opet zpusobene nevhodnym osetim poli ve svahu kukurici :? ). Nekde byla vrstva blata tak silna, ze silnici museli cistit hasici. Na me podvecerni ceste do Nameste nad Oslavou jsem sterk a blato na silnici pozoroval az do Noveho mesta na morave.
Struktura nebyla nijak oslnujici, i kdyz slaby arcus se objevil, ale nebyl nijak vyrazny a ani nemel dlouheho trvani. Elektricka aktivita byla ovsem dost slusna, s velkym mnozstvim CG a obcas i CC blesku, ktere byly doprovazeny velmi silnymi a hlasitymi hromy. Zdaleka nejhezcim ukazem dne pak byla krasna intenzivni dvojita duha na odchazejici bource, kterou jsem pozoroval z Policky...no a to je asi tak vsechno, co stoji za zminku, protoze vecerni fronta uz nestala za nic.
Par fotek je tu: https://picasaweb.google.com/z.Litomysl ... rky1662011#
Uživatelský avatar
storm_ice
Příspěvky: 1448
Registrován: 23 led 2008 09:50
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Hoj, ve čtvrtek bylo skoro jasno až oblačno, přechodně až skoro zataženo a po poledni silná přeháňka, večer nás jižně těsně minula bouřka, srážky přišly až na frontě ve 2/2 noci. Tmax 29,1°C Tmin 14,5°C, vítr VJv-JJz do 4 m/s, večer zesílil a stočil se na Jz-Z 1-7 m/s s nárazy až 9 m/s, srážky Obrázek 6,2 mm.
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2011“