Bouřky 31.5.2011

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2011.
Odpovědět
Tomáš Prouza
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

V úterý 31. května 2011 je očekáván rozvoj labilní situace s případným výskytem linie konvergence před studenou frontou postupující přes Německo, doprovázený místy bouřkami, na JZ Čech s možnými silnějšími projevy - a to na celém území České republiky a Slovenska. Vyšší šance na výskyt bouřek bude v Čechách západně a jihozápadně od Prahy, na Slovensku pak především v Tatrách a střední části země.

Předpověď SkyWarnu:

Obrázek

Obrázek

Text: http://www.skywarn.cz/tstm_day.php?id=151

Předpověď ESTOFEXu:

Obrázek

http://www.estofex.org/cgi-bin/polygon/ ... recast.xml

Ke sledování vývoje situace a sdílení informací vás opět všechny zveme (a žádáme o účast) na IRC kanále AmaterMeteoCZ, na který se snadno a lehce dostanete poklikáním na následující odkaz: http://webchat.quakenet.org/?channels=AmaterMeteoCZ

Do tématu na fóru přispívejte především shrnutím situace, popisem, fotografiemi, videi, případně odkazy týkajícími se řešeného tématu. Děkujeme.
Storm Hunter
Kontaktovat uživatele:

Takže z Pohledu Týna nad Vltavou tu byla taková menší bouřka :) Potěšila ale nebylo co fotit.. Blesky sice byly ale jednou za jakou dobu a navíc mi chcípl foťák :-/ Alespoň, že jsem stihl pár fotek krup a ještě oblohy :) Sice nic moc ale rozhodně lepší než drátem do oka..

Fotky..
http://stormhunter.rajce.idnes.cz/Bourka_31.5.2011/
PrantlD
Kontaktovat uživatele:

V obci Březno v Ústeckém kraji se dnes odpoledne vyskytla i tromba, viz. foto.
rogue
Kontaktovat uživatele:

21:10
Od západu přicházejí dvě bouřková jádra, dunění hromu téměř nepřetržité. Elektrickou aktivitu bohužel nemohu pozorovat, mám zakrytý výhled na západ.
Tomáš.Malek

Dnes úmorné vedro a dusno a důsledky se dostavily. :tmi: Od odpoledních hodin nasouvání cirostratu od západu. později kupovitá oblačnost. podvečer Prahu jižně až jihovýchodně míjela bouřková oblačnost neslyšel jsem však jediný hrom.

Nyní v 21:50 se již stmívá a je zataženo. Slabě krápá. Na severozápad od prahy pozoruji pěknou blýskavici v oblacích. Celý oblak je nakrátko rozsvícen bílým až žlutavým světlem které na noční obloze vykreslí jeho kontury. :clap:
Dáša
Člen AMS

Dnešní den, strávený doma u rodičů na jihu Čech, pro mě představoval tak trochu střet zájmů. Na jedné straně jsem se těšila na nějakou pěknou bouřkovou podívanou a na druhé straně mě strašilo na louce seno. Naštěstí vše dobře dopadlo, seno jsme uklidili včas (přestože nás už asi od 14.00 strašila natahující se kovadlina z bouřek na Šumavě, což si vyžádalo i urgentní telefonickou konzultaci u kolegy Tomáše Prouzy, který doma sledoval dění na radaru :lol: ) a bouřka došla již v době, kdy jsem ji mohla relativně v klidu sledovat.
Bouřka dorazila zhruba po 16.00 od jihu, a přestože mě to hlavní minulo východně, užila jsem si alespoň podívanou na pěkné mammaty, kterých bylo požehnaně. Takové už jsem dlouho neviděla a kdo ví, jestli vůbec někdy. Ačkoliv hřmělo velmi často, blesky jsem příliš neviděla a pokud už ano, tak to byly většinou CC, CG jsem zaznamenávala jen málo. V jednu chvíli jsem zpozorovala severovýchodně nad lesy sníženou základnu o které si nejsem jista, zda-li to byl pannus, či by to mohl být wall cloud či ještě něco jiného.S tornádem rozhodně nepočítám :lol: Bohužel vše bylo příliš daleko.
Ačkoliv jsem celou dobu řešila, jestli bych se už neměla jít ukrýt do bezpečí a chvílemi jsem si i řádně nadávala, soused vedle vesele sekal kosou trávu, jako by se nechumelilo. Naštěstí jsme to přežili oba ;) .
Jelikož nás trefil jen okraj, srážky zde byly nevýrazné, jen slabé opláchnutí prachu. Teď čekám, co udělají bouřky na druhé straně Šumavy, ale zatím se jim do Čech moc nechce.

fotodokumentace : http://ditaf.rajce.idnes.cz/bourka_31.5.2011
rogue
Kontaktovat uživatele:

21:20 pozorován první záblesk. 21:25 začíná drobně pršet. 21:30 první CG výboj, déšť je prudší. Následujících pět až minut poměrně prudký déšť. 21:50 jádro odchází přes Černou horu směrem k polské hranici.
Celkem pozorováno asi deset blesků, z toho 4 CG. Jádro obešlo Vrchlabí obloukem po východní straně.

dodatek 21:55 : po úderu blesku někde zřejmě došlo k většímu požáru, průjezd dvou hasičských jednotek (asi SDH Lánov nebo Hostinné) směrem na Špindlerův Mlýn.
michal.w73

trocha inspirace-něco z Jablonce n N..lepší něco než nic:) dneska to bylo slabší..
Přílohy
CNV000017.JPG
Tomáš.Malek

nyní již na severozápadě opět silné blesky. vidím i čárové blesky v bouři která je nějde nad Slaným či Mělníkem. A na západě rovněž blesky pěkně - se to okolo svírá. Mám zprávu že dnešní večer se nacházela v oblasti českolipska silná bouře s krupobitím :o To mne jako zahrádkáře majícího tamtéž pozemek vubec netěší!
Monika
Kontaktovat uživatele:

Mammaty pozorované na Praze 4 31. 5. v 18:20 - jádro šlo východně od Prahy
Přílohy
mammaty2.jpg
Amerika

Dnes jen krátce:
Co nás odpoledne minulo, to jsme si po setmění vybrali! Konečně jsem si letos důstojně zafotil blesky a musím říct, že to bylo moje zatím nejdelší focení blesků a také s dosud nějvětším počtem výsledných fotek. Bouří už nejméně 3 hodiny. Zásah bouřkou ale ani dnes žádný (prozatím). Obcházelo to všude kolem, ale to je třeba pro focení blesků vítané. Pak mi došla baterka. Mimochodem při předchozím pokusu napsat tento příspěvek zasvítil blesk a mně se vypnul počítač...
Tomáš Chlíbec

Dnešní večer (noc) příjemně překvapil. Bouřky v okolí Prahy krásně rostly před očima, pozdější přesun ke Slanému přinesl setkání a společné focení s Honzou Drahokoupilem v polích u Brandýska ;-) Přikládám jeden vzorek, zbytek až nebudu padat únavou :-)
IMG_0354uzm.jpg
Dáša
Člen AMS

Druhé várce bouřek se k nám přes Šumavu příliš nechtělo. Ve 23.00 jsem byla obhlédnout situaci na poli a pozorovala akorát vzdálenou blýskavici skrz trhliny v jakémsi Ac či As marastu - který mi při pohledu na J-JZ-Z překážel. Pohled na radar taky nevěstil na nejbližší dobu nic příznivého, vše přímo na hranici, jen kousek severně od ČB se utvořilo pár slabých jader. Šla jsem tedy spát.
Bouřka mě probudila krátce po čtvrt na 2. Nebyla příliš silná, počet blesků odhaduju cca 10-15, nejbližší údery kolem 1 km. Vše trvalo asi tak půl hodiny a ani tentokrát jsme se nedočkali příliš výrazné zálivky. Silněji pršelo jen pár minut.
Amerika

Včerejší den zahájil Ac castellanus. Pak se z velkých bouřek, které byly na Šumavě odfouklo ohromné množství altostratu, což na celý zbytek dne vyřadilo z bouřkového dění téměř celé střední Čechy. Kolem 6 hodiny se pod zbytky této oblačnosti asi 5 km na západ začly vytvářet kumulonimby. Ty minuly západně, ale postup byl pomalý a na zadní straně navíc přirůstaly, takže se západním směrem držely asi hodinu v přibližně stejných místech. Bylo vidět celkem dost blesků a slyšet dost hromů. Nejbližší tak 3 km, často CG. Struktura spíše nezajímavá.
Radar pak ukázal, jak nás celá ta přibližná lajna suverénně vynechala, kupodivu i s Prahou. Žádné další naděje už radar nesliboval, a tak jsem se před setměním jel projet na kole, bez záměru se nějak věnovat počasí. Na severu v dálce ještě byly vidět nějaké blesky jinak nad náma jen zataženo As. Pak ale zničeho nic začlo slebě pršet. Nade mnou byla vyvýšená základna kumulů, nebo Ac Cast. Byly vidět i srážkové pruhy jak se spouštějí. Na jihu - příchozí straně jsem viděl, jak je tato základna ještě mnohem temnější a vyvinutější. Nezbylo než zase jet domu, kvůli obavám z blesků z případného vzniku nové bouřky nade mnou, což se poslední dobou stává skoro pravidlem. Cestou zpět mně nakrátko zasáhl mírný až silný déšť, a z jižní základny se spustilo srážkové pole. Jak jsem si ho prohlížel, najednou blesk! Bylo to ve 21:30. Pak už hromy a blesky pravidelně.
Radar ukázal podlouhlé jádro bouřky na Z od Slaného. Byl už jsem dost unavený, ale opět jsem vyrazil ven, protože tohle opravdu vypadalo jako super příležitost na blesky. Bouřka totiž byla zrovna dostatečně blízko na to, aby se daly blesky fotit, a zároveň dost daleko, abych se jich nemusel bát. K tomu na této straně bouřky žádně otravné srážky. V této pozici navíc vydržela téměř dvě hodiny! Blesky navíc vůbec nešetřila, naopak práskaly jeden za druhým a skoro vše dobře fotogenické. Hromy měly hlavně ze začátku pěkný "šlupkovitý" zvuk. I blesky byly od pohledu často silné, rozvětvené, několikrát se opakující a někdy jsem pozoroval něco jako že se ten kanál v posledním záblesku rozpadnul na kousky, nebo na tečky.
Trochu nepříjemné bylo akorát když hned po zapnutí foťák signalizoval, že je vybitá baterka. Naštěstí se to vyplo až téměř ke konci, což trvalo více jak hodinu nepřetržitého cvakání! Trochu také byla škoda, že některé fakt supr blesky byly tak jasné, že mi to úplně vybělilo fotku a když jsem zvýšil clonu, tak zase plno slabších blesků vůbec nebylo vidět. Také se mi několikrát stalo, že krásné blesky se strefily zrovna do asi 1/3 sekunové mezery mezi 6s expozicema.
Celkem jsem vystřídal 3 stanoviště v závislosti na výhledu. Kolem 23:30 vznikly nové slabší bouřky v okolí. Blesky a bouření pokračovalo nejméně do jedné hodiny ranní. Někdy v 00:30 hromy byly naopak neobvykle hluboké a dunivé, opět parádní zvuk! Zásah bouřkou ale žádný.
Zbývají už snad jen ty fotky. Myslím, že blesky mám nachytané do foroty nejméně na polovinu této sezony. :D (Naopak srážkově letošní bouřková sezona ještě vůbec nezačala.)
http://hailstorm.rajce.idnes.cz/Bourky_31.5.2011/
FilipH
Kontaktovat uživatele:

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat, o jaký typ mraku se jedná. Nejspíš nějaký funnel?
http://fildah.rajce.idnes.cz/Bourka_31. ... C00144.jpg
Štěpán Krejsek

FilipH píše:Dobrý den. Chtěl bych se zeptat, o jaký typ mraku se jedná. Nejspíš nějaký funnel?
Pannus/fractus
http://www.bourky.com/slovnik-stormchasera/#p
FilipH
Kontaktovat uživatele:

Štěpán Krejsek píše:
FilipH píše:Dobrý den. Chtěl bych se zeptat, o jaký typ mraku se jedná. Nejspíš nějaký funnel?
Pannus/fractus
http://www.bourky.com/slovnik-stormchasera/#p
Děkuju :)
storm_ice
Kontaktovat uživatele:

Huj včera bylo jasno až skoro jasno, odpoledne postupně oblačno až skoro zataženo, před 18h bouřka západně, po 19h na jihu, pak se bouřky tvořily na JV od nás a při postupu k severu nás míjely východně (v UL padaly i kroupy). Před 22h dorazila bouřka i k nám, ale srážky na ní byly pouze slabé (to hlavní přecházelo východně od nás), k tomu přechodně zesílil vítr. Po 23h dorazila z JV další buňka, tentokráte již s mírným deštěm, blesková aktivita nad náma ustala, ale pár ojedinělých výbojů ještě kolem půlnoci bylo. Po 1h ranní pak dorazila další bouřka a srážky které s ní přišly, skončily až po 4h ráno. Blesková aktivita byla slušná, nejbližší údery byly pod 500m, často to byly CG+- ale byla i řada pěkných větvených CC. Večer se pak přechodně objevily i mammaty. Tmax 29,6°C Tmin 14,5°C, vítr VJv do 5 m/s, v bouřce s nárazy až 8 m/s, srážky Obrázek 12,4 mm.

Aktuálně 20:30 oblačno ObrázekObrázek 15,2°CObrázek Z 2 m/s
Jan Drahokoupil
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Tak poslední květnový den se mi celkem povedl, řekl bych :D . Nejdříve jsem sice vyjel vstříc bouřkám, které se tvořily jižně Prahy a zamířil jsem pod Jesenici u Prahy, kde jsem u Kamenice našel dobré pozorovací místo. Zde jsem ale kromě četných mammatů a ustavičného hřmění neulovil nic zajímavého, a tak jsem se vrátil domů s nepořízenou.

Večer jsem si to ale bohatě vynahradil. Když jsme si s Tomášem Novotným zrovna psali, najednou jsme koukli na radar, a hle, bouřka tvořící se mezi námi. Na rozdíl od Tomáše jsem měl štěstí, že se bouřka nepřesunula nad mé stanoviště na Rovinách, tak jsem mohl nerušeně fotit od cca 21:00 do 01:00, přičemž na mém místě spadlo tak asi pět kapek a dvakrát jsem se na chvíli raději schoval do auta, když jsem měl pocit, že se blýská moc blízko.

Jak už se zmiňoval Tomáš Chlíbec, potkali jsme se na oblíbeném místě Brandýsáků a chvíli jsme společně fotili.

Asi takhle... fotek mám víc než dost dost a klasifikoval bych to jako jedno z mých nejlepších nočních pozorování. No trošku vás budu napínat a fotky ukážu až ve článku. Bystřejší je možná stihnou najít v Meteogalerii krátce před uveřejněním článku ;).

Snad bych jen dodal, že se povedly fotky, jaké zatím ještě ne :D
mokso

V podvečerných hodinách zasiahli búrky aj okolie Lučenca. Výškovo nevýrazne CB, ale CG bleskov, zrážok a hlavne krúp bolo dostatok. http://www.youtube.com/watch?v=cOlYnn0KtSc
Tomáš Chlíbec

Trochu pozdě, ale přece ;) Fotky
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2011“