Bouřky 4.6.2011

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2011.
Tomáš Prouza
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

04 čer 2011 10:47

V sobotu 4. června 2011 bude do střední Evropy nadále proudit teplý a vlhký vzduch od východu a jihovýchodu, a proto se mohou vyskytnout ojediněle až místy bouřky, přičemž bouřky mohou být ojediněle i silné. Silnější bouřky se mohou vyskytnout především na jihu Moravy a jihozápadě Slovenska. Bouřky se mohou vyskytnout na celém území ČR i SR. Vyšší šance na výskyt bouřek je na jihu Čech, Vysočině, jihu a východě Moravy a na západním a středním Slovensku.

Předpověď SkyWarnu:

Obrázek

Obrázek

Text: http://www.skywarn.cz/tstm_day.php?id=158

Předpověď ESTOFEXu:

Obrázek

http://www.estofex.org/cgi-bin/polygon/ ... recast.xml

Ke sledování vývoje situace a sdílení informací vás opět všechny zveme (a žádáme o účast) na IRC kanále AmaterMeteoCZ, na který se snadno a lehce dostanete poklikáním na následující odkaz: http://webchat.quakenet.org/?channels=AmaterMeteoCZ

Do tématu na fóru přispívejte především shrnutím situace, popisem, fotografiemi, videi, případně odkazy týkajícími se řešeného tématu. Děkujeme.
LenkaB

04 čer 2011 13:35

Zdravím lidičky, takže mi máme první bouřky dneška za sebou. Pěkně to bouchalo hlavni v Orlických horách odkud to taky šlo. Blesky nic moc parkrát to bouchlo. Teď se občas zableskne na západ od nás. Pěkně pršelo ale teď už ne.
somasek
Kontaktovat uživatele:

04 čer 2011 14:19

Hoj,
v 15:00 přešla 1. bouřka přes Rychnov n. Kn., ale byla slabá až pozdějc byly vidět první blesky. :( :(
Mira Zacpal
Kontaktovat uživatele:

04 čer 2011 15:16

Zdravím,
kolem půl čtvrté jedna menší přešla přes Břeclav. Vytvořila se hned za hranicema, ale jsem zvědavý, jestli ještě dneska něco bude
Mira Zacpal
Kontaktovat uživatele:

04 čer 2011 15:55

No, hoďku a něco a je tu další, o dost lepší:)
Zkoušel jsem to i fotit, ale moc se to nedařilo. To, co mám, dám na net a písnu. Teď jdu sledovat, co se tam děje:))
lovu zdar
igisek

04 čer 2011 16:10

Brnu se zatím úplně vše vyhýbá,jako by tu působil nějaký magnet odpuzující bouřky. :D Je to zatím žádná sláva,jedna bouřka na západ od Brna vyplovila jeden CC blesk a to je zatím vše.Šoda,že jsem nejde něco podobného jako je třeba na Olomouku :( .
JURAJk6
Kontaktovat uživatele:

04 čer 2011 16:54

Tak me ta bourka podjela nejakych 15 km jizne. No alespon 16 CG blesku, 5 CC blesku a spousta hromu. Byly takove temne dunive. Sprchlo jen z kovadliny.
Halové jevy, duhy a bouřky, to já rád. Ale nesnáším, když není co pozorovat.
LOVU ZDAR!
DukE

04 čer 2011 17:46

Já byl dnes na chalupě u Letovic. Vše se tam krásně vyhnulo, nebo narostlo až západně. Mám ale pěkné fotky cb za Drahanskou vrchovinnou - odpolední bouřka u Olomouce (dodám později). Po příjezdu do Brna - Řečkovic sucho, ale jakmile jsem dojel až domů k výstavišti, tak potopa. Teď koukám, že tu před chvílí přešlo pěkně silné jádro, ještě z něj hřmí. Je to velmi lokální, cestou jsem projel asi 2x přeháňkou/bouřkou.
FilipH
Kontaktovat uživatele:

04 čer 2011 18:04

Dnes Tábor lízly 2 bouřky, ale v zárodečném stavu, takže spíš než bouřek jsem si užil krásných cumulusů a cumulonimbusů.

http://fildah.rajce.idnes.cz/Cumulusy_a ... 4.6.2011/#
Storm Hunter
Kontaktovat uživatele:

04 čer 2011 18:35

FilipH: Ten cumulus jsem viděl z druhé strany :) Ale akorát krapet dál.. Jinak to vypadá, že u nás žádná bouřka nebude :-/
Štěpán Krejsek

04 čer 2011 18:55

Žabiny obešlo jedno silné jádro z jihu, docela pěkně hřmělo, trochu napršelo z kovadliny. Další vývoj probíhal západně, kde se vyvinulo několik Cu Cg a jeden CB Calvus, ale hned se to všechno zase rozpadalo. Severně taky buňka, několik zahřmění, než se odsunula dále na SZ.
Fotit jako obvykle nebylo co, struktura žádná.
igisek

04 čer 2011 19:11

Tak v Řečkovicích jak píše Duke opravdu vůbec nic.Bouřky se nám vyhýbaly jak severně tak jižně,další rostly na západě a postupovali dál na západ.Kolem 6 se strhlo slabé mrholení a napadlo 0.1mm srážek.Musím říct,že jsem velice zklamaný,protože vývoj bouřek po 14.hodině byl víc než zajímavý.Ale jsem celkem zvyklý,tato situace se v Řečkovicích opakuje pořád dokola.
Tomáš Prouza
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

04 čer 2011 19:28

Jak tu už bylo psáno výše, severovýchodem Čech prošly odpoledne bouřky, ale bohužel pro mě - příliš jižně.

Slabá multicelární bouřka vznikla krátce po poledni nad Orlickými horami. Zhruba 30 minut setrvávala nad hřebenem hor a poté se za souběžného nabírání intenzity začala pohybovat k ZSZ (viz. fotografie Cb inc cap). Velké Svatoňovice tak minula jižně zhruba ve vzdálenosti 15 km (nejbližší úder blesku). První hřmění zde bylo slyšitelné ve 14:15 SELČ, ve 14:18 dosáhla hrana kovadliny zenitu. Na směr a rychlost větru neměla blízkost bouřky vliv, avšak teplota poklesla z +27,8°C ve 14:13 na +23,2°C v 15:08. Vzhledem k přechodu pouze kovadliny zde nevypadly žádné srážky. Nejvýraznější hrom se vyskytl ve 14:31, následovaný ještě dvěma slabšími. Dle radaru pak severnější oblast aktivity vyhasla a po 15:00 se bouřka zcela rozpadla. Nad místem pozorování přetrvávaly i nadále zbytky cirrů z kovadliny.

Nyní později večer jsou opět jižně od nás aktivní bouřky, ale příliš daleko na to, aby bylo cokoliv slyšet nebo vidět. Výhled zakrývají cirry z trosek předchozí konvekce a oblačnost středního patra.

Něco málo fotografií: http://meteosvatonovice.rajce.idnes.cz/Bourky_4.6.2011/
somasek
Kontaktovat uživatele:

04 čer 2011 20:17

Takže dneska mi prošli nad hlavou dvě bouřky, ale blesků bylo minimálně, zato byla možnost pozorovat nádherný cumulonimby a vypadá to, že ještě něco příjde. :P :P :P :P :P

http://www.facebook.com/photo.php?fbid= ... =1&theater
Mira Zacpal
Kontaktovat uživatele:

04 čer 2011 21:18

Přidávám odkaz na pár fotek z druhé bouřky od Břeclavi. Vypadalo to slibně, ale nakonec nás to přeci jen minulo...

http://topperhurley.rajce.idnes.cz/Bour ... _4.6.2011/
Mara
Kontaktovat uživatele:

04 čer 2011 21:21

Krasné fotky! Zde přešla slabší bouřka až večer po západu slunce, bylo pár CG a chvilku i slabě pršelo
Tomáš Prouza
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

04 čer 2011 21:30

Nakonec vcelku nečekaný večerní bouřkový přídavek:

Druhá multicelární bouřka dne, pohybující se takřka v totožné dráze jako předchozí. Jejím zdrojem byly vyhaslé zbytky bouřek západně od Orlických hor, jejichž činnost skončila kolem 19:55 SELČ někde v prostoru kolem Hradce Králové. Na severovýchodním křídle této formace však došlo v ve 20:30 k obnovení konvekce a již ve 20:41 byl zaznamenán první hrom. Aktivizovaná bouřka pak postupovala dále k severozápadu, Velké Svatoňovice minula přibližně ve 21:05 směrem na Úpici - v té době byl znatelný lehce vyvinutý arcus a srážkové pruhy. Nejbližší úder blesku byl zaznamenán ve vzdálenosti 3 km o chvíli později. Celkem jsem pozoroval přibližně 20 blesků CC i CG a 30 hromů. Více blesků se vyskytovalo po přechodu bouřky kolem 21:30, v prostoru Trutnova. Na místě pozorování se bouřka neprojevila ani ve větrných poměrech, ani změnou teploty a ani srážkami. Po 21:45 elektrická aktivita vyhasnula a jádro zaniklo SZ od Trutnova.
rogue
Kontaktovat uživatele:

04 čer 2011 22:30

Jak píše Tomáš Prouza přede mnou, jádro se rozpadlo SZ od Trutnova. Z mé pozice byla viditelná pouze blýskavice na východní obloze a jeden nebo dva vzdálené CG výboje. Asi 21:40 dorazil silný déšť doprovázející tuto multicelární bouřku a setrval až do 22:05. Poté zeslábl až 22,30 ustal docela. Toť mé veškeré celodenní pozorování... :(
Amerika

04 čer 2011 23:04

U nás dneska vůbec nic, vše se z dálky rozpadalo. Odpoledne už to vypadalo že se blíží vysrávka, ale nakonec nás jen zadekovaly zbytky kovadlin. Pak jsem pozoroval v dáli na severu pěkné Cb hlavice, ale bylo to moc daleko. Dneska teda bez čárky a zítra asi taky nemůžu nic v naší části ČR čekat. Aladin i Estofex nás odepsali.
beowulf

05 čer 2011 00:06

Kedže dnešné popoludnie som strávil v práci v Nitre,tak popíšem dnešnú situáciu v tejto oblasti.Teplota v NR bola o 14:00 30 st. celzia a panovalo neuberiťeľné dusno.V tom čase prebiehal v vývoj búrok prevažne na V až SV od Nitry neskôr začal vývoj búrkovej obalasti aj na vačšine ostatnej časti podunajskej nížiny aa prvá búrka sa začala nasúvať nad V časť NR okolo 16:30,búrka zasiahla prevažne mestskú časť Hrnčiarovce a smerovala ďalej na SV,pri čom z nej vznikol MC komplex.Bola sprevádzaná prívalovým dažďom a silnou bleskovou činnosťou,prevaže CG-.Situácia sa upokojila až do cca 20:00,keď sa teraz nad západnú časť začala okrajom nasúvať búrka od JV.Okolo 21:45 zasiahla mestskú časť NR-Krškany.Bleskováivita stredná a len mierny dážď,pár pekných cg a cc bleskov a schladenie vzduchu.Hlavná časť búrky prešla viac na východ od Nitry.
Dnes som pozoroval aj mnoho krásnych CB-čiek.škoda,že som ich nemal čím vyfotiť :?
apac0603

05 čer 2011 08:48

Pár fotiek z popoludňajšej búrky
http://danoi.rajce.idnes.cz/4.6.2011/
Daniel Ivančík
Dáša
Člen AMS

05 čer 2011 09:06

Včerejší den se u nás příliš nevyznamenal a zatímco v pátek se konal jižní objezd, včera došlo na ten severní :lol: . První buňky vznikly cca někdy kolem 13.00 SV-S od nás (Pechova Lhota u Milevska), párkrát zahřmělo (což přinutilo tátu skopit seno :lol: ) a pak se odebraly kamsi ku Praze. Následná druhá várka vznikla cca po 16.00 (kdy už to táta nevydržel a kopy opět rozhodil :lol: ), opět párkrát zahřmělo a vše se odporoučelo do věčných lovišť. Zajímavostí druhé várky bylo to, že vznikla přesně ve stejných místech jako ta předešlá (viz podobně u Tomáše Prouzy), což byl podobný scénář jako předešlý den a také fakt, že zatímco celý severní obzor vyplňovala tato multicela, následovala její hranice zhruba kousek od nás a pak celý jižní obzor téměř bez oblačnosti, jen lehký poloprůsvitný bílý opar, který zabil veškeré konvektivní snahy.
Fotek pár mám, ale ani to za to nestojí :lol: .
DukE

05 čer 2011 10:24

DukE píše:Já byl dnes na chalupě u Letovic. Vše se tam krásně vyhnulo, nebo narostlo až západně. Mám ale pěkné fotky cb za Drahanskou vrchovinnou - odpolední bouřka u Olomouce (dodám později). Po příjezdu do Brna - Řečkovic sucho, ale jakmile jsem dojel až domů k výstavišti, tak potopa. Teď koukám, že tu před chvílí přešlo pěkně silné jádro, ještě z něj hřmí. Je to velmi lokální, cestou jsem projel asi 2x přeháňkou/bouřkou.
Ty slíbené fotky: https://picasaweb.google.com/Dukeofbrno ... -XEyfiJ5gE#
(bohužel už mi nejde příspěvek editovat)
Jan Drahokoupil
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

05 čer 2011 10:43

Ahoj, tak z tohoto dne můžu nabídnout snad jen letošní první krátký timelapse vzdáleného Cb, který se tvořil na Liberecku a později se přesouval na SZ. Bouřky, které šly přes Prahu k nám, se vypršely právě v okolí Prahy a k nám došla už jen samotná kovadlina, která se postupně rozplynula.

http://youtu.be/egp1g1P3a5c
mfuhrer

05 čer 2011 12:45

Bouřka s krupobitím na Olomoucku a slunečno a sucho na Šumpersku celkem vhodně charakterizují nevhodnost jihovýchodního proudění pro konvekci u nás.
http://mfuhrer.rajce.idnes.cz/20110604/
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2011“