Bouřky 5.6.2011

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2011.
Odpovědět
Tomáš Prouza
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

V neděli 5. června 2011 bude i nadále do střední Evropy proudit teplý, vlhký a instabilní vzduch od jihovýchodu, a proto nadále trvá možnost silných bouřek - ojediněle až místy s hodinovými úhrny ke 30mm. Bouřky se mohou vyskytnout na celém území ČR i SR. Vyšší šance na výskyt bouřek je na jihovýchodě Čech, na celé Moravě a Slezsku a na západním a středním Slovensku.

Předpověď SkyWarnu:

Obrázek

Obrázek

Text: http://www.skywarn.cz/tstm_day.php?id=160

Předpověď ESTOFEXu:

Obrázek

Text: http://www.estofex.org/cgi-bin/polygon/ ... recast.xml

Ke sledování vývoje situace a sdílení informací vás opět všechny zveme (a žádáme o účast) na IRC kanále AmaterMeteoCZ, na který se snadno a lehce dostanete poklikáním na následující odkaz: http://webchat.quakenet.org/?channels=AmaterMeteoCZ

Do tématu na fóru přispívejte především shrnutím situace, popisem, fotografiemi, videi, případně odkazy týkajícími se řešeného tématu. Děkujeme.
Tomáš Prouza
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Bouřková aktivita začala dne docela brzy (a zrovna u nás), první známky hluboké konvekce se objevily nad Broumovskem již krátce po 11. hodině dopolední. Před polednem se vytvořilo několik Cb nad Broumovskými stěnami a přesně ve 12:00 byl slyšitelný první hrom. Jednotlivé aktivní regiony postupovaly za současného zesilování dále na SZ do Polska a na jejich zadní straně vznikala nová jádra (backbuilding). Přímo ve Velkých Svatoňovicích se bouřka nijak neprojevila (kromě pěkné kovadliny). Pouze zesílil jižní vítr a zvýšila se teplota, jak bouřka přisávala vzduch (až na +27,1°C). Jižní vítr dosáhl v nárazu rychlosti 7,2 m/s. Po 12:30 se dostala bouřka příliš daleko na to, aby bylo slyšet hřmění, vizuálně byla zjistitelná pouze kovadlina ( i když nad Polskem byla velmi aktivní ještě i po 13. hodině).

Na cirrovité oblačnosti se na krátkou chvíli objevilo malé 22° halo kolem Slunce...

Foto: http://meteosvatonovice.rajce.idnes.cz/Bourky_5.6.2011/
Mara
Kontaktovat uživatele:

Ano, zde bylo myslím slyšet i pár vzdálených hromů, jestly se tu tedy zase neproháněly gripeny :) beze srážek, chtělo by to sprchnout
Tomáš Prouza
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Druhá multicelární bouřka dnešního dne, postupovala v naprosto stejné dráze jako bouřka předchozí v poledne. Vznikla krátce před 16. hodinou SELČ nad Broumovskými stěnami a postupovala dále k SZ nad Polsko. V 16:00 se projevila prvním hromem, následovaným během následujících 10 minut čtyřmi dalšími. Viditelná byla pouze kovadlina. Žádný jiný vliv bouřky na místo pozorování jsem zaznamenal. Aktivita vyhasla velmi záhy ještě před 16:30.
Štěpán Krejsek

Západně od Brna pár Cu Cg, které se rychle rozpadaly. Nechápu, proč má chmi daný 2. stupeň výstrahy, ty dnešní ubožárny většinou nestačily ani na slight risk, možná až na pár buněk ve V části Moravy, tam to podle radaru mohlo být veselejší.
Momentálně se natahuje kovadlina od chcípající bouřky.
Naposledy upravil(a) Štěpán Krejsek dne 05 čer 2011 21:30, celkem upraveno 1 x.
Amerika

Dnešek byla opět velká bída s tím rozdílem, že jsem na jedné z podvečerních bouřek pozoroval velmi vzdálené CG blesky, a pak i hromy. Docela zlověstné, ale hodně vzdálené. Nakonec to chcíplo. Fotky taky nestojí za to abych je prezentoval.
Ale je to moje desátá "čárka". Takže souhrn dosavadních letošních (mimo)bouřkových dnů: Ani jedna alespoň středně intenziní bouřka. Celkem ve Slanym v bouřkách spadlo něco kolem 1,5 mm a pozor: Na tom závratnym úhrnu se podílelo asi 5 bouřek!

To Štěpán Krejsek: Hlavně nechápu proč to trochu neupřesnili. Dát výstrahu na pět dní v kuse celoplošně pro celou ČR je sice pěkná frajeřinka, ale na úkor toho, že je to úplně nepřesný. Určitě by někde stačila jen žlutá, né-li celý den rovnou vynechat.
Nejvíc mně dostal ale dnešní Alain. V jeho nejnovější dnešní předpovědi hází vůbec největší flák srážek někam do středních Čech, kde široko daleko nespadla ani kapka. :puke:
Štěpán Krejsek

Amerika píše: To Štěpán Krejsek: Hlavně nechápu proč to trochu neupřesnili. Dát výstrahu na pět dní v kuse celoplošně pro celou ČR je sice pěkná frajeřinka, ale na úkor toho, že je to úplně nepřesný. Určitě by někde stačila jen žlutá, né-li celý den rovnou vynechat.
Nejvíc mně dostal ale dnešní Alain. V jeho nejnovější dnešní předpovědi hází vůbec největší flák srážek někam do středních Čech, kde široko daleko nespadla ani kapka. :puke:
Aladin byl na konvekci vždycky lemra.
No chmi mě trochu zklamal, za daných podmínek (pořád stejné) jim už mohlo dojít, že stačí stupeň 1 nebo i nic. No a výstraha na 5 dní dopředu je k zasmání, ovšem jen pro zasvěcené. Zbytek si z nich bude dělat blázny.
Stačí se podívat, jak s tím čachrují modely na den dopředu a je jasné, že se jim to zboří jak domeček z karet.
A především bez dynamické podpory by muselo být CAPE tak nad 2000k j/kg, aby ty pulzní bouřky splnily stupeň 2.
Tomáš Prouza
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

A nakonec malý dodatek - můj první pokus o "timelapse" videokamerou - záznam je 5x zrychlený (víc jsem z toho nevyždímal) a je na něm konvekce z dnešního poledne: http://www.youtube.com/watch?v=kjVIRroqo8s
Amerika

Nakonec jsme si dneska ještě o chlup přilepšili. V noci vznikly ještě nové bouřky, sice zase úplně mimo, ale bylo z nich možné pozorovat na dálku blesky. Dokonce jsem i fotil, ale moc to nedalo, bylo to moc daleko, respektive krásně vypadající jasné záblesky osvítily plno detailů mraku, ale bylo tomu tak jen pro oko. Z foťáku lezly jen černý fotky.
Jan Drahokoupil
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Ahoj,

tak my jsme s Tomášem novotným dlouho nad noční situací debatovali a nakonec jsme ani jeden doma nevydrželi. Já jsem vyrazil tradičně na Rovina. Podívaná to byla krásná. Nad hlavou hvězdy a v dálce stroboskop :D . Jen je škoda, že to nebylo blíž, protože v 11 večer jsem už nikam dál jezdit nechtěl. Tak jsem se dal do focení z místa a celkem se i dařilo. Mám pár záběrů krásně prosvíceného Cb v horní části a dole pak řadu Cgček.

První pokusy se mi taky nepovedly, ale pak jsem dal ISO 200, nejnižší clonu (4) a fotil jsem na Bulb a nakonec to šlo. Tajně jsem si přál nějakého krásného "plusáka", protože se to vyloženě vybízelo, ale bohužel nic.

Fotky budou asi v článku...
martin popek

23 34 a 23 41ut nad madarským městem Gyor dvě skupiny red sprites z bouřky nad kterou bych sprity moc nečekal.vic snad dodám během dneška na forum tle.
novotny
Kontaktovat uživatele:

Jak psal Honza o naší debatě ohledně večerních bouřek, tak jsme z nich moc radost neměli, nikomu se nikam už nechtělo, ale povinost je povinost. Já nakonec co nejdříve opustil Nové Strašecí, protože sem měl v živé paměti 31.květen jak Honza fotil nad námi úžasné blesky a já nemoh dělat vůbec nic :-) U Loun jsem rozbalil foto techniku a sem tam se něco zadařilo, ale byl jsem také poměrně daleko. Honzo měl jsem uplně stejné přání jako ty s tim plusákem, už sem ho tam skoro viděl :-) až se dokopu k sepsání článků za předchozí bouřkové dny, jejichž historie sahá až do května tak k tomuto dni snad také něco nabídnu.
Mé nej fotky počasí, krajiny, přírody apod. - http://500px.com/TomNovi
Má videa na youtube - http://www.youtube.com/TomNovotny88
Tomáš Chlíbec

Noční bouřka pěkně překvapila, na radaru jsem ji viděl, ale nikam se mi tak pozdě nechtělo. Při pohledu z okna bylo vidět nádherné blýskání ve vrcholcích mraků 50km daleko, to mi nedalo a vyrazil jsem k Lounům. Cestou po dálnici bylo na rovinách u Brandýska vidět malé světýlko, zřejmě Honza. Zdravil jsem troubením - nevím jestli bylo slyšet. Nejkrásnější část představení byla vidět během cesty přes sklo auta, po příjezdu na místo zbývala necelá půlhodinka aktivity obou jader v dohledu. Kombinace bouřky v dálce a hvězdné oblohy nad hlavou byla opravdu fascinující. Vzhledem k nedostatku času se teď nedostanu ke zpracování fotek, ale budou ;-)

Tady jeden vzorek:
IMG_0618uzm.jpg
chio

Po väčšinu dňa sa nám búrky vyhýbali a tvorili sa na poľskej strane Sliezskych Beskýd.
K nám prišla búrka až o 17:00 od juhovýchodu. Bola sprevádzaná pomerne silnou elektrickou aktivitou, vyskytlo sa dosť CG bleskov, najbližší úder bol cca 1 km odo mňa. Búrka bola sprevádzaná krátkym, ale pomerne silným lejakom, ktorý postupne prešiel do mierneho dažďa. Po 17:30 sa búrka odsunula ďalej na severozápad.
Zdravím z blízkosti trojmedzia Slovenska, ČR a Poľska (a dosť často aj z Ostravy :-))
Instabiliter

Tady den začal slabou denní bouřkou s tmavou základnou ze které se potom spustila srážková bota a uhodilo z ní pár CG blesků, taková struktura je letos takové klišé. Potom večer se ale východně od nás vytvořila již výše zmíněná bouřka (která konečně přerušila letošní tradici denních vysrávko-bouřek), na kterou s mého směru pozorování svítil zapadající měsíc, takže i přes tmu šlo dobře pozorovat hlavici cumulonimbu, blýskalo se zpočátku tak jednou za 5 sekund přibližně, postupně se prodleva prodlužovala, ale blesky byly hezčí, crawlery napříč multicelou a CG blesky obou druhů. :) Další hodně daleká blýskavice byla vidět v Bavorsku, jelikož kámoš při ní zahlédl red sprites, tak jsem se pokoušel nějaké chytnout. Žádné nebyly a i kdyby jo, asi bych neměl s mým seťákem o minimální světelnosti 3,5 úspěch.
Takže zde fotky a video z toho dne:
https://picasaweb.google.com/instabiliter/Bourka562011#
http://www.youtube.com/watch?v=Qfwmr_vYw6g
Z Toužimi nebo Plzně zdraví Honza Džugan :-)
Amerika

Nádhera! Zřejmě ty, co jsem viděl já z druhé strany od východu. Pěkný je i to srážkový pole na videu. Že by i krupobití? Hned bych udělal pár foteček...
Instabiliter

Amerika píše:Nádhera! Zřejmě ty, co jsem viděl já z druhé strany od východu. Pěkný je i to srážkový pole na videu. Že by i krupobití? Hned bych udělal pár foteček...
Díky moc, blýskavice z toho Cb byla úžasná i v tom, že se jednalo o izolovaný Cb bez velkého množství další průvodní oblačnosti (jako se děje třeba v případě MCS), byl tedy čistý výhled, navíc byla od nás v bezpečné vzdálenosti. Co se týče toho srážkového pole, tak podle charakteru bouřek v těchto dnech odhaduju, že nějaké menší kroupy kolem 1 cm tam být mohly smíchané s deštěm. Čisté krupobití spíš ne, takové zpravidla není pod základnou bouřky vidět.
Z Toužimi nebo Plzně zdraví Honza Džugan :-)
dobrmanek

Bohužel, bouřky se vyhýbají Větřkovicím jako čert kříži, takže Vám nemohu nabídnout nic jiného než timelapse vývoje Cb a pilea.
Pileus timelapse
http://www.youtube.com/watch?v=h6onN21WCHU

Cb timelapse
http://www.youtube.com/watch?v=yDE3srjEW8g&NR=1
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
storm_ice
Kontaktovat uživatele:

Hoj, u nás bylo zpočátku skoro jasno, odpoledne polojasno až oblačno, večer se přechodně vyjasnilo, později přibývání oblačnosti a přidaly se i bouřky, to hlavní šlo ale západně. Tmax 29,1°C Tmin 16,8°C, vítr VJv 1-7 m/s s nárazy až 9 m/s, srážky Obrázek 8,8 mm. V sobotu nás pak na SV od nás "lízla" postupující bouřka k SZ, ale srážky mimo nás.
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2011“