Bouřky 8.6.2011

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2011.
Tomáš Prouza
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

08 čer 2011 06:54

Ve středu 8. června 2011 postoupí do střední Evropy mohutná výšková brázda a v jejím rámci ve večerních a nočních hodinách výrazně se vlnící studená fronta, a proto je zde možnost silných bouřek. Bouřky se mohou vyskytnout na celém území ČR i SR. Silnější intenzita bouřkových projevů se předpokládá v celé České republice kromě jihozápadu a na celém Slovensku. Vyšší šance na výskyt bouřek je na území východně od Prahy, na celé Moravě a Slezsku a na západním a středním Slovensku.

Předpověď SkyWarnu:

Obrázek

Obrázek

Text: http://www.skywarn.cz/tstm_day.php?id=164

Předpověď ESTOFEXu:

Obrázek

Text: http://www.estofex.org/cgi-bin/polygon/ ... recast.xml

Ke sledování vývoje situace a sdílení informací vás opět všechny zveme (a žádáme o účast) na IRC kanále AmaterMeteoCZ, na který se snadno a lehce dostanete poklikáním na následující odkaz: http://webchat.quakenet.org/?channels=AmaterMeteoCZ

Do tématu na fóru přispívejte především shrnutím situace, popisem, fotografiemi, videi, případně odkazy týkajícími se řešeného tématu. Děkujeme.
JURAJk6
Kontaktovat uživatele:

08 čer 2011 10:29

Kolem ctvrte ranni prvni mala bourka dne. Videl jsem 4 blesky a slysel 5 hromu. Lizla nas kousek vychodne. Trochu sprchlo a ted je dusno.
Halové jevy, duhy a bouřky, to já rád. Ale nesnáším, když není co pozorovat.
LOVU ZDAR!
valldez

08 čer 2011 10:48

Můj první pokus o noční timelapse bouřky, výsledek ale nic moc, málo blesků..
Bouřka dorazila někdy kolem 2-3 hodiny
http://www.youtube.com/watch?v=KJB_vYSbuaM
igisek

08 čer 2011 14:16

Do Brna dorazila z jihu celkem kvalitní bouřkové "maso".Konečně tu po dlouhé době zase leje.Doufám,že to ještě zesílí,protože zatím je to jen takový letní lejeníčko.
Tomáš Prouza
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

08 čer 2011 18:29

Dnešní bouřka nenaplnila mé očekávání, ale když nic jiného, je docela slušně zalito...

Rozsáhlá multicelární bouřka, jenž nás na SV Čech zasáhla, vznikla z poněkud chaotického vývoje na a před linií konvergence, který započal na jihu Čech a severu Rakouska krátce po 14. hodině SELČ. Pásmo bouřek postupovalo pozvolna k severu a na jeho severním křídle přirůstaly nové buňky. Kolem 16. hodiny pak začala nová bouřková aktivita v oblasti Jeseníků a posléze Orlických hor, která směřovala k severozápadu. Zhruba kolem 17. hodiny se tyto 2 oblasti spojily a vzaly Trutnovsko "do kleští".

Ještě v 17:06 SELČ svítilo ve V. Svatoňovicích Slunce plnou silou při teplotě +26,8°C. Jihovýchodní až západní obzor však již svírala hradba Cb. V 17:18 zakryla Slunce cirrovitá oblačnost a v 17:27 již zmizelo úplně a teplota začala pomalu klesat. Jižní obzor i nadále tmavnul - před příchodem čela bouřky v 17:47 se nakrátko objevil slabý náznak shelf cloudu.

Čelo bouřky přešlo v 17:47 doprovázeno nárazem větru z V směru o rychlosti 11,2 m/s, zároveň začala prudce klesat teplota (a to z +24,4°C v 17:47 na +17,3°C v 18:30). První hrom byl slyšitelný v 17:51 - celkově byla bouřka elektricky velmi málo aktivní, napočítal jsem jen 5 hromů a spatřil 4 blesky. Od 17:55 krápalo, silné srážky začaly v 18:03 a dosáhly intenzity až 72 mm/h. Do 18:27, kdy srážky na čas ustaly spadlo 6,2 mm deště. Po 18:30 bylo možné bouřku považovat za skončenou, protože srážky již vypadávaly pouze z vrstevnaté oblačnosti a elektrická aktivita zcela ustala (celkem spadlo 9,4 mm deště).

Fotografie: http://meteosvatonovice.rajce.idnes.cz/Bourka_8.6.2011/
Data z meteostanice 8.6.2011 večer
Data z meteostanice 8.6.2011 večer
Štěpán Krejsek

08 čer 2011 19:16

V Brně nejprve přešla slabší bouřka doprovázená několika blesky a hromy, bez struktury a se středně silným deštěm.
Následovalo asi 20 minut klidu a poté dorazila další bouřka se silně turbulentní základnou, arcusem a silnými srážkami. El. aktivita nebyla nikterak silná, přesto dva blesky pod 1 km, na kovadlině po odchodu mammaty. Intenzita srážek dosáhla 30 mm/h a spadlo 10 mm, na předcházející bouřce tak 1-2. mm. Srážkově aktivní bylo druhé jádro od 16:55 do 17:25.
Před příchodem první bouřky nárazovitý vítr do 13 m/s, před druhou max. 10 m/s.
igisek

08 čer 2011 19:42

Štěpán Krejsek píše:V Brně nejprve přešla slabší bouřka doprovázená několika blesky a hromy, bez struktury a se středně silným deštěm.
Následovalo asi 20 minut klidu a poté dorazila další bouřka se silně turbulentní základnou, arcusem a silnými srážkami. El. aktivita nebyla nikterak silná, přesto dva blesky pod 1 km, na kovadlině po odchodu mammaty. Intenzita srážek dosáhla 30 mm/h a spadlo 10 mm, na předcházející bouřce tak 1-2. mm. Srážkově aktivní bylo druhé jádro od 16:55 do 17:25.
Před příchodem první bouřky nárazovitý vítr do 13 m/s, před druhou max. 10 m/s.
No vidím,že i 4km dělaj své :D :D .Ano jak říká Štěpán A i tady Řečkovicemi se prohnala celkem prudká bouřka a na jejím čele jsem zahlédl i schelf cloud a za ním pouze bílá clona.Potém co to dorazilo se začalo ze západu i silně blýskat a poté začlo i nepřetržitě hřmět,blesků jsem zpozoroval za 20minut i kolem 40(a hodně jich bylo blízkých),což mě velice příjemně překvapilo.Jsem zvědav co vyplodí za srážky,ještě to pásmo z jihu se táhnoucí.
Štěpán Krejsek

08 čer 2011 20:13

Tak právě prochází třetí bouřka. Před chvílí úder nádherného CG - pod 300 m s luxusním hromem, 3 x zablikal. Potom ještě jeden CG a jeden CC. Jinak na přicházející oblačnosti opět něco na styl shelf cloudu, rychle narůstající nízce položený oblak asi na čele outflow.
Od jihu pak přirostla ta 3. bouřka. Za dnešek absolutní spokojenost.
21:23 Bouřka pomalu odchází, ozývá se občasné hřmění.
beowulf

08 čer 2011 20:32

Tak dnews osm mal budíček nakprv o druhej ráno :D zobudila ma slabšia búrka,ktorá sa vytvorila pred postupujúcim búrkovým sytémom od JZ,vyprodukoval prá pekných CG a mierny dážď.O tretej ráno k nám dorazila od JZ veľmi pekná línia búrok.Beľké množstvo bleskov prevažne CG ale aj CC.Veľa blízkych úderov pod 1 km,skrátka úchvatná svetelná show.Vyskytol sa aj silný prívalový dážď trvajúci cca. 30 minút,na zadnej strane búrky som spozoroval menej výrazný mammatus.Som spokojný ale trochu nevyspatý :D
pocasiholasice
Kontaktovat uživatele:

08 čer 2011 20:57

Dnešek byl nad míru úspěšný 2 bouřky nádherná podívána a hlavně velice povedený Shelf v podvečer
foto: http://pocasiholasice.rajce.idnes.cz/8.6.2011/
video shelfu:http://www.youtube.com/watch?v=-sndfjylkeE
Mara
Kontaktovat uživatele:

08 čer 2011 21:10

Tak zde se pouze postupně ze západu zatáhlo a pak začlo pršet a to tak prudce, že jsem nestihl ani shovat z okna foťák, naštěstí má tvrdý kořínek, stejně jako můj starý model od stejné značky, již 2x rozlousknutý:)
Štěpán Krejsek

08 čer 2011 21:25

pocasiholasice píše:Dnešek byl nad míru úspěšný 2 bouřky nádherná podívána a hlavně velice povedený Shelf v podvečer
foto: http://pocasiholasice.rajce.idnes.cz/8.6.2011/
video shelfu:http://www.youtube.com/watch?v=-sndfjylkeE
Brno až takové štěstí nemělo, ale to hlavní šlo v podvečer jižně, takže se nelze divit. Tady z toho byla lehká blýskavice a po nárůstu nového jádra i blesky. Na druhou stranu mít 2 arcusy za 1 den je v Brně nevídané. Až budu mít čas, tak zpracuji a dodám fotky od nás.
Nejvíc jsem se bál, že první bouřka podělá podmínky pro ty další, ale nestalo se. Vůbec bych se nedivil, kdyby to bylo letošní maximum.
Yves
Kontaktovat uživatele:

08 čer 2011 21:32

Jak už mnozí tuší, dneska mám hodně o čem psát. První linie bouřek se zformovala na pomezí Vysočiny a hranic s Rakouskem a postupně postoupila k nám. V regionu se k ní začaly přidávat bouřky vznikající před ní, které měly více severní směr než původní linie. Nad námi se obě linie střetly. V jejich středu jsem pozoroval hodně divný úkaz mně osobně připomínající wallcloud, posoudit můžete sami (foto, video). Po počátečním slabém dešti přišel přívalový déšť jak z učebnice, bílá tma, silný vítr, viditelnost pod 100 m. Vítr max 16m/s. Tato bouřka zanechala po městě škody (foto), což bylo poznat i z velmi malé obchůzky. Podvečerní pauzu ukončila druhá linie bouřek s velmi pěkným shelf cloudem (foto). Spadlo velmi vysokých 38,8 mm s tím, že stále ještě poprchává. Kdyby neletěl přívalový déšť pod tak velkým úhlem k zemi, chtěl bych vidět ty skutečné úhrny. Nebojím se napsat, že tu spadlo dnes 50 mm srážek. Bleskově slabota, ale podle mě je to pravidlo, silné bouřky nedělají bleskové zážitky. Byly ukryty v clonách deště a žádný blízký úder jsem neměl. Nejlepší den sezóny bez pochyb. Tohle už asi nebude mít co trumfnout.
Foto:
http://yves13.rajce.idnes.cz/Boure_8.6.2011/
Video:
http://www.youtube.com/watch?v=8tGk5Wmal-M
http://www.youtube.com/watch?v=8uKILgFsrgw
Kdyby měl někdo odborné komentáře k oblačnému úkazu na videích, budu moc rád. Vznikl přesně ve středu mezoměřítkové synoptiky dvou bouří, které se o sebe mohly roztočit, protože šly pod rozdílným úhlem možná i 90°.
Naposledy upravil(a) Yves dne 08 čer 2011 22:34, celkem upraveno 2 x.
POČASÍ V TŘEBÍČI NA FACEBOOKU https://www.facebook.com/pocasivtrebici/

Aktivní motorizovaný stormchasing v regionech od Znojemska a Brněnska přes dominantní Třebíčsko po Žďársko, Jihlavsko, Jindřichohradecko.
martin popek

08 čer 2011 21:41

Nad jednom z bouřkových jader na jižní moravě se objevil blue jets.
Amerika

08 čer 2011 22:17

Západ jednou zase krutě ostrouhal. Aladin byl bohužel (pro západ) nejblíž skutečnosti ze všech mnou sledovaných předpovědí. Tady vůbec nabyla žádná síla. V okolí rostly jen takový zimní kumuly z nichž největší sotva vypotily nějakou přeháňku. K večeru jsem v jednom mraku uviděl jeden slabý záblesk, to je vše. Pak přišel slabý déšť. Takže zakončení této dlouhé šestidenní scény jsme už nevychytali.
Mira Zacpal
Kontaktovat uživatele:

08 čer 2011 23:00

Čaute,
v Břeclavi to dnes bylo velmi zajímavé. Kolem druhé se přehnala menší přeháňka s pěkným přívaláčkem. Pak až do večera nic a po osmé nádherný a rychlý nástup shelf cloudu od jihozápadu. Bleskově málo aktivní, srážkově také nic extra, ale fotogenicky si myslím, že naprosto výtečné. Viz fotky...

http://topperhurley.rajce.idnes.cz/Bourka-Pohansko/
honza.cb
Kontaktovat uživatele:

09 čer 2011 09:11

V Budějkách to bylo podobně jak píše Amerika, s tím rozdílem, že tady téměř nepršelo(8.5. byly mokré chodníky :? ) a to už vůbec nemluvě o nějaké bouřkové aktivitě za celý tento týden. Jsem ale rád, že se dařilo alespoň někomu jinému.
Murphyho optimistický zákon: Usmívej se ! Zítra bude hůř ... a pozítří.... možná už ani nebude.
Z Českých Budějovic zdraví Jan Michalica
mfuhrer

09 čer 2011 09:36

Odpoledne začala na jižní straně Jeseníků rychle naskakovat nevelká jádra, ale většinou nezasáhla velkou plochu a blesků bylo pokaždé jen pár. Díky velké rychlosti postupu od JJV ani moc nenapršelo. Trvalé a vydatné srážky se dostavily až ráno na frontální vlně, ale to je už jiná kapitola.
Pozitivem celé této několikadenní poněkud nešťasné, protože jihovýchodní bouřkové epizody je snad jen fotogenická oblačnost. ;)
http://mfuhrer.rajce.idnes.cz/20110608/
JURAJk6
Kontaktovat uživatele:

09 čer 2011 10:26

Tak vcera jeste dalsi dve bourky. Jedna se vytvorila z male prehanky. Minula nas 1 km zapadne a jak jinak vyprodukovala dva blizke CG blesky a 5 blesku mezimracnycvh. Potom slo dalsi jadro vice zapadne, ale to bylo uz bez blesku. Vecer pred zapadem slunce krasne halove jevy na cirrech. Pak se ale zmenilo proudeni a od JZ prifrcela dalsi prehankova lajna. Minula nas severne. A konecne vecerni/nocni bourka. Blesky byly vezsinou vzdalene, ale par se mi jich podarilo vyfotit, jako zablesky. Carove byly snad jen 2. Zatim za frontu a prehanky s ni spojene naprselo 26 mm srazek.
Halové jevy, duhy a bouřky, to já rád. Ale nesnáším, když není co pozorovat.
LOVU ZDAR!
dobrmanek

09 čer 2011 10:34

Tento den o poznání uspěšnější na bouřky. Již kolem půl páté přišel od jihu Cb, ale klasika. Chcípl při příchodu k Větřkovicím. Druhá bouřka o poznání lepší, v podstatě první letošní přímý zasáh, ale jen okrajem. Absolutně nefotogenický Cb, který ale vyprodukoval poměrně dost blesků. Ovšem žádný vyloženě blízko. Odpoledne se začla formovat bouřka na jihozápadě a z ní dosud nejbližší úder blesku cca 1 km, tento je patrný i na timelapse. Bouřka samozřejmě nezasáhla, ale bylo na ni něco jako wall cloud.

http://www.youtube.com/watch?v=NBz_r-LLaWA

V noci se od jihozápadu nasouvala další bouřková oblačnost, ale tato se nikterak zvlášť neprojevila. Blesky byly v bezpečné vzdálenosti ....
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
Tomáš Prouza
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

09 čer 2011 12:15

Ještě přidám krátké video ze včerejšího odpoledne: http://www.youtube.com/watch?v=ntLpLWBMGgc

Na začátku je 4x zrychlený pohyb okraje bouřky nad Úpicí (chaotické zmítání mraků), následující 3 záběry jsou pak v normální rychlosti - dva různé záběry pohybú oblačnosti na okraji bouřky při pohledu ven z ní a nakonec silnější déšť na zahradě.
igisek

09 čer 2011 12:39

Štěpán Krejsek píše:Tak právě prochází třetí bouřka. Před chvílí úder nádherného CG - pod 300 m s luxusním hromem, 3 x zablikal. Potom ještě jeden CG a jeden CC. Jinak na přicházející oblačnosti opět něco na styl shelf cloudu, rychle narůstající nízce položený oblak asi na čele outflow.
Od jihu pak přirostla ta 3. bouřka. Za dnešek absolutní spokojenost.
21:23 Bouřka pomalu odchází, ozývá se občasné hřmění.
Ten nádhernej blesk jsem viděl -a byly to v rozmezí 3s asi 3 nádherné CG blesky do jedné z budov v Medlánkách(jestli ten teda myslíš).Blesky byly krásně větvené všechny 3,rána potom byla jako z děla(vždyť to taky udržilo 200m ode mě).Další blesky už pak nic moc,ale ty 3 v rozmezí 3s byla opravdu nádhera,kterou jsem za život takhle ještě nikdy neviděl :clap: :clap:
I liják byl ale slušnej a krásně vyčistil už zase dusnící vzduch.
switzzy

09 čer 2011 12:54

Zdravím,
včera přišla do Vyškova první bouřka, která stojí za zmínku....ač už nějaké "vysrávky" letos byly až tato se dalo označit za regulérní bouřku. Mezi 15-16h se najednou začalo zatemňovat od Z, ale klasicky nás tahle bouře, která se potom spojila v konvekční bouři nad Vysočinou nezasáhla. Nicméně její vývoj byl poněkud chaotický a když už se zdálo, že si bude potřeba počkat na noční bouřky, začali se vytvářet jednotlivé cely na jejím JV okraji...Ty se později spojily v poměrně kompaktní pás, který měl životnost asi cca 2,5h. V 17:50 se přivalilo temno od Z-JZ....bohužel jsem nestihl šelf vyfotit z dálky, tudíž mám jen fotky jeho přechodu přímo nad místem. Bouřka produkovala jak srážky tak el. aktivitu velmi neochotně. Na konci bouřky přišlo cca 10-15 blesků. Z toho jedno CG pod 1km. Srážkově byla bouřka spíše slabší. Úhrny doplním zítra. Okolní Ivanovice (8km V) 5mm, Opatovská přehrada (5km Z) 16,5mm. Maximální radarová odrazovost čítala 53,6 dBZ. Poslední dešťové kapky odešli v 19:53h.

Foto první bouřky: https://picasaweb.google.com/1098075565 ... smHy_nYwAE

Druhá bouře v podobě multicely přišla 20:55 a to celkem nečekaně. Bohužel z této bouřky nemám příliš dokumentace, jelikož jsem nebyl doma u fotoaparátu. Bouřka se ohlásila krásným nasvíceným šelf cloudem, nárazovitým větrem a velmi intenzivním deštěm. Úhrny v této bouřce už byli celkem solidní alespoň v Ivanovicích 35 mm. Vyškov zasáhlo přímo červené jádro o max. odrazovosti 56,5dBZ, takže čekám podobné srážkové úhrny...možná trochu nižší. Bleskově byla bouřka taky velmi aktivní napočítal jsem 4 blesky pod 1km (z toho 3CG). Bleskově mohla bouřka vyloudit kolem 25-30 blesků. Definitivně odešla až ve 23:35.

Včerejší den byl tedy velmi povedený, a uvidíme či jej ešče některý překoná. Jelikož dva šelfy za jeden den je na Vyškov celkem hell :rofl:

Srážkové údaje: 1. bouřka 6,3 mm
2. bouřka 21,9 mm
3. čtvrteční vlna 13,8 mm
Což činní celkový úhrn 42 mm.
Naposledy upravil(a) switzzy dne 09 čer 2011 18:21, celkem upraveno 1 x.
rogue
Kontaktovat uživatele:

09 čer 2011 14:17

Kolem páté hodiny odpolední se nám začala obloha od západu postupně zatemňovat a spadl první slabý déšť. Postupně sílil až kolem šesté přešel v regulérní přívalák - spousta vody, bílá mlha, mizivá viditelnost. Těsně před začátkem přívaláku dva blízké hromy, blesky nespatřeny. Asi po hodině deště (přívalák trval asi 20 minut) pozorován jediný CC výboj. Vydatně pršelo s kolísající intenzitou až do osmé hodiny večerní. Poté ještě hodinu spíše tak mrholilo. Škody nezaznamenány.
ladhojMS

09 čer 2011 14:49

Rychlý nástup bouřek v oblasti Malých a Velkých Svatoňovic ( jak popisuje p. T. Prouza) mne zastihl na cestě do Rtyně v Podkrkonoší. Snímek ( pořízený z jedoucího auta) zachycuje postupující oblačnost, v popředí batňovický kostel.
https://picasaweb.google.com/ladhoj/Poc ... 6230106658
Přílohy
IMG_4796.JPG
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2011“